279/753/21
1-кс/279/1321/21
У Х В А Л А
21 жовтня 2021 року
Слідчий суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області ОСОБА_1 , з секретарем ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого СВ Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області ОСОБА_3 за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020060000000031 від 30.04.2020 року за ознаками злочину, передбаченого ст.191 ч.5 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів,
В С Т А Н О В И В :
Слідчий звернувся з даним клопотанням в обгрунтування якого зазначив, що досудовим розслідуванням встановлено, що група у складі посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , керівників комунальних підприємств міста та власників ряду суб`єктів господарської діяльності упродовж 2017-2020 років, шляхом порушення процедури проведення закупівель товарів, робіт і послуг при здійсненні експлуатаційного утримання та капітального ремонту об`єктів комунальної власності у місті Коростені, заволоділи бюджетними коштами у особливо великих розмірах.
У ході проведення першочергових слідчих дій установлено, що група у складі посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , керівників комунальних підприємств міста та власників ряду суб`єктів господарської діяльності упродовж 2017-2020 років, шляхом порушення процедури закупівлі товарів, робіт і послуг при здійсненні експлуатаційного утримання та капітального ремонту об`єктів комунальної власності у місті Коростені, заволоділи бюджетними коштами у сумі, що становить особливо великі розміри.
Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) в особі керівника ОСОБА_4 протягом 2019-2020 років оголошено торгів на загальну суму 54 793 247,62 грн., з яких сума оголошених торгів в 2019 році 41407918,91 грн., у 2020 році 13385 328 грн.
Так, 03.05.2019 року між ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та ПП « ОСОБА_5 » ( НОМЕР_2 ) укладений договір № 47, предметом якого являється: «Код ДК 021:2015- 44113620-7 Конструкційні матеріали АСФАЛЬТ», на загальну суму 3 800 240,00 грн., строк поставки товарів31 грудня 2019 року.
Відповідно до умов вищевказаного договору ПП « ОСОБА_5 » ( НОМЕР_2 ) зобов`язувалось поставити до замовника 1600 тон асфальту.
У подальшому, ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та ПП « ОСОБА_5 » ( НОМЕР_2 ) укладено додаткові угоди до договору № 47 від 03.05.2020року, відповідно до яких вносились зміни відносно джерел фінансування (кошти державного бюджету та кошти, що перебували на балансі комунального підприємства) та продовжено термін строк дії договору до 31.03.2020 року.
Аналізом публічно доступних ресурсів встановлено, що вартість асфальту, що постачався ПП « ОСОБА_5 » ( НОМЕР_2 ) до Комунального виробничо-господарського підприємства (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) значно перевищує середньо-ринкову, а також товар постачався у недостатній кількості та неналежній якості.
Оперативними працівниками УСР в Житомирській області ДСР НПУ в ході виконання доручення встановлено, що оригінали документів щодо постачання товару, а саме: річний план державних закупівель на 2019 рік зі змінами та доповненнями; договори ген-підряду, субпідряду з додатками та додатковими угодами; платіжні первинні бухгалтерські документи; договірні ціни; специфікацію на товар; сертифікати якості та відповідності; накладні (видаткові) накладні; товаро-транспортні накладні; календарні графіки постачання товару; акти приймання-передачі товару, листування з ПП « ОСОБА_5 » ( НОМЕР_2 ), а також інші документи щодо постачання товару за вищевказаним договором, перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 .
Для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінальних правопорушень, документів, які можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні, встановлення істини у справі, а також проведення ряду експертиз, враховуючи те, що згідно Науково-методичних рекомендацій, з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених Наказом Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998 (у редакції наказу Міністерства юстиції України №1950/5 від 26.12.2012): для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаютьсяоригінали документів; для проведення дослідження щодо встановлення факту внесення змін у первинний зміст документів надаютьсяоригінали документів; для дослідження документів щодо ідентифікації печаток, штампів (у тому числі факсиміле) та встановлення відповідності часу нанесення відтисків печаток, штампів даті виготовлення документа надаютьсяоригінали документів, виникла необхідність у вилученні оригіналів документів щодо виконання договору: «Код ДК 021:2015- 44113620-7 Конструкційні матеріали АСФАЛЬТ».
Враховуючи викладене у слідства виникла необхідність у тимчасовому доступі до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), за адресою: АДРЕСА_1 , а саме до оригіналів документів щодо виконання договору: «Код ДК 021:2015- 44113620-7 Конструкційні матеріали АСФАЛЬТ», а саме: річний план державних закупівель на 2020 рік зі змінами та доповненнями; договори ген-підряду, субпідряду з додатками та додатковими угодами; платіжні первинні бухгалтерські документи; договірні ціни; специфікацію на товар; сертифікати якості та відповідності; накладні (видаткові) накладні; товаро-транспортні накладні; календарні графіки постачання товару; документи, що свідчать про факт використання замовником придбаного товару; акти приймання-передачі товару, листування з ПП « ОСОБА_5 » ( НОМЕР_2 ), а також інші документи щодо постачання товару за вищевказаним договором, з можливістю їх вилучення.
Вилучення оригіналів документів, а саме документів щодо виконання договору: «Код ДК 021:2015- 44113620-7 Конструкційні матеріали АСФАЛЬТ» дасть можливість запобігти їх знищенню, прихованню чи зміні, оскільки причетними до вчинення вказаного злочину являються посадові особи Комунального виробничо-господарського підприємства, які мають доступ до вказаних документів, що значно зашкодить досудовому розслідуванню. Окрім цього вказані документи необхідні для проведення ряду судових експертиз.
Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вищевказані документи мають суттєве значення для встановлення істини у кримінальному провадженні та можуть бути використані як доказ факту чи обставин які підтягаються доказуванню під час досудового розслідування, їх вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей, які іншим способом неможливо отримати.
Вищевказані запитуванні документи містять в собі відомості, які відповідно до п.4 ч. 1 ст. 162 КПК України можуть становити комерційну таємницю, тобто відносяться до охоронюваної законом таємниці.
З врахуванням наведеного слідчий клопотав про надання тимчасового доступу до речей і документів, а саме до оригіналів документів щодо виконання договору: «Код ДК 021:2015- 44113620-7 Конструкційні матеріали АСФАЛЬТ», а саме: річний план державних закупівель на 2020 рік зі змінами та доповненнями; договори ген-підряду, субпідряду з додатками та додатковими угодами; платіжні первинні бухгалтерські документи; договірні ціни; специфікацію на товар; сертифікати якості та відповідності; накладні (видаткові) накладні; товаро-транспортні накладні; календарні графіки постачання товару; документи, що свідчать про факт використання замовником придбаного товару; акти приймання-передачі товару, листування з ПП « ОСОБА_5 » ( НОМЕР_2 ), а також інші документи щодо постачання товару за вищевказаним договором, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю їх вилучення.
Одночасно, відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України, просив проводити розгляд клопотання без участі особи, у володінні якої знаходяться зазначені речі та документи, у зв`язку з наявністю достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей та документів, які підлягають вилученню.
В судове засідання ні слідчий, ні представник КВГП не прибули.
Дослідженням матеріалів доданих до клопотання встановлено, що СВ Коростенського
РУП ГУНП в Житомирській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 42020060000000031 від 30.04.2020 року за ознаками злочину, передбаченого ст.191 ч.5 КК України.
Статтею 131 КПК України передбачені види заходів забезпечення кримінального провадження одним з яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Загальні положення тимчасового доступу до речей і документів закріплені у ст.159 КПК України, згідно якої дозвіл на застосування такого заходу надає слідчий суддя суду першої інстанції, при цьому відомості щодо таких дій не становлять державної таємниці.
Вимоги до клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів встановлені ст.160 КПК України.
Загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження вимагають від слідчого, прокурора довести, що:
- існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження.
- потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Обґрунтованість підозри доводиться належними засобами доказування, зокрема протоколами допитів, протоколами слідчих дій, висновками експертиз.
Слідчий зобов`язаний довести, що без такого втручання в права і свободи особи, як тимчасовий доступ, виконати завдання досудового розслідування буде неможливо.
Водночас слідчий повинен обґрунтувати для чого необхідний тимчасовий доступ, які докази планує слідство отримати з його допомогою, довести для встановлення якої обставини кримінального провадження мають значення вказані в клопотанні документи, обґрунтувати яке значення може мати вказана інформація в разі її отримання, обґрунтувати значення речей і документів для встановлення обставин події.
Одночасно п.4 ч.2 ст.160 КПК України передбачено, що клопотання має містити підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідно фізичної або юридичної особи.
Подане клопотання не містить такого обґрунтування.
В обгрунтування поданого клопотання, зазначено про наявність договору №47 від 03.05.2019 року, при цьому вказаний документ до клопотання не додано, що перешкоджає пересвідчитись в тому, що документи, до яких слідчий планує отримати тимчасовий доступ мають значення для предмета доказування у даному кримінальному провадженні, і взагалі існують.
З врахуванням наведеного з поданого клопотання слідує, що воно спрямовано на відшукування доказів, а не на підтвердження перевірки вже отриманих доказів у даному кримінальному провадженні.
Отже, слідчим не виконано вимоги ч.5 ст.132 КПК України, якою передбачено, що під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді докази обставин, на які вони посилаються .
Слідчий має право безперешкодно одержувати від підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та об`єднань громадян на письмовий запит відомості, необхідні у справах про злочини, що знаходяться в провадженні поліції.
В свою чергу, відповідно до ч. 4 ст. 132 КПК України, слідчий суддя для оцінки потреб досудового розслідування зобов`язаний врахувати можливість отримання речей і документів, які можуть бути використані у кримінальному провадженні без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження.
Доказів того, що іншим шляхом отримати зазначені в клопотанні документи неможливо, а також щодо їх існування, слідчий не подав.
Одночасно слід звернути увагу на те, що з аналогічним клопотанням слідчий вже звертався до суду.
Враховуючи, що невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів може бути підставою для проведення обшуку ( ст.166 КПК України), тому застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який зазначається в клопотанні слідчого, зокрема тимчасовий доступ до речей і документів.
З врахуванням наведеного слідчий суддя вважає подане клопотання необгрунтованим, отже підстави для його задоволення відсутні.
Керуючись ст.132,159,160-165 КПК України,
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Коростенський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 21.10.2021 |
Оприлюднено | 22.05.2024 |
Номер документу | 100492951 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Шульга О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні