ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 червня 2010 р. № 6/131-09
Вищий господарський суд України у складі колегії суд дів:
головуючого Панової І.Ю.,
суддів Заріцької А.О.,
Міщенка П.К.
розглянувши касаційну ска ргу публічного акціонерног о товариства комерційного ба нку "Приватбанк"
на постанову господарського суду Сумсь кої області від
25 серпня 2009 року
у справі
господарського суду № 6/131-09
Сумської області
за заявою суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_4
про банкрутство
ліквідатор Мальований О.П.
за участю представників: ліквідатора Мальованого О.П. - Білика С.І.,
публічного акціонерного т овариства комерційного банк у "Приватбанк" Полторацької О.В.,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарсько го суду Сумської області від 10 серпня 2009 року поруше но провадження у справі № 6/131-09 п ро банкрутство СПД ОСОБА_4 в порядку ст.ст. 7, 47-49 Закону Укр аїни "Про відновлення платос проможності боржника або виз нання його банкрутом" (далі - Закон).
Постановою господарського суду від 25 серпня 2009 року (суддя Гордієнко М.І.) СПД ОСОБА_4 визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, лікв ідатором призначено арбітра жного керуючого Мальовано го О.П.
Не погоджуючись з прийнято ю постановою суду першої інс танції в частині призначення ліквідатором боржника арбіт ражного керуючого Мальова ного О.П., публічне акціонер не товариство комерційний ба нк "Приватбанк" (далі - ПАТ КБ "Приватбанк") звернулося до Ви щого господарського суду Укр аїни з касаційною скаргою, в я кій просить постанову в оска ржуваній частині скасувати.
В письмових уточненнях кас аційної скарги ПАТ КБ "Приват банк" просить оскаржувану по станову скасувати у повному обсязі. а представник заявни ка касаційної скарги у судов ому засіданні 8 червня 2010 року у сно просив про задоволення к асаційної скарги і припиненн я провадження у справі про ба нкрутство СПД ОСОБА_4
Перевіривши матеріал и справи та обговоривши дово ди касаційної, проаналізував ши застосування судом першої інстанції норм матеріальног о та процесуального права, ко легія суддів дійшла висновку , що касаційна скарга підляга є частковому задоволенню з н аведених нижче підстав.
Постановою господарсь кого суду Сумської області в ід 25 серпня 2009 року про в изнання боржника банкрутом, в порядку статей 47, 48 Закону Укр аїни "Про відновлення платос проможності боржника або виз нання його банкрутом" встано влено, що боржник має кредито рську заборгованість у розмі рі 5 175 087,24 грн. в умовах відсутнос ті дебіторської заборговано сті та наявності майнових ак тивів заставною вартістю 3 000 000 грн., що недостатньо для повно го задоволення кредиторськи х вимог.
Виходячи з підстав доціл ьності суд вважав необхідним визнати боржника банкрутом, відкрити ліквідаційну проце дуру і призначити ліквідатор а.
При цьому, у постанов і господарського суду першої інстанції взагалі відсутній правовий аналіз та не встано влено, чи здійснювалася оцін ка наявного майна боржника, ч и був поданий боржником до су ду план погашення боргів гро мадянина - підприємця, чи здій снювалось, в порядку п. 6 ч. 4 с т. 47 Закону, задоволення вимог кредиторів, на виконання бор жником плану погашення боргі в, тощо.
Стаття 47 спеціального Зак ону врегульовує загальні пол оження про банкрутство суб'є кта підприємницької діяльно сті - громадянина.
Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 47 Закону правила, передбачені цією статтею, застосовуютьс я до відносин, пов'язаних з виз нанням громадянина - суб'єкта підприємницької діяльності (далі - громадянина-підприємц я) банкрутом. Заява про поруше ння справи про банкрутство г ромадянина-підприємця може б ути подана в господарський с уд громадянином-підприємцем , який є боржником, або його кр едиторами.
Згідно з ч. 3, 4 ст. 47 Закону Укра їни "Про відновлення платосп роможності боржника або визн ання його банкрутом" до заяви громадянина-підприємця про порушення справи про банкрут ство може бути доданий план п огашення його боргів, копії я кого направляються кредитор ам та іншим учасникам провад ження у справі про банкрутст во. За відсутності заперечен ь кредиторів господарський с уд може затвердити план пога шення боргів, що є підставою д ля зупинення провадження у с праві про банкрутство на стр ок не більше трьох місяців. Пл ан погашення боргів повинен включати: строк його виконан ня; розмір суми, яка щомісячно залишається боржнику - грома дянину-підприємцю та членам його сім'ї на споживання; розм ір суми, яка буде щомісячно на правлятися на погашення вимо г кредиторів.
Згідно з ч. 6 ст. 47 Закону, якщо в результаті виконання боржн иком плану погашення боргів, вимоги кредиторів задоволен і в повному обсязі, проваджен ня у справі про банкрутство п рипиняється.
Відповідно до вимог ст. 48, яка має назву "Розгляд господарс ьким судом справи про банкру тство громадянина-підприємц я" одночасно з прийняттям зая ви про порушення справи про б анкрутство громадянина-підп риємця господарський суд нак ладає арешт на майно громадя нина-підприємця, за винятком майна, на яке згідно з цивільн им процесуальним законодавс твом України не може бути зве рнено стягнення. За клопотан ням громадянина-підприємця г осподарський суд може звільн ити з-під арешту майно (частин у майна) у разі укладення дог овору поруки чи іншого забез печення виконання зобов'яза ння громадянина-підприємця т ретіми особами. За заявою гро мадянина-підприємця господа рський суд може відкласти ро згляд справи про банкрутств о не більше ніж на два місяці для проведення громадянино м-підприємцем розрахунків з кредиторами чи укладення мир ової угоди. За наявності відо мостей про відкриття спадщин и на користь громадянина-під приємця господарський суд ма є право зупинити провадження у справі про банкрутство для вирішення питання щодо спад щини у встановленому законом порядку. Якщо у встановлений частиною другою цієї статті строк громадянин-підприємец ь не подав доказів задоволе ння вимог кредиторів і в заз начений строк не укладено ми рової угоди, господарський с уд визнає громадянина-підпри ємця банкрутом і відкриває л іквідаційну процедуру.
Згідно ст. 1 спеціального За кону України "Про відновленн я платоспроможності боржник а або визнання його банкруто м" ліквідація - припинення д іяльності суб'єкта підприємн ицької діяльності, визнаного господарським судом банкрут ом, з метою здійснення заході в щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів шляхо м продажу його майна.
Відповідно до вимог ст. 51 ЦК У країни до підприємницької ді яльності фізичних осіб засто совуються нормативно-правов і акти, що регулюють підприєм ницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлен о законом або не випливає із с уті відносин.
Статтею 22 Закону України "Пр о державну реєстрацію юридич них осіб та фізичних осіб - п ідприємців" передбачено, зок рема, що інформація про прийн яття фізичною особою рішення щодо припинення підприємниц ької діяльності підлягає обо в'язковому опублікуванню в с пеціалізованому друкованом у засобі масової інформації.
Згідно з ч. 9 ст. 47 Закону Украї ни "Про державну реєстрацію ю ридичних осіб та фізичних ос іб - підприємців" для провед ення державної реєстрації пр ипинення підприємницької ді яльності фізичною особою - п ідприємцем за її рішенням фі зична особа-підприємець або уповноважена нею особа, не ра ніше двох місяців з дати публ ікації повідомлення у спеціа лізованому друкованому засо бі масової інформації, подає державному реєстратору дові дки Державної податкової інс пекції, Пенсійного фонду Укр аїни про відсутність заборго ваності та інші документи.
Відповідно до вимог ч. 4, ст. 105 ЦК України комісія з припине ння юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуют ься відомості про державну р еєстрацію юридичної особи, щ о припиняється, повідомлення про припинення юридичної ос оби та про порядок і строк зая влення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може станови ти менше двох місяців з дня пу блікації повідомлення про пр ипинення юридичної особи.
Виходячи з аналізу наведен их вище норм права, ст.ст. 51, ч. 4 с т. 105 ЦК України, ст.ст. 22, 47 Закону України " Про державну реєстр ацію юридичних осіб та фізич них осіб - підприємців", коле гія суддів Вищого господарсь кого суду України вважає, що н а фізичних осіб - суб'єктів під приємницької діяльності, які вирішили припинити власну п ідприємницьку діяльність, дл я належного з'ясування кола к редиторів та встановлення по вного обсягу кредиторської з аборгованості покладено обо в'язок опублікувати в спеціа лізованому друкованому засо бі масової інформації, повід омлення про прийняте рішення щодо припинення підприємниц ької діяльності.
Таким чином, однією з переду мов порушення провадження у справі про банкрутство, в пор ядку статей 47-49 спеціального З акону, є здійснення громадян ином-підприємцем попередньо ї публікації оголошення, в по рядку ч. 4 ст.105 ЦК Ук раїни та ст. 22 Закону України "П ро державну реєстрацію юриди чних осіб та фізичних осіб - підприємців" про прийняття р ішення щодо припинення підпр иємницької діяльності.
Крім того, колегія суддів Ви щого господарського суду Укр аїни зазначає, що справа про б анкрутство суб'єкта підприєм ницької діяльності - громад янина, на підставі ст.ст. 47,48 Зак ону не може бути порушена до з акінчення двохмісячного стр оку з дня публікації повідом лення про прийняття фізичною особою рішення щодо припине ння підприємницької діяльно сті.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 111 Ц К України ліквідаційна коміс ія після закінчення строку д ля пред'явлення вимог кредит орами складає проміжний лікв ідаційний баланс, який місти ть відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідує ться перелік пред'явлених кр едиторами вимог, а також про р езультати їх розгляду. Промі жний ліквідаційний баланс за тверджується учасниками юри дичної особи або органом, яки й прийняв рішення про ліквід ацію юридичної особи.
Відповідно до вимог ч. 5 с. 60 Го сподарського кодексу Україн и, яка регулює загальний поря док ліквідації суб'єкта госп одарювання, ліквідаційна ком ісія оцінює наявне майно суб 'єкта господарювання, який лі квідується і розраховується з кредиторами, складає лікві даційний баланс та подає йог о власнику або органу, який пр изначив ліквідаційну комісі ю. Достовірність та повнота л іквідаційного балансу повин ні бути перевірені у встанов леному законодавством поряд ку.
Як вбачається з матеріалів справи, до заяви фізичної осо би-підприємця ОСОБА_4 про порушення справи про банкрут ство не додані докази здійсн ення попередньої публікації оголошення, в порядку ст. 51, ч. 4 ст. 105 ЦК України та ст. 2 2 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб т а фізичних осіб - підприємці в", в заяві відсутні посилання на факти здійснення оцінки н аявного майна боржника, а так ож не додано проміжного лікв ідаційного балансу.
Разом з тим, до заяви фізичн ої особи - підприємця про по рушення справи про банкрутст во додані копії кредитних уг од № 1464-мк від 10 серпня 2007 року та № 1561-мк від 27 листопада 2007 року, у кладених між ПАТ КБ "Приватба нк" та фізичною особою ОСОБ А_4, а також копія кредитного договору № 15/2006/441108/2/209 від 29 грудня 2006 року, укладеного між ВАТ КБ "Надра" та фізичною особою О СОБА_4
Виходячи з викладеного, кол егія суддів Вищого господарс ького суду України дійшла ви сновку про те, що справа про ба нкрутство фізичної особи -пі дприємця ОСОБА_4 порушена безпідставно, без належних д оказів того, що вартості майн а боржника, який прийняв ріше ння про припинення підприємн ицької діяльності, недостатн ьо для задоволення вимог йог о кредиторів, у зв'язку з чим, г осподарський суд незаконно п родовжив процедуру банкрутс тва громадянина-підприємця т а визнав його банкрутом за пр авилами ст.ст. 47-49 спеціального Закону.
Повноваження, визначені ст аттею 1119 ГПК України, передбач ають право суду касаційної і нстанції скасувати рішення с уду першої інстанції та прип инити провадження у справі.
Враховуючи наведене вище т а з огляду на те, що висновки, з роблені судом першої інстанц ії, не ґрунтуються на матеріа лах справи і вимогах закону, п останова про визнання фізичн ої особи-підприємця ОСОБА_4 банкрутом та відкриття лік відаційної процедури підляг ає скасуванню, як така, що прий нята всупереч приписам чинно го законодавства, а провадже ння у справі повинно бути при пинено.
Згідно ст.ст. 125, 129 Конст итуції України та рішення Ко нституційного Суду України № 8-рп/2010 від 11 березня 2010 року пост анова Вищого господарського суду України касаційному ос карженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119-111 11 ГПК України Вищий господарс ький суд України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу публ ічного акціонерного товарис тва комерційного банку "Прив атбанк" задовольнити частков о.
Постанову господарського суду Сумської області від 25 се рпня 2009 року у справі № 6/131-09 скасувати.
Провадження у справі про б анкрутство суб'єкта підприєм ницької діяльності - фізично ї особи ОСОБА_4 припинити.
Постанова Вищого господар ського суду України касаційн ому оскарженню не підлягає.
Головуючий І. Панова
Судді А. Заріцька
П. Міщенко
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 08.06.2010 |
Оприлюднено | 24.06.2010 |
Номер документу | 10000314 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Заріцька А.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні