Справа № 322/940/20
Провадження № 2/314/407/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.09.2021 м.Вільнянськ
Вільнянський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді - Свідунович Н.М.,
секретар судового засідання Печонкіна В.П.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу № 322/940/20 за позовом ОСОБА_1 до Тернуватської селищної об`єднаної територіальної громади, третя особа: Новомиколаївська державна нотаріальна контора у Запорізькій області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини -
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Новомиколаївського районного суду Запорізької області з позовом до Любицької сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області, третя особа: Новомиколаївська державна нотаріальна контора у Запорізькій області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. На обґрунтування своїх вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його дядько ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 4,68 га, яка розташована на території Привільненської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, право власності на яку підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЗП № 025491. Спадкоємців першої чергу у померлого немає. Фактично єдиним родичем померлого є позивач, який і вжив необхідних заходів для його поховання. Пізніше позивачеві стало відомо, що за життя ОСОБА_2 склав заповіт, яким все належне йому майно, де б воно не знаходилось та з чого б не складалось, заповів позивачу.
Позивач фактично прийняв спадщину, однак, звернувшись до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, отримав відмову у вчиненні нотаріальної дії, оформлену постановою від 01.10.2020 за № 345/02-14, у зв`язку з пропуском строку для подання заяви про прийняття спадщини. Зазначає, що у встановлений законом шестимісячний строк не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини у зв`язку з тим, що має захворювання внутрішніх органів, Шевченківським МСЄК (довідка серії АВ № 0820052) йому встановлена інвалідність першої групи безстроково, у зв`язку з чим він має декілька разів на тиждень проходити медичні процедури, які підтримують його життєдіяльність, пропускати які не мав можливості, через небезпеки для життя. Крім того, з моменту встановлення карантину, введеного постановою Кабінету Міністрів України Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 від 11.03.2020 № 211 (із наступними змінами та доповненнями), роботу міжміського транспорту було зупинено, а власного транспорту він не має, тому він не мав можливості приїхати з м. Запоріжжя, де він проживає, до смт. Новомиколаївка для звернення до нотаріальної контори. Також позивач зазначив, що про існування заповіту йому стало відомо тільки у вересні 2020 року, в той час коли він здійснював прибирання за місцем проживання померлого. Вважає, що пропустив строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, у зв`язку з чим просить визначити йому додатковий двомісячний строк, з дня набрання рішенням законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Ухвалою Новомиколаївського районного суду Запорізької області від 08.10.2020 цивільну справу № 322/940/20 за позовом ОСОБА_1 до Любицької сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області, третя особа: Новомиколаївська державна нотаріальна контора у Запорізькій області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини передано на розгляд Вільнянському районному суду Запорізької області за підсудністю.
Ухвалою суду від 22.01.2021 справу прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження.
18.08.2021 судом прийнято уточнену позовну заяву ОСОБА_1 до Тернуватської селищної об`єднаної територіальної громади, третя особа: Новомиколаївська державна нотаріальна контора у Запорізькій області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
У підготовче судове засідання представник позивача не з`явився, звернувся до суду з письмовим клопотанням про розгляд справи за його відсутності, на задоволенні позовних вимог наполягає.
Від представника відповідача - Тернуватської селищної ради Запорізького району Запорізької області надійшла письмова заява про визнання позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі, у якій представник відповідача також просив розглянути справу за його відсутності.
Від представника третьої особи - Новомиколаївської державної нотаріальної контори у Запорізькій області надійшла заява про розгляд справи без його присутності.
За ч. 1 ст. 206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Суд приймає визнання відповідачем позову, яке не суперечить змісту закону та не порушує права сторін, тому ухвалює рішення про задоволення позову.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 06.03.2020 Шевченківським районним у місті Запоріжжі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро).
Після його смерті відкрилась спадщина, зокрема, на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 4,6801 га, кадастровий номер 2321587000:03:002:0016, яка розташована на території Привільненської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, право власності на яку підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЗП № 025491.
Відповідно до заповіту, посвідченого 13.01.2014 секретарем Привільненської сільської ради Вільнянського району Запорізької області Максимчою Л.М., зареєстрованого в реєстрі за № 01, спадкодавець ОСОБА_2 заповів ОСОБА_1 все належне йому майно, де б воно не знаходилось та з чого б не складалось.
Із матеріалів спадкової справи № 50/2020, заведеної щодо майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , встановлено, що єдиним спадкоємцем померлого, який звернувся із заявою про прийняття спадщини, є позивач ОСОБА_1 , однак останній звернувся до нотаріальної контори тільки 01.10.2020, тобто з пропуском шестимісчного строку для звернення із заявою.
Постановою від 01.10.2020 державний нотаріус Шостої запорізької державної нотаріальної контори Дмитрієва Н.П., в порядку заміщення державного нотаріуса Новомиколаївської державної нотаріальної контори, відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом у зв`язку з пропуском строку подання заяви про прийняття спадщини.
Згідно з ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до положень ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Суд, дослідивши поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини, прийшов до таких висновків.
З 12.03.2020 до 31.12.2021 на усій території України встановлено карантин відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (із змінами), від 20.05.2020 № 392 Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів , від 22.07.2020 № 641 Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 , від 09.12.2020 № 1236 Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 .
Спадкодавець ОСОБА_2 постійно проживав та помер в АДРЕСА_1 . В свою чергу, ОСОБА_1 зареєстрований та проживає в м. Запоріжжя. З моменту встановлення карантину, а саме з 12.03.2020, та по 12.05.2020 на всій території України було заборонено регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у приміському, міжміському, внутрішньо обласному і міжобласному сполученні (крім перевезення легковими автомобілями), перевезення пасажирів метрополітеном міст Києва, Харкова і Дніпра та залізничним транспортом в усіх видах внутрішнього сполучення тощо. У зв`язку з цими обмеженнями позивач не міг дістатися смт. Новомиколаївка для подання заяви про прийняття спадщини. Крім того, позивач має захворювання внутрішніх органів, Шевченківським МСЄК (довідка серії АВ № 0820052) йому встановлена інвалідність першої групи безстроково, у зв`язку з чим він має декілька разів на тиждень проходити медичні процедури, які підтримують його життєдіяльність, пропускати які не мав можливості, через небезпеки для життя.
Враховуючи вказані обставини, суд вважає, що ОСОБА_1 дійсно внаслідок об`єктивних причин не міг вчасно звернутися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Суд вважає причину пропуску строку поважною, відповідно до ст. 1272 ЦК України, та приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Визначаючи позивачу період часу для подання заяви про прийняття спадщини, суд вважає двомісячний строк достатнім для подання зазначеної заяви.
Крім того, в силу вимог ч. 6 ст. 141 ЦПК України, суд стягує із відповідача в дохід держави судовий збір у сумі 840 грн. 80 коп., від сплати яких позивач був звільнений при подачі позову до суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 82, 141, 200, 206, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Тернуватської селищної об`єднаної територіальної громади (код ЄДРПОУ 20509545, адреса місцезнаходження: 70150, Запорізька область, Запорізький район, смт. Тернувате, вул. Центральна, 9), третя особа: Новомиколаївська державна нотаріальна контора у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 05383460, адреса місцезнаходження: 70100, Запорізька область, Запорізький район, смт. Новомиколаївка, вул. Космічна, 5), про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Встановити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт серії НОМЕР_3 , виданий 06.07.1995 Шевченківським РВ УМВС України в Запорізькій області, РНОКПП НОМЕР_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , додатковий двомісячний строк, з дня набрання рішенням законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Стягнути з Тернуватської селищної об`єднаної територіальної громади в особі Тернуватської селищної ради Запорізького району Запорізької області (код ЄДРПОУ 20509545, адреса місцезнаходження: 70150, Запорізька область, Запорізький район, смт. Тернувате, вул. Центральна, 9) на користь держави судовий збір у розмірі 840 грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Наталія Миколаївна Свідунович
22.09.2021
Суд | Вільнянський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 22.09.2021 |
Оприлюднено | 29.10.2021 |
Номер документу | 100630446 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вільнянський районний суд Запорізької області
Свідунович Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні