Постанова
від 25.10.2021 по справі 908/2153/20
ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.10.2021 року м.Дніпро Справа № 908/2153/20

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів :

головуючого судді : Антоніка С.Г. (доповідач),

суддів : Орєшкіної Е.В., Іванова О.Г.

секретар судового засідання: Грачов А.С.

розглянувши матеріали апеляційної скарги Приватного підприємства «Адам» на рішення Господарського суду Запорізької області від 24.12.2020 р. (суддя Дроздова С.С., м. Запоріжжя, повний текст рішення складено 30.12.2020 р.) у справі № 908/2153/20

за позовом: Заступника керівника Енергодарської місцевої прокуратури Запорізької області ( Запорізька область, м. Енергодар ) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Запорізької обласної державної адміністрації

( м. Запоріжжя )

до відповідача: Приватного підприємства «Адам» ( Запорізька область, Василівський район, м. Василівка )

про зобов`язання повернути водний об`єкт загальнодержавного значення площею 86,00 гектарів та земельну ділянку водного фонду під водним об`єктом площею 86,00 гектарів

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Енергодарської місцевої прокуратури Запорізької області звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Запорізької обласної державної адміністрації до Приватного підприємства «Адам» про: зобов`язання Приватного підприємства «Адам» повернути водний об`єкт загальнодержавного значення - рибогосподарську технологічну водойму, нагульний ставок площею водного дзеркала 86,00 га в руслі річки Карачокрак в акваторії Василівської затоки Каховського водосховища Запорізької області, що розташована на території Василівської міської ради Запорізької області на користь держави в особі Запорізької обласної державної адміністрації; зобов`язання Приватного підприємства «Адам» повернути земельну ділянку водного фонду державної форми власності загальною площею 86,00 га, яка знаходиться під водним об`єктом загальнодержавного значення - рибогосподарською технологічною водоймою, нагульним ставком площею водного дзеркала 86,00 га в руслі річки Карачокрак в акваторії Василівської затоки Каховського водосховища Запорізької області, що розташована на території Василівської міської ради Запорізької області на користь держави в особі Запорізької обласної державної адміністрації.

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 24.12.2020 р. позовні вимоги задоволено. Зобов`язано Приватне підприємство «Адам» повернути водний об`єкт загальнодержавного значення - рибогосподарську технологічну водойму, нагульний ставок площею водного дзеркала 86,00 га в руслі річки Карачокрак в акваторії Василівської затоки Каховського водосховища Запорізької області, що розташована на території Василівської міської ради Запорізької області на користь держави в особі Запорізької обласної державної адміністрації. Зобов`язано Приватне підприємство «Адам» повернути земельну ділянку водного фонду державної форми власності загальною площею 86,00 га, яка знаходиться під водним об`єктом загальнодержавного значення - рибогосподарською технологічною водоймою, нагульним ставком площею водного дзеркала 86,00 га в руслі річки Карачокрак в акваторії Василівської затоки Каховського водосховища Запорізької області, що розташована на території Василівської міської ради Запорізької області на користь держави в особі Запорізької обласної державної адміністрації.

Рішення суду мотивоване тим, що водосховище комплексного призначення та його затоки можуть використовуватися лише громадянами для суспільних потреб та оздоровлення, а не приватним підприємством для здійснення рибного промислу та ведення господарської діяльності. Матеріали справи підтверджують факт використання ПП «Адам» водойми акваторії Василівської затоки Каховського водосховища.

Не погодившись з рішенням місцевого господарського суду, Приватне підприємство «Адам» звернулося до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою.

Апеляційна скарга обґрунтована наступним:

- висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи та наданим документам, неповно та неправильно встановлено обставини, які мають значення для справи, на підставі чого судом допущено порушення норм матеріального та процесуального права.

- матеріали справи не містять доказів в частині самовільного зайняття, не повернення водного об`єкту, не законного заволодіння/використання водної-земельної ділянки Відповідачем.

- відповідач як суб`єкт рибного господарства, здійснює рибогосподарську діяльність у рибогосподарському водному об`єкті, відповідно до погодженого в установленому порядку Режиму рибогосподарської експлуатації водного об`єкта, яким, у відповідності до розробленого науково-біологічного обгрунтування, встановлено на відповідний термін сукупність вимог, умов та заходів щодо обсягів робіт з відтворення водних біоресурсів, строків лову, типів і кількості знарядь та засобів лову, обсягів вилучення, регламентації любительського і спортивного рибальства, ощадливого використання водних біоресурсів рибогосподарського водного об`єкта ( його частини ) та провадить діяльність, яка включає комплекс заходів, основною метою яких є підвищення рибопродуктивності рибогосподарського водного об`єкта ( його частини ) шляхом штучного відтворення водних біоресурсів, а також шляхом збереження та раціонального використання видів водних біоресурсів, які раніше перебували у рибогосподарському водному об`єкті ( його частині ) - спеціальне товарне рибне господарство.

- не будучі суб`єктом правовідносин у сфері земельного та водного законодавства, відповідач не несе зобов`язань по поверненню водного об`єкту та земельної ділянки водного фонду на користь держави, оскільки відповідні рішення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, договори або інші правочини щодо цих об`єктів державної власності з відповідачем не укладено.

- обставини, встановлені спірним судовим рішенням протирічать фактичним обставинам справи в частині не повернення відповідачем водного об`єкту, самовільного зайняття водного об`єкту, необхідності захисту водного об`єкту з боку прокуратури від відповідача.

Просив скасувати рішення Господарського суду Запорізької області від 24.12.2020р. у справі №908/2153/20, та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.

У відзиві на апеляційну скаргу, Запорізька обласна державна адміністрація зазначала, що погоджується із вищевказаним судовим рішенням, яким позов заступника керівника Енергодарської місцевої прокуратури Запорізької області було задоволено.

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 13.04.2019 р. апеляційну скаргу Приватного підприємства «Адам» задоволено частково. Рішення Господарського суду Запорізької області від 24.12.2020 р. у справі № 908/2153/20 скасовано. Позовну заяву залишено без розгляду.

Не погоджуючись з постановою апеляційного господарського суду у даній справі, заступник керівника Запорізької обласної прокуратури звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просив її скасувати та передати справу до цього ж суду для продовження розгляду.

Постановою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 20.07.2021р. постанову Центрального апеляційного господарського суду від 13.04.2019 р. у справі №908/2153/20 скасовано. Справу №908/2153/20 передано до Центрального апеляційного господарського суду, для продовження розгляду.

Згідно із протоколом автоматизованого розподілу судової справи від 11.08.2021р. для розгляду справи № 908/2153/20 визначено колегію суддів Центрального апеляційного господарського суду: головуючий - Кощеєв І.М., судді: Орєшкіна Е.В., Подобєд І.М..

Розпорядженням керівника апарату суду від 13.08.2021р., у зв`язку з перебуванням у відпустці судді Подобєда І.М., відповідно до п. 2.4.6 Засад використання автоматизованої системи документообігу суду у Центральному апеляційному господарському суді, затверджених рішенням, оформленим протоколом зборів суддів Центрального апеляційного господарського суду № 2 від 08.10.2018 р. зі змінами, призначено проведення автоматичної зміни складу колегії суддів.

13.08.2021р. суддя Кощеєв І.М. подав заяву про самовідвід у справі № 908/2153/20, яка ухвалою суду від 16.08.2021 була задоволена.

Автоматизованою системою документообігу Центрального апеляційного господарського суду для розгляду даної справи було визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя - Антонік С.Г.( доповідач ), судді - Орєшкіна Е.В., Іванов О.Г..

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 25.08.2021 року, зазначеною колегією суддів, прийнято справу №908/2153/20 до свого провадження. Розгляд справи призначений у судовому засіданні.

Згідно з ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів, переглянувши справу за наявними у ній доказами, що стосуються фактів, викладених в апеляційній скарзі, в межах доводів та вимог апеляційних скарг, зазначає наступне.

Як встановлено господарським судом та вбачається з матеріалів справи, 01.12.2010р. між ДП «Укрриба» (замовник) та ПП «Адам» (зберігач) укладено договір зберігання з правом користування № 30/10.

Відповідно до п. 1.1 договору замовник передає, а зберігач приймає на зберігання з правом користування згідно Акту приймання-передачі, нерухоме державне майно - гідротехнічні споруди рибницьких ставів, яке обліковується на балансі ДП «Укрриба» на праві господарського відання згідно Додатку № 1 (Акт приймання-передачі державного майна, що є невід`ємною частиною договору) та розташоване за адресою: Запорізька область, м. Василівка.

Відповідно до п. 9.14 договору, цей договір набуває чинності з дня його підписання і діє до 01.12.2020.

За актом приймання-передачі до вказаного договору, ДП Укрриба передано ПП «Адам» нерухоме державне майно - гідротехнічні споруди рибацьких ставів, яке обліковується на балансі ДП «Укрриба» на праві господарського відання згідно Додатку № 1 (Акт приймання-передачі державного майна, що є невід`ємною частиною договору) та розташоване за адресою: м. Василівка, Запорізька область.

Згідно відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Приватне підприємство «Адам» здійснює господарську діяльність за кодами КВЕД: 01.47 Розведення свійської птиці, 03.12 Прісноводне рибальство, 03.21 Морське рибництво (аквакультура).

За інформацією Управління Державного агентства рибного господарства у Запорізькій області від 08.05.2020 р. № 2-3-9/1820-20 та від 16.06.2020р. №2-3-9/2180-20, ПП «Адам» використовує технічну водойму нагульного ставка в руслі р. Карачокрак загальною площею 86,00 га на підставі Режиму рибогосподарської експлуатації водойми акваторії Василівської затоки Каховського водосховища, погодженого 05.09.2013 р. Управлінням Державного агентства рибного господарства у Запорізькій області та Державним агентством рибного господарства України з терміном дії з 05.09.2013 р. по 31.12.2022 р. Упродовж 2018 року Приватне підприємство «Адам» виловлено 1,475 тони риби, у 2019 році - 1,853 тони риби, станом на 31.05.2020 р. вилов склав 0,2 тони. У 2018 році ПП «Адам» у водойму СТРГ вселено 0,0198 млн. екз. водних біоресурсів. У 2019 -2020 роках роботи з відтворення не здійснювались.

Відповідно до інформації Василівської районної державної адміністрації від 16.06.2020 № 13-13/01-40, Каховське водосховище введено в експлуатацію актом державної комісії від 08.07.1958р., має комплексне призначення і використовується для потреб питного водокористування, гідроенергетики, зрошення, риборозведення та рекреації. Відповідно до паспорту річки Карачокрак, який виготовлено Державним регіональним проектно-вишукувальним інститутом «Запоріжгідроводгосп» у 2006 році, відповідна річка впадає до затоки Каховського водосховища біля с. Підгірне Василівського району Запорізької області. Водний об`єкт згідно картографічних матеріалів відноситься до затоки Каховського водосховища. Разом з тим, Василівська затока є частиною Каховського водосховища.

Запорізька обласна державна адміністрація в листі від 22.06.2020 р. № 05836/08-46 повідомила про те, що відповідно до п. 3 ст. 5 Водного кодексу України поверхневі води (озера, водосховища, річки, канали), що знаходяться і використовуються на території більш як однієї області, а також їх притоки всіх порядків, належать до водних об`єктів загальнодержавного значення. Відповідно, Каховське водосховище (у тому числі Василівська затока) є об`єктом загальнодержавного значення. Каховське водосховище є водосховищем комплексного призначення і відповідно до ст. 51 Водного кодексу України не може надаватися у користування на умовах оренди для здійснення підприємницької діяльності.

Також, обласна державна адміністрація повідомила, що не укладала договори оренди водного дзеркала Васильковської затоки Каховського водосховища та не надавала у постійне користування земельні ділянки під водою або прибережними захисними смугами. Інформація щодо діяльності ПП Адам на вищезгаданому водному об`єкті до обласної державної адміністрації не надходила.

Матеріалами справи також встановлено, що 06.06.2019р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях та Приватним підприємством Адам укладено договір № 12/1-1-3811/д оренди майна, що належить до державної власності. Предметом договору є гребля земляна нагульного ставу інв..№ 465, реєстровий номер 25592421.47.ААЕЖАЕ367, розташована в м.Василівка Запорізької області і яка перебуває на балансі ДП Укрриба (п.1.1.). Майно передається в оренду з метою розміщення рибного господарства (п.1.2.). Строк дії договору з 06.06.2019р. по 06.06.2022р.

Управлінням Державного агентства рибного господарства у Запорізькій області 25.04.2018р. видано ПП Адам Дозвіл № 110-0724-2018/ЗП на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об?єктах - водоймі в акваторії Василівської затоки Каховського водосховища з площею водного дзеркала 86 га, Василівський район Запорізької області. Строк дії дозволу з 25.04.2018р. по 31.12.2022р.

Звертаючись з позовом до суду прокурор зазначив, що відповідач зайняв спірний об`єкт та протягом двох років здійснює на ньому підприємницьку діяльність на підставі Режиму рибогосподарської експлуатації, що суперечить приписам ст. 14 Закону України "Про аквакультуру", ст. ст. 47, 51 Водного кодексу України, згідно з якими об`єкт загальнодержавного значення - водосховище комплексного призначення не може надаватися у користування на умовах оренди для здійснення підприємницької діяльності.

Оскільки ПП Адам в апеляційній скарзі не оспорюються повноваження прокурора на звернення до суду з даним позовом то апеляційним судом дане питання не розглядається.

Що стосується перегляду рішення по суті спору, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, то колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст.1 Водного кодексу України. у цьому кодексі вживаються такі терміни:

використання води - процес вилучення води для використання у виробництві з метою отримання продукції та для господарсько-питних потреб населення, а також без її вилучення для потреб гідроенергетики, рибництва , водного, повітряного транспорту та інших потреб;

водокористування - використання вод (водних об`єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об`єктів);

водосховище - штучна водойма місткістю більше 1 млн. кубічних метрів, збудована для створення запасу води та регулювання її стоку;

водосховище комплексного призначення - водосховище, яке відповідно до паспорта використовується для двох і більше цілей (крім рекреаційних);

рибництво - штучне розведення і відтворення риби та інших водних живих ресурсів;

рибогосподарський водний об`єкт - водний об`єкт (його частина), що використовується для рибогосподарських цілей;

технологічна водойма - штучно створена водойма спеціального технологічного призначення, що визначається технічним проектом та/або паспортом, яка наповнюється штучно за допомогою гідротехнічних споруд і пристроїв.

Згідно з п.3 ч.1 ст.5 Водного Кодексу України, до водних об`єктів загальнодержавного значення належать поверхневі води (озера, водосховища, річки, канали), що знаходяться і використовуються на території більш як однієї області, а також їх притоки всіх порядків.

Відповідно до п.1, 2 ч.1 ст.43 ВК України, водокористувачі мають право здійснювати загальне та спеціальне водокористування; використовувати водні об`єкти на умовах оренди

Отже, як випливає зі статті 43 ВК України, користування водними об?єктами можливе не лише на умовах оренди, а й на підставі загального або спеціального водокористування.

Можливість надання водного об?єкту в користування або в оренду вбачається і з ч.3 ст.45 ВК України (права водокористувачів, які здійснюють спеціальне водокористування, можуть бути обмежені органом, який видав дозвіл на спеціальне водокористування чи надав водний об`єкт у користування або в оренду).

Частинами першою, другою статті 48 ВК України визначено, що Спеціальне водокористування - це забір води з водних об`єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об`єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.

Відповідно до ч.1 ст.51 ВК України, у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, лікувальних, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт можуть надаватися водосховища (крім водосховищ комплексного призначення), ставки, озера та замкнені природні водойми.

Колегія суддів звертає увагу, що ст.51 ВК України не містить імперативної норми про те, що водні об?єкти в користування можуть надаватися лише на умовах оренди, а зазначає лише про таку можливість і про те, що водосховища комплексного призначення не можуть надаватися в користування на умовах оренди.

Разом з тим, з урахуванням положень ст.43, 48 ВК України, користування водосховищем для рибогосподарських потреб можливе в порядку Спеціального водокористування.

Статтею 68 ВК України встановлено, що на водних об`єктах (їх частинах), які використовуються для промислового добування риби та іншого водного промислу або мають значення для відтворення їх запасів, права водокористувачів можуть бути обмежені в інтересах рибного господарства та водного промислу.

Перелік промислових ділянок рибогосподарських водних об`єктів (їх частин) визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог ст.68 ВК України, постановою Кабінету Міністрів України від 22.05.1996р. № 552 Про перелік промислових ділянок рибогосподарських водних об?єктів (їх частин) затверджено перелік промислових ділянок рибогосподарських об?єктів серед яких Басейн р. Дніпро з лиманами, водосховищами .

Відповідно до ст.77 ВК України, порядок експлуатації водосховищ визначається правилами, що затверджуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, для кожного водосховища окремо, а для каскаду або системи водосховищ - за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Міністерством рибного господарства України від 21.06.1996р. № 57/102 затверджено Режим рибогосподарської експлуатації дослідно-виробничого Каховського водосховища на 1996 рік, який діє, згідно пункта 18, до затвердження нових Правил рибальства у внутрішніх водоймах України.

Режим рибогосподарської експлуатації дослідно-виробничого Каховського водосховища на 1996 рік є керівним документом для рибогосподарських організацій по веденню рибальства на цій водоймі. Дія Режиму поширюється на всю акваторію Каховського водосховища (п.1).

Вищенаведеними нормативними актами підтверджується той факт, що на Каховському водосховищи здійснюється рибогосподарська діяльність і спростовується висновок суду про те, що водосховище може використовуватися лише громадянами для суспільних потреб та оздоровлення, а не приватним підприємством для здійснення рибного промислу та ведення господарської діяльності.

Про те, що водосховище відноситься до рибогосподарських водних об?єктів зазначено і в ст.13 Закону України Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів .

Також колегія суддів зазначає, що частиною 3 статті 2 Водного Кодексу України встановлено, що земельні, гірничі, лісові відносини, а також відносини щодо використання та охорони рослинного і тваринного світу , територій та об`єктів природно-заповідного фонду, атмосферного повітря, виключної (морської) економічної зони та континентального шельфу України, що виникають під час користування водними об`єктами , регулюються відповідним законодавством України.

Відповідно до ст.1 Закону України Про тваринний світ , відносини у галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу, об`єкти якого перебувають у стані природної волі, у напіввільних умовах чи в неволі, на суші, у воді, грунті та повітрі, постійно чи тимчасово населяють територію України або належать до природних багатств її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, регулюються Конституцією України, цим Законом, законами України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про мисливське господарство та полювання" та іншими нормативно-правовими актами.

Статтею 17 даного Закону встановлено, що до спеціального використання об`єктів тваринного світу належать усі види використання тваринного світу (за винятком передбачених законодавством випадків безоплатного любительського і спортивного рибальства у водних об`єктах загального користування), що здійснюються з їх вилученням (добуванням, збиранням тощо) із природного середовища.

Спеціальне використання об`єктів тваринного світу в порядку ведення мисливського і рибного господарства здійснюється з наданням відповідно до закону підприємствам, установам, організаціям і громадянам права користування мисливськими угіддями та рибогосподарськими водними об`єктами.

Спеціальне використання об`єктів тваринного світу здійснюється лише за відповідними дозволами чи іншими документами, що видаються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Ця вимога поширюється також на власників чи користувачів земельними ділянками, на яких перебувають (знаходяться) об`єкти тваринного світу.

Згідно ч.1, 3 ст.27 Закону України Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів , спеціальне використання водних біоресурсів здійснюється шляхом їх вилучення з природного середовища (крім любительського і спортивного рибальства у водних об`єктах загального користування в межах та обсягах безоплатного вилову) і включає, зокрема, промислове рибальство.

Спеціальне використання водних біоресурсів здійснюється у внутрішніх рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а у відкритому морі та у виключних економічних зонах іноземних держав - відповідно до умов міжнародних договорів України або законодавства іноземних держав

Кабінетом Міністрів України, відповідно до ст.17 Закону України Про тваринний світ , 28.08.1996р. прийнято постанову № 1192 Про затвердження Тимчасового порядку ведення рибного господарства і здійснення рибальства (чинна на час видачі відповідачу Режиму рибогосподарської експлуатації).

1. Тимчасовий порядок регулює відносини у галузі охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів, ведення рибного господарства та здійснення рибальства.

Рибне господарство - галузь народного господарства, завданням якої є вивчення, охорона, використання і відтворення на науковій основі водних живих ресурсів з метою одержання різноманітних видів харчової, кормової, технічної та медичної продукції.

2. Ведення рибного господарства здійснюється у поверхневих, територіальних та внутрішніх морських водах, у виключній (морській) економічній зоні і на континентальному шельфі України, а також у відкритому морі та в економічних зонах інших держав підприємствами та організаціями, що належать до сфери управління Мінрибгоспу, іншими підприємствами, установами і організаціями, а також громадянами відповідно до міжнародних договорів України.

3. Терміни, що використовуються в цьому Тимчасовому порядку, мають таке значення:

рибництво - штучне розведення і природне відтворення водних живих ресурсів. Рибницько-меліоративні та біотехнічні заходи, спрямовані на сприяння природному відтворенню водних живих ресурсів у стані природної волі, не належать до рибництва;

промислове рибальство - вид спеціального використання водних живих ресурсів, які перебувають у стані природної волі, шляхом їх вилучення (вилову, добування, збирання) із природного середовища з метою задоволення потреб населення і народного господарства;

любительське і спортивне рибальство - вилов риби, добування водних безхребетних і збирання водних рослин у спеціально визначених для цього водоймах (їх ділянках) з метою особистого споживання за умови дотримання встановлених правил рибальства та водокористування;

8. До спеціального використання водних живих ресурсів належать усі їх види користування, за винятком любительського і спортивного рибальства у водоймах (їх ділянках) загального користування, що здійснюються з їх вилученням (виловом, добуванням, збиранням) із природного середовища.

9. До спеціального використання водних живих ресурсів належить:

промислове рибальство;

10. Спеціальне використання водних живих ресурсів здійснюється за спеціальним дозволом і за плату, порядок визначення якої встановлюється Кабінетом Міністрів України.

11. Дозвіл на спеціальне використання водних живих ресурсів - це офіційний документ суворої звітності, який засвідчує право користувача на спеціальне використання визначених водних живих ресурсів у межах затверджених лімітів (виділених квот).

15. Видача дозволів на спеціальне, в тому числі промислове, використання водних живих ресурсів загальнодержавного значення, за винятком тих, що перебувають у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, та видів, занесених до Червоної книги України, здійснюється Мінрибгоспом відповідно до законодавства.

35. Право на користування поверхневими, територіальними і внутрішніми морськими водами , континентальним шельфом і водами виключної (морської) економічної зони, водоймами, розташованими на території більше ніж однієї області , а також на їх притоках усіх порядків надається користувачам водних живих ресурсів шляхом видачі дозволу на їх спеціальне використання в місцях і в терміни, зазначені у дозволі .

Відповідно до Тимчасового порядку ведення рибного господарства і здійснення рибальства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 вересня 1996 року N 1192, Наказом Державного комітету рибного господарства України від 18.03.1999р. № 33 затверджено Правила промислового рибальства в рибогосподарських водних об??єктах України (є чинними на даний час).

Правила промислового рибальства в рибогосподарських водних об`єктах України (надалі - Правила) визначають порядок здійснення та регулювання промислового рибальства (крім любительського та спортивного рибальства в рибогосподарських водних об`єктах загального користування), який є обов`язковим для підприємств, установ, організацій (незалежно від форм власності), громадян України та осіб без громадянства (надалі - користувачі), які здійснюють промислове рибальство, а також для уповноважених органів, які забезпечують охорону, відтворення та збереження середовища існування водних живих ресурсів у рибогосподарських водних об`єктах України (розділ1 Правил).

В розділі 2 наведені основні терміни, які використовуються в цих Правилах, серед яких:

Відтворення водних живих ресурсів (надалі - відтворення) - природне або штучне (розведення, переселення, акліматизація тощо) поновлення чисельності популяцій (ретрансформація) водних живих ресурсів, які скорочуються в процесі їх лову або природної смертності.

Дозвіл на спеціальне використання водних живих ресурсів (надалі - дозвіл) - офіційний документ, який засвідчує право користувача на спеціальне використання водних живих ресурсів.

Паспорт промислової ділянки (надалі - паспорт) - офіційний документ, який містить назву, карту-схему, номер, місцезнаходження та фізико-географічну характеристику промислової ділянки.

Промислова ділянка - рибогосподарський водний об`єкт або його частина, що закріплюється державним органом рибоохорони за окремим користувачем для здійснення промислу та відтворення водних живих ресурсів.

Рибогосподарський водний об`єкт - водний об`єкт (його частина), що використовується або може використовуватись для рибогосподарських потреб.

До рибогосподарських водних об`єктів належать:

- моря із затоками, лиманами та естуаріями;

- ріки з їхніми придатковими системами (озера, бухти, затоки, канали, гирла, протоки, водосховища , що мають постійний або тимчасовий зв`язок з рікою, плавнями або тимчасовими водними об`єктами, а також всі притоки в межах розповсюдження максимальних паводків ріки);

- технічні водойми, що використовуються (можуть використовуватись) для розведення, вирощування та вилову водних живих ресурсів або мають значення для відтворення їхніх запасів.

Спеціальне використання водних живих ресурсів - усі види використання водних живих ресурсів (за винятком любительського й спортивного рибальства у водних об`єктах загального користування), що здійснюється шляхом їх вилученням з природного середовища при здійсненні промислу, науково-промислового, дослідного, контрольного, меліоративного лову, любительського та спортивного рибальства в порядку спеціального використання, а також з метою подальшого відтворення, акліматизації та реакліматизації.

В розділі 3 Правил визначено, що вони розповсюджують свою дію на всі рибогосподарські водні об`єкти України та їх водоохоронні зони, за винятком, зокрема, річок, що впадають в Чорне море, з їхніми придатковими системами (озерами, бухтами, затоками, каналами, гирлами, протоками, водосховищами, що мають постійний або тимчасовий зв`язок з рікою, плавнями та тимчасовими водними об`єктами, а також усіма притоками в межах розповсюдження максимальних паводків ріки), у таких межах:

р. Дніпро - від впадання в Дніпровський лиман до греблі Каховської ГЕС з притокою Інгулець від гирла до села Велика Олександрівка.

Таким чином, згідно вищенаведених нормативних актів, Каховське водосховище, як придаткова система р.Дніпро, є рибогосподарським водним об?єктом і на цей об?єкт розповсюджується дія Правил.

Водойма в акваторії Василівської затоки Каховського водосховища площею 86 га, на якій здійснює діяльність відповідач на підставі Режиму рибогосподарської експлуатації та Дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів є промисловою ділянку - рибогосподарською технологічною водоймою на яку розроблений відповідний Паспорт.

Право користування водним об?єктом, відповідно до ст.17 Закону України Про тваринний світ , ст.27 Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів та п.35 Постанови КМУ № 1192 від 28.08.98р. виникає на підставі дозволу на спеціальне використання водних живих ресурсів.

Таким чином відповідач на підставі Режиму рибогосподарської діяльності та Дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів має право користуватися рибогосподарською технологічною водоймою, нагульним ставком площею 86,00га в ріслі річки Карачокрак в акваторії Василівської затоки Каховського водосховища, яка має виготовлений відповідно до законодавства паспорт.

При цьому колегія суддів зазначає, що на відповідача не розповсюджується дія Закону України Про аквакультуру , оскільки видом діяльності відповідача, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних-осіб підприємців та громадських формувань є прісноводне рибальство і на підставі Дозволу він здійснює вилов водних біоресурсів (промислове рибальство).

А відповідно до ст.1 Закону України Про аквакультуру , аквакультура (рибництво) - сільськогосподарська діяльність із штучного розведення, утримання та вирощування об`єктів аквакультури (гідробіонтів) у повністю або частково контрольованих умовах для одержання сільськогосподарської продукції (продукції аквакультури) та її реалізації, виробництва кормів, відтворення біоресурсів, ведення селекційно-племінної роботи, інтродукції, переселення, акліматизації та реакліматизації гідробіонтів, поповнення запасів водних біоресурсів, збереження їх біорізноманіття, а також надання рекреаційних послуг.

Метою аквакультури є вирощування об?єктів аквакультури. Метою ж діяльності відповідача є вилов водних біоресурсів.

Згідно ст.3 Закону України Про аквакультуру , дія цього Закону поширюється на правовідносини у сфері аквакультури, що здійснюються у внутрішніх водних об`єктах (їх частинах), рибогосподарських технологічних водоймах, внутрішніх морських водах, територіальному морі та виключній (морській) економічній зоні України, а також на ділянках суші території України, які використовуються для цілей аквакультури.

Діяльність у сфері аквакультури не належить до спеціального використання водних біоресурсів .

З урахуванням наведеного колегія суддів констатує, що відповідач на підставі дозвільних документів лише користується водним об?єктом, при цьому не володії ним. Докази останнього прокурором не надані. А тому вимоги про повернення є безпідставними.

З цих підстав апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення господарського суду скасуванню.

Судові витрати покладаються на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 129 , 269 , 270 , 275 , 276 ,

282-284 Господарського процесуального кодексу України , суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Адам» задовольнити.

Рішення Господарського суду Запорізької області від 24.12.2020 р. у справі № 908/2153/20 скасувати. Прийняти нове рішення.

В позові відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту постанови.

Повний текст постанови складено 04.11.2021 року

Головуючий суддя С.Г. Антонік

Суддя Е.В. Орєшкіна

Суддя О.Г. Іванов

СудЦентральний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення25.10.2021
Оприлюднено05.11.2021
Номер документу100814902
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —908/2153/20

Судовий наказ від 20.03.2022

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Дроздова С.С.

Постанова від 25.01.2022

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Могил С.К.

Ухвала від 24.01.2022

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Могил С.К.

Ухвала від 15.12.2021

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Могил С.К.

Постанова від 25.10.2021

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Антонік Сергій Георгійович

Ухвала від 25.10.2021

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Антонік Сергій Георгійович

Ухвала від 24.09.2021

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Антонік Сергій Георгійович

Ухвала від 25.08.2021

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Антонік Сергій Георгійович

Ухвала від 16.08.2021

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Кощеєв Ігор Михайлович

Постанова від 20.07.2021

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Могил С.К.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні