Справа № 541/2147/21
Провадження № 1-кс/541/881/2021
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
вул. Гоголя, 133, м. Миргород, Полтавська область, Україна, 37600
У Х В А Л А
05 жовтня 2021 рокум.Миргород
Слідчий суддя Миргородського міськрайонного суду Полтавської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання Аграрного орендно-приватного підприємства «Великосорочинське» про скасування арешту майна по кримінальному провадженню № 12021170550000521 від 19.08.2021,
В с т а н о в и в:
01жовтня 2021року АОПП«Великосорочинське» вособі представниказаявника директора ОСОБА_3 звернулося дослідчого суддіз клопотаннямпро скасуванняарешту майнанакладеного ухвалоюслідчого суддіМиргородського міськрайонногосуду від27серпня 2021року на автомобіль марки MITSUBISHI, моделі PAJERO SPORT, д.н.з. НОМЕР_1 , власником якого відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_2 , виданого 07.12.2018, центром 5344, є АОПП «Великосорочинське».
В обґрунтування клопотання вказував, що ухвалою слідчого судді Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 27 серпня 2021 року по кримінальному провадженню № 12021170550000521 від 19.08.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України клопотання прокурора задоволено та накладено арешт, шляхом тимчасового позбавлення власників, законних володільців та користувачів права володіння, користування та розпорядження наступним майном: автомобілем марки MITSUBISHI, моделі PAJERO SPORT д.н.з. НОМЕР_1 , який належить АОПП «Великосорочинське» відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_2 від 07.12.2018, центром 5344.
Підставами для скасування арешту майна зазначав те, що постановою слідчого СВ Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області від 11.09.2021 року, кримінальне провадження № 12021170550000521 закрите на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України у зв`язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України. За таких обставин відпала потреба в подальшому застосуванні арешту майна.
Враховуючи вищевикладене просив скасувати арешт накладений на підставі ухвали слідчого судді Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 27.08.2021 на вищезазначений транспортний засіб.
Представник АОПП «Великосорочинське» в судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений про день та час розгляду клопотання. Розгляд справи просив проводити у відсутність представника.
Прокурор Миргородської окружної прокуратури Полтавської області ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений про день та час розгляду клопотання. В поданій до суду заяві просив провести розгляд клопотання за його відсутності, проти задоволення клопотання та скасування арешту не заперечував.
В зв`язку з неявкою в судове засідання учасників кримінального провадження фіксування судового процесу технічними засобами не проводилося, відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України.
Вивчивши зміст клопотання та дослідивши копії матеріалів наданих до нього, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що в провадженні СВ Миргородського РВП перебувало кримінальне провадження за № 12021170550000521 від 19.08.2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України.
Ухвалою слідчого судді Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 27 серпня 2021 року клопотання прокурора Миргородської окружної прокуратури Полтавської області про накладення арешту на майно задоволено та накладено арешт, шляхом тимчасового позбавлення власників, законних володільців та користувачів права володіння, користування та розпорядження наступним майном: автомобілем марки MITSUBISHI, моделі PAJERO SPORT д.н.з. НОМЕР_1 , власником якого є АОПП «Великосорочинське» відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_2 , виданого 07.12.2018, центром 5344.
11 вересня 2021 року слідчим СВ Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_5 кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12021170550000521 від 19.08.2021 за ч. 1 ст. 286 КК України, закрито у зв`язку з встановленням відсутності в діянні складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України.
В установленому законом порядку питання про скасування арешту в ході досудового розслідування не вирішено.
Слідчий суддязадовольняючи клопотанняпрокурора пронакладення арештуна майновказував нате,що майнопро арештякого заявленоклопотання єречовим доказомпо кримінальномупровадженню,а метоюарешту єсаме збереженняречових доказів для проведення органом досудового розслідування слідчих дій, оскільки воно має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Статтями 8, 9КПК України до основних з засад кримінального провадження віднесені законність та верховенство права, зміст яких полягає у тому, що кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов`язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Згідно положенням ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі «Ісмаїлов проти Росії» від 06.11.2008, де вказувалися порушення ст. 1 Першого протоколу до Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод людини, зазначено, що кожна фізична та юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права».
Відповідно до ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Частиною 2 статті 170КПК України визначено, що арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Згідно статті 174КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Пунктом 18 ч. 1 ст. 3 КПК України передбачено, що слідчий суддя здійснює судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові від 30.06.2020 року у справі №727/2878/19 висловила правову позицію, відповідно до якої питання про скасування арешту майна, накладеного за правилами КПК України 2012 року та нескасованого після закриття слідчим кримінального провадження, за клопотанням власника або іншого володільця відповідного майна вирішує слідчий суддя в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
Отже, враховуючи, що на час розгляду даного клопотання кримінальне провадження № 12021170550000521 від 19.08.2021 закрито у зв`язку з встановленою відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України, постанова слідчого оскаржена чи скасована не була, слідчий суддя приходить до висновку про те, що відпала потреба у подальшому застосуванні арешту майна зазначеного в клопотанні та відсутні обставини, які б виправдовували подальше втручання держави у право на мирне володіння власником належним йому майном, а відтак наявні достатні підстави для скасування арешту майна, накладеного ухвалою слідчого судді Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 27.08.2021 року, а саме що належить АОПП «Великосорочинське».
За таких обставин, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність зняття арешту з вищевказаного майна, що відповідає усталеній практиці Європейського суду з прав людини в контексті дотримання Статті 1 Протоколу Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод щодо права мирного володіння майном, викладеної в рішеннях у справах «Іатрідіс проти Греції», «Кушоглу проти Болгарії» та «Спорронг та Льон рот проти Швеції».
Враховуючи вищевикладене, подане заявником клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 174 КПК України, слідчий суддя, -
П о с т а н о в и в:
Клопотання Аграрного орендно-приватного підприємства «Великосорочинське» про скасування арешту майна задовольнити.
Скасувати арешт застосований ухвалою слідчого судді Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 27 серпня 2021 року у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12021170550000521 від 19.08.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України в частині накладення арешту на наступне майно:
-автомобіль марки MITSUBISHI, моделі PAJERO SPORT д.н.з. НОМЕР_1 , власником якого, відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_2 , виданого 07.12.2018, центром 5344, є АОПП «Великосорочинське», адреса: Полтавська область, Миргородський район с. Великі Сорочинці, вул. Гоголя 6.
Копію цієї ухвали для виконання направити слідчому СВ Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_5 , зобов`язавши останнього чи іншого слідчого в провадженні якого перебувало кримінальне провадження повідомити суд про виконання ухвали слідчого судді.
Ухвала слідчого судді не підлягає оскарженню.
Слідчий суддяОСОБА_1
Суд | Миргородський міськрайонний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 05.10.2021 |
Оприлюднено | 01.02.2023 |
Номер документу | 100133440 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про скасування арешту майна |
Кримінальне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Куцин В. М.
Кримінальне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Городівський О. А.
Кримінальне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Городівський О. А.
Кримінальне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Городівський О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні