ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
28.09.2021 р. Справа № 914/2934/21
Господарський суд Львівської області у складі судді Трускавецького В. П., розглянувши матеріали справи
за позовом: ОСОБА_1 , с. Задністр`я Самбірський р-н Львівська обл., до відповідача:Самбірської міської ради Львівської області, м. Самбір Львівської області, про: визнання протиправним рішення ради № 153 Про надання дозволу на розміщення тимчасової споруди та зобов`язання ФОП Онишко І. В. усунути перешкоди у користуванні позивачем належною йому земельною ділянкою, шляхом демонтажу наявної тимчасової споруди, яка знаходиться на суміжній ділянці з позивачем, визнав за необхідне відмовити у відкритті провадження з таких підстав.
Сторонами позову визначено: ОСОБА_1 - позивач, та Самбірську міську раду Львівської області - відповідач.
Предметом спору визначено: 1) визнання протиправним рішення виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області № 153 Про надання дозволу на розміщення тимчасової споруди ; 2) зобов`язання ФОП Онишко І. В. усунути перешкоди у користуванні ОСОБА_3 належною йому земельною ділянкою, кадастровий номер № 4610900000:01:064:0029, шляхом демонтажу наявної тимчасової споруди, яка знаходиться на суміжній ділянці з позивачем.
Визначаючи юрисдикцію, в межах якої має розглядатись заявлений спір, суд зазначає наступне.
Сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу (ч. 1 ст. 45 ГПК України).
Відповідно до частин другої статті 4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Згідно з частиною першою статті 4 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства (ч. 1 ст. 19 ЦПК України).
Статтею 48 ЦПК України закріплено, що сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава.
Як вказав Верховний суд у постанові Великої Палати ВС від 15.05.2018 у справі № 911/4144/16: 7.1. За змістом статей 1, 2, 12 ГПК України (у редакції, чинній на час звернення позивача до суду з позовом) господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб`єкти господарської діяльності.
7.2. Згідно із частиною першою статті 15 ЦПК України (у редакції, чинній на час звернення позивача до суду з позовом) суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
7.3. Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, у яких беруть участь суб`єкти господарської діяльності, проте предмет спору в яких безпосередньо стосується прав і обов`язків фізичних осіб, підлягають розгляду за правилами цивільного судочинства.
Також, як зазначає ВП ВС у постанові від 01.10.2019 у справі № 911/2034/16, зокрема:
35. Для віднесення справи до господарської юрисдикції суду необхідно визначити, чи правовідносини та спір є господарськими. Зокрема, господарський спір підвідомчий господарському суду за таких умов: участь у спорі суб`єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
36. Таким чином, господарські суди на загальних підставах вирішують усі спори між суб`єктами господарської діяльності, а також спори і в тому разі, якщо сторонами в судовому процесі виступають фізичні особи, що не є суб`єктами підприємницької діяльності, якщо це прямо передбачено процесуальним законом.
37. Відповідно до частини першої статті 15 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) у редакції, чинній на час звернення позивача до суду з позовом, положення якої кореспондуються із частиною першою статті 19 цього Кодексу в редакції, чинній на час розгляду справи Великою Палатою Верховного Суду, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин та інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
38. ГУ Держземагентства у Київській області у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками, зокрема надання земельної ділянки громадянину у власність, діє як орган, через який реалізуються повноваження власника земельних ділянок, та вступає з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські правовідносини.
39. Частиною другою статті 13 Конституції України унормовано, що кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону.
40. Громадяни та юридичні особи у визначеному законом порядку набувають права власності та користування земельними ділянками відповідно до їх цільового призначення для ведення господарської діяльності або задоволення особистих потреб. Відносини, пов`язані з набуттям і реалізацією громадянами, юридичними особами прав на земельні ділянки та з цивільним оборотом земельних ділянок, є цивільно-правовими.
41. Рішення суб`єкта владних повноважень у сфері земельних відносин може оспорюватися з точки зору його законності, а вимога про визнання рішення незаконним - розглядатися в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо за результатами реалізації рішення у фізичної чи юридичної особи виникло право цивільне й спірні правовідносини, на яких ґрунтується позов, мають приватноправовий характер. У такому випадку вимогу про визнання рішення незаконним можна розглядати як спосіб захисту порушеного цивільного права за статтею 16 ЦК України та пред`являти до суду для розгляду в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо фактично підґрунтям і метою пред`явлення такої позовної вимоги є оспорювання цивільного права особи .
Як з`ясовано з поданих матеріалів, позивач - ОСОБА_1 оспорює рішення Виконавчого комітету Ради - відповідача Про надання дозволу на розміщення тимчасової споруди , на підставі якого ФОП Онишку І. В. , окрім іншого, надано дозвіл на розміщення тимчасової споруди, зобов`язано укласти Договір тимчасового користування земельною ділянкою, виготовити паспорт прив`язки тимчасової споруди та погодити його.
Згідно з Договором № Т-36/21 тимчасового користування земельною ділянкою під тимчасовими спорудами, літніми майданчиками, лотками для торгівлі, атракціонами та цирків шапіто при провадженні підприємницької діяльності від 27.05.2021, укладеним між Самбірською міською радою Львівської області (надавач) та ФОП Онишко І. В. (набувач), надавач надає в тимчасове користування земельну ділянку, а користувач бере в користування дану земельну ділянку терміном з 27.05.2021 до 27.05.2022 площею 6 м.кв. для розміщення тимчасової споруди.
На сторінці 3 абз. 6 - 8 позову, заявник зазначає: Оскільки я, ОСОБА_3 є власником земельної ділянки, кадастровий № 4610900000:01:064:0029 в АДРЕСА_1 , яка є суміжною з ділянкою з ділянкою відповідача, Самбірської міської ради Львівської області, кадастровий номер 4610900000:01:064:0020, яка є сформованою та вільною дане рішення вважаю незаконним і таким що порушує мої права та інтереси.
Оскільки дана земельна ділянка, кадастровий номер 4610900000:01:064:0020 є сформованою та вільною Самбірська міська рада та її виконавчий комітет повинні були б дотримуватися вимог Земельного кодексу України, зокрема ст.ст. 127, 134-139 цього Кодексу.
Я, як власник суміжної ділянки також хочу взяти участь у земельних торгах, оскільки цільові призначення цих двох ділянок є ідентичні, збільшити площу для обслуговування будівлі торгівлі .
Відтак, здійснивши аналіз підстав для визначення юрисдикції даного позову, суд констатує, що такий заявлено до господарського суду з порушенням юрисдикції, адже по-перше: між сторонами відсутні господарські відносини, по-друге: у законі відсутня норма, що прямо передбачала б вирішення такого спору господарським судом.
Натомість, як з`ясовано вище, заявлений позов спрямований на захист цивільних прав фізичної особи - позивача, задля реалізації можливості отримати відповідне право на земельну ділянку, що надана у користування іншій особі. Таким чином, вказаний позов підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства, про що і вказав Верховний Суд у постановах вказаних вище.
Відповідно до пункту першого частини 1 статті 175 Господарського процесуального кодексу суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо: заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Про відмову у відкритті провадження у справі постановляється ухвала не пізніше п`яти днів з дня надходження заяви. Така ухвала надсилається заявникові не пізніше наступного дня після її постановлення в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу. До ухвали про відмову у відкритті провадження у справі, що надсилається заявникові, додаються позовні матеріали. Копія позовної заяви залишається в суді (частини 3, 4 статті 175 ГПК України).
Крім того, суд звертає увагу заявника, що при зверненні до суду із позовом, такий має відповідати вимогам щодо форми та змісту, встановленим відповідним процесуальним законом.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 2, 4, 45, 162, 175, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Самбірської міської ради Львівської області про визнання протиправним рішення виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області № 153 Про надання дозволу на розміщення тимчасової споруди ; зобов`язання ФОП Онишко І. В. усунути перешкоди у користуванні ОСОБА_3 належною йому земельною ділянкою, кадастровий номер № 4610900000:01:064:0029, шляхом демонтажу наявної тимчасової споруди, яка знаходиться на суміжній ділянці з позивачем.
2. Повернути ОСОБА_1 позовну заяву з додатками до неї на 40 арк.
Ухвала набрала законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Суддя В.П. Трускавецький
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 28.09.2021 |
Оприлюднено | 29.09.2021 |
Номер документу | 99963144 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Трускавецький В.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні