Рішення
від 26.10.2021 по справі 241/381/21
ПЕРШОТРАВНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

241/381/21

2/241/210/2021

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2021 року Першотравневий районний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Молонової Ю.В.,

при секретарі Орчелота І.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Мангуш в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Маріупольської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил, в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, до ОСОБА_1 про скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку та повернення її частини законному користувачу, -

ВСТАНОВИВ:

02.03.2021 військова прокуратура Маріупольського гарнізону, в інтересах держави в особі Міністерства оборони України та Квартирно-експлутаційного відділу м. Луганськ, звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 , реєстраційної служби Першотравневого районного управління юстиції, третя особа - ГУ Держгеокадастру у Донецькій області, про скасування ( внесення змін) запису про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку та повернення її частини законному користувачу.

В подальшому, в ході підготовчого судового засідання позивачем Маріупольською спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил, який є правонаступником військової прокуратури Маріупольського гарнізону, подано уточнену позовну заяву, в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, до ОСОБА_1 про скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку та повернення її частини законному користувачу, яка була прийнята до розгляду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що27.03.2003 розпорядженням голови Першотравневої районної державної адміністрації №401 «Про погодження схеми поділу та видачу державних актів на право власності на землю громадянам, власникам сертифікатів» було погоджено схему розподілу земель пайового фонду КСП «Шлях Ілліча», ПП «Хлібороб», ПП «Руденко» та земельні частки (паї) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 485,52 га, в тому числі ріллі - 485,52 га. та затверджено списки громадян - власників сертифікатів КСП «Шлях Ілліча», ПП «Хлібороб», ПП «Руденко», яким передаються земельні ділянки згідно додатків №1 та №2, при цьому були порушені межі військового містечка № НОМЕР_1 . За відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за реєстраційним номером 85091314239 обліковується земельна ділянка площею 4,16 га кадастровий номер 1423982200:05:000:0356 за адресою: Донецька область, Першотравневий район, сільська рада Іллічівська, за ОСОБА_1 на праві приватної власності, первинна підстава виникнення - державний акт на право власності на земельну ділянку, серія та номер: ДН022317, виданий 21 жовтня 2004 року відділом Держкомзему у Першотравневому районі Донецької області.

Рішенням Господарського суду Донецької області від 12.12.2018 (справа №905/1813/17) позовну заяву військового прокурора Маріупольського гарнізону задоволено частково, в інтересах Міністерства оборони, визнано незаконним та скасовано розпорядження голови Першотравневої районної державної адміністрації Донецької області від 27 жовтня 2003 року № 401 «Про погодження схеми поділу та видачу державних актів на право власності на землю громадянам, власникам сертифікатів» в частині погодження схеми поділу земель пайового фонду КСП «Шлях Ілліча», ПП «Хлібороб» ПП «Руденко» на земельні частки (паї) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та передачі у власність земельних ділянок: а) земельна ділянка № НОМЕР_2 , кадастровий номер 1423982200:05:000:0356 у розмірі 1,5812 га, виділена громадянину ОСОБА_1 ; б) земельна ділянка № НОМЕР_3 , кадастровий номер 1423982200:05:000:0355 у розмірі 0,0990 га, виділена громадянину ОСОБА_2 .

Таким чином, частина земельної ділянки площею 1,5812 га, яка знаходиться у власності відповідача, належить до земель оборони, у зв`язку з чим просить скасувати державну реєстрацію права власності на вказану частину земельної ділянки, зареєстроване за ОСОБА_1 , повернути від останнього цю частину земельної ділянки законному користувачу Міністерству оборони України та вирішити питання щодо розподілу судового збору.

Звернення прокуратури до суду із вказаним позовом обґрунтовує тим, що представниками Міністерства оборони України заходи, спрямовані на відшкодування шкоди економічним інтересам держави, у даному випадку не вживалися, та у зв`язку з порушенням економічних інтересів держави, згідно зі статтею 131-1 Конституції України, статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» та рішенням Конституційного Суду України від 08 квітня 1999 року № З-рп/99, виникла необхідність звернення прокуратури з позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, як органу уповноваженого здійснювати функції у спірних відносинах.

Ухвалою судді Першотравневого районного суду Донецької області від 12.03.2021 по вищевказаній цивільній справі відкрито провадження та справу призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження, копія якої була направлена сторонам та відповідачам визначено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалою Першотравневого районного суду Донецької області від 30.09.2021 прийнято до розгляду уточнену позовну заяву Маріупольської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил, в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, до ОСОБА_1 про скасування запису про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку та повернення її частини законному користувачу; підготовче провадження по цивільній справі закрито, справа призначена до судового розгляду.

В судове засідання прокурор не з`явився, до суду надав письмову заяву у якій зазначає про неможливість прибути в судове засідання через службову необхідність, просить справу розглянути без їх участі, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити у повному обсязі.

Представник позивача Міністерства оборони України в судове засідання не з`явився, надав письмову заяву у якій просить справу розглянути без їх участі, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити у повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, до суду надав заяву, у якій зазначає, що вимоги уточненої позовної заяви визнає, просить справу розглянути без його участі.

Відповідно до ст. 247 ЦПК України в зв`язку з неявкою в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до ч. 4 ст. 56 ЦПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених ст. 185 цього Кодексу.

Статтею 23Закону України«Про прокуратуру»визначено,що представництвопрокурором інтересівгромадянина абодержави всуді полягаєу здійсненніпроцесуальних таінших дій,спрямованих назахист інтересівгромадянина абодержави,у випадкахта порядку,встановлених законом.

Звернення прокурора до суду спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання повернення земельної ділянки у державну власність, що беззаперечно становить суспільний інтерес.

Суд доходить висновку, що обґрунтованим згідно з ч. 4ст. 56 ЦПК Українита ч. 3ст. 23 Закону України «Про прокуратуру»та з урахуванням висновку Великої Палати Верховного Суду, висловленого в постанові від 26 червня 2019 року в справі № 587/430/16-ц, є звернення прокурора з позовом до суду в цій справі, оскільки має місце порушення інтересів держави.

Судом встановлено, що розпорядженням голови Першотравневої районної державної адміністрації №401 від 27.03.2003 «Про погодження схеми поділу та видачу державних актів на право власності на землю громадянам, власникам сертифікатів» погоджено схему розподілу земель пайового фонду КСП «Шлях Ілліча», ПП «Хлібороб», ПП «Руденко» та земельні частки (паї) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 485,52 га, в тому числі ріллі - 485,52 га; затверджено списки громадян - власників сертифікатів КСП «Шлях Ілліча», ПП «Хлібороб», ПП «Руденко», яким передаються земельні ділянки згідно додатків №1 та №2 (а.с. 20).

З інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна за реєстраційним номером 85091314239 обліковується земельна ділянка площею 4,16 га, кадастровий номер 1423982200:05:000:0356, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, за адресою: Донецька область, Першотравневий район, сільська рада Іллічівська, яка належить ОСОБА_1 на праві приватної власності на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку, серія та номер: ДН022317, виданий 21.10.2004 відділом Держкомзему у Першотравневому районі Донецької області (а.с. 36-37).

Рішенням Господарського суду Донецької області від 13.12.2018, яке набрало законної сили, позовні вимоги заступника військового прокурора Маріупольського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Квартирно-експлуатаційного відділу м. Луганська, до відповідача Мангушської районної державної адміністрації Донецької області, за участю третіх осіб: ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Першотравневої районної державної адміністрації Донецької області від 27 жовтня 2003 року № 401 «Про погодження схеми поділу та видачу державних актів на право власності на землю громадянам, власникам сертифікатів» в частині погодження схеми поділу земель пайового фонду КСП «Шлях Ілліча», ПП «Хлібороб» ПП «Руденко» на земельні частки (паї) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та передачі у власність земельної ділянки № НОМЕР_2 площею 4,16 га, гр. ОСОБА_1 та земельної ділянки № НОМЕР_3 площею 4,16 га гр. ОСОБА_2 ; скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку площею 4,16 га від 29.08.2013 за №2495853, кадастровий номер 1423982200:05:000:0355, яка на праві власності належить ОСОБА_2 та державної реєстрації права власності на земельну ділянку площею 4,16 га від 08.06.2013 за №1335296 кадастровий номер 1423982200:05:000:0356, яка на праві власності належить ОСОБА_1 , задоволено частково, в інтересах Міністерства оборони України. Визнано незаконним та скасовано розпорядження голови Першотравневої районної державної адміністрації №401 від 27.10.2003 «Про погодження схеми поділу та видачу державних актів на право власності на землю громадянам, власникам сертифікатів» в частині погодження схеми поділу земель пайового фонду КСП «Шлях Ілліча», ПП «Хлібороб» ПП «Руденко» на земельні частки (паї) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та передачі у власність земельних ділянок: а) земельна ділянка № НОМЕР_2 , кадастровий номер 1423982200:05:000:0356 у розмірі 1,5812 га, виділена громадянину ОСОБА_1 ; б) земельна ділянка № НОМЕР_3 , кадастровий номер 1423982200:05:000:0355 у розмірі 0,0990 га, виділена громадянину ОСОБА_2 . У задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с. 24-35).

Зазначеним рішенням суду встановлено, що земельна ділянка кадастровий номер 1423982200:05:000:0356 площею 1,5812 га та земельна ділянка кадастровий номер 1423982200:05:000:0355 площею 0,0990 га, у межах згідно схеми перетину, належить до земель оборони і не може передаватись в приватну власність. Інша частина земельних ділянок, яка передана у власність ОСОБА_2 та ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва згідно схеми перетину та плану землекористування, що є додатком до вищеозначеного державного акту на право користування, знаходиться за межами земельної ділянки, закріпленої за військовою частиною № НОМЕР_4 в/м № НОМЕР_1 , тобто не відноситься до земель оборони. Отже, всупереч нормам законодавства була передана у власність ОСОБА_1 лише земельна ділянка площею 1,5812 га, ОСОБА_2 лише земельна ділянка площею 0,0990 га, в межах земель оборони. При цьому, суд зауважив, що позовні вимоги заступника військового прокурора Маріупольського гарнізону задовольняються в інтересах позивача-1 Міністерства оборони України, оскільки Квартирно-експлуатаційний відділ м.Луганська не довів суду, що він є правонаступником прав і обов`язків військової частини НОМЕР_4 .

Відповідно до ч. 4 ст. 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Статтею 152 ЗК Українивстановлено, що держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Пунктом 1 частини першоїстатті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»встановлено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державний акт - це документ, що посвідчує право на земельну ділянку, із визнанням недійсним якого без внесення до державного реєстру відповідного запису щодо належного власника або землекористувача, спір про право може бути не вирішеним. У випадку коли позивач стверджує про порушення свого права постійного користування частиною земельної ділянки особою, яка володіє нею шляхом державної реєстрації за собою права власності (права користування) цієї спірної частини, право позивача може бути захищено шляхом подання позову про визнання права (пункт 1 частини другоїстатті 16 ЦК України), витребування нерухомості з володіння, усунення перешкод у користуванні майном (статті387,388,391,396 ЦК України) чи іншим способом відповідно до закону.

За відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (номер інформаційної довідки 85602360 від 22.04.2017) за реєстраційним номером 85091314239 обліковується земельна ділянка площею 4,16 га, кадастровий номер 1423982200:05:000:0356, за адресою: АДРЕСА_1 , за ОСОБА_1 на праві приватної власності, підстава виникнення - державний акт на право власності на земельну ділянку, серія та номер: ДН №022317, виданий 21.10.2004 Першотравневою районною державною адміністрацією.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 частини третьої статті 26 Закону України № 1952 (у редакції, чинній із 16 січня 2020 року) відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню. У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону. Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).

Враховуючи, що державна реєстрація права власності на земельну ділянку 1423982200:05:000:0356 за відповідачем була проведена на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку ДН №022317, виданого 21.10.2004 Першотравневою районною державною адміністрацією на підставі розпорядження голови Першотравневої районної державної адміністрації №401 від 27.10.2003 «Про погодження схеми поділу та видачу державних актів на право власності на землю громадянам, власникам сертифікатів», яке рішенням суду визнане незаконним та скасовано в частині передачі у власність відповідача земельної ділянки площею 1,5812 га, позовні вимоги позивача про скасування державної реєстрації права власності частини земельної ділянки підлягають задоволенню.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача повернути на користь держави в особі Міністерства оборони України частину земельної ділянки суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 77 ЗК України землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Землі оборони можуть перебувати лише в державній власності.

Згідно з ч. 4 ст. 84 ЗК України до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, зокрема, землі оборони.

Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків (ч. 2ст. 152 Земельного кодексу України).

Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном (ч. 1ст. 317 Цивільного кодексу України).

Власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним (ч. 1ст. 387 Цивільного кодексу України).

Враховуючи, що частина спірної земельні ділянки кадастровий номер 1423982200:05:000:0356 належить до земель оборони та вибула з права користування Міністерства оборони України без його згоди, вимоги позивача про повернення частини вказаної земельної ділянки законному користувачу підлягають задоволенню.

Таким чином, суд приходить до висновку, що вимоги прокурора є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.12,13,81,263-265ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Маріупольської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил, в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, до ОСОБА_1 про скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку та повернення її частини законному користувачу - задовольнити.

Скасувати державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1423982200:05:000:0356, розташованої на території Іллічівської сільської ради Мангушського району Донецької області, зареєстроване за ОСОБА_1 , в частині площі земельної ділянки в розмірі 1,5812 га, шляхом виключення вказаної частини площі земельної ділянки з права приватної власності ОСОБА_1 (номер запису про право власності 1335296 від 08.06.2013).

Зобов`язати ОСОБА_1 повернути Міністерству оборони України частину земельної ділянки з кадастровим номером 1423982200:05:000:0356, площею 1,5812 га, розташованої на території Іллічівської сільської ради Мангушського району Донецької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 01.11.2021.

Суддя Ю.В. Молонова

СудПершотравневий районний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення26.10.2021
Оприлюднено29.08.2022
Номер документу100766390
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: спори про припинення права власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —241/381/21

Ухвала від 14.06.2023

Цивільне

Ленінський районний суд м.Дніпропетровська

Остапенко Н. Г.

Ухвала від 21.01.2022

Цивільне

Першотравневий районний суд Донецької області

Молонова Ю. В.

Рішення від 26.10.2021

Цивільне

Першотравневий районний суд Донецької області

Молонова Ю. В.

Рішення від 27.10.2021

Цивільне

Першотравневий районний суд Донецької області

Молонова Ю. В.

Ухвала від 19.10.2021

Цивільне

Першотравневий районний суд Донецької області

Молонова Ю. В.

Ухвала від 30.09.2021

Цивільне

Першотравневий районний суд Донецької області

Молонова Ю. В.

Ухвала від 12.03.2021

Цивільне

Першотравневий районний суд Донецької області

Молонова Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні