Номер справи 623/2963/21
Номер провадження 2/623/865/2021
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
іменем України
28 вересня 2021 року м. Ізюм
Ізюмський міськрайонний суд Харківської області
в складі головуючого судді Одарюка М.П.,
за участю секретаря Костенко В.В.,
розглянувши у судовому засіданні в місті Ізюмі цивільну справу № 623/2963/21 за позовом ОСОБА_1 до Куньєвської сільської ради Ізюмського району Харківської області, Тавежнянської сільської ради Сахновщинського району Харківської області, ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування,
в с т а н о в и в :
30 липня 2021 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд встановити факт спільного проживання з ОСОБА_3 , 1931 року народження в період з 1992 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
Визнати право власності в порядку спадкування на наступне майно, що належало ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 :
-зeмельну ділянку, кадастровий номер 6322883000:04:000:0055; 6322882000:03:000:0281, розміром 5.6375 га, що розташована на території Бугаївської сільської ради Ізюмського району Харківської області;
cepтифiкат на право на зeмельну частку (пай) серії ХР № 0065157 на право на зeмельну частку ( пай) з зeмель, які перебувають у колективній власності КСП Побєда , розміром 7,2 умовних кадастрових гектарів, що був виданий на ім`я ОСОБА_3 на підставі розпорядження Сахновщинської районної державної адміністрації Харківської області № 634 від 04 вересня 1996 року. В обґрунтування позову зазначає , що спадкодавець ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 мав у власності зeмельну ділянку та cepтифiкат на право на зeмельну ділянку. Оскільки інших претендентів на спадкове майно померлого не має, позивач бажає прийняти вказану спадщину.
Позивач надав до суду заяву про розгляд справи без її участі, заявлені вимоги підтримала у повному обсязі.
Відповідачі в судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, відзиву не надали.
Суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ст. 223 ЦПК України та ухвалює заочне рішення, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України .
Беручи до уваги, що справа розглядається за правилами загального позовного провадження, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно ч.1ст.4 ЦПК України , кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1ст.13 ЦПК України , суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених нею вимог та на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч.1, 6 ст.81 ЦПК України , кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ЦПК України . Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. № 5 Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Як роз`яснив Пленум Верховного суду України у постанові № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року, тощо.
Згідно з п. 23 постанови Пленуму ВСУ Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 року , якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємозв`язок доказів у їх сукупності.
Листом № 23924/51208/17/21/05.1 від 05.07.2021 року Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції ( м. Харків) повідомило, що за даними розширеного пошуку системи Державний реєстр актів цивільного стану громадян по Харківській області, виявлено актовий запис № 82 про смерть, відносно ОСОБА_3 ,1931 року народження, складений 23 листопада 1998 року виконавчим комітетом Оскільської сільської ради Ізюмського району Харківської області, дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.10).
Із копії довідки Дубовогрядської сільської ради Сахновщинського району Харківської області вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (позивач по справі) дійсно проживав до дня смерті з ОСОБА_3 , 1931 року народження ( а.с.7).
На підставі вищевикладеного, суд доходить висновку, що факт проживання ОСОБА_1 з ОСОБА_3 на час відкриття спадщини, повністю доведений дослідженими по справі доказами, тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 1ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема з правочинів.
Відповідно до статті 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
У відповідності до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст.ст. 1220-1221 , 1223 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, і саме з нього виникає право на спадкування, а місцем відкриття - є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно до ст.ст. 1268-1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму ВСУ Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 N 7 , свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до cepтифiкату на право на зeмельну частку (пай) серія ХР № 0065157 виданого на ім`я ОСОБА_3 , який проживав в с. Дубові Гряди Сахновщинського району Харківської області, останньому на підставі рішення Сахновщинської районної державної адміністрації від 04 вересня 1996 року № 634 належить право на зeмельну частку ( пай) у зeмлі, яка перебуває у колективній власності КСП Побєда , розміром 7,2 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі ( на місцевості) (а.с.8).
Таким чином, позовні вимоги про визнання права власності на cepтифiкат на право на зeмельну частку (пай) серія ХР № 0065157 у порядку спадкування не суперечить закону та не порушують права, свободи чи інтереси інших осіб підлягають до задоволення.
Позовні вимоги щодо визнання права власності на зeмельну ділянку кадастровий номер 6322883000:04:000:0055; 6322882000:03:000:0281 задоволенню не підлягають, оскільки матеріали справи не містять належного обґрунтування даної вимоги.
Суд ухвалює рішення в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів.
Керуючись ст. 4 , 19 , 76 , 81 , 200 , 247 , 258-259 , 263-265 , 354 ЦПК України , ст. ст. 328 , 392 , 1235 , 1268 ЦК України ,Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Куньєвської сільської ради Ізюмського району Харківської області, Тавежнянської сільської ради Сахновщинського району Харківської області, ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування - задовольнити частково.
Встановити факт спільного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_3 , 1931 року народження, в період з 1992 року по 23 листопада 1998 року.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , право власності в порядку спадкування на наступне майно, що належало ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: НОМЕР_1 на право на зeмельну частку (пай) серія ХР №0065157 про право на зeмельну частку (пай) зeмлі яка перебуває у колективній власності КСП Побєда , розміром 7,2 умовних кадастрових гектарів без визначення меж цієї частки в натурі ( на місцевості), що був виданий на ім`я ОСОБА_3 на підставі розпорядження Сахновщинської районної державної адміністрації Харківської області № 634 від 04 вересня 1996 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
З текстом рішення можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку до Харківського аеляційного суду через Ізюмський міськрайонний суд або безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Суддя Ізюмського міськрайонного суду М.П. Одарюк
Суд | Ізюмський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 28.09.2021 |
Оприлюднено | 29.09.2021 |
Номер документу | 99930291 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ізюмський міськрайонний суд Харківської області
Одарюк М. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні