Ухвала
від 23.09.2021 по справі 635/6057/21
ХАРКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

права № 635/6057/21

Провадження № 2/635/3250/2021

У Х В А Л А

23 вересня 2021 року Суддя Харківського районного суду Харківської області Назаренко О.В., перевіривши матеріали позову Височанської селищної ради Харківського району Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів орендної плати,

В С Т А Н О В И В:

позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з останнього безпідставно збережені кошти орендної плати у розмірі 74231,62 грн.

Крім того, в позивачем подано клопотання про відстрочку сплати судового збору. В обґрунтування позивач посилається на те, що бюджетом Височанської селищної ради 2021 року не передбачено видатки для оплати судового збору за подання позовів у 2021 році. На теперішній час у Височанської селищної ради відсутні кошти для оплати судового збору за подання позову до ОСОБА_1 про стягнення на користь Височанської селищної ради безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати у розмірі 74231,60 грн. Зазначає, що Височанська селищна рада є бюджетною організацією та має змогу сплатити судовий збір лише після надходження відповідних коштів з бюджету селища на дані потреби. За таких обставин просить відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.

Надаючи правову оцінку вищевказаному клопотанню, суд зазначає про таке.

Відповідно до ст. 136 ЦПК України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З цих підстав, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.

Підстави звільнення від сплати судового збору встановлені ст. 8 ЗУ Про судовий збір

Згідно ч.1 ст. 8 ЗУ Про судовий збір , враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але недовше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; позивачами є військовослужбовці; батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Тобто, законодавець передбачив можливість відстрочки сплати судового збору лише з підстав, пов`язаних із майновим станом сторони.

Проте, вказаною нормою Закону передбачено право суду, а не обов`язок щодо відстрочки від сплати судового збору

Відповідно до п. 29 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України № 10 від 17.10.2014 року Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах , особа, яка заявляє клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі ст. 12 ЦПК України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно ст. 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Відмова у звільненні від сплати судового збору, відстрочці або розстрочці його сплати не порушує положення п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (про право на справедливий суд), оскільки не перешкоджає вказаній особі у доступі до суду і не ускладнює його таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права. Судовий збір, його об`єкти та ставки, підстави і порядок сплати, а також умови звільнення від сплати встановлені законом, тобто справляння судового збору переслідує законну мету.

В рішенні Європейського суду з прав людини у справі Креуз проти Польщі від 19.06.2001 зазначено, що вимога сплати зборів цивільними судами у зв`язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду.

Суд, дослідивши матеріали позовної заяви дійшов висновку, що вимоги Височанської селищної ради Харківського району Харківської області про відстрочення оплати судового збору задоволенню не підлягають, при цьому виходить з того, що обставини, на які позивач посилається, не є підставою для відстрочення оплати судового збору; інші підстави позивачем не вказані.

Позовна заява за формою та змістом повинна відповідати вимогам ст. ст. 175-177 ЦПК України та іншим вимогам, встановленим законом.

Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно з преамбулою Закону України „Про судовий збір правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються зазначеним Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України „Про судовий збір, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до п. п. 2 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України „Про судовий збір, ставка судового збору за подання позовної заяви майнового характеру юридичною особою встановлюється в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Вказаний позов не відповідає вимогам ч. 4 ст. 177 ЦПК України , оскільки позивачем до позову не доданий документ, що підтверджує сплату судового збору у встановленому законом розмірі 2270,00 гривень.

Відповідно до п. 1 ст. 185 ЦПК України , суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу , протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи викладене, позов Височанської селищної ради Харківського району Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів орендної плати підлягає залишенню без руху із наданням позивачу строку для виправлення вказаних недоліків позову та надання суду документу, що підтверджує сплату судового збору у розмірі 2270,00 гривень, терміном п`ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись ст. ст. 175 , 185 ЦПК України , суд,-

ПОСТАНОВИВ:

в задоволенні клопотання Височанської селищної ради Харківського району Харківської області про відстрочення оплати судового збору відмовити.

Позов Височанської селищної ради Харківського району Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів орендної плати - залишити без руху

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви терміном п`ять днів з дня отримання ухвали суду.

Роз`яснити позивачу, що якщо він відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 Цивільного процесуального кодексу України , позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду.

Якщо позивач не усуне недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і буде повернута позивачеві.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду оскарженню не підлягає.

Суддя О.В.Назаренко

СудХарківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення23.09.2021
Оприлюднено24.09.2021
Номер документу99822828
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —635/6057/21

Ухвала від 23.12.2022

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Пікуль В. П.

Ухвала від 23.06.2022

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Пікуль В. П.

Ухвала від 21.02.2022

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Котелевець А. В.

Ухвала від 01.02.2022

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Котелевець А. В.

Рішення від 20.12.2021

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Назаренко О. В.

Рішення від 20.12.2021

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Назаренко О. В.

Ухвала від 30.09.2021

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Назаренко О. В.

Ухвала від 23.09.2021

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Назаренко О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні