Рішення
від 06.09.2021 по справі 481/1026/21
НОВОБУЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 481/1026/21

Провадж.№ 2/481/301/2021

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2021 року Новобузький районний суд Миколаївської області у складі:

головуючої судді - Васильченко Н.О.,

за участю секретаря - Кузьміної Н.П.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в приміщенні Новобузького районного суду Миколаївської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Новобузької міської ради Миколаївської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом яким просить визначити додатковий строк у два місяці для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, після смерті її матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , яка за життя заповідала їй земельну ділянку площею 5,18 га, яка розташована в межах території Новобузької міської ради Миколаївської області. Однак, у встановлений законом строк до нотаріуса за оформленням спадкових справ остання не зверталася, оскільки вважала, що отримавши заповіт вона має право користуватися майном. На початку серпня 2021 року вона звернулася до приватного нотаріуса, який відмовив у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку з пропуском встановленого законодавством шестимісячного строку, що і змусило її звернутися до суду з вказаним позовом.

Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, але надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Представник відповідача Новобузької міської ради Миколаївської областіподав заяву, в якій просить розглянути дану справу за відсутності їх представника, оскільки вони не заперечують проти задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.3 ст.13, ч.2 ст.49, ч.3 ст.200, ч.4 ст.206 ЦПК України у випадку визнання позову відповідачем суд ухвалює рішення за результатами підготовчого провадження. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого 21 грудня 2020 року встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 79 років, в м. Новий Буг, Миколаївської області померла ОСОБА_2 , про що 21 грудня 2020 року складено відповідний актовий запис №346 (а.с. 5).

Спадщина відкрилася в цей же день, у відповідності до вимог ч. 2 ст. 1220 ЦК України.

Відповідно до ст.ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків спадщини від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_2 на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку, серії МК №083717, виданого 13 січня 2003 року на підставі розпорядження Новобузької РДА від 07 листопада 2002 року №1074-р та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів за №65, належала земельна ділянка площею 5,18 га, яка розташована в межах Новобузької міської ради Миколаївської області, кадастровий номер 4824581000:02:000:0080 (а.с. 7).

Згідно заповіту, посвідченого приватним нотаріусом Новобузького районного нотаріального округу Миколаївської області Савченко А.В. від 18.02.2020 року та зареєстрованого в реєстрі за №122, ОСОБА_2 , на випадок своєї смерті заповідала земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,18 га,яка розташована в межах Новобузької міської ради Миколаївської області, кадастровий номер 4824581000:02:000:0080 позивачці ОСОБА_1 (а.с. 6).

Відповідно до витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №65867622 від 04.08.2021 року інформація у реєстрі відсутня (а.с. 12).

Згідно витягу зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) №65867651 від 04.08.2021 року встановлено, що 18.02.2020 року посвідчено заповіт та зареєстровано в реєстрі за №122, заповідачем якого є ОСОБА_2 (а.с. 13).

В судовому засіданні встановлено, що відповідно до довідки № 1523 від 28.07.2021 року, виданої виконавчим комітетом Новобузької міської ради, позивачка на час відкриття спадщини не проживала постійно із спадкодавцем (а.с. 8).

Відповідно до ст.ст.1268, 1269, 1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її; спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Із роз`яснення приватного нотаріуса Баштанського районного нотаріального округу Миколаївської області Савченко А.В. №166/02-14 від 04.08.2021 року вбачається, що ОСОБА_1 пропущено встановлений законодавством шестимісячний термін для прийняття (а.с. 11).

Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постановах:, від 4 листопада2015 року № 6-1486цс15, від 26 вересня 2012 року № 6-497цс17.

Як вбачається з витягів зі Спадкового реєстру, спадщину після смерті ОСОБА_2 спадкоємці за законом чи за заповітом не прийняли. Відповідні свідоцтва про право на спадщину не видавалися.

Таким чином, позивачка ОСОБА_1 , в силу ст.1216, 1217, ч.1 ст.1222, ч.1 ст.1223 ЦК України, має право на успадкування спадщини за заповітом від 18.02.2020 року після смерті спадкодавця ОСОБА_2 , що мала місце 19.12.2020 року.

Необізнаність позивача про необхідність нотаріального оформлення спадщини, призвело до пропуску ним строку для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, а тому неподання позивачем відповідної заяви у шестимісячний строк з дня відкриття спадщини суд визнає поважним і знаходить можливим визначити для нього додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

На стягненні з відповідача судових витрат, які позивач поніс у зв`язку з розглядом справи, останній не наполягав, а тому суд не вирішує питання про їх розподіл між сторонами.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 223, 229, 247, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Новобузької міської ради Миколаївської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини- задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю два місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 21 грудня 2020 року складено актовий запис за № 346.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частин або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач: Новобузька міська рада Миколаївської області, місце знаходження: 55601, пл. Свободи, 42, м. Новий Буг, Миколаївська область, ЄДРПОУ 04056598.

Суддя Н.О. Васильченко

СудНовобузький районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення06.09.2021
Оприлюднено24.09.2021
Номер документу99824967
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —481/1026/21

Рішення від 06.09.2021

Цивільне

Новобузький районний суд Миколаївської області

Васильченко Н. О.

Ухвала від 18.08.2021

Цивільне

Новобузький районний суд Миколаївської області

Васильченко Н. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні