Рішення
від 13.09.2021 по справі 921/543/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

13 вересня 2021 року м. ТернопільСправа № 921/543/20

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Гевка В.Л. за участі секретаря судового засідання Карпи М.Ю.

розглянувши у порядку загального позовного провадження матеріали справи №921/543/21

за позовом: Фермерського господарства «Вікторія» , с. Нестерівці, Зборівський р-н., Тернопільська обл., 47263

до відповідачів: 1. Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, вул. Лисенка, буд. 20А, м. Тернопіль, 46002, 2. Тернопільської районної державної адміністрації, майдан Перемоги, буд. 1, м. Тернопіль, 46018, 3. Зборівської районної державної адміністрації Тернопільської області, вул. Б. Хмельницького, буд. 24, м. Зборів, Зборівський р-н., Тернопільська обл., 47201; 4. Озернянська сільська рада, вул. Шевченка, 46а, с. Озерна, Зборівський район, Тернопільська область, 47264

про скасування рішень, державної реєстрації земельних ділянок та права власності на земельну ділянку

За участі представників:

Позивача: не з`явився;

Відповідачів 1,2,3,4 : не з`явилися.

1. Судові процедури. Суть та рух справи.

Позивач - Фермерське господарство «Вікторія» звернувся до Господарського суду Тернопільської області з позовною заявою №б/н від 12.08.2020 (вх.№628 від 13.08.2020) до відповідачів: 1. Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області 2. Тернопільської районної державної адміністрації 3. Зборівської районної державної адміністрації Тернопільської області.

У позовній заяві із врахуванням заяви, поданої в порядку ст.46 ГПК України (вх№1695 від 26.02.2021) позивач просить суд:

- Визнати незаконним та скасувати Розпорядження голови Зборівської районної державної адміністрації Тернопільської області від 28.10.2013 року за № 638-од Про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів на територіях Беримівської, Бзовицької та Нестерівської сільських рад району в частині затвердження документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельної ділянки площею 11,2969 га за кадастровим номером 6122686300:01:001:0511 на території Нестерівської сільської ради Зборівського району в Тернопільській області;

- Визнати незаконною та скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 11,2969 га за кадастровим номером 6122686300:01:001:0511 в Державному земельному кадастрі, яка була здійснена 27.10.2013 року;

- Визнати незаконним та скасувати Наказ Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 08 грудня 2020 року за № 25-ОТГ Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність та акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 08 грудня 2020 року в частині передачі Озернянській сільській раді у комунальну власність земельної ділянки площею 11.2969 га за кадастровим номером 6122686300:01:001:0511 на території Нестерівської сільської ради Зборівського району в Тернопільській області ;

- Припинити та скасувати державну реєстрацію права комунальної власності Озернянської сільської ради на земельну ділянку площею 11.2969 га із кадастровим номером 6122686300:01:001:0511 на території Нестерівської сільської ради Зборівського району в Тернопільській області, яка була здійснена державним реєстратором Рудою Г.В. Зборівської міської ради Тернопільської області 17.02.2021 року (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2295252261226) ;

- Визнати незаконним та скасувати Наказ Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 12.09.2019 року за №19-3490/14-19-СГ "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель" в частині затвердження документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельної ділянки площею 6,4500 га за кадастровим номером 6122686300:01:001:0269 на території Нестерівської сільської ради Зборівського району в Тернопільській області ;

- Визнати незаконною та скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 6,4500 га за кадастровим номером 6122686300:01:001:0269 в Державному земельному кадастрі, яка була здійснена 28.08.2019 року ;

- Визнати незаконним та скасувати Наказ Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 30.04.2020 року за №19-3196/14-20-СГ "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 6,4500 га на території Нестерівської сільської ради Зборівського району (кадастровим номером 6122686300:01:001:0269)" ;

- Припинити та скасувати державну реєстрацію права власності Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області на земельну ділянку площею 6,4500 га із кадастровим номером 6122686300:01:001:0269 на території Нестерівської сільської ради Зборівського району в Тернопільській області, яка була здійснена державним реєстратором Василенко Н.Д. Тернопільської районної державної адміністрації 25.05.2020 року (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2088419361226).

У відповідності до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.08.2020 головуючим суддею для розгляду справи №921/543/20 визначено суддю Гевко В.Л.

Ухвалою суду від 18.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження із призначенням підготовчого засідання на 17.09.2020 о 14 год. 30 хв., яке ухвалами суду, в порядку статті 183 ГПК України, неодноразово відкладалось підготовче судове засідання та його розгляд продовжувався з підстав, зазначених в ухвалах.

16.11.2020 у судовому засіданні закрито підготовче провадження у справі №921/543/20 та призначено судове засідання по розгляду справи по суті на 08.12.2020 о 10 год. 00 хв.

Ухвалою суду від 12.01.2021 задоволено клопотання (вх.№9511 від 24.12.2020) відповідача-1 Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів та залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Озернянську сільську раду, (код ЄДРПОУ 04392310, Тернопільська область Зборівський район с. Озерна, вул. Шевченка, 46а, 47264, тел: (03540) 4-11-42, 4-12-30). Відкладено судове засідання по розгляду справи по суті на 09.02.2021 о 10 год. 00 хв. та постановлено розгляд справи №921/543/20 по суті розпочати спочатку з 09.02.2021.

01.03.2021 суд задовольнив клопотання позивача - Фермерського господарства «Вікторія» про залучення співвідповідача по справі №921/543/20 ; поновив позивачу - ФГ «Вікторія» строк для подання клопотання (№б/н від 25.02.2021 (вх.№1684 від 26.02.2021)) про залучення співвідповідача у справі №921/543/20 ; залучив до участі у справі №921/543/20 в якості співвідповідача - Озернянську сільську раду, Тернопільська область, Зборівський район, с. Озерна, вул. Шевченка, 46,а, 47264 .

Судове засідання з розгляду справи по суті, в порядку частини 5 статті 216 ГПК України, неодноразово відкладалось, з підстав, зазначених в ухвалах суду, востаннє на 13.09.2021 о 15 год. 00 хв.

Позивач та відповідачі 1,2,3,4 участі уповноважених представників у призначеному судовому засіданні 13.09.2021 не забезпечили, будь яких заяв чи клопотань суду не надали.

Суд, у судовому засіданні 13.09.2021, після виходу з нарадчої кімнати, ухвалив скорочену (вступну та резолютивну) частину рішення.

2.Розгляд клопотання про залучення третьої особи.

24.12.2020 відповідачем-1 Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області подано суду клопотання (№9-19-0.92-6226/2-20 від 23.12.2020 (вх.№9511 від 24.12.2020)) про залучення до участі у справі Озерянської сільської ради третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів.

Частиною 1 статті 50 ГПК України передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.

Положеннями частини 2 статті 50 ГПК України визначено, якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Суд, надавши оцінку поданому клопотанню та враховуючи, що рішення суду у даній судовій справі може вплинути на права та обов`язки Озернянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, суд, з метою повного та всебічного розгляду справи, залучив в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Озернянську сільську раду (код ЄДРПОУ 04392310, Тернопільська область Зборівський район с. Озерна, вул. Шевченка, 46а, 47264 з підстав, зазначених в ухвалі від 12.01.2021.

3.Розгляд клопотання про залучення співвідповідача.

26.02.2021 від позивача надійшло клопотання (№б/н від 25.02.2021 (вх№1684)) про залучення до участі у справі співвідповідача (в порядку статті 48 ГПК України).

У вказаному клопотанні позивач зазначає, що згідно інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 22.02.2021 року право власності на земельну ділянку із кадастровим номером 6122686300:01:001:0511 площею 11.2969 га, яка розташована на території Нестерівської сільської ради, Зборівський район, Тернопільська область, зареєстровано 17 лютого 2021 року за Озернянською сільською радою Зборівського району Тернопільської області, номер запису про право власності (в державному реєстрі прав) 40638708.

На момент закриття підготовчого провадження позивач не володів інформацією про зміну власника земельної ділянки, оскільки власник змінився під час розгляду справи по суті.

Таким чином, позивач посилаючись на те, що строк для подачі клопотання щодо залучення до участі у справі співвідповідача ним пропущено з поважних причин просить суд даний строк поновити та залучити до участі у справі в якості співвідповідача Озернянську сільську раду, код ЄДРПОУ 04392310, Тернопільська область, Зборівський район, с. Озерна, вул. Шевченка,46а, 47264.

Згідно частин 1,3,4 статті 48 ГПК України суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, залучити до участі у ній співвідповідача.

Після спливу строків, зазначених в частинах першій та другій цієї статті, суд може залучити до участі у справі співвідповідача або замінює первісного відповідача належним відповідачем виключно у разі, якщо позивач доведе, що не знав та не міг знати до подання позову у справі про підставу залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.

Про залучення співвідповідача чи заміну неналежного відповідача постановляється ухвала. За клопотанням нового відповідача або залученого співвідповідача розгляд справи починається спочатку.

Суд, надавши оцінку поданому клопотанню позивача - Фермерського господарства «Вікторія» про залучення співвідповідача по справі №921/543/20, задовольнив його та залучив до участі у справі №921/543/20 в якості співвідповідача - Озернянську сільську раду, код ЄДРПОУ 04392310, Тернопільська область, Зборівський район, с. Озерна, вул. Шевченка, 46,а, 47264, змінивши склад учасників справи №921/543/20 в частині участі третьої особи - Озернянської сільської ради у справі, шляхом виключення Озернянської сільської ради зі складу третіх осіб та включення її до складу відповідачів.

4. Аргументи сторін.

4.1.Аргументи позивача.

Позивач у поданому суду позові від 12.08.2020 №б/н (вх. №628 від 13.08.2020), серед іншого, зазначає таке.

Позивачу належить право на постійне користування спірною земельною ділянкою площею 14,6300 га, яке виникло у позивача на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії Т №00078, виданого 10.11.1992 року.

Проте, його право порушене відповідачами так як хоча ними і не прийнято жодного офіційного рішення про скасування (припинення) права постійного користування позивача земельною ділянкою площею 14,6300 га, разом з тим відповідачі вчинили інші дії та прийняли оспорювані позивачем рішення, якими позбавили позивача самого об`єкту права постійного користування, яким є зазначена земельна ділянка, що відбулось в ході проведення інвентаризацій земель та прийняття рішень Відповідачами про їх затвердження.

Так позивач вважає такими що є незаконними та просить їх скасувати:

- розпорядження голови Зборівської районної державної адміністрації Тернопільської області від 28.10.2013 року за № 638-од Про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів на територіях Беримівської, Бзовицької та Нестерівської сільських рад району в частині затвердження документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельної ділянки площею 11,2969 га за кадастровим номером 6122686300:01:001:0511 на території Нестерівської сільської ради Зборівського району в Тернопільській області;

- державну реєстрацію земельної ділянки площею 11,2969 га за кадастровим номером 6122686300:01:001:0511 в Державному земельному кадастрі, яка була здійснена 27.10.2013 року;

- наказ Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 08 грудня 2020 року за № 25-ОТГ Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність та акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 08 грудня 2020 року в частині передачі Озернянській сільській раді у комунальну власність земельної ділянки площею 11.2969 га за кадастровим номером 6122686300:01:001:0511 на території Нестерівської сільської ради Зборівського району в Тернопільській області ;

- державну реєстрацію права комунальної власності Озернянської сільської ради на земельну ділянку площею 11.2969 га із кадастровим номером 6122686300:01:001:0511 на території Нестерівської сільської ради Зборівського району в Тернопільській області, яка була здійснена державним реєстратором Рудою Г.В. Зборівської міської ради Тернопільської області 17.02.2021 року (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2295252261226) ;

- наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 12.09.2019 року за №19-3490/14-19-СГ "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель" в частині затвердження документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельної ділянки площею 6,4500 га за кадастровим номером 6122686300:01:001:0269 на території Нестерівської сільської ради Зборівського району в Тернопільській області ;

- державну реєстрацію земельної ділянки площею 6,4500 га за кадастровим номером 6122686300:01:001:0269 в Державному земельному кадастрі, яка була здійснена 28.08.2019 року ;

- наказ головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 30.04.2020 року за №19-3196/14-20-СГ "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 6,4500 га на території Нестерівської сільської ради Зборівського району (кадастровим номером 6122686300:01:001:0269)" ;

- державну реєстрацію права власності Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області на земельну ділянку площею 6,4500 га із кадастровим номером 6122686300:01:001:0269 на території Нестерівської сільської ради Зборівського району в Тернопільській області, яка була здійснена державним реєстратором Василенко Н.Д. Тернопільської районної державної адміністрації 25.05.2020 року (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2088419361226).

4.2. Аргументи відповідача -1, викладені у відзиві на позов.

Відповідач-1 у наданому суду відзиві на позовну заяву (вх№6204 від 11.09.2020) вважає позові вимоги позивача необґрунтованими, з огляду на таке.

Законодавством, чинним на момент створення фермерського господарства було передбачено одержання земельної ділянки як обов`язкової умови для набуття правосуб`єктності фермерського господарства як юридичної особи. Водночас одержання громадянином державного акта, яким посвідчувалося право на земельну ділянку для ведення фермерського господарства, зобов`язувало таку фізичну особу в подальшому подати необхідні документи до відповідної місцевої ради для державної реєстрації фермерського господарства. Тобто закон не передбачав права громадянина використовувати земельну ділянку, надану йому в користування для ведення фермерського господарства, без створення такого фермерського господарства.

У статті 1 Закону № 937-ІV вказано, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.

Як вказує відповідач, на підставі рішення сесії Нестерівської сільської ради від 05.10.1992 ОСОБА_1 10.11.1992 видано державний акт на право постійного користування землею серії Т № 00078 на земельну ділянку площею 15,00 га для створення селянського (фермерського) господарства з ціллю ведення сільськогосподарського виробництва. Рішенням Зборівської районної ради від 30.01.2001 № 176 додатково виділено земельну ділянку площею 22,00 га.

Розпорядженням голови Зборівської районної державної адміністрації від 13.11.2003 № 648 припинено право користування фермерського господарства Вікторія земельною ділянкою площею 10,00 га та приєднано до земель запасу Нестерівської сільської ради.

У подальшому розпорядженням голови Зборівської районної державної адміністрації від 22.04.2005 № 187 ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ОСОБА_3 , ОСОБА_4 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення фермерського господарства.

Відповідно до Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність членам фермерського господарства Вікторія , земельні ділянки, які перебували у постійному користуванні було розпайовано. В результаті чого, сформовано чотири земельні ділянки загальною площею 13,27 га (кадастрові номера:6122686300:01:001:0042, 6122686300:01:001:0043, 6122686300:01:001:0044, 6122686300:01:001:0045), які розпорядженням голови Зборівської районної державної адміністрації від 13.04.2007 № 209 передано вказаним громадянам у власність земельні ділянки для ведення фермерського господарства, якими отримано державні акти на право власності на земельну ділянку.

Таким чином, земельні ділянки, на які знаходились у постійному користуванні ОСОБА_1 , як об`єкти цивільних прав, припинили своє існування, що визначено частиною 13 статті 79-1 Земельного кодексу України, згідно положень якої земельна ділянка припиняє існування як об`єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі поділу або об`єднання земельних ділянок.

Після відмови ОСОБА_1 від земельної ділянки площею 10 га та отримання членами фермерського господарства державних актів на право власності на земельну ділянку за рахунок земель, які надано йому у постійне користування, як засновнику фермерського господарства "Вікторія", як користувач земельної ділянки не звертались до розпорядників земель державної власності для визначення фактичних меж земель, які перебувають у користуванні.

Крім того, зазначає, що підставою для проведення інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення для земель державної власності є рішення органу виконавчої влади, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою. При проведенні інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення здійснюються заходи щодо внесення до Державного земельного кадастру відомостей про сформовані земельні ділянки, відомості про які не внесені до Державного земельного кадастру.

Також, у відзиві зазначено, що Головне управління наділене повноваженнями щодо проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованих за межами населених пунктів.

За результатами робіт із інвентаризації земель державної власності на території Нестерівської сільської ради Зборівського району Тернопільської області та на підставі вказаної документації 27.10.2013 до Державного земельного кадастру внесено відомості про земельну ділянку площею 11,2969 га, кадастровий номер 6122686300:01:001:0511 сільськогосподарського призначення державної власності.

Технічна документація із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельта земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів на території Нестерівської сільської ради Зборівського району Тернопільської області затверджена розпорядженням голови Зборівської районної державної адміністрації від 28.10.2013 № 638-од.

Зважаючи, що Позивачем з моменту розпаювання земель, які передано у постійне користування його засновнику, не вчиняло жодних дій щодо оформлення документів на залишкову площу, Головним управлінням, як розпорядником земель проведено інвентаризацію вказаної земельної ділянки.

Наказом Головного управління від 14.02.2020 №19-1135/14-20-СГ надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на 14 земельних ділянок загальною площею 67,7600 га на території Зборівського району, в тому числі земельної ділянки площею 6,4500га, кадастровий номер 6122686300:01:001:0269 для подальшого продажу права оренди на них на земельних торгах.

Наказом Головного управління від 30.04.2020 №19-3196/14-20-СГ затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності для подальшого продажу права оренди на неї на земельних торгах, яка розташована за межами населеного пункту на території Нестерівської сільської ради Зборівського району Тернопільської області загальною площею 6,4500 га, у тому числі: 6,4500 га ріллі (кадастровий номер 6122686300:01:001:0269) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВПЦЗ 01.01).

Головним управлінням, як організатором земельних торгів, забезпечено підготовку лотів до їх проведення, відповідно до частини 4 статті 136 Земельного кодексу України, зокрема 25.05.2020 здійснено державну реєстрацію речового права на земельну ділянку площею 6,4500 га, кадастровий номер 6122686300:01:001:0269, за номером запису про право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності - 36653776.

Головним управлінням, враховуючи положення частини 3 статті 138 Земельного кодексу України, видано наказ від 01.07.2020 №65-Т, яким скасовано земельні торги до їх проведення у зв`язку з надходженням документів, які можуть призвести до внесення змін до землевпорядної документації на земельну ділянку.

Беручи до уваги вищевикладене, відповідач-1 просить відмовити Фермерському господарству "Вікторія" у задоволенні позову.

4.3. Аргументи відповідача -3, викладені у відзиві на позов.

Відповідач-3 Зборівська районна державна адміністрація Тернопільської області у наданому суду відзиві на позовну заяву (вх№6417 від 18.09.2020) не погоджуючись із аргументами позивача, зазначає таке.

Районна державна адміністрація в своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України Про державну службу , місцеві державні адміністрації та іншими законодавчими акта регулюють діяльність районної державної адміністрації.

Земельним кодексом України (редакція Закону від 1992 року, на момент створення фермерського господарства Вікторія ) передбачалось, що громадяни які бажали ввести селянське (фермерське) господарство для одержання земельної ділянки у власність або користування подають до органів місцевого самоврядування (сільських, селищних, міських, районних рад народних депутатів) за місцем розташування земельної ділянки заяву за підписом голови створюваного селянського (фермерського) господарства.

Згідно рішення сесії Нестерівської сільської ради від 05.10.1992 року ОСОБА_1 , видано державний акт 10.11.1992 серії Т№00078 на право постійного користування землею на земельну ділянку площею 15,00 га.

Рішенням Зборівської районної ради віл 30.01.2001 року № 176 було додатково виділено земельну ділянку площею 22,00 га. для ОСОБА_1 .

Дані земельні ділянки надано для створення селянського (фермерського) господарства з ціллю ведення сільськогосподарського виробництва.

На підставі заяви голови фермерського господарства Вікторія поданої 11.11.2003 року до Зборівської районної державної адміністрації, відношення Нестерівської сільської ради від 20.10.2003 року №81 та рішення сесії Нестерівської сільської ради Про дачу згоди на вилучення земельної ділянки фермерського господарства Вікторія раніше наданої в постійне користування від 10.10 2003 року №50 розпорядженням голови Зборівської районної державної адміністрації від 13.11.2003 № 648 припинено право користування фермерського господарства Вікторія земельною ділянкою площею 10,00 га та приєднано до земель запасу Нестерівської сільської ради.

Розглянувши заяви голови фермерського господарства "Вікторія" ОСОБА_1 та членів даного господарства ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність передану із земель раніше наданих для ведення селянсько-фермерського господарства 22.04.2005 року розпорядженням голови Зборівської районної державної адміністрацій №187 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення фермерського господарства. Відповідно до Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність члена фермерського господарства Вікторія , земельні ділянки, які перебували у постійному користуванні було розпайоване та сформовано чотири земельні ділянки загальною площею 13,27 га (кадастрові номера: 6122686300:01:001:0042, 6122686300:01:001:0043, 6122686300:01:001:0044, 6122686300:01:001:0045). Дані земельні ділянки згідно розпорядження голови Зборівської районної державної адміністрації від 13.04.2007 року № 209 було передано вище вказаним громадянам у власність для ведення фермерського господарства, та виготовлені державні акти на право власності на земельну ділянку.

Таким чином, відповідно до частиною 13 статті 79-1 Земельного кодексу України,земельні ділянки які знаходились у постійному користуванні ОСОБА_1 , як об`єкти цивільних прав, припинили своє існування. Отже, ділянка припиняє існування як об`єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі поділу або об`єднання земельних ділянок.

Оскільки позивач з моменту вилучення та розпаювання землі, яку надано на постійне користування засновнику, не проводив жодних дій щодо оформлення документів на залишкову площу, Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області відповідно до покладених на нього завдань, як розпорядник земель проведено інвентаризацію земельної ділянки.

Згідно наказу Держгеокадастру Про затвердження положень про територіальні органи Держгеокадастру від 17.11.2016 року № 308 (із змінами) Головне управління є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії ті кадастру та їй підпорядковане.

Підпунктами 13, 21 пункту 4 вказаного Положення передбачено, що Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області відповідно до покладених на нього завдань, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеним чинним законодавством, на території Тернопільської області, а також здійснює землеустрій, у тому числі забезпечує проведення державної інвентаризації земель.

Інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об`єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, що передбачено в статі 35 України Про землеустрій

За результатами проведеної інвентаризації земель державної власності на території Нестерівської сільської ради Зборівського районну Тернопільської області та розглянувши клопотання відділу Держземагенства у Зборівському районі від 24.10.2013 року № 2642 про затвердження технічної документації землеустрою щодо проведення інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів та технічну документацію із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на територіях Беримівської, Бзовицької та Нестерівської сільських рад району розпорядженням голови Зборівської районної державної адміністрації від 28.10.2013 року№638 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на територіях Беримівської, Бзовицької та Нестерівської сільських рад району.

На підставі наведеного районна державна адміністрація позовних вимог не визнає, та просить суд в позові відмовити в повному обсязі.

4.4. Аргументи відповідача-4, викладені у відзиві на позов.

Відповідач-4 Озернянська сільська рада у наданому суду відзиві на позовну заяву (вх№3173 від 13.04.2021) не погоджуючись із аргументами позивача, зазначає таке.

На підставі рішення сесії Нестерівської сільської ради від 05.10.1992 року ОСОБА_1 , видано державний акт 10.11.1992 серії Т№00078 на право постійного користування землею на земельну ділянку площею 15,00 га для створення фермерського господарства з ціллю ведення сільськогосподарського виробництва.

Рішенням Зборівської районної ради віл 30.01.2001 року № 176 було додатково виділено земельну ділянку площею 22,00 га. для ОСОБА_1 .

Розпорядженням голови Зборівської районної державної адміністрації від 22.04.2005 року №187 ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ОСОБА_3 , ОСОБА_4 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення фермерського господарства.

Відповідно до Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність членам фермерського господарства Вікторія , земельні ділянки, які перебували у постійному користуванні було розпайовано. В результаті чого, сформовано чотири земельні ділянки загальною площею 13,27 га (кадастрові номера:6122686300:01:001:0042, 6122686300:01:001:0043, 6122686300:01:001:0044, 6122686300:01:001:0045), які розпорядженням голови Зборівської районної державної адміністрації від 13.04.2007 № 209 передано вказаним громадянам у власність земельні ділянки для ведення фермерського господарства, якими отримано державні акти на право власності на земельну ділянку.

Формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу чи об`єднання земельних ділянок.

Згідно з ч.5 статті 116 ЗК України, формування земельних ділянок здійснюється проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Оскільки позивачем не було вчинено жодних дій щодо оформлення документів на залишкову площу, з моменту розпаювання, відповідач-4 вважає, що Головним управлінням Дергеокадастру, як розпорядником земель було проведено інвентаризацію земельної ділянки та у відповідності до ч.2 ст.84 та ч.4 ст.122 ЗК України Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області мало повноваження щодо проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованих за межами населених пунктів.

Також, відповідач-4 зазначає, що відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області №25-ОТГ від 08.12.2020 року земельна ділянка площею 11,2969 га кадастровий номер 6122686300:01:001:0511 передана Озернянській сільській раді та є її власністю.

На підставі зазначеного, відповідач-4 просить у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

5. Фактичні обставини встановлені судом.

Норми права, законодавство, судова практика, які застосував суд.

Мотивована оцінка судом аргументів, наведених учасниками справи.

5.1. Норми права, які застосував суд.

У відповідності до статті 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Основними засадами (принципами) господарського судочинства є: 1) верховенство права; 2) рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; 3) гласність і відкритість судового процесу та його повне фіксування технічними засобами; 4) змагальність сторін; 5) диспозитивність; 6) пропорційність; 7) обов`язковість судового рішення; 8) забезпечення права на апеляційний перегляд справи; 9) забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у визначених законом випадках; 10) розумність строків розгляду справи судом; 11) неприпустимість зловживання процесуальними правами; 12) відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.

Вказані положення передбачають, що закон встановлює рівні можливості сторін і гарантує їм право на захист своїх інтересів. Принцип рівності учасників судового процесу перед законом і судом є важливим засобом захисту їх прав і законних інтересів, що унеможливлює будь-який тиск однієї сторони на іншу. Це дає змогу сторонам вчиняти передбачені законодавством процесуальні дії, реалізовувати надані їм законом права і виконувати покладені на них обов`язки.

Згідно із статті 13 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ст. 45 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 4 цього Кодексу.

Згідно із статтею 4 ГПК, право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.

Статтями 15, 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ст. 79-1 Земельного кодексу України, земельна ділянка припиняє існування як об`єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі, зокрема, скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).

Згідно статті 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є:

а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою;

б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом;

в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій;

г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам;

ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;

д) систематична несплата земельного податку або орендної плати;

е) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці;

є) використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини;

ж) передача приватному партнеру, концесіонеру нерухомого майна, розміщеного на земельній ділянці, що перебуває в користуванні державного або комунального підприємства та є об`єктом державно-приватного партнерства або об`єктом концесії.

За приписами статті 152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема,визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 3 ст. 152 ЗК України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Статтею ч. 1 ст. 79-1 ЗК України визначено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Частиною 2 вказаної статті визначено, що формування земельних ділянок здійснюється:

- у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності;

- шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок;

- шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;

- шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом;

- за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Відповідно до ч. 4 вказаної правової норми, земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Частиною 2 вказаної статті встановлено, що земельна ділянка припиняє існування як об`єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі:

- поділу або об`єднання земельних ділянок;

- скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації;

- якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", не було зареєстровано протягом року з вини заявника.

5.2. Мотивована оцінка судом аргументів,

наведених позивачем та відповідачем у справі.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши норми чинного законодавства, оцінивши подані докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

На підставі Державного акту на право постійного користування землею серії Т №00078, виданого 10.11.1992 року та зареєстрованого у Книзі реєстрації Державних актів на право постійного користування землею за № 78, ОСОБА_1 належала на праві постійного користування земельна ділянка площею 37,0 га, з яких 15,0 га (ділянка 1) надані на підставі рішення Нестерівської сільської ради Зборівського району Тернопільської області від 06.10.1992 року, а 22,0 га (ділянка 2) - на підставі рішення Зборівської районної ради від 30.01.2001 року за № 176. Землю надано гр. ОСОБА_1 для створення селянського (фермерського) господарства з ціллю ведення сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до відомостей наявних у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 17.12.1992 року здійснена державна реєстрація ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА "ВІКТОРІЯ" (47263, Тернопільська обл., Зборівський район, село Нестерівці), засновник - голова фермерського господарства - ОСОБА_1 .

Розпорядженням Зборівської районної державної адміністрації Тернопільської області від 13.11.2003 року за № 648 припинено право постійного користування земельною ділянкою 10,0 га гр. ОСОБА_1 (Фермерському господарству Вікторія ) в урочищі Під Редечою та передано вказану ділянку до земель запасу Нестерівської сільської ради.

В подальшому, розпорядженням Зборівської районної державної адміністрації Тернопільської області від 22.04.2005 року за № 187 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок, переданих із земель, що були раніше надані для ведення селянсько-фермерського господарства Вікторія , в розмірі земельних часток (паїв), для ведення фермерських господарств таким громадянам: ОСОБА_1 - голові фермерського господарства - 3,02 га; ОСОБА_2 - члену фермерського господарства - 3,02 га; ОСОБА_3 - члену фермерського господарства - 3,02 га; ОСОБА_4 - члену фермерського господарства - 3,02 га.

Розпорядженням Зборівської районної державної адміністрації Тернопільської області від 13.04.2007 року за № 209 затверджено проект землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок членам фермерського господарства Вікторія на території Нестерівської сільської ради Зборівського району Тернопільської області та передано безоплатно у власність земельні ділянки членам фермерського господарства Вікторія в розмірі земельних часток (паїв) для ведення фермерського господарства: ОСОБА_1 - земельну ділянку площею - 2,80 га; ОСОБА_2 - земельну ділянку площею - 3,47 га; ОСОБА_3 - земельну ділянку площею - 2,74 га; ОСОБА_4 - земельну ділянку площею - 3,36 га. На вказані ділянки зазначеним членам фермерського господарства видані Державні акти на право власності на земельні ділянки (Державний акт серії ЯД №194911, Державний акт серії ЯД №194912, Державний акт серії ЯД №194913, Державний акт серії ЯД №194914 відповідно).

Так, у постійному користуванні Позивача на даний час знаходиться земельна ділянка площею 14,63 га. (37,00 га - 10,00 га - 2,80 га - 3,47 га - 2,74 га - 3,36 га = 14,63 га).

Вказане підтверджується наявними у справі доказами, а саме : листом ТУ Держгеокадастру у Тернопільській області від 06.03.2019 року за № Р-928/0- 394/0/17-19, відповідно до якого ТУ Держгеокадастром у Тернопільській області, як розпорядником земель сільськогосподарського призначення державної форми власності за межами населених пунктів, підтверджено факт перебування у постійному користуванні гр. ОСОБА_1 (ФГ Вікторія ) земельної ділянки площею 14,6300 га для ведення сільськогосподарського виробництва на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії Т №00078, виданого 10.11.1992 року.

Також це підтверджено довідкою Нестерівської сільської ради від 09.07.2020 року за № 168.

Також необхідно зазначити, що Позивач належним чином підтверди і зазначене не спростовано відповідачами, що позивач здійснює використання вказаної земельної ділянки та сплачує необхідні податки та збори, що підтверджується, серед іншого, довідкою Нестерівської сільської ради від 09.07.2020 року за № 165.

Разом з тим, на підставі наказу ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області від 09.06.2020 року за № 445-ДК Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх форм власності державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області Олійником І. проведено перевірку законності використання земельної ділянки площею 6,45 га з кадастровим номером 6122686300:01:001:0269.

За результатами проведеного заходу державного контролю складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 15.06.2020 р. за № 445-ДК/0331АП/09/01-20, в якому зазначено, що ФГ Вікторія в особі його голови самовільно зайняло та використовує вказану земельну ділянку.

Як стверджує позивач, і зазначене не спростовано відповідачами, саме за результатами проведеного заходу позивачу стало відомо, що земельна ділянка площею 14,6300 га для ведення сільськогосподарського виробництва, яка перебуває у його постійному користуванні на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії Т №00078, виданого 10.11.1992 року без згоди Позивач та без його відома була вилучена та поділена і увійшла до складу двох новосформованих земельних ділянок з кадастровими номерами 6122686300:01:001:0511, площею 11,2969 га, та 6122686300:01:001:0269, площею 6,45 га.

Позивачем подано суду адвокатський запит у відповідь на який ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області листом від 02.07.2020 року за № 29-19-0.71-4067/2-20 надало наступну інформацію щодо вказаних вище земельних ділянок.

Щодо земельної ділянки площею 6,45 га з кадастровим номером 6122686300:01:001:0269 повідомлено про те, що наказом ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області від 12.09.2019 року за № 19-3490/14-19-СГ затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності (за межами населених пунктів) загальною площею 34,0200 га, в тому числі земельну ділянку площею 6,45 га (кадастровий номер 6122686300:01:001:0269) на території Нестерівської сільської ради Зборівського району.

Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 05.08.2020 року за № НВ- 6113245642020, вказана земельна ділянка відділом у Зборівському районі ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області була зареєстрована в Держаному земельному кадастрі як об`єкт речових прав 28.08.2019 року та їй присвоєно кадастровий номер 6122686300:01:001:0269.

В подальшому вказана земельна ділянка була протиправно включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності, які пропонуються до продажу окремими лотами на земельних торгах, з якого було виключена наказом ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області від 01.07.2020 року за № 65-Т після звернення Позивача (лист ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області від 09.07.2020 року за № Р- 210/0-418/6-20).

Крім того, наказом ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області листом від 14.02.2020 року за № 19-1 135/14-20-СГ було надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності для подальшого продажу права оренди на них на земельних торгах (згідно додатку 1, у якому серед інших зазначена вказана вище земельна ділянка площею 6,45 га).

Наказом ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області від 30.04.2020 року за № 19-3196/14-20-СГ було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності для подальшого продажу права оренди на неї на земельних торгах, яка розташована на території Нестерівської сільської ради Зборівського району Тернопільської області загальною площею 6,4500 га (кадастровий номер 6122686300:01:001:0269) для ведення сільськогосподарського виробництва, а також зобов`язано керівника відділу у Зборівському районі ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області забезпечити реєстрацію речового права на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до рішення державного реєстратора Василенко Н.Д. Тернопільської районної державної адміністрації від 28.05.2020 року за індексним номером 52410727, 25.05.2020 року зареєстровано право державної власності на земельну ділянку із кадастровим номером 6122686300:01:001:0269 за ГУ Держгеокадастром у Тернопільській області, про що видано Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 28.05.2020 року за № 210479096.

Щодо земельної ділянки площею 11,2969 га з кадастровим номером 6122686300:01:001:0511 то розпорядженням голови Зборівської районної державної адміністрації від 28.10.2013 року за № 638-од Про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності за межами населених пунктів на територіях Беримівської, Бзовицької та Нестерівської сільських рад району затверджено технічну документацію із землеустрою щодо земельних ділянок загальною площею 76,4466 га, в тому числі земельну ділянку площею 11,2969 га (кадастровий номер 6122686300:01:001:0511) на території Нестерівської сільської ради Зборівського району.

Вказана земельна ділянка в перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності, які пропонуються до продажу окремими лотами на земельних торгах не включалась та в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна - не реєструвалась.

Крім того, відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 05.08.2020 року за № НВ-6113245622020, вказана земельна ділянка на підставі зазначеної документації із землеустрою відділом Держземагенства у Зборівському районі (правонаступником якого є ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області) була зареєстрована в Держаному земельному кадастрі як об`єкт речових прав 27.10.2013 року та їй присвоєно кадастровий номер 6122686300:01:001:0511.

В подальшому, у своєму листі ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області від 09.07.2020 року за № Р-210/0-418/6-20, в супереч власній позиції, викладеній у зазначеному вище листі від 06.03.2019 року за № Р-928/0-394/0/17-19, не визнає та заперечує наявність у Позивача права постійного користування на земельну ділянку площею 14,6300 га для ведення сільськогосподарського виробництва на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії Т №00078, виданого 10.11.1992 року , мотивуючи це тим, що у зв`язку із проведеним розпаюванням частини земель, які знаходились у постійному користуванні Позивача, його право постійного користування на всю ділянку припинилось.

Окрім наведеного, відповідно до абзацу 5 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ Про Державний земельний кадастр , у разі якщо до 1 січня 2013 року була розроблена технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про надання або передачу земельної ділянки у власність або надання в користування, у тому числі на умовах оренди, а відомості про таку земельну ділянку не внесені до Державного реєстру земель, державна реєстрація такої земельної ділянки здійснюється на підставі зазначеної технічної документації із землеустрою в порядку, встановленому законом.

Позивачем доведено доказами, що він звернувся до сертифікованої землевпорядної організації (ФОП ОСОБА_5 , кваліфікаційний сертифікат № 012949 від 03.10.2016 року) за виготовленням технічної документації із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) з метою реєстрації (присвоєння кадастрового номера) в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 14,6300 га для ведення фермерського господарства, що знаходиться на території Нестерівської сільської ради Зборівського району та подальшої реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права постійного користування на вказану земельну ділянку.

Вказана документація була розроблена та подана державному кадастровому реєстратору відповідна заява про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, зокрема щодо присвоєння земельній ділянці площею 14,6300 га кадастрового номера.

Відповідно до рішення від 01.07.2020 року за № РВ- 61007700662020, прийнятого державним кадастровим реєстратором Відділу у Зборівському районі ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області Топорницьким В.В., ним розглянуто заяву про внесення відомостей (зміну до них) до Державного земельного кадастру від 30.06.2020 року разом із доданими до неї документами і відмовлено у внесені таких відомостей до Державного земельного кадастру з причин наявного перетину ділянки площею 14,6300 га з ділянкою з кадастровим номером 6122686300:01:001:0269, площа співпадає на 77,2122 % , та з ділянкою з кадастровим номером 6122686300:01:001:0511, площа співпадає на 22,7878 %.

Таким чином земельна ділянка площею 14,6300 га, що перебуває на праві постійного користування у позивача на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії Т №00078, виданого 10.11.1992 року повністю розташована на земельних ділянках з кадастровими номерами 6122686300:01:001:0269 та 6122686300:01:001:0511 (77,2122 % + 22,7878 % = 100%).

Враховуючи вище зазначене в сукупності оцінивши матеріали справи подані позивачем обґрунтування та докази у сукупності з запереченням відповідачів та їх доказами суд вважає, що є доведеним належним чином порушення прав позивача зі сторони відповідачів в частині безпідставного позбавлення його права на земельні ділянки і це право підлягає судовому захисту шляхом задоволення позову.

При цьому суд керувався таким.

Поданими позивачем доказами підтверджується наявність у позивача права постійного користування земельною ділянкою. З цього приводу слід зазначити таке.

Відповідно до ч. 1 та 2 статті 1 Закону України Про фермерське господарство (далі - Закон № 973-IV) фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.

За положеннями ч. 4 статті 1 Закону № 973-ІУ фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа.

Згідно зі статтею 8 Закону № 973-ІУ фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, за умови набуття громадянином України або кількома громадянами України, які виявили бажання створити фермерське господарство, права власності або користування земельною ділянкою.

Згідно зі статтею 19 Закону № 973-ІУ до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.

З правового аналізу наведених норм слід зробити висновок, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію на земельних ділянках, наданих їм в користування для ведення фермерського господарства. При цьому фермерське господарство створюється після набуття громадянином, який виявив бажання створити фермерське господарство, права користування земельною ділянкою. Землі фермерського господарства складаються, у тому числі із земельних ділянок, що використовується ним на умовах оренди.

Отже, після отримання громадянином права користування земельною ділянкою державної та комунальної власності для ведення фермерського господарства та створення цим громадянином фермерського господарства права й обов`язки орендаря (користувача) такої земельної ділянки переходять від громадянина до фермерського господарства з дня проведення його державної реєстрації.

Подібні правові висновки неодноразово викладались Великою Палатою Верховного Суду, зокрема, у Постановах від 13 березня 2018 року у справі № 348/992/16-ц, від 22 серпня 2018 року у справі № 606/2032/16-ц, від 31 жовтня 2018 року у справі № 677/1865/16-ц, від 27 березня 2019 року у справі № 574/381/17- ц, від 26 червня 2019 року у справі № 628/778/18, від 02 жовтня 2019 року у справі № 922/538/19.

Позивач є землекористувачем земельної ділянки 14,6300 га для ведення сільськогосподарського виробництва на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії Т №00078, виданого 10.11.1992 року, який не потребує переоформлення відповідно до пункту 6 Перехідних положень ЗК України, які втратили чинність, як такі, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) на підставі Рішення Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005.

Відповідно до абзацу 11 пункту 5.3 цього Рішення стаття 92 ЗК України не обмежує і не скасовує діюче право постійного користування земельними ділянками, набуте в установлених законодавством випадках станом на 01 січня 2002 року до його переоформлення.

Крім того, можна дійти обґрунтованого висновку про те, що право користування земельною ділянкою, набуте особою у встановленому порядку до 01 січня 2002 року, не втрачається внаслідок його не переоформлення підприємством, яке за новим ЗК України не є суб`єктом права постійного землекористування, а зберігається за ним до приведення прав і обов`язків щодо такої земельної ділянки у відповідність до вимог чинного законодавства як за правонаступником того землекористувача, якому було видано державний акт на право постійного землекористування.

Вищенаведене відповідає правовому висновку, викладеному у Постанові Великої палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року по справі № 663/173 8/16-ц.

Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Відповідно до статті 141 ЗК України, підставами припинення права користування земельною ділянкою є: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; д) систематична несплата земельного податку або орендної плати; е) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці; є) використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.

За приписами статті 152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Отже, право постійного землекористування є безстроковим і може бути припинене лише з підстав, передбачених статтею 141 ЗК України, перелік яких є вичерпним.

Дії органів державної влади та місцевого самоврядування, спрямовані на позбавлення суб`єкта права користування земельною ділянкою після державної реєстрації такого права поза межами підстав, визначених у статті 141 названого Кодексу, є такими, що порушують право користування земельною ділянкою.

Громадяни та юридичні особи не можуть втрачати раніше наданого їм в установлених законодавством випадках права користування земельною ділянкою за відсутності підстав, встановлених законом.

Така позиція відповідає висновку, викладеному в Рішенні Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 та правовим позиціям Великої Палати Верховного Суду викладеним у постанові від 5 листопада 2019 року по справі № 906/392/18.

У зв`язку із вище наведеним, суд вважає, що враховуючи ту обставину, що на даний час відсутні будь-які рішення органів державної виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про припинення права постійного користування земельною ділянкою (таких зокрема відповідачами суду як доказів не надано), яке виникло у позивача на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії Т №00078, виданого 10.11.1992 року, слід вважати, що позивач на даний час є законним користувачем земельної ділянки площею 14,6300 га на праві постійного користування, яка розташована на території Нестерівської сільської ради Зборівського району Тернопільської області.

У свою чергу, суд відхиляє позиція ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області, яка викладену у листі від 09.07.2020 року за № Р-210/0-418/6-20, відзиві та у судових засіданнях про те, що вказане вище право постійного користування Позивача припинено є нічим необґрунтованою та безпідставною, а тому розглядається судом критично і відхиляється.

Суд вважає також належно доведеним позивачем, і не спростованим відповідачем незаконність рішень відповідачів та державної реєстрації земельних ділянок. З цього приводу слід зазначити таке.

Як було вище констатовано, позивач є законним користувачем земельної ділянки площею 14,6300 на на праві постійного користування, яка розташована на території Нестерівської сільської ради Зборівського району Тернопільської області.

Відповідно до ст. 92 ЗК України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Згідно п. 2 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ Про державний земельний кадастр , земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.

Позивач належним способом, відповідно до ст.ст. 95, 96 ЗК України, виконує обов`язки та реалізовує права землекористувача на праві постійного користування земельною ділянки площею 14,6300 га, яка розташована на території Нестерівської сільської ради Зборівського району Тернопільської області.

Відповідно до ч. 2 ст. 149 ЗК України, вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень. Позивачем не надавалась згода на вилучення вказаної вище земельної ділянки площею 14,6300 га або її частини.

Необхідно зазначити, що відповідно до ст. 35 ЗУ Про землеустрій , інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об`єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Презюмується, що відповідачам, як розпорядникам (кожному із них у відповідний період їх повноважень) вказаної вище земельної ділянки площею 14,6300 га, було відомо про її правовий статус.

Також, і метою інвентаризації є встановлення правового статусу земельних ділянок, зокрема і зазначеної ділянки, оскільки у відповідачів була уся наявна інформація про право постійного користування Позивача на цю ділянку.

А тому, в ході проведених інвентаризацій відповідачами повинно було бути встановлено, як цього вимагають законодавчі норми щодо цього, зокрема, місце розташування земельної ділянки площею 14,6300 га та її правовий статус, тобто право постійного користування Позивача щодо цієї земельної ділянки.

Також, відповідно п. б , абзацу 3 ст. 35 ЗУ Про землеустрій , при проведенні інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення здійснюються заходи щодо, зокрема, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про сформовані земельні ділянки, відомості про які не внесені до Державного земельного кадастру.

Проте, незважаючи на наведені вище обставини, вимоги законів, визначений порядок, відповідачі власними рішеннями, затвердивши вказану вище документацію із землеустрою (.Розпорядження голови Зборівської РДА від 28.10.2013 року за № 638-од, Наказ ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області від 12.09.2019 року за № 19-3490/14-19- СГ та Наказ ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області від 30.04.2020 року за № 19-3196/14-20-СГ), здійснили вилучення у Позивача земельної ділянки 14,6300 га, її поділ та реєстрацію в Державному земельному кадастрі інших земельних ділянок, як об`єктів речових прав, а саме, вказана земельна ділянка площею 14,6300 га увійшла до складу двох новостворених земельних ділянок, зокрема земельних ділянок з площею 11.2969 га за кадастровим номером 6122686300:01:001:0511 (увійшло 22,7878 % від земельної ділянки площею 14,6300 га), а також з площею 6.45 га за кадастровим номером 6122686300:01:001:0269 (увійшло 77,2122 % від земельної ділянки площею 14,6300 га).

Статтею ч. 1 ст. 79-1 ЗК України визначено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Частиною 2 вказаної статті визначено, що формування земельних ділянок здійснюється:

- у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності;

- шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок;

- шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;

- шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом;

- за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Відповідно до ч. 4 вказаної правової норми, земельна ділянка вважається

сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Частиною 2 вказаної статті встановлено, що земельна ділянка припиняє існування як об`єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі:

- поділу або об`єднання земельних ділянок;

- скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації;

- якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", не було зареєстровано протягом року з вини заявника.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачі, приймаючи вказані вище рішення, позбавили Позивача земельної ділянки площею 14,6300 га як об`єкта його речового права - права постійного користування, належного йому на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії Т №00078, виданого 10.11.1992 року, чим грубо порушили його права як законного користувача вказаною земельною ділянкою.

Таким чином, суд вважає, доведеним позивачем і неспростованим відповідачами, що права позивача підлягають судовому захисту шляхом скасування незаконних рішень Відповідачів, державної реєстрації земельних ділянок за кадастровими номерами 6122686300:01:001:0511 та 6122686300:01:001:0269 у Державному земельному кадастрі та права власності на земельну ділянку 6122686300:01:001:0269, зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Слід відмітити, що є достатньо обґрунтованим позивачем та не спростованим відповідачем, що у даному випадку мають місце і певне незаконне втручання у мирне володіння майном позивача. З приводу цього слід зазначити таке.

Відповідно до частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Із змісту статті 190 ЦК України, майном як особливим об`єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов`язки. Майнові права є неспоживною річчю. Майнові права визнаються речовими правами.

Право постійного користування земельною ділянкою площею 14,6300 га для ведення фермерського господарства, що знаходиться на території Нестерівської сільської ради Зборівського району, яке виникло у Позивача на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії Т №00078, виданого 10.11.1992 року та зареєстрованого у Книзі реєстрації Державних актів на право постійного користування землею за № 78 за своїм правовим змістом відноситься до майнових прав Позивача.

Згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Статтею 1 Протоколу першого до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.

Поняття майно має автономне значення, яке є незалежним від офіційної класифікації у національному законодавстві і не обмежується правом власності на фізичні товари: деякі інші права та інтереси, які складають активи, також можуть розглядатися як права на майно , і таким чином, як майно для цілей цього положення. Питання, яке необхідно розглянути в кожному випадку, полягає в тому, чи обставини справи, якщо їх розглядати в цілому, надавали заявникові право власності на матеріально-правові інтереси, захищені статтею 1 Протоколу першого.

У ситуації, яка склалась по цій справі, можна дійти висновку про те, що майнове право Позивача, яким є право постійного користування на вказану вище земельну ділянку, відповідає поняттю майно в розумінні статті 1 Протоколу першого до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки надає Позивачу право власності на матеріально-правові інтереси, які полягають у тому, щоб використовувати належну йому на праві постійного користування земельну ділянку для ведення фермерського господарства і отримувати відповідний дохід.

Крім того, у рішеннях Європейського суду з прав людини Stretch v. United Кіngdom (§§ 32-35), Вгuncrona v. Fіnland (§ 79) суд дійшов висновку, що договір оренди є майновим інтересом, який підлягав захисту статтею 1 Протоколу першого. Окрім цього, у рішенні Європейського суду у справі Dі Магсо v. Itаlу (§§ 48-53), суд вважав, що законне очікування заявника у зв`язку з майновими інтересами, наприклад, використання земельної ділянки та комерційна діяльність, пов`язана з ним, мали достатньо важливе значення для того, щоб вважатися майном в значенні статті 1 Протоколу першого.

Суд вважає, що у справі має місце та обставина, що із боку відповідачів відбулось втручання у мирне володіння позивачем своїм майном, оскільки відповідачі вчинили дії та прийняли оспорювані рішення, якими позбавили позивача самого об`єкту права його постійного користування, яким є зазначена земельна ділянка, що відбулось в ході проведення інвентаризацій земель та прийняття рішень Відповідачами про їх затвердження.

Слід зазначити, що хоча і не прийнято жодного офіційного рішення органами влади про скасування (припинення) права постійного користування Позивача земельною ділянкою площею 14,6300 га, яке виникло у Позивача на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії Т №00078, виданого 10.11.1992 року, разом з тим відповідачі вчинили інші дії та прийняли оспорювані рішення, якими позбавили позивача самого об`єкту права постійного користування, яким є зазначена земельна ділянка, що відбулось в ході проведення інвентаризацій земель та прийняття рішень відповідачами про їх затвердження.

А тому, слід вважати, що протиправне втручання відповідачів у мирне володіння позивача своїм майном призвело до позбавлення його цього майна у розумінні статті 1 Протоколу першого до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Також, суд вважає, що такі дій відповідачів по ігноруванню під час інвентаризації права позивача на користування земельною ділянку, є з їх боку несправедливими, недобросовісними та нерозумними, і не відповідають тим засадам та принципам за яким визначено здійснювати свою діяльність суб`єктам господарювання та їх контролюючим органам у Конституції України, статті 6 ГК України, статті 5 ЗК України, статті 3 ЦК України.

Враховуючи вище зазначене в сукупності суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення повністю як належно обґрунтовані позивачем і не спростовані відповідачами.

6. Висновок суду.

Із змісту частин 1,2 статті 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе , неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів , пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Стаття 129 Конституції України вказує, що до однієї із основних засад судочинства відноситься змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості

Згідно із частин 2-3 статті 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Відповідно до частини 1 статті 73, частин 1,3 статті 74 статей 76,77,78,79 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до п.58 рішення від 10.02.2010 (заява №4909/04) Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorijav. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія А, №303-А, п.29)

Крім того, Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Серявін та інші проти України" наголосив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (п. 54 рішення від 28.10.2010 (заява №4241/03) Європейського суду з прав людини у справі "Трофимчук проти України").

За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному, і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позову позивача у повному обсязі.

Враховуючи зазначене вище, керуючись положеннями статей 2, 42, 86, 233, 236, 238, 240, 241, з 253 по 259 у сукупності з іншими статтями Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати незаконним та скасувати Розпорядження голови Зборівської районної державної адміністрації Тернопільської області від 28.10.2013 року за № 638-од Про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів на територіях Беримівської, Бзовицької та Нестерівської сільських рад району в частині затвердження документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельної ділянки площею 11,2969 га за кадастровим номером 6122686300:01:001:0511 на території Нестерівської сільської ради Зборівського району в Тернопільській області.

3. Визнати незаконною та скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 11,2969 га за кадастровим номером 6122686300:01:001:0511 в Державному земельному кадастрі, яка була здійснена 27.10.2013 року.

4. Визнати незаконним та скасувати Наказ Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 08 грудня 2020 року за № 25-ОТГ Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність та акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 08 грудня 2020 року в частині передачі Озернянській сільській раді у комунальну власність земельної ділянки площею 11.2969 га за кадастровим номером 6122686300:01:001:0511 на території Нестерівської сільської ради Зборівського району в Тернопільській області.

5. Припинити та скасувати державну реєстрацію права комунальної власності Озернянської сільської ради на земельну ділянку площею 11.2969 га із кадастровим номером 6122686300:01:001:0511 на території Нестерівської сільської ради Зборівського району в Тернопільській області, яка була здійснена державним реєстратором Рудою Г.В. Зборівської міської ради Тернопільської області 17.02.2021 року (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2295252261226).

6.Визнати незаконним та скасувати Наказ Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 12.09.2019 року за №19-3490/14-19-СГ "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель" в частині затвердження документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельної ділянки площею 6,4500 га за кадастровим номером 6122686300:01:001:0269 на території Нестерівської сільської ради Зборівського району в Тернопільській області.

7.Визнати незаконною та скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 6,4500 га за кадастровим номером 6122686300:01:001:0269 в Державному земельному кадастрі, яка була здійснена 28.08.2019 року.

8.Визнати незаконним та скасувати Наказ Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 30.04.2020 року за №19-3196/14-20-СГ "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 6,4500 га на території Нестерівської сільської ради Зборівського району (кадастровим номером 6122686300:01:001:0269)".

9.Припинити та скасувати державну реєстрацію права власності Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області на земельну ділянку площею 6,4500 га із кадастровим номером 6122686300:01:001:0269 на території Нестерівської сільської ради Зборівського району в Тернопільській області, яка була здійснена державним реєстратором Василенко Н.Д. Тернопільської районної державної адміністрації 25.05.2020 року (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2088419361226).

Позивач - Фермерське господарство «Вікторія» , с. Нестерівці, Зборівський р-н., Тернопільська обл., 47263, (код ЄДРПОУ 21147061);

Відповідач 1 - Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, вул. Лисенка, буд. 20А, м. Тернопіль, 46002, (код ЄДРПОУ 39766192);

Відповідач 2 - Тернопільська районна державна адміністрація, майдан Перемоги, буд. 1, м. Тернопіль, 46018, (код ЄДРПОУ 04058284) ;

Відповідач 3 - Зборівська районна державна адміністрація Тернопільської області, вул. Б. Хмельницького, буд. 24, м. Зборів, Зборівський р-н., Тернопільська обл., 47201, (код ЄДРПОУ 04058350);

Відповідач 4 - Озернянська сільська рада, вул. Шевченка, 46а, с. Озерна, Зборівський район, Тернопільська область, 47264, (код ЄДРПОУ 04392310).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду в порядку статей з 253 по 259 ГПК України подається протягом двадцяти днів, з дня його проголошення із врахуванням п.17.5 Перехідних положень ГПК України.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише скорочену (вступну та резолютивну) частину рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення, із врахуванням вихідних та святкових днів, відрядження судді, складалося на протязі робочих днів з дня проголошення скороченої (вступної та резолютивної) частини рішення та остаточно складено і підписано - 13.10.2021.

Повний текст рішення надіслати учасникам справи рекомендованою кореспонденцією із повідомленням про вручення поштового відправлення або вручено наручно особисто уповноваженим представникам.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб -порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.

Суддя В.Л. Гевко

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення13.09.2021
Оприлюднено17.10.2021
Номер документу100346240
СудочинствоГосподарське