Справа № 161/13030/21
Провадження № 2/161/3461/21
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
20 вересня 2021 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі:
головуючого судді Рудська С.М.
при секретарі - Чигринюк В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Торчинської селищної ради Луцького району Волинської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
21.07.2021 року позивач ОСОБА_1 через свого представника звернувся до суду з вищевказаною позовною заявою на обґрунтування якої зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 , яка до дня своєї смерті була зареєстрована та постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 . Померла за життя розпорядилась належним їй майном, а саме: житловий будинок в якому вона проживала, земельною ділянкою для його обслуговування, площею 0,25 га, та земельною ділянкою для ведення особистого селянського господарства, площею 0,3169 га, подарувала це майно своїй онуці - ОСОБА_3 . Проте у власності померлої залишилась земельна ділянка, площею 1,93 га для ведення товарного сільськогосподарського товариства, що розташована на території Смолигівської сільської ради Луцького району Волинської області. Вказує, що протягом тривалого часу він вважав, що померла за життя розпорядилась усім своїм нерухомим майном, подарувавши його ОСОБА_3 . Земельною ділянкою для ведення товарного сільськогосподарського виробництва увесь час після смерті матері користується він, проте така продовжує залишатися у власності померлої. Він є єдиним спадкоємцем після смерті матері. Враховуючи наведене, просить суд визначити йому додатковий строк терміном в два місяці для подання до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
До початку судового засідання представником позивача було подано до суду заяву з проханням слухати справу за її відсутності, позов підтримує, просить його задовольнити (а.с. 27).
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, про день, час, місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення, яке міститься у матеріалах справи (а.с.23). Заяви, клопотання, відзив на позовну заяву від відповідача на адресу суду не надходили.
Статтею 280 ЦПК України закріплена можливість ухвалення заочного рішення на підставі наявних у справі доказів, у разі належним чином повідомленого відповідача про дату, час та місце судового засідання.
Враховуючи вищезазначені обставини, суд вважає провести заочний розгляд справи на підставі наявних у ній матеріалів.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Смолигівською сільською радою Луцького району у Волинській області (а.с. 6).
До дня смерті ОСОБА_2 була зареєстрована та постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 , одна, що підтверджується Довідкою виданою Торчинською селищною радою Луцького району Волинської області № 13 від 08.04.2021 року (а.с. 8).
За свого життя ОСОБА_2 розпорядилась належним їй майном наступним чином: житловий будинок в якому вона проживала за адресою: АДРЕСА_1 , земельною ділянкою для обслуговування житлового будинку та споруд, площею 0,25 га, що розташована на території с. Сарнівка Смолигівської сільської ради Луцького р-ну Волинської обл., кадастровий номер: 0722886200:03:001:0636 та земельною ділянкою для ведення особистого селянського господарства площею 0,3169 га, що розташована на території с. Сарнівка Смолигівської сільської ради Луцького району Волинської області, кадастровий номер: 0722886200:03:001:0637, подарувала це майно своїй онуці - ОСОБА_3 , що підтверджується відповідними договорами купівлі-продажу (а.с. 10-13).
Разом з тим, у власності ОСОБА_2 перебувала земельна ділянка, площею 1,93 га для ведення товарного сільськогосподарського товариства, що розташована на території Смолигівської сільської ради Луцького району Волинської області, що підтверджується копією державного акту на право приватної власності на землю серії ІV-ВЛ № 014849 та Довідкою № 17, виданою 13.04.2021 року Торчинською селищною радою Луцького району Волинської області.
Як вбачається із інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 65764743 від 27.07.2021 року, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , не заводилась.
У своєму позові ОСОБА_1 , як на підставу заявлених вимог фактично посилається на юридичну необізнаність щодо необхідності оформлення після смерті ОСОБА_2 права власності на земельну ділянку, площею 1,93 га для ведення товарного сільськогосподарського товариства, що розташована на території Смолигівської сільської ради Луцького району Волинської області.
Надаючи правову оцінку причинам пропуску позивачем строку для прийняття спадщини, суд зазначає наступне.
Частиною ч. 1 ст. 1270 ЦК України визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
В даному випадку шестимісячний строк встановлений ОСОБА_1 для прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , з урахуванням положення ч. 2 ст. 1220 ЦК України, закінчився.
Разом з тим, ч. 3 ст. 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку слід досліджувати поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Враховуючи встановлені в ході розгляду справи обставини, а також те, що позивач є єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк для прийняття спадщини ним пропущений з поважних причини, а тому, на підставі приписів ч. 3 ст. 1272 ЦК України, йому слід надати додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини - два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Встановлюючи саме такий додатковий строк для прийняття спадщини суд вважає за необхідне створити позивачу реальну можливість реалізувати своє право на прийняття спадщини.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 247, 263, 264, 265, 280 ЦПК України, ст.ст. 16, 1220, 1223, 1261, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Торчинської селищної ради Луцького району Волинської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті матері - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , терміном 2 (два) місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення в повному обсязі складено 28 вересня 2021 року.
Суддя Луцького міськрайонного
суду Волинської області С.М. Рудська
Суд | Луцький міськрайонний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 20.09.2021 |
Оприлюднено | 29.09.2021 |
Номер документу | 99946060 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Луцький міськрайонний суд Волинської області
Рудська С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні