Справа № 372/3322/21
Провадження 1-кс-1161/21
ухвала
Іменем України
01 жовтня 2021 року Слідчий суддя Обухівського районного суду Київської області ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю представника скаржниці ОСОБА_3 ,
розглянувши в залі судових засідань Обухівського районного суду Київської області в місті Обухів Київської області скаргу ОСОБА_4 на бездіяльність слідчого,
В С Т А Н О В И В:
Адвокат ОСОБА_5 в інтересах ОСОБА_4 звернувся досуду ізскаргою,в якійпосилаючись набездіяльність слідчогоСВ ОбухівськогоРУП ГУНП вКиївській областіпросить зобов`язатислідчого слідчоговідділення Обухівськогорайонного управлінняполіції Головногоуправління Національноїполіції вКиївській областірозглянути клопотанняпредставника володільцямайна ОСОБА_5 в інтересах ОСОБА_4 від21вересня 2021року укримінальному провадженні,внесеному доЄдиного реєструдосудових розслідуваньза №12021111230000867від 11.08.2021року,а такожзобов`язати слідчогонадати йомукопії процесуальнихдокументів щодообшуку.
В судовому засіданні представник володільця майна підтримав скаргу.
Слідчий та прокурор в судове засідання не з`явились, про причини неявки суду не повідомили, хоч про день, час та місце слухання справи були повідомлені належним чином. Заяв, клопотань чи заперечень суду не подали, що відповідно до ч. 3 ст. 306 КПК України не є перешкодою для розгляду скарги.
Вислухавши представника володільця майна, дослідивши надані письмові докази, приймаю до уваги наступне.
В провадженні СВ Обухівського РУП ГУ НП в Київській області перебувало кримінальне провадження, яке внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021111230000867 від 11.08.2021 року за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України.
13 вересня 2021 року ухвалою слідчого судді Обухівського районного суду Київської області було надано дозвіл на обшук житла, земельної ділянки, гаражного приміщення, іншої будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , які на праві приватної власності належать ОСОБА_6 .
20 вересня 2021 року вказаний обшук був проведений.
Як вбачається зі змісту скарги під час обшуку були вилучене майно, володільцем якого може бути ОСОБА_4 , яка користувалась вказаним домоволодінням.
22 вересня 2021 року до слідчого слідчого відділення Обухівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області надйшло клопотання представника володільця майна ОСОБА_5 в інтересах ОСОБА_4 від 21 вересня 2021 року, що підтверджується відміткою органу поліції.
Станом на цей час клопотання не вирішено.
Відповідно до ст. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 9 КПК України, під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов`язані неухильно додержуватися вимогКонституції України,цьогоКодексу,міжнароднихдоговорів,згоданаобов`язковість якихнаданаВерховноюРадою України,вимогіншихактів законодавства. Прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов`язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Згідно ст.28КПКУкраїнипід часкримінальногопровадженнякожна процесуальнадіяабопроцесуальне рішенняповиннібутивиконані абоприйнятіврозумні строки.Розумнимивважаютьсястроки,щоєоб`єктивно необхіднимидлявиконанняпроцесуальних дійтаприйняттяпроцесуальних рішень.Розумністрокине можутьперевищуватипередбаченіцим Кодексомстрокивиконанняокремих процесуальнихдійабоприйняття окремихпроцесуальнихрішень. Проведеннядосудовогорозслідуванняу розумністрокизабезпечуєпрокурор,слідчийсуддя(вчастиністроківрозгляду питань,віднесенихдойого компетенції),асудовогопровадження -суд. Критеріямидлявизначеннярозумності строківкримінальногопровадженняє: 1)складністькримінальногопровадження,якавизначаєтьсяз урахуваннямкількостіпідозрюваних,обвинувачуванихтакримінальних правопорушень,щодоякихздійснюється провадження,обсягутаспецифіки процесуальнихдій,необхіднихдляздійснення досудовогорозслідуваннятощо; 2) поведінка учасників кримінального провадження; 3) спосіб здійснення слідчим, прокурором і судом своїх повноважень.
Згідно ст.36КПКУкраїнипрокурор,здійснюючинаглядза додержаннямзаконівпідчас проведеннядосудовогорозслідуванняу форміпроцесуальногокерівництвадосудовим розслідуванням,уповноважений: 1) починати досудове розслідування за наявності підстав, передбачених цим Кодексом; 2) мати повний доступ до матеріалів, документів та інших відомостей, що стосуються досудового розслідування; 3) доручати органу досудового розслідування проведення досудового розслідування; 4) доручати слідчому, органу досудового розслідування проведення у встановлений прокурором строк слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій, інших процесуальних дій або давати вказівки щодо їх проведення чи брати участь у них, а в необхідних випадках - особисто проводити слідчі (розшукові) та процесуальні дії в порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно ст. 40 КПК України, слідчий несе відповідальність за законність та своєчасність здійснення процесуальних дій. Слідчий уповноважений зокрема: проводити слідчі (розшукові дії та негласні слідчі (розшукові) дії у випадках, встановлених цим Кодексом; звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотаннями про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій; повідомляти за погодженням із прокурором особі про підозру.
Згідно ст.92КПК України, обов`язок доказування обставин, передбаченихстаттею 91цього Кодексу, за винятком випадків, передбаченихчастиною другоюцієї статті, покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках, - на потерпілого.
Згідно ст. 93 КПК України, сторона обвинуваченняздійснюєзбираннядоказів шляхомпроведенняслідчих(розшукових)дійтанегласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Ініціювання стороною захисту, потерпілим, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, проведення слідчих (розшукових) дій здійснюється шляхом подання слідчому, прокурору відповідних клопотань, які розглядаються в порядку, передбаченомустаттею 220цього Кодексу. Постанова слідчого, прокурора про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій може бути оскаржена слідчому судді.
Згідно ст.114КПК України,для забезпеченнявиконання сторонамикримінального провадженнявимог розумногостроку слідчийсуддя,суд маєправо встановлюватипроцесуальні строкиу межахграничного строкупередбаченого цимКодексом,зурахуваннямобставин,встановленихпідчасвідповідногокримінальногопровадження. Будь-які строки, що встановлюються прокурором, слідчим суддею або судом, не можуть перевищувати меж граничного строку, передбаченого цим Кодексом, та мають бути такими, що дають достатньо часу для вчинення відповідних процесуальних дій або прийняття процесуальних рішень та не перешкоджають реалізації права на захист.
Згідно ст.116КПКУкраїни, процесуальні дії мають виконуватися у встановлені цим Кодексом строки. Строк не вважається пропущеним, якщо скаргу або інший документ здано до закінчення строку на пошту або передано особі, уповноваженій їх прийняти, а для осіб, які тримаються під вартою або перебувають у медичному чи психіатричному стаціонарі, спеціальній навчально-виховній установі, - якщо скаргу або інший документ подано службовій особі відповідної установи до закінчення строку.
Згідно ст.220КПК України,клопотання сторонизахисту,потерпілого ійого представникачи законногопредставника,представника юридичноїособи,щодо якоїздійснюється провадження,про виконаннябудь-якихпроцесуальних дійслідчий,прокурор зобов`язанірозглянути встрок небільше трьохднів змоменту поданняізадовольнитиїх занаявностівідповіднихпідстав.
Про результати розгляду клопотання повідомляється особа, яка заявила клопотання. Про повну або часткову відмову в задоволенні клопотання виноситься вмотивована постанова, копія якої вручається особі, яка заявила клопотання, а у разі неможливості вручення з об`єктивних причин - надсилається їй.
Згідно ст.303КПК України,на досудовомупровадженні можутьбути оскарженітакі рішення,діїчибездіяльністьслідчогоабопрокуроразокрема: бездіяльністьслідчого,прокурора,яка полягаєу невнесеннівідомостей прокримінальне правопорушеннядо Єдиногореєстру досудовихрозслідуваньпісляотриманнязаявичиповідомленняпро кримінальнеправопорушення,унеповерненнітимчасововилученого майназгідно звимогами статті169цього Кодексу,а такожу нездійсненніінших процесуальнихдій,які вінзобов`язанийвчинити увизначений цимКодексом строк,-заявником,потерпілим,його представникомчи законнимпредставником,підозрюваним йогозахисником чизаконним представником,представником юридичноїособи,щодо якоїздійснюється провадження,володільцемтимчасововилученогомайна,іншою особою,права чизаконні інтересиякої обмежуютьсяпід часдосудового розслідування; рішення слідчого, прокурора про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій - особою, якій відмовлено у задоволенні клопотання, її представником, законним представником чи захисником.
Згідно 307 КПК України, за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора постановляється ухвалазгіднозправилами цьогоКодексу.
Ухваласлідчогосуддіза результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування можебутипрозокрема: зобов`язання вчинити певну дію.
Згідно ч.3 ст.236 КПК України перед початком виконання ухвали слідчого судді особі, яка володіє житлом чи іншим володінням, а за її відсутності - іншій присутній особі повинна бути пред`явлена ухвала і надана її копія.
Згідно ч.9 ст.236 КПК України другий примірник протоколу обшуку разом із доданим до нього описом вилучених документів та тимчасово вилучених речей (за наявності) вручається особі, у якої проведено обшук, а в разі її відсутності - повнолітньому членові її сім`ї або його представникові.
Скаржниця в особі представника посилається на те, що копію ухвали слідчого судді та протоколу обшуку не отримано,а відповідне клопотання про їх надання слідчим не розглянуто.
Нічим такі доводи під час судового розгляду не спростовано.
Відповідно до п.п.10, 15, 16 ч. 1 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, відносяться змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, забезпечення доведеності вини, безпосередність дослідження показань, речей і документів.
Під час розгляду скарги доведено факт неналежного розгляду слідчим питання про вручення представника володільця майна копії процесуальних документів щодо такого майна, що вказує на порушення прав та законних інтересів володільця майна у кримінальному провадженні.
Вважаю, що на слідчого слід покласти обов`язок розглянути невирішене клопотання у кримінальному провадженні та надати обґрунтовану відповідь за наслідками розгляду, що є достатнім способом відновлення порушених прав скаржниці.
За таких обставин, скаргу слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 7-9, 303-307 КПК України,
У Х В А Л И В:
Скаргу задовольнити частково.
Зобов`язати слідчого слідчого відділення Обухівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області розглянути клопотання представника володільця майна ОСОБА_5 в інтересах ОСОБА_4 від 21 вересня 2021 року у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021111230000867 від 11.08.2021 року та надати обґрунтовану відповідь за наслідками розгляду в порядку і строки, передбачені ч.1 ст.220 КПК України.
В задоволенні іншої частини вимог скарги відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Обухівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2021 |
Оприлюднено | 01.02.2023 |
Номер документу | 100046963 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Шахрайство |
Кримінальне
Обухівський районний суд Київської області
Кравченко М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні