"04" жовтня 2021 р.
Справа №150/401/21
Провадження по справі №2/150/27/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2021 року Чернівецький районний суд
Вінницької області
в складі: головуючого судді Цимбалюк Л.П.
при секретарі Вітковській О.С.,
розглянувши у підготовчому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на майно в порядку спадкування, -
ВСТАНОВИВ:
До Чернівецького районного суду звернулася ОСОБА_1 із зазначеним позовом.
Позивач ОСОБА_1 свої вимоги підтримує на умовах, викладених в позовній заяві, просить їх задоволити.
Відповідач, скориставшись своїм правом, передбаченим ч.3 ст.211 ЦПК України, через канцелярію Чернівецького районного суду Вінницької області подано заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги визнаються та не заперечується проти їх задоволення.
Визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, тому суд дійшов висновку, що визнання позову відповідачем слід прийняти.
Частиною 3 статті 200 ЦПК України встановлено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 ЦПК України (ч.4 ст.200 ЦПК України).
Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання позову відповідачем суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Пунктом 2 частини 4 статті 274 ЦПК України встановлено, що в порядку спрощеного провадження не можуть бути розглянуті справи, зокрема, у спорах щодо спадкування.
У відповідності до положень п.2 ч.4 ст.274 ЦПК України дана цивільна справа не підлягає розгляду в порядку спрощеного провадження, тому згідно ухвали від 07.09.2021 року у справі відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання.
Оскільки учасники процесу в судове засідання не з`явились, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України не здійснювалося.
Дослідивши та оцінивши в сукупності матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , ґрунтуючись на наступних підставах.
Встановлено, що позивачу на праві власності належить 3/4 частини житлового будинку з надвірними будівлями і спорудами, розташований по АДРЕСА_1 , про що свідчить копія свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 03.10.2014 року, виданого Чернівецькою районною державною нотаріальною конторою, реєстровий номер 1243 (а.с. 9). Окрім цього, згідно свідоцтва про право на спадщину після смерті матері ОСОБА_3 , виданого 03.10.2014 року Чернівецькою районною державною нотаріальною конторою, позивачу належить 3/4 земельної ділянки площею 2,1840 га кадастровий номер 0524985500:04:002:0183, розташованої в межах Саїнської сільської ради Могилів - Подільського району Вінницької області (копія якого міститься в копії спадкової справи №95/2014 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , наданої Чернівецькою державною нотаріальною конторою на виконання ухвали суду від 07.09.2021 року щодо витребування доказів).
Факт родинних відносин між позивачем та спадкодавцем ОСОБА_3 підтверджено копією свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , виданого 22.05.1957 року, в якому мітір`ю позивача значиться ОСОБА_3 (а.с. 7).
Із копії свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 , виданого 27.06.1976 року вбачається, що позивачу (дівоче прізвище якої ОСОБА_1 ) після укладення шлюбу 27.06.1976 року із ОСОБА_6 присвоєно прізвище ОСОБА_1 (а.с. 8).
Спадщину після смерті померлої матері ОСОБА_3 на 1/4 частину спадкового майна прийняв рідний брат позивача ОСОБА_8 шляхом подачі до Чернівецької районної державної нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, однак, свідоцтва про право на спадщину ОСОБА_8 не отримав. Зазначене підтверджується оглянутою судом копією спадкової справи №95/2014 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_8 , наданої Чернівецькою державною нотаріальною конторою Вінницької області на виконання ухвали Чернівецького районного суду від 07.09.2021 року щодо витребування доказів.
ОСОБА_8 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , повторно виданого 27.10.2020 року Могилів - Подільським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) (а.с. 6).
Спадщину після померлого брата позивача - ОСОБА_8 прийняв його рідний син ОСОБА_2 (тобто, відповідач по справі) шляхом подачі до Дев`ятої Київської державної нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини.
Як вбачається із оглянутої судом копії спадкової справи №653/2020 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_8 , наданої Дев`ятою Київською державною нотаріальною конторою на виконання ухвали Чернівецького районного суду від 07.09.2021 року щодо витребування доказів, спадщина після смерті ОСОБА_8 складається із 1/4 частини житлового будинку, розташованого по АДРЕСА_1 , а також 1/4 частини земельної ділянки кадастровий номер 0524985500040020183 площею 2,1840 в землях Саїнської сільської ради Вінницької області, яку він прийняв, однак, не оформив спадкових прав. Окрім того, до складу спадщини після смерті ОСОБА_8 входить і однокімнатна квартира у Київській області.
ОСОБА_8 спочатку було подано заяву про прийняття спадщини після померлої матері, потім він передумав та звернувся до державної нотаріальної контори з метою подачі відповідної заяви про відмову від спадщини, однак, нотаріусом відмовлено в прийнятті такої заяви по причині пропуску шестимісячного строку для вирішення такого роду питань. Про цей факт було відомо ОСОБА_2 , яким було подано до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини лише у виді квартири.
У ОСОБА_2 не має наміру оформляти у встановленому законом порядку свої спадкові права на 1/4 частини житлового будинку, розташованого по АДРЕСА_1 , а також на 1/4 частини земельної ділянки, що в землях Саїнської сільської ради Вінницької області.
Сторони по справі усно домовились про зміну черговості спадкування, ОСОБА_2 не заперечується проти успадкування ОСОБА_1 1/4 частини будинку АДРЕСА_1 , в якому вона проживає та 1/4 частини земельної ділянки, що залишилися після смерті ОСОБА_8 .
Черговість одержання спадкоємцями за законом права на спадкування може бути змінена нотаріально посвідченим договором заінтересованих спадкоємців, укладеним після відкриття спадщини.
Цей договір не може порушити прав спадкоємця, який не бере у ньому участі, а також спадкоємця, який має право на обов`язкову частку у спадщині.
Фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, може за рішенням суду одержати право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.
Черговість одержання права на спадкування може бути змінена двома способами: договірним; судовим.
Договірний спосіб полягає в укладенні договору про зміну черговості між заінтересованими спадкоємцями. Такий договір підлягає нотаріальному посвідченню.
Договір про зміну черговості за ч. 1 ст. 1259 Цивільного кодексу України (далі ЦК) укладається спадкоємцями після відкриття спадщини. З практичних міркувань в абзаці першому пункту 229 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України передбачено, що даний договір укладається спадкоємцями до видачі свідоцтв про право на спадщину.
Суть договору про зміну черговості полягає в тому, що спадкоємець тієї черги, яка має право на спадкування, може за своєю волею "підтягнути" до спадкування спадкоємця або спадкоємців за законом будь-якої з наступних черг. При цьому спадкоємець попередньої черги право на спадкування не втрачає. Саме в цьому полягає основна відмінність даного інституту від відмови від прийняття спадщини на користь іншої особи (ст. 1274 ЦК).
Із суті позову вбачається, що між позивачем та ОСОБА_2 було укладено усний договір про зміну черговості спадкування.
Судовий порядок зміни черговості застосовується на підставі задоволення позову спадкоємця наступних черг до спадкоємців тієї черги, яка безпосередньо закликається до спадкування. Підставами для задоволення такого позову є сукупність наступних юридичних фактів, встановлених у судовому порядку: 1) здійснення опіки над спадкодавцем, тобто надання йому нематеріальних послуг (спілкування, поради та консультації, поздоровлення зі святами); 2) матеріальне забезпечення спадкодавця; 3) надання будь-якої іншої допомоги спадкодавцеві, тобто такої допомоги, яка матеріалізований вираз - прибирання приміщення, приготування їжі, ремонт квартири; 4) тривалий час здійснення дій, визначених у пунктах 1 - 3; 5) безпорадний стан спадкодавця, тобто такий стан, під час якого особа неспроможна самостійно забезпечувати свої потреби, викликаний похилим віком, тяжкою хворобою або каліцтвом.
Усі вищеперераховані юридичні факти встановлюються судом на власний розсуд з урахуванням усіх обставин справи.
ОСОБА_1 , має намір оформити в нотаріальному порядку спадщину на 1/4 частину житлового будинку та 1/4 земельної ділянки, однак, не має можливості зробити це, тому вирішення вказаного питання потребує судового врегулювання.
У листі Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування від 16.05.2013 №24-753/0/4-13 зазначено, що при розгляді справ про спадкування суди мають встановлювати: місце відкриття спадщини; коло спадкоємців, які прийняли спадщину; законодавство, яке підлягає застосуванню щодо правового режиму спадкового майна та часу відкриття спадщини у випадку, якщо спадщина відкрилась до 1 січня 2004 року або ж спадкодавець проживав в іншій державі, спадкоємець є іноземним громадянином та проживає в іншій державі, а спадкове майно знаходиться на території України. Обставини, які входять до предмета доказування у зазначеній категорії справ, можна встановити лише при дослідженні документів, наявних у спадковій справі. Належними доказами щодо фактів, які необхідно встановити для вирішення спору про право спадкування, є копії документів відповідної спадкової справи, зокрема, поданих заяв про прийняття спадщини, виданих свідоцтв про право на спадщину, довідок житлово-експлуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця.
Крім того, пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 Про судову практику у справах про спадкування звернуто увагу судів на те, що при розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.
На виконання ухвали Чернівецького районного суду Вінницької області від 07.09.2021 року щодо витребування доказів, Чернівецькою державною нотаріальною конторою Вінницької області надано належним чином завірену копію спадкової справи після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ; Дев`ятою Київською державною нотаріальною конторою - належним чином завірену копію спадкової справи після смерті ОСОБА_8 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів (ч.1 ст.1 ст.328 ЦК України).
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1217 ЦК України встановлено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст.1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини та не припинились внаслідок його смерті.
Відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, яке є непорушним.
Згідно із ст.1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у випадку відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.
Частиною 5 статті 1268 ЦК України встановлено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до частини 1 статті 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Частиною 1 статті 1297 ЦК України встановлено обов`язок спадкоємця, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, звернутися за свідоцтвом про право на спадщину.
Згідно роз`яснень, викладених в пункті 3.1 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року №27-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно із ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ст., ст. 12, 76, 77, 81 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін . Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до положень статті 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ст.263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду України. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи в сукупності всі обставини справи, беручи до уваги докази, які одержані у встановленому законом порядку, суд з метою захисту майнових прав ОСОБА_1 приходить до висновку про задоволення її позовних вимог.
При винесенні рішення, суд керується статтею 13 ЦПК України, щодо розгляду судом справ в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи.
На підставі ст.41 Конституції України, ст., ст.1268 ч.5, 1296, 1297 ЦК України, керуючись ст., ст.10, 11, 81, 197, 198, 200, 206 ч.4, 263 - 265 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов задоволити повністю.
Долучити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - НОМЕР_4 ) до спадкування першої черги після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_8 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - НОМЕР_4 ) право власності в порядку спадкування на 1/4 частину житлового будинку АДРЕСА_1 , а також на 1/4 земельного паю кадастровий номер 0524985500040020183 площею 2,1840 га, розташованого в землях Саїнської сільської ради Могилів - Подільського району, після смерті померлого брата ОСОБА_8 , який прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 , але не оформив своїх спадкових прав.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Суддя: Л.П. Цимбалюк
Суд | Чернівецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 04.10.2021 |
Оприлюднено | 05.10.2021 |
Номер документу | 100083202 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чернівецький районний суд Вінницької області
Цимбалюк Л. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні