Ухвала
від 20.09.2021 по справі 468/1195/21-ц
БАШТАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

№ 468/1195/21-ц

2-о/468/40/21

БАШТАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД


56101 Миколаївська область м. Баштанка вул. Полтавська 43

У Х В А Л А

( про залишення заяви без руху )

20.09.2021 року суддя Баштанського районного суду Миколаївської області Янчук С.В. розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин,

В С Т А Н О В И В:

До суду надійшла заява ОСОБА_1 , якою заявник просить встановити факт, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є її матір`ю. Встановлення даного факту їй необхідне для оформлення спадщини після смерті останньої.

За змістом ч.3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

З п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення слідує, що вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати, серед іншого, загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви. Якщо в заяві не зазначено, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків.

Згідно з вимогами п.5 ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява повинна містити: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Згідно ч.5 ст.177 ЦПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Із змісту ч.2 ст. 315 ЦПК України слідує, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Зі змісту заяви вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина на спадкове майно, що включає в себе, серед іншого, земельну ділянку з кадастровим номером 4820683700:02:000:0041. Заявник є спадкоємцем, оскільки доводиться донькою померлої. Нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину по причині не надання заявником документів на підтвердження родинних відносин зі спадкодавцем.

В свою чергу відсутність документів на підтвердження родинних відносин зі спадкодавцем обумовлена тим, що в 1991 році заявник в результаті укладення шлюбу в Республіці Узбекистан змінила прізвище з " ОСОБА_3 " на " ОСОБА_4 " (який було розірвано в 1994 році), а знаходження документів на підтвердження зміни прізвища на території іноземної держави, на думку заявника, унеможливлює їх отримання та надання нотаріусу для підтвердження факту родинних відносин зі спадкодавцем.

Тобто, причина неможливості підтвердження факту родинних відносин між заявником та спадкодавцем обумовлена тим, що документи, які підтверджують цей факт, складенні та знаходяться на території іноземної держави - Республіки Узбекистан.

Порядок надання правової допомоги щодо витребування документів про реєстрацію актів цивільного стану, зокрема, між державами-членами СНД, врегульовано Конвенцією про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, підписаною 22.01.1993 року. Цей документ спрямований на забезпечення належного захисту прав і законних інтересів осіб, що проживають на територіях країн СНД. 14 квітня 1995 року вона набула чинності для України. Конвенція застосовується у відносинах, зокрема, України з Республікою Узбекистан.

Правилами зазначеної Конвенції та інших міжнародних договорів визначаються

порядок зносин між Договірними сторонами, форма та зміст клопотання про надання

правової допомоги, мова, яка використовується при її наданні, порядок витребування і

вручення документів про реєстрацію актів цивільного стану.

Наказом Міністерства юстиції України від 02.08.2007 № 597/5, визначено органи, уповноважені на здійснення безпосередніх зносин з відповідними уповноваженими органами Договірних Сторін Протоколу в рамках виконання статті 14 Конвенції в редакції Протоколу, а саме, з 1 жовтня 2007 року, це - відділи ДРАЦС Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі та безпосередньо зазначені управління юстиції.

Тобто, вище вказані нормативні акти передбачають порядок витребування та отримання громадянами України, документів про реєстрацію актів цивільного стану від компетентних органів іноземних держав, в тому числі Республіки Узбекистану шляхом безпосереднього звернення громадянина України по даному питанню до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем свого проживання (з подальшим заповненням анкети щодо витребування документів про державну реєстрацію актів цивільного стану з території держав-членів СНД, складення відділом державної реєстрації актів цивільного стану доручення (прохання) про надання правової допомоги на адресу компетентного органу іноземної держави тощо).

При цьому, особисте отримання спадкоємцем документу про реєстрацію акта цивільного стану від компетентного органу Республіки Узбекистану не перешкоджає подальшому залученню даною особою перекладача для здійснення перекладу даного документа (з нотаріальним засвідченням підпису перекладача) та його подальшого пред`явлення нотаріусу на підтвердження родинних відноси зі спадкодавцем.

Разом з тим, заява в обґрунтування неможливості вирішення даного питання в позасудовому порядку не містить викладу обставин з приводу того, що заявником вживались заходи щодо отримання відповідних актових записів у вищевказаному позасудовому шляхом звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем свого проживання з зазначенням відповідних доказів (та за можливості їх додання до заяви).

Відтак, заява потребує додаткового обґрунтування щодо неможливості вирішення даного питання в позасудовому порядку, тобто, що законом не визначено іншого порядку його встановлення (ч.2 ст. 315 ЦПК України).

Крім того, з урахуванням вищевикладених обставин, заява подана без дотримання вимог п.2 ч.1 та ч.2 ст. 318 ЦПК України, а саме у заяві не зазначено причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт та до заяви не додано довідку про неможливість відновлення втрачених документів.

Зі змісту заяви вбачається, що спадкодавець ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , натомість з доданої до зави копії свідоцтва про смерть, остання померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказані суперечності потребують усунення.

Відповідно до вимог ч.4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

Всупереч зазначеному заявником до участі у справі не залучено жодної заінтересованої особи.

При цьому слід звернути увагу, що за загальним правилом розгляду справ, що виникають із спадкових правовідносин, заінтересованими особами по даній категорії справ є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття заінтересованими особами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

До заяви додано копію заповіту, згідно якої окрім заявника спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 є також ОСОБА_5 , при цьому заява не містить викладу обставин щодо наявності (або ж відсутності) у даних спадкових правовідносинах інших спадкоємців.

Із викладеного слід, що заява ОСОБА_1 подана без додержання вимог ст.ст. 175, 177, 318 ЦПК України, а тому відповідно до вимог ст. 185 ЦПК України заява підлягає залишенню без руху для усунення недоліків шляхом приведення заяви у відповідність до вимог ст. 175, 318 ЦПК України та надання вище вказаних документів.

На підставі викладеного та керуючись ст. 175, 185, 260, 318 ЦПК України, суддя,

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин - залишити без руху.

Надати заявнику десятиденний строк для виправлення вказаних в ухвалі недоліків з дня отримання копії даної ухвали, роз`яснивши, що в разі невиконання вказаних в ухвалі вимог, заява вважається неподаною і повертається.

Повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.

Ухвала оскарженню не підлягає.

СУДДЯ

СудБаштанський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення20.09.2021
Оприлюднено26.09.2021
Номер документу99871640
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —468/1195/21-ц

Ухвала від 25.10.2021

Цивільне

Баштанський районний суд Миколаївської області

Янчук С. В.

Ухвала від 20.09.2021

Цивільне

Баштанський районний суд Миколаївської області

Янчук С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні