ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2021 року Черкаси справа №925/329/21
Господарський суд Черкаської області у складі судді Кучеренко О.І.,
без виклику учасників справи, розглянув справу за позовом
Черкаської міської ради
До Товариства з обмеженою відповідальністю Крамниця-ВАЗ
про стягнення заборгованості за договором оренди землі у розмірі 16340,44 грн
Черкаська міська рада звернулась у Господарський суд Черкаської області з позовом про стягнення коштів за фактичне користування земельною ділянкою до укладення договору оренди землі у розмірі 16340,44 грн з Товариства з обмеженою відповідальністю Крамниця-ВАЗ та відшкодування судових витрат у вигляді сплаченого судового збору у сумі 2270,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за умовами договору оренди землі, який було укладено 16.10.2018 між Черкаською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Крамниця-ВАЗ , останній взяв на себе зобов`язання з відшкодування Черкаській міській раді суму упущеної вигоди (не отриманого прибутку) у розмірі орендної плати за весь період з дати прийняття рішення Черкаської міської ради від № 2-61 від 17.08.2006 до моменту державної реєстрації права оренди, однак на даний час відповідач вказане зобов`язання не виконав, що і стало підставою для звернення позивача до суду.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 22.03.2021 відкрито провадження у справі, справу ухвалено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Встановлено відповідачу строк для подання суду відзиву на позов та усіх доказів, якими обґрунтовують свої заперечення протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, а також встановив строк для подання заперечень на відповідь на відзив (у разі їх наявності) не пізніше 28.04.2021, позивачу встановлено строк на подачу відповіді на відзив відповідача на позов не пізніше 18.04.2021.
Відповідач, у встановлений судом строк, відзив на позов суду не надав. Ухвала Господарського суду Черкаської області від 22.03.2020, направлена судом на адресу відповідача, яка вказана позивачем у позовній заяві та є місцезнаходженням юридичної особи (судом був замовлений Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань) та повернулась до суду з відміткою УДППЗ Укрпошта за закінченням терміну зберігання .
02.08.2021 на адресу відповідача судом повторно направлено ухвала Господарського суду Черкаської області від 22.03.2020, яка 03.09.2021 повернулась до суду з відміткою УДППЗ Укрпошта за закінченням терміну зберігання .
Відповідно до статті 1 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - документ у паперовій або електронній формі, що сформований програмним забезпеченням Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за зазначеним заявником критерієм пошуку та містить відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, які є актуальними на дату та час формування витягу або на дату та час, визначені у запиті, або інформацію про відсутність таких відомостей у цьому реєстрі.
Згідно з частиною 1 статті 10 цього Закону якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 120 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до частин 2, 3 статті 120 Господарського процесуального кодексу України суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Днем вручення судового рішення відповідно до частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України, є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Застосовуючи положення статті 3 Господарського процесуального кодексу України, статті 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини при розгляді справи частину 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, колегія суддів зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується обов`язок добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення Європейського суду з прав людини у справі Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain ) від 07.07.1989).
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінку сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини 1 статті 6 даної Конвенції (§66-69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі Смірнова проти України ).
Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. Отже, з огляду на те, що судом виконано усі дії для належного повідомлення відповідачів про розгляд справи та неподання ними відзиву, суд розглядає справу за наданими позивачем доказами.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, суд
ВСТАНОВИВ:
17.08.2006 Черкаська міська рада ухвалила рішення №2-61 Про надання Товариству з обмеженою відповідальністю Ю.Ф. Мартіна земельної ділянки в оренду по вул.Чигиринській, 62 , згідно з яким останньому надано в оренду на 49 років (без права передачі її в суборенду) земельну ділянку загальною площею 2528 кв.м, у тому числі 459 кв.м у спільне користування з Товариством з обмеженою відповідальністю Крамниця-ВАЗ по вул. Чигиринській, 62 під виробництво та ремонт ювелірних виробів за рахунок землекористування Товариства з обмеженою відповідальністю Крамниця-ВАЗ .
16.10.2018 між Черкаською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю Крамниця-ВАЗ було укладено договір оренди землі. За умовами цього договору орендодавець на підставі рішення Черкаської міської ради №2-61 від 17.08.2006 надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку, що за цільовим призначенням відноситься до категорії земель землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення та знаходиться за адресою вул. Чигиринська, 62, м. Черкаси (пункт 1 договору).
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0459 га в спільне користування з Товариством з обмеженою відповідальністю Ю.Ф. Мартіна , з них: площею 0,0430 (кадастровий номер 7110136400:03:008:0027) та площею 0,0029 га (кадастровий номер 7110136400:03:008:0031) під виробництво та ремонт ювелірних виробів. Цільове призначення земельної ділянки - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код ВКЦПЗ - 11.02) (пункт 2 договору).
За оренду земельної ділянки орендар сплачує орендну плату у грошовій формі. Річна орендна плата за користування земельними ділянками встановлюється у розмірі 3% від їх нормативної грошової оцінки і на час укладання договору складає: за земельну ділянку площею 0,0430 га складає 2012,92 грн; за земельну ділянку площею 0,0029 га складає 137,97 грн (пункт 9 договору).
Обчислення розміру грошової оцінки та орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством (пункт 10 договору).
Орендна палата за землю вноситься орендарем щомісячно до 30 числа місяця наступного за звітним в розмірі 1/12 річної орендної плати шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок 33213812023002, одержувач платежу: УК у м. Черкасах, код бюджетної класифікації: 18010600, код ЄДРПОУ: 38031150, МФО: 899998, банк: Казначейство України (ел. адм. подат.). Орендар бере на себе обов`язок уточнення зміни розмірів орендної плати та банківських реквізитів через фінансові та податкові органи на місцях (пункт 11 договору).
Орендар зобов`язаний відшкодувати орендодавцю суму упущеної вигоди (не отриманого прибутку) у розмірі орендної плати за весь період з дати прийняття рішення Черкаської міської ради від 17.08.2006 №261 до моменту державної реєстрації права оренди. У разі наявності документів, що підтверджують сплату з користування земельною ділянкою до моменту набуття чинності договору оренди землі, сума упущеної вигоди (не отриманого прибутку) відповідно зменшується на суму сплачених коштів (підпункт з пункту 31 договору).
Право державної реєстрації права оренди Товариством з обмеженою відповідальністю Крамниця-ВАЗ зареєстровано 08.11.2018, що підтверджується витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №145071708 та №145078387 від 13.11.2018.
29.10.2020 позивачем було направлено на адресу відповідача вимогу №4105-01-20 від щодо виконання зобов`язання за договором оренди землі, в якій просив відповідача сплатити суму упущеної вигоди у розмірі 16340,44 грн. Проте вказана вимога залишилася без задоволення, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Предметом спору у даній справі є вимога про стягнення із землекористувача плати за користування земельною ділянкою комунальної форми власності. Відносини, які виникли між сторонами є відносинами з оренди земельної ділянки, які врегульовано положеннями Глави 58 Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, Податкового кодексу України в частині внесення орендної плати за землю, Законом України Про оренду землі .
Статтею 2 Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Згідно зі статтею 80 Земельного кодексу України суб`єктами права власності на землю є: а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
У статті 12 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин, серед іншого, належить розпорядження землями комунальної власності територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Судом встановлено, що згідно з рішенням Черкаської міської ради Товариству з обмеженою відповідальністю Крамниця-ВАЗ спільно з Товариством з обмеженою відповідальністю Ю.Ф. Мартіна надано в оренду земельну ділянку площею 459 кв.м. Крім того, 16.10.2018 між Черкаською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю Крамниця-ВАЗ було укладено договір оренди землі, згідно з яким останнє отримало у строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0459 га. За умовами договору оренди, орендар зобов`язався відшкодувати орендодавцю суму упущеної вигоди (не отриманого прибутку) у розмірі орендної плати за весь період з дати прийняття рішення Черкаської міської ради від 17.08.2006 до моменту державної реєстрації права оренди.
Відповідно до статті 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 15 Закону України Про оренду землі передбачено, що згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Відповідно до частини 1 статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Положеннями статей 6 та 627 Цивільного кодексу України передбачено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (частина 1 статті 628 Цивільного кодексу України).
Відповідно положень статей 11, 525, 526, 626 Цивільного кодексу України договір є підставою виникнення цивільних прав і обов`язків, які мають виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до договору, одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.
Згідно зі статтею 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
При цьому частиною 3 статті 631 Цивільного кодексу України унормовано, що сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.
Судом встановлено, що за умовами договору оренди відповідач зобов`язався відшкодувати позивачу суму упущеної вигоди (не отриманого прибутку) у розмірі орендної плати за весь період з дати прийняття рішення Черкаської міської ради з 17.08.2006 до моменту державної реєстрації права оренди. У разі наявності документів, що підтверджують сплату з користування земельною ділянкою до моменту набуття чинності договору оренди землі, сума упущеної вигоди (не отриманого прибутку) відповідно зменшується на суму сплачених коштів.
Тобто за умовами договору сторони погодили, що відповідач самостійно сплачує позивачу кошти за користування земельної ділянкою, у розмірі орендної плати за період з дати приймання рішення до моменту набуття чинності договором оренди.
Статтею 206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Матеріали справи не містять належних та допустимих доказів того, що відповідач сплачував які-небудь кошти за користування земельною ділянкою або, що у відповідача були об`єктивні перешкоди для виконання свого обов`язку.
Положення земельного та цивільного законодавства не містять заборони для сторін щодо врегулювання відносин із відшкодування недоодержаних доходів у договірному порядку, що мало місце у цьому разі. Відповідач погодився з умовами договору оренди, зокрема, які стосуються відшкодування коштів за користування земельною ділянкою, не оспорював цієї умови у судовому порядку. Отже, між сторонами існують договірні стосунки на підставі укладеного договору, а тому, відносини сторін мають договірний характер, відтак, саме договір визначає підстави, порядок, умови, межі, період та розмір зобов`язань та відповідальності сторін.
Аналогічні висновки містяться у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду 11.12.2018 у справі №925/1646/17 та від 18.06.2020 у справі №925/449/19, а тому у відповідності до частини 3 статті 236 Господарсько-процесуального кодексу України враховуються судом при винесенні рішення.
Отже, враховуючи відсутність доказів виконання відповідачем обов`язку, який передбачений пунктом 31 договору оренди, суд дійшов висновку, що відповідач повинен відшкодувати позивачу збитки у вигляді упущеної вигоди, яка полягає у неотриманій орендній платі за період між прийняттям рішення Черкаською міською радою з 17.08.2006 до моменту державної реєстрації права оренди.
Судом перевірений розрахунок позивача з врахуванням наведених вище положень законодавства та вихідних даних та встановлено, що розмір упущеної вигоди позивачем визначено з урахуванням розміру орендної плати, яка визначена у договорі, шляхом її зменшення на коефіцієнт індексації за період з 17.08.2006 до 07.11.2018 (дати реєстрації права оренди), розрахунок плати за користування земельною ділянкою до реєстрації права оренди відповідає умовам договору, отже вимога про стягнення заборгованості з відповідача у сумі16 340,44 грн є обґрунтованою та підлягає до задоволення.
Частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Позивачем при зверненні до суду використано належний, у розумінні вимог статті 16 Цивільного кодексу України та статті 20 Господарського кодексу України, спосіб захисту його порушеного права.
З огляду на це, суд вважає, що позовні вимоги Черкаської міської ради про стягнення заборгованості за договором оренди землі у вигляді упущеної вигоди підлягають до задоволення.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається, зокрема, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги позивача задоволені повністю, сплачена ним сума судового збору підлягає солідарному відшкодуванню позивачу за рахунок відповідачів у сумі 2270,00 грн.
Керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Крамниця-ВАЗ (вул.Чигиринська, 62, м.Черкаси, 18000, ідентифікаційний код - 25208374) на користь Черкаської міської ради (вул.Б.Вишневецького, 36, м.Черкаси, 18000, ідентифікаційний номер - 25212542) заборгованість за договором оренди землі у розмірі 16340,44 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Крамниця-ВАЗ (вул.Чигиринська, 62, м.Черкаси, 18000, ідентифікаційний код - 25208374) на користь Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради (ідентифікаційний код - 38764629) 2270 грн судового збору
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги на рішення, рішення набирає законної сили після прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення. Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.
Суддя О.І.Кучеренко
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 21.09.2021 |
Оприлюднено | 27.09.2021 |
Номер документу | 99818372 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Кучеренко О.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні