Справа №613/1280/21 Провадження № 2-о/613/45/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2021 року м. Богодухів
Богодухівський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Сеник О.С.,
за участю секретаря судового засідання Макушинської О.В.,
заявника ОСОБА_1 ,
свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в приміщенні Богодухівського районного суду Харківської області цивільну справу № 613/1280/21
за заявою ОСОБА_1 ,
заінтересована особа: Богодухівська державна нотаріальна контора Харківської області
про встановлення факту, що має юридичне значення,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Богодухівського районного суду Харківської області з заявою, за участю заінтересованої особи - Богодухівська державна нотаріальна контора Харківської області, у якій просить встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживала однією сім`єю з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини, а саме з 1986 року по день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначила, що вона з 1986 року проживала разом з ОСОБА_5 як дружина та чоловік, без реєстрації шлюбу. ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_5 .. Після його смерті залишилося спадкове майно, яке складається з квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , яка була у спільній сумісній власності померлого ОСОБА_5 та ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 16.06.2005 серії НОМЕР_1 та земельної ділянки площею 4,1626 га, кадастровий номер 6320885500:01:002:0124, розташованої в с. Куп`єваха Богодухівського району Харківської області, що підтверджується свідоцтвом про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства серії ХА № 26110, виданий Куп`єваською сільською радою 20 квітня 2004 року.
Вказала, що 22.07.2021 вона звернулася до Богодухівської державної нотаріальної контори з питання видачі свідоцтва про право на спадщину після померлого ОСОБА_5 , однак листом від 23.07.2021 за № 1030/01-16 нотаріусом рекомендовано звернутися до суду із заявою про встановлення факту проживання однією сім`єю з ОСОБА_5 не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини. Таким чином, встановлення факту проживання однією сім`єю із спадкодавцем необхідно для прийняття спадщини, що залишилася після смерті ОСОБА_5 .. У зв`язку з викладеним ОСОБА_1 звернулася до суду з даною заявою.
Ухвалою Богодухівського районного суду Харківської області від 16.08.2021 заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Богодухівська міська рада Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення, було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вимоги поданої заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, підтримала, з підстав, викладених в останній.
Представник заінтересованої особи - Богодухівської державної нотаріальної контори Харківської області в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, в надісланій до суду письмовій заяві просив розглянути справу за його відсутності. Зазначив, що питання задоволення заяви залишає на розсуд суду.
Згідно з ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення заявника, показання свідків, дослідивши надані докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 звернулася до Богодухівської державної нотаріальної контори Харківської області з питання отримання свідоцтва про право на спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 .
Листом Богодухівської державної нотаріальної контори Харківської області від 23.07.2021 № 1030/01-16 ОСОБА_1 повідомлено, що при наявності встановленого судом факту проживання ОСОБА_5 з ОСОБА_1 однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, можливо буде віднести ОСОБА_1 до 4 черги спадкоємців за законом та держати свідоцтво про право на спадщину на майно померлого (а.с. 8).
У зв`язку з викладеним, ОСОБА_1 звернулася до суду з цією заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме проживання однією сім`єю з ОСОБА_5 , не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з роз`ясненнями, викладеними у постанові Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Як зазначено у п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Згідно з ч. 1 ст. 319 ЦПК України, у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.
Частинами 1, 2, 4 ст. 10 ЦПК України визначено, що суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Приписами п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Так, Європейський суд з прав людини у своїй практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь-яку заяву, що стосується його прав і обов`язків цивільного характеру (п. 36 рішення ЄСПЛ від 21.02.1975 року у справі Голден проти Сполученого королівства ) та кожен має право на ефективний засіб юридичного захисту (ст. 13 Конвенції).
Частиною першою та частиною п`ятою статті 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
У відповідності до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Надаючи оцінку вимогам ОСОБА_1 та наданим ним доказам, суд зазначає наступне.
Згідно з наявною в матеріалах справи копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 20.07.2021, виданого Богодухівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 19).
Після смерті ОСОБА_5 відкрилась спадщина на все належне йому майно, до складу якої входить, в тому числі, земельна ділянка з кадастровим номером 6320885000:01:002:0124, площею 4,1626 га, розташована на території Куп`єваської сільської ради Богодухівського району Харківської області, цільове призначення якої - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується копією свідоцтва про право власності на нерухоме майно, індексний номер 5374177, виданим Реєстраційною службою Богодухівського районного управління юстиції Харківської області від 26.06.2013. Вказане також підтверджується копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень від 26.06.2013 (а.с. 9, 10).
Відповідно до копії свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого на підставі розпорядження № 15 від 16.06.2005, ОСОБА_5 та ОСОБА_1 є співвласниками квартири розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , форма власності - приватна спільна сумісна. Вказане також підтверджується копією витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, виданим Комунальним підприємством Богодухівське бюро технічної інвентаризації , № витягу 7563434 від 21.06.2005, номер запису 1332 в книзі №10, та копією технічного паспорту на вказану квартиру, виготовленого КП Богодухівське БТІ від 13.04.2005 (а.с. 11, 12, 15-16).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 17.05.1996 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується відбитком штампу у паспорті ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 , виданому Богодухівським РВ УМВС України в Харківській області від 24.04.1996 та домовою книгою для прописки громадян, проживаючих в будинку АДРЕСА_2 (а.с. 6, 13-14).
Відповідно до інформації, зазначеній у домовій книзі, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з 31.07.1996 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 13-14).
Таким чином, ОСОБА_1 та ОСОБА_5 мали у спільній сумісній власності квартиру АДРЕСА_3 , та разом були у ній зареєстровані з 1996 року.
Згідно з наявною в матеріалах справи, виданої квартальною Богодухівської міської ради ОСОБА_6 , підпис якої засвідчено керуючою справами виконкому Богодухівської міської ради Харківської області від 23.07.2021, ОСОБА_1 , 1949 року народження, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , проживала за даною адресою разом з ОСОБА_5 однією сім`єю з 1986 року до дня його смерті, що також підтвердили своїми підписами сусіди ОСОБА_2 , ОСОБА_7 , ОСОБА_3 (а.с. 18).
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_2 підтвердила, що наразі є сусідкою ОСОБА_1 , проживає у квартирі АДРЕСА_4 . Свідок знайома з ОСОБА_1 приблизно з 1978 року, вона проживали в одному гуртожитку, а згодом отримали квартири в одному будинку, де проживають і зараз. Свідок підтвердила, що ОСОБА_1 проживала однією сім`єю з ОСОБА_5 , як чоловік і дружина, без реєстрації шлюбу принаймні з 1990 року, вони мали спільний побут, разом робили ремонт у квартирі, разом несли витрати на її утримання. ОСОБА_5 як чоловік ОСОБА_1 брав участь у сімейних подіях, в тому числі, був присутній на проводах до армії старшого сина ОСОБА_1 - ОСОБА_8 , та на весіллі молодшого сина заявниці - ОСОБА_9 .
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_3 зазначила, що є сусідкою ОСОБА_1 , проживає у квартирі АДРЕСА_5 . ОСОБА_10 знайома із заявницю ОСОБА_1 понад 35 років, у 1990 році отримали квартири в одному будинку, де проживають і на даний час. Підтвердила, що ОСОБА_1 та ОСОБА_5 проживали однією сім`єю як чоловік і дружина понад 5 років, у 1990 році вони як сім`я отримали квартиру у буд. АДРЕСА_6 , яку утримували разом. Заявниця та ОСОБА_5 мали спільний побут, бюджет, взаємні права та обов`язки, притаманні подружжю.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_4 пояснив, що є сином ОСОБА_1 та фактично пасинком ОСОБА_5 (у останнього своїх дітей не було). Підтвердив, що його матір та ОСОБА_5 проживали однією сім`єю з 1986 року саме як чоловік і дружина (понад 34 роки), сімейні відносини між ними були добрими до самої смерті ОСОБА_5 .. ОСОБА_1 та ОСОБА_5 разом отримали квартиру, в якій разом зробили ремонт, несли спільні витрати по її утриманню, зокрема, замінили вікна, купили пральну машину, водонагрівач тощо.
Заявницею було надано для огляду сімейні фотографії, які були оглянуті судом у судовому засіданні за участю свідків. Свідки впізнали ОСОБА_5 на спільних фотографіях із ОСОБА_1 , зокрема, разом з онукою ОСОБА_1 , зі святкування Нового року, на фотографіях з весілля сина заявниці ОСОБА_4 та з проводів в армію сина заявниці ОСОБА_11 .
Відповідно до відмітки в паспорті ОСОБА_1 заявницею 31.05.1974 було укладено шлюб із ОСОБА_12 .
Як вбачається з наявних в матеріалах справи копій розпорядження виконавчого комітету Богодухівської міської ради від 29.04.1980, довідкою Богодухівського бюро РАЦС, висновку по справі про відновлення актового запису від 29.04.1980, довідки Богодухівського районного відділу міліції від 28.10.1986, колишній чоловік ОСОБА_1 - ОСОБА_12 - помер у 1977 році.
Таким чином, ОСОБА_1 з 1977 року є вдовою та не перебувала в зареєстрованому шлюбі з іншою особою.
Наявними в матеріалах справи письмовими доказами, а також наданими в судовому засіданні поясненнями свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , оглянутими в судовому засіданні сімейними фотографіями підтверджується факт проживання однією сім`єю ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 , більше п`яти років до часу відкриття спадщини, з 1986 року по 18.07.2021.
Частиною 2 ст. 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно з ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Частиною другою цієї статті визначено способи захисту цивільних прав та інтересів. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
З урахуванням системного аналізу зазначених вище норм, практики Європейського суду з прав людини та матеріалів справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 та встановлення факту проживання її із ОСОБА_5 сім`єю протягом п`яти років до дня смерті ОСОБА_5 ..
Встановлення факту проживання однією сім`єю із ОСОБА_5 необхідно заявниці для подальшого оформлення своїх спадкових прав.
Керуючись ст. ст. 4, 5, 10, 11, 13, 76 - 81, 211, 247, 259, 263 - 265, 268, 273, 293, 294, 315-319, 354, п. 3 Розділу ХІІ Прикінцевих положень, пп. 15.5 п.15 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживала однією сім`єю з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, а саме з 1986 року до дня відкриття спадщини - ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду через Богодухівський районний суд Харківської області, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Відповідно до п. 3 Розділу ХІІ Прикінцевих положень ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Заявник: ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Заінтересована особа: Богодухівська державна нотаріальна контора Харківської області, розташована за адресою: Харківська область, м. Богодухів, вул. Чернієнка, буд. 7, код ЄДРПОУ 02900618.
Повне судове рішення складено 24.09.2021.
Суддя О.С. Сеник
Суд | Богодухівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2021 |
Оприлюднено | 26.09.2021 |
Номер документу | 99863104 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Богодухівський районний суд Харківської області
Сеник О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні