Рішення
від 14.09.2021 по справі 242/4012/20
СЕЛИДІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

242/4012/20

2/242/393/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2021 року м. Селидове

Селидівський міський суд Донецької області в особі головуючого судді - Владимирської І.М., при секретарі судового засідання Гандзюк К.С., за участю позивача - відповідача за зустрічним позовом ОСОБА_1 , відповідача - позивача за зустрічним позовом ОСОБА_2 , представника третьої особи ОСОБА_3 , розглянувши у судовому засіданні в м. Селидове в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей Авдіївської міської військово-цивільної адміністрації Покровського району Донецької області , про визначення місця проживання дитини і за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа: Служба у справах дітей Авдіївської міської військово-цивільної адміністрації Покровського району Донецької області , про визначення місця проживання дитини , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 про визначення місця проживання дитини, в якому зазначила, що вона з відповідачем перебувала у зареєстрованому шлюбі з 08.09.2009 року. Від шлюбу вони мають неповнолітню дитину - сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Згідно рішенням Селидівського міського суду Донецької області від 03.04.2019 року шлюб між позивачем та ОСОБА_2 розірвано. Після розлучення позивач з неповнолітнім сином проживали разом з відповідачем за однією адресою. Однак, з причини того, що ОСОБА_1 фізично та словесно ображав позивача, то в червні 2020 р. вона із сином переїхали до батьків позивача в м. Родинське. Наприкінці липня 2020 року позивач відвезла сина на тиждень в м. Авдіївка до відповідача за його проханням. Після спливу зазначено терміну відповідач відмовився повернути дитину позивачу, посилаючись на те, що син буде проживати разом з ним. Позивач неодноразово приїжджала за місцем мешкання відповідача, але дитини не було в дома, хоча заздалегідь відповідач був попереджений про її приїзд. Таким чином, відповідач своїми діями не дає можливості побачити дитину та відвезти його додому, на теперішній час позивач спілкується з дитиною лише по телефону. Неодноразово позивач просила відповідача повернути сина, однак відповідач у добровільному порядку відмовляється. Просить суд визначити місце проживання малолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 , та стягнути судові витрати з відповідача на її користь.

ОСОБА_2 звернувся до суду із зустрічним позовом до ОСОБА_1 , в обґрунтування якого зазначив, що 08.09.2009 року було зареєстровано шлюбі з відповідачем ОСОБА_1 . Шлюб між ним та ОСОБА_1 був розірваний рішенням Селидівського міського суду від 03.04.2019 року. Від шлюбу вони мають неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Органом опіки та піклування Військово-цивільної адміністрації м. Авдіївка Донецької області було проведено опитування малолітнього сина ОСОБА_4 , який виявив бажання проживати разом з ним ОСОБА_2 . Крім того, неповнолітній син ОСОБА_4 з січня 2018 року по сьогоднішній час навчається в КЗ Авдіївська опорна загальноосвітня школа I-III ступенів № 2 в 4 класі, він відвідує всі батьківські збори у класі. З вересня 2019 року дитина відвідує чотири рази на тиждень гурток з народних танців Подарунок . Також дитина самостійно організувала в м. Авдіївка групу дітей-однолітків з катання на трюкових самокатах. Син мешкає з ОСОБА_2 в комфортних умовах в квартирі, яка належить його батькові ОСОБА_6 на праві приватної власності. Після школи дитину зустрічають дідусь або бабуся, які живуть неподалік від них. В квартирі, де вони мешкають, у дитини є своя кімната, яка повністю облаштована під дитину всіма необхідними меблями. Позивачем створені всі належні умови для проживання дитини та належного виховання сина. Просить суд визначити місце проживання малолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з батьком ОСОБА_7 , за адресою: АДРЕСА_2 , та стягнути судові витрати з ОСОБА_1 на його користь.

Ухвалою Селидівського міського суду Донецької області від 25.09.2020 року відкрито провадження по цивільній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Селидівського міського суду Донецької області від 05.11.2020 року ОСОБА_2 поновлено пропущений строк для подання зустрічної позовної заяви, зустрічну позовну заяву ОСОБА_2 об`єднано в одне провадження з позовом з ОСОБА_1 та розгляду призначено за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання по справі.

Ухвалою Селидівського міського суду Донецької області від 11.11.2020 року продовжено строк підготовчого засідання по справі.

Ухвалою Селидівського міського суду Донецької області від 03.02.2021 року закрито підготовче провадження по справі, та призначено судовий розгляд по суті.

В судовому засіданні позивач - відповідач за зустрічним позовом ОСОБА_1 в судовому засіданні свої позовні вимоги підтримала, надала суду пояснення, пославшись в обґрунтування позову на обставини, викладені в позовній заяві. Зустрічний позов ОСОБА_2 не визнала, просить суд відмовити в задоволені позовних вимог ОСОБА_2 , її позовні вимоги задовольнити.

Відповідач - позивач за зустрічним позовом ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав, підтримав доводи, викладені в відзиві на позов, просить в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити. Свої позовні вимоги підтримав повністю, надав суду пояснення, пославшись в обґрунтування позову на обставини, викладені в позовній заяві . Просить його позов задовольнити.

Представник третьої особи Служба у справах дітей Авдіївської міської військово-цивільної адміністрації Покровського району Донецької області в судовому засіданні підтримав зустрічний позов ОСОБА_2 .

Малолітня дитина ОСОБА_4 в судовому засіданні пояснив, що мешкає разом з батьком приблизно рік або півтора руку. І подальшому він хоче мешкати разом з батьком. Вони з батьком разом ходили в похід та на кар`єр. Навчається він добре, в вільний час займається танцями, бажає мешкати в м. Авдіївка, та як там нова школа, де у нього друзі.

Суд звертає увагу, що під час надання пояснень дитина висловлювала емоційну прихильність до батька, по відношенню до матері висловлює образу та небажання спілкуватися з нею.

Свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні пояснив, що є рідним батьком ОСОБА_2 , який на теперішній час займається вихованням свого сина ОСОБА_4 . Мати дитини ОСОБА_1 періодично приїжджає, однак все закінчується тим, що вона привозить продукти, одяг, дивиться щоденник, діалогу між нею та дитиною немає, немає контакту, спільної мови не знаходять. Його онук ОСОБА_4 за останній час дуже подорослішав. Онук вважає, що мати його обманює, оскільки йому пообіцяє приїхати, але не приїжджає. Крім крику дитина нічого не чує від матері, тому він не бажає спілкуватися с нею. ОСОБА_1 пропонувала дитині їхати з нею, однак онук відмовився. Крім того, вона шантажує тим, що карточку на аліменти не дасть. ОСОБА_2 сплачує аліменти на дитину, а ОСОБА_1 висилає йому ці гроші. Онук відмовляється розмовляти з матерію по телефону, вони завжди йому це пропонують. ОСОБА_1 не може знайти контакт з дитиною.

Свідок ОСОБА_8 в судовому засіданні пояснила, що вона знає позивача ОСОБА_1 , яка є племінницею її чоловіка. Відповідача ОСОБА_2 знає з кінця 2000 року, стосунки у них гарні. На протязі останнього року дитина мешкає разом з батьком ОСОБА_2 . Мати ОСОБА_1 постійно до них їздить, кожні вихідні. Спілкуватися дитина з матір`ю не бажає, вимикає телефон. Дитина не йде на контакт зі своєю матір`ю. Мати ОСОБА_1 виде нормальний спосіб життя. Вважає, що залишати дитину без матері це не нормально. Обидва батьки по відношенню до дитини виявляють гіперопіку.

Свідок ОСОБА_9 в судовому засіданні пояснила, що сторони по справі вона знає більше п`яти років, відносини дружні. Раз на тиждень ОСОБА_1 приїжджає до сина, який мешкає в м. Авдіївка, привозить одяг, продукти. Вона не чула, щоб батько заперечував щодо зустрічів дитини з матір`ю, однак дитина не по дитячому висловлюється у відношенні матері. Вона з ОСОБА_1 іноді зустрічаються. В травні 2021 році вона з дитиною та ОСОБА_1 з сином домовились зустрітися, однак ОСОБА_10 не захотів спілкуватися, побіг додому.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до наступних висновків.

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 18.01.2011 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Авдіївського міського управління юстиції у Донецькій області, ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , його батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , актовий запис № 18.

Згідно рішення Селидівського міського суду Донецької області від 03.04.2019 року, шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 розірвано.

Згідно характеристики від 21.09.2020 року, виданої Державною адміністрацією Покровського району Донецької області, ОСОБА_1 займає посаду головного спеціаліста фінансового управління райдержадміністрації Донецької області від 15.07.2020 року. За час роботи зарекомендувала себе ініціативним, добропорядним фахівцем. Тактовна, доброзичлива, користується повагою серед підлеглих та колег.

Згідно характеристики з місця мешкання від 10.09.2020 року, виданої ОСББ Спільний Добробут , ОСОБА_1 мешкає за адресою: АДРЕСА_1 з 1989 року. За цей час вона зарекомендувала себе з позитивної сторони, в спілкуванні з сусідами привітна, уважна та ввічлива, гарно спілкується та грає з сусідськими дітьми. За час мешкання вона не конфліктувала, спиртні напої та інші шкідливі речовини не вживала. Вигляд має завжди опрятний. Турботлива мати.

Згідно акту обстеження умов проживання від 07.09.2020 року, складеного спеціалістом I категорії з питань дітей Діма О.І., спеціалістом I категорії відділу реєстрації Орлянського О.А., завідувачем відділу реєстрації ОСОБА_11 , за адресою: АДРЕСА_1 , проживає ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає одна, працює, скарг від сусідів не надходило, характеризується з позитивної сторони. В квартирі умови для проживання задовільні, є необхідні меблі та побутова техніка, для дитини виділена окрема просторна кімната, де є гарне спальне місце, письмовий стіл, комп`ютер, шафа для одягу.

Згідно довідки № 374 від 10.09.2020 року, виданої Родинською загальноосвітньою школою I-III ступенів № 8 Покровської міської ради Донецької області, ОСОБА_4 дійсно буде навчатися в 4-А класі в Родинській загальноосвітній школі I-III ступенів № 8 Покровської міської ради Донецької області.

Згідно довідки № 9099/402/03-2020 від 17.08.2020 року, виданої Авдіївським ВП Покровського ВП ГУНП в Донецькій області, ОСОБА_1 мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , остання зверталась 08.04.2020 р. та 12.04.2020 р. до Авдіївського ВП стосовно конфлікту з її чоловіком, скоєння психологічного насилля в сім`ї за місцем постійного мешкання. Даний факт був зареєстрований до журналу ЄО № 1973 та № 2058 в Авдіївському ВП. Під час перевірки даних повідомлень було встановлено, що за вказаними фактами не вбачається ознак адміністративного та кримінального правопорушення.

Згідно довідки № 9 від 21.09.2020 року, виданої управлінням фінансів Покровської районної державної адміністрації Донецької області, ОСОБА_1 за період з 15.07.2020 року по 15.09.2020 року отримала заробітну плату у розмірі 18 227,45 грн.

Згідно довідки № 86 від 10.09.2020 року, виданої КЗ Авдіївська опорна загальноосвітня школа I-III ступенів № 2 Авдіївської міської ради Донецької області, ОСОБА_4 , 2011 року народження, дійсно навчається в 4 класі КЗ Авдіївська опорна загальноосвітня школа I-III ступенів № 2 Авдіївської міської ради Донецької області. Батько ОСОБА_2 відвідує батьківські збори та є членом ініціативної групи КЗ Авдіївська опорна загальноосвітня школа I-III ступенів № 2 Авдіївської міської ради Донецької області.

Згідно довідки № 05-1/28/1356 від 02.10.2020 року, виданої Приватним акціонерним товариством Авдіївський коксохімічний завод , ОСОБА_2 працює на підприємстві ПРАТ АКХЗ з 04.09.2017 року на посаді інженер.

Згідно довідки № 218 від 16.09.2020 року, виданої Приватним акціонерним товариством Авдіївський коксохімічний завод , ОСОБА_2 працює з 04.09.2017 року на підприємстві ПРАТ АКХЗ , на посаді інженер з комплектації устаткування, за період з 01.08.2019 р. по 31.07.2020 року складає 150 570 грн. 97 коп.

Згідно договору дарування від 17.06.2021 року, посвідченого приватним нотаріусом Покровського районного нотаріального округу Донецької області, ОСОБА_6 подарував, а ОСОБА_2 прийняв у дар трикімнатну квартиру АДРЕСА_3 , загальна площа 59,1 кв.м., житлова площа 43,6 кв.м. Зареєстровано в реєстрі за № 1163.

Згідно характеристики від 02.10.2020 року, виданої Приватним акціонерним товариством Авдіївський коксохімічний завод , ОСОБА_2 працює на посаді інженер з комплектації устаткування, за час праці зарекомендував себе дисциплінованим та акуратним робітником, ініціативним та може взяти на себе відповідальність в прийняття рішення по складним питанням, які знаходяться в його компетенції. Трудолюбивий, володіє високою працездатністю, підтримує працю в відділі в складні часи, в тому числі і в позаурочний час. За власним бажанням приймає участь в культурних заходах, благодійних акціях.

Згідно характеристики, виданої КЗ Авдіївська опорна загальноосвітня школа I-III ступенів № 2 , ОСОБА_12 учень 4 класу КЗ Авдіївська опорна загальноосвітня школа I-III ступенів № 2 , навчається в школі з другого семестру першого класу, зарекомендував себе як старанний, дисциплінований, працелюбний, уважний учень. Має навчальні досягнення достатнього рівня. Хлопчик ретельно виконує домашні навчання, завжди намагається відповісти на запитання вчителя. Він відвудіє факультатив з англійської мови, займається народними танцями, є слухачем онлайн школи з ментальної математики. У вільний час ОСОБА_10 любить пограти в комп`ютерні ігри або провести час на вулиці з друзями, батьком. Даниїл скромний, веселий, товариський, врівноважений, розсудливий, дисциплінований, самостійний. Дружні взаємини між поколіннями (прадідусь, дідусь, тато) сім`ї відіграють основну роль у повноцінному розвитку хлопчика. Родина приділяє достатню увагу навчанню сина, при необхідності допомагають в підготовці домашніх завдань.

Згідно висновку щодо сімейної ситуації та психологічного стану від 27.10.2020 року, наданий психологом ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , 9 років, єдина дитина в родині. Проживає з батьком у даний час. Батьки розлучені. Мати проживає окремо в іншому місці. За експертними даними у дитини є психологічні проблеми. Тестові дані свідчать про психологічні порушення як можливий віддалений наслідок травми. Дитина потребує допомоги фахівців психічного здоров`я, комфортної доброзичливої атмосфери порозуміння між батьками. У дитини ОСОБА_4 виявлені ознаки, які впливають на рівень психологічного функціонування і позначається як знижений. З метою допомоги дитині, з урахуванням найкращих її інтересів, рекомендується забезпечити дитину обов`язковим спілкуванням з обома батьками, а місце проживання з емоційно ближчим з батьків.

Вищевказаний висновок суд не приймає до уваги у якості належного та допустимого доказу, оскільки він належним чином не засвідчений та до нього не долучені документи, що підтверджують кваліфікацію та повноваження психолога.

Згідно акту обстеження умов проживання від 19.10.2020 року, складеного начальником ССД Тогіло О., головним спеціалістом ССД Удодовою О., за адресою: АДРЕСА_2 , проживають ОСОБА_2 , 1985 р.н., ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в квартирі створені всі необхідні умови для проживання, виховання та розвитку дитини, а саме: у дитини є окрема кімната- місце для сну, навчання, вся необхідна техніка, одяг за сезоном, їжа, іграшки, книги. Стосунки між сином та батьком дружні, вони з повагою відносяться один до одного. Даниїл виявляв бажання проживати разом з батьком та навчатися там, де і навчається (ЗОШ № 2).

Згідно висновку № 0859/01-15 від 01.12.2020 року Служба в справах дітей Військово-цивільної адміністрації м. Авдіївка вважає доцільним визначити місце проживання малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до ст.ст. 12 , 81 ЦПК України , цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Частиною 1 ст. 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Розглядаючи позов, суд має встановити фактичні обставини справи виходячи з фактичних правовідносин сторін, але в межах заявлених вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Відповідно до статті 8 Закону України Про охорону дитинства кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

У статті 141 СК України встановлено, що мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою статті 157 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Згідно ч. 2 ст. 160 СК України місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини..

За частинами першою, другою статті 161 СК України, якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.

Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини враховується ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення. До інших обставин, що мають істотне значення, можна віднести, зокрема: особисті якості батьків; відносини, які існують між кожним з батьків і дитиною (як виконують батьки свої батьківські обов`язки по відношенню до дитини, як враховують її інтереси, чи є взаєморозуміння між кожним з батьків і дитиною); можливість створення дитині умов для виховання і розвитку.

Статтею 51 Конституції України визначено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

За ст. 9 Конвенції про права дитини, дитина не повинна розлучатися з батьками всупереч їхньому бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.

Стаття 11 Закону України Про охорону дитинства наголошує, що кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей, однак предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України Про охорону дитинства батьки, які проживають окремо від дитини, зобов`язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини.

При розгляді справ щодо місця проживання дитини суди насамперед мають виходити з інтересів самої дитини, враховуючи при цьому сталі соціальні зв`язки, місце навчання, психологічний стан тощо, а також дотримуватися балансу між інтересами дитини, правами батьків на виховання дитини і обов`язком батьків діяти в її інтересах.

Суд звертає увагу, що у усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага повинна приділятись якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Дитина є найбільш вразливою стороною в ході будь-яких сімейних конфліктів, оскільки на її долю випадає найбільше страждань та втрат. Судовий розгляд сімейних спорів, у яких зачіпаються інтереси дитини, є особливо складним, оскільки в його процесі вирішуються не просто спірні питання між батьками та іншими особами, а визначається доля дитини, а тому результат судового розгляду повинен бути спрямований на захист найкращих інтересів дитини.

Дитина є суб`єктом права і незважаючи на незначний вік, неповну цивільну дієздатність, має певний обсяг прав. Одними з основних її прав є право висловлювати свою думку та право на врахування думки щодо питань, які стосуються її життя.

Відповідно до статті 6 Європейської конвенції про здійснення прав дітей від 25 січня 1996 року під час розгляду справи, що стосується дитини, перед прийняттям рішення судовий орган надає можливість дитині висловлювати її думки і приділяє їм належну увагу.

З цією метою дитині, зокрема, надається можливість бути заслуханою в ході будь-якого судового чи адміністративного розгляду, що торкається дитини, безпосередньо або через представника чи відповідний орган у порядку, передбаченому процесуальними нормами національного законодавства. Закріплення цього права підкреслює, що дитина є особистістю, з думкою якої потрібно рахуватись, особливо при вирішенні питань, які безпосередньо її стосуються.

Проте суд має враховувати висловлену дитиною думку системно, з`ясовуючи належно фактичні обставини справи, досліджуючи та надаючи належну правову оцінку зібраним у справі доказам у їх сукупності, що в результаті сприятиме правильному вирішенню питання місця проживання дитини. Тільки так будуть забезпечені найкращі інтереси дитини, а не інтереси та бажання батьків, які вони не можуть чи не бажають вирішувати в позасудовий спосіб.

Принцип найкращих інтересів дитини є пріоритетним при вирішенні справ, що стосуються дітей.

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у справі М. С. проти України (рішення від 11 липня 2017 року, заява № 2091/13) вказав на те, що при визначенні найкращих інтересів дитини в конкретній справі слід брати до уваги два міркування: по-перше, у найкращих інтересах дитини зберегти її зв`язки із сім`єю, крім випадків, коли доведено, що сім`я непридатна або неблагополучна; по-друге, у найкращих інтересах дитини є забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагонадійним (пункт 100 рішення від 16 липня 2015 року у справі Мамчур проти України , заява № 10383/09).

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 17 жовтня 2018 року у справі № 402/428/16-ц, в якій вона відступила від висновків Верховного Суду України, висловлених у постановах від 14 грудня 2016 року у справі № 6-2445цс16 та від 12 липня 2017 року у справі № 6-564цс17, щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, а саме статті 161 СК України та принципу статті 6 Декларації прав дитини, що малолітня дитина не повинна, крім тих випадків, коли є виняткові обставини, бути розлучена зі своєю матір`ю.

Аналіз наведених норм права та практики ЄСПЛ дає підстави для висновку про те, що рівність прав батьків є похідною від прав та інтересів дитини на гармонійний розвиток та належне виховання, у першу чергу, повинні бути визначені інтереси дитини у ситуації спору, а вже тільки потім права батьків.

Питання забезпечення інтересів дитини ґрунтується на розумінні, що для дітей розлучення батьків - це завжди тяжке психологічне навантаження, пов`язане, зокрема, з кардинальними змінами в житті дитини: нове оточення та місце проживання, неможливість спілкування з двома батьками одночасно тощо.

Вирішуючи питання про визначення місце проживання дитини, суди мають враховувати об`єктивні та наявні у справі докази, зокрема обстеження умов проживання, характеристики психоемоційного стану дитини, поведінки батьків щодо дитини та висновку органу опіки та піклування. Однак найважливішим у цій категорії справ є внутрішнє переконання судді, яке має ґрунтуватися на внутрішній оцінці всіх обставин в їх сукупності. Адже не можна піддавати формалізму долю дитини, яка через те, що батьки не змогли зберегти шлюб, не повинна бути позбавлена щасливого та спокійного дитинства.

Таким чином, при вирішенні таких спорів доцільно та правильно керуватися виключно інтересами дитини, передусім потрібно впевнитися, що саме той з батьків, на чию користь буде прийнято рішення, створить для дитини належні умови для її морального, духовного та фізичного розвитку.

З наданих сторонами у справі доказів вбачається, що матеріально-побутове забезпечення обох батьків, їх ставлення до дитини, позитивні характеристики з місця роботи дають підстави для твердження, що кожен із батьків здатний створити умови для розвитку та виховання дитини, забезпечуючи його особливі потреби.

Разом з тим, після розірвання шлюбу між сторонами виникла суперечка щодо місця проживання дитини. Внаслідок чого неповнолітній ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з липня 2020 року проживає разом зі своїм батьком ОСОБА_2 , яким створені належні умови для проживання сина, батько піклується про стан його здоров`я та розвиток. В судовому засіданні встановлено, що батько дитини приймає активну участь у дозвіллі сина (дитина займається танцями, катається на трюкових самокатах), суд звертає увагу, що між ним та дитиною встановлений міцний психо-емоційний зв`язок, батько приділяє достатню увагу навчанню та розвитку дитини.

Суд вважає, що безперервне проживання дитини з батьком в оточенні інших рідних для нього людей в цьому випадку забезпечує його розвиток у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним.

Крім того, суд вважає, що сторони по справі виявляють любов і піклування про дитину в однаковому ступені. Обставини справи не дають підстав надати в цьому переваги будь-кому із сторін.

Однак, на даний період зміна місця проживання дитини може привести до створення для нього нової стресової ситуації та негативних наслідків.

Суд звертає увагу, що визначення місця проживання дитини з батьком, не впливатиме на його взаємовідносини з матір`ю, оскільки визначення місця проживання дитини з однім із батьків, не позбавляє іншого батьківських прав та не звільняє його від виконання своїх батьківських обов`язків.

Матір дитини, яка безсумнівно відіграє важливу роль у житті та розвитку дитини, має право та обов`язок піклуватися про здоров`я дитини, стан її розвитку, незалежно від того з ким дитина буде проживати.

З огляду на вищезазначені обставини, приймаючи до уваги надані докази, враховуючи висновок Служби в справах дітей Військово-цивільної адміністрації м. Авдіївка від 11.12.2020 року про доцільність визначення місця мешкання малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з батьком ОСОБА_2 , який є обґрунтованим та таким, що відповідає інтересам дитини, та враховуючи думку та інтереси малолітньої дитини, його психологічний стан, права та інтереси на гармонійний розвиток та належне виховання, особисту психо-емоційну прихильність до батька, а також дотримуючись балансу між інтересами дитини, правами батьків на виховання дитини і обов`язком батьків діяти в його інтересах, суд приходить до висновку, що визначення місця проживання дитини з батьком ОСОБА_2 за встановлених судом обставин відповідає інтересам дитини, у зв`язку з чим зустрічний позов ОСОБА_2 підлягає задоволенню, а у первісному позові ОСОБА_1 слід відмовити.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Судом встановлено, що при звернені до суду з зустрічним позовом ОСОБА_2 було сплачено судовий збір у розмірі 840,80 позивач, враховуючи, що суд задовольнив позовні вимоги ОСОБА_2 , тому з відповідача по зустрічному позову ОСОБА_1 на користь позивача по зустрічному позову підлягають стягненню судові витрати у сумі 840 грн. 80 коп.

Згідно п. 2 ч. 2 ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.

Враховуючи те, що позивачу за первісним позовом ОСОБА_1 відмовлено в позовних вимогах, тому судові витрати за її позовом розподілу не підлягають.

Керуючись ст. 141, 150,157,161,181,192,273 СК України, ст.ст. 10, 11, 13, 76, 81, 141,258,259,263-265 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_4 ), третя особа: Служба у справах дітей Авдіївської міської військово-цивільної адміністрації Покровського району Донецької області (місце знаходження: 86060, Донецька область, м. Авдіївка, вул. Молодіжна, буд. 15, ЄДРПОУ 36318992), про визначення місця проживання дитини -відмовити.

Позовні вимоги ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_4 ) до ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ), третя особа: Служба у справах дітей Авдіївської міської військово-цивільної адміністрації Покровського району Донецької області (місце знаходження: 86060, Донецька область, м. Авдіївка, вул. Молодіжна, буд. 15, ЄДРПОУ 36318992), про визначення місця проживання дитини - задовольнити.

Визначити місце проживання неповнолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_2 .

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (ІПН НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного суду через Селидівський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а після початку її функціонування, безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлений 24.09.2021 року.

Суддя І.М. Владимирська

СудСелидівський міський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення14.09.2021
Оприлюднено26.09.2021
Номер документу99868682
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —242/4012/20

Рішення від 14.09.2021

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Владимирська І. М.

Рішення від 14.09.2021

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Владимирська І. М.

Ухвала від 03.02.2021

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Владимирська І. М.

Ухвала від 11.11.2020

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Владимирська І. М.

Ухвала від 25.09.2020

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Владимирська І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні