Провадження № 2/628/835/21
Справа № 628/2266/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2021 року Куп`янський міськрайонний суд Харківської області
у складі: головуючого - судді Гетьман Л.В.,
за участю секретаря - Разєнкової Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального провадження у залі суду в місті Куп`янську Харківської області, цивільну справуза позовною заявою ОСОБА_1 до Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення, визнання права власності,
ВСТАНОВИВ :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення, визнання права власності, в якій зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 , який на день смерті проживав за адресою : АДРЕСА_1 . Після смерті залишилась спадщина до складу якого входить : житловий будинок з надвірними будівлями , земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,1343 га . і яку він прийняв після смерті дружини ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Він прийняв спадщину за законом першої черги після смерті ОСОБА_2 . Постановою від 10 березня 2021 року державний нотаріус Куп`янської державної нотаріальної контори Харківської області відмовила йому у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом першої черги на земельну ділянку у зв`язку з відсутністю сертифікату про право на земельну частку (пай), на який за життя мала право спадкодавця ОСОБА_3 , але не одержала.
Ухвалою суду від 29 червня 2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.
26 серпня 2021 року ухвалою суду справу призначено до судового розгляду.
У судове засідання позивач та його представник не з`явились, надавши суду заяву про розгляд справи без їх участі, позов підтримують, просять задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, надавши суду заяву про розгляд справи без його участі, заперечень проти позову не має.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Відповідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 10 жовтня 2014 р. виконавчим комітетом Петропавлівської сільської ради Харківської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 (а.с.17).
Згідно довідки № 638 від 18.02.2021 р., виданої виконавчим комітетом Петропавлівської сільської ради, згідно по господарської книги при виконкомі Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 була зареєстрована на день своєї смерті, ІНФОРМАЦІЯ_4 у житловому будинку за адресою : АДРЕСА_1 власником якого був ОСОБА_2 , який проживав разом з нею. Житловий будинок розташований на земельній ділянці площею 0,06 га, яка належить до комунальної власності Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області. Заповіт від імені ОСОБА_3 по сільській раді не зареєстрований. Спадкоємцями за законом є чоловік ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який на день смерті дружини був зареєстрований та проживач разом з нею, донька ОСОБА_4 , яка на день смерті матері проживала в Росії; син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який на день смерті матері був зареєстрований та проживав за адресою АДРЕСА_1 (а.с.12).
Відповідно копії свідоцтва про смерть НОМЕР_2 від 24 червня 2005 р., виданого Петропавлівською сільською радою Харківської області, ІНФОРМАЦІЯ_7 померла ОСОБА_3 (а.с.16).
Постановою від 10 березня 2021 року державний нотаріус Куп`янської державної нотаріальної контори Харківської області відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом першої черги на земельну ділянку з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,0424 га, розташовану на території Петропавлівськоі сільської ради Куп`янського району Харківської області з кадастровим номером 6323785500:10:000:0359, пославшись на відсутність правовстановлюючого документу на вказане майно (а.с.10).
Частиною 2 статті 315 ЦПК України зазначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти , від яких залежить виникнення , зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб , якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до статті 1261 ЦК України позивач є спадкоємцем за законом першої черги після смерті ОСОБА_2 .
Згідно статті 14 Конституції України кожному громадянину України гарантується право на землю.
Абзацем 7 статті 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) визначено, що право на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Відповідно до статті 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) право на земельну частку (пай) мають: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств , а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку; громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом; громадяни та юридичні особи України, які відповідно до законодавства України набули право на земельну частку (пай); громадяни України, евакуйовані із зони відчуження, відселені із зони безумовного (обов`язкового) або зони гарантованого добровільного відселення, а також громадяни України, що самостійно переселилися з територій, які зазнали радіоактивного забруднення, і які на момент евакуації, відселення або самостійного переселення були членами колективних або інших сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які проживають у сільській місцевості. Громадянам, зазначеним в абзаці п`ятому частини першої цієї статті, земельні ділянки в натурі (на місцевості) виділяються із земель запасу чи резервного фонду в розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради. Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Згідно статті 5 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) зазначено , що сільські, селищні, міські ради та районні державні адміністрації в межах їх повноважень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) уточняють списки осіб , які мають право на земельну частку (пай).
Відповідно до п. 2 Указу Президента України від 08.08.1995 року № 720/95м Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства , відповідно до списку , що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.
Згідно до статті 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) основним документом , що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
П. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ від 16 квітня 2004 року № 7 вбачається, що член колективного сільськогосподарського підприємства , включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта.
Отже , на момент видачі Державного акту на право колективноі власності ОСОБА_3 була включена до списку громадян - членів коллективного сільськогосподарського кооперативу або товариства, доданого до Державного акта та набула право на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта.
Таким чином, з наведеного слідує, що слід встановити факт належності на праві особистої приватної власності ОСОБА_3 права на земельну частку (пай) у землі , яка перебувала у колективній власності КСП Петропавлівське Куп`янського району Харківської області розміром 6,40 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) пай № 306 та визнати за позивачем право на спадкування за законом першої черги після смерті батька ОСОБА_2 права на земельну частку (пай) у землі , яка перебувала у колективній власності КСП Петропавлівське Куп`янського району Харківської області розміром 6, 40 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) - пай № 306 , належала члену КСП Петропавлівське Куп`янського району Харківської області ОСОБА_3 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , успадковану після її смерті в порядку спадкування за законом першої черги іі чоловіком ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . А також визнати за позивачем право особистої приватної власності в порядку спадкування за законом першої черги після смерті батька на земельну ділянку № НОМЕР_3 площею 5,0424 га , кадастровий номер 6323785500:10:000:0359 , розташовану на території Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва .
Керуючись ст. ст. 315 ч.2 , 316 ,318 ,319 ЦПК України , ст.ст. 14,41 Конституції України , ст.ст. 15,16, 1261 Цивільного Кодексу України , ст.ст. 22 , 116, 122 ,152 Земельного Кодексу України , ст.ст. 1,2, 5,7 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , Указом Президента України від 08.08.1995 року № 720/95м Про порядок паювання земель , переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення, визнання права власності - задовольнити.
Встановити факт , що мас юридичне значення : належності на праві особистої приватної власності ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , члену КСП Петропавлівське Куп`янського району Харківської області , права на земельну частку (пай) у землі , яка перебувала у колективній власності КСП Петропавлівське Куп`янського району Харківської області розміром 6,40 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) пай № 306.
Визнати за ОСОБА_1 право на спадкування за законом першої черги після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_8 , права на земельну частку (пай) у землі , яка перебувала у колективній власності КСП Петропавлівське Куп`янського району Харківської області розміром 6, 40 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) - пай № 306 , належала члену КСП Петропавлівське Куп`янського району Харківської області ОСОБА_3 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , успадковану після іі смерті в порядку спадкування за законом першої черги іі чоловіком ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , право особистої приватної власності в порядку спадкування за законом першої черги після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на земельну ділянку № НОМЕР_3 площею 5,0424 га , кадастровий номер 6323785500:10:000:0359 , розташовану на території Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області , з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Рішення може бути оскаржено повністю або частково учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси та (або) обов`язки до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Куп`янський міськрайонний суд Харківської області протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
На виконання вимог ч. 10 ст. 272 ЦПК України суд повідомляє учасникам справи веб-адресу сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою вони можуть отримати інформацію щодо справи, яка розглядається: http://kpm.hr.court.gov.ua/sud2023/gromadyanam/csz/.
Відповідно до пункту 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень Цивільного процесуального кодексу України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Суддя Л.В. Гетьман
Суд | Куп'янський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2021 |
Оприлюднено | 26.09.2021 |
Номер документу | 99863565 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Куп'янський міськрайонний суд Харківської області
Гетьман Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні