Справа № 638/16855/21
Провадження № 2/638/6489/21
УХВАЛА
Іменем України
04 листопада 2021 року м. Харків
Суддя Дзержинського районного суду м. Харкова Подус Г.С., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат адвокатського об`єднання АРХОНТ Бєлокриницький Артем Олександрович до ОСОБА_2 , третя особа: приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Куксін Станіслав Юрійович про визнання договору міни недійсним
встановив:
До Дзержинського районного суду м. Харкова надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат адвокатського об`єднання АРХОНТ Бєлокриницький Артем Олександрович до ОСОБА_2 , третя особа: приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Куксін Станіслав Юрійович про визнання договору міни від 03.07.2019 року між ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , зареєстрованого в реєстрі за №2323, посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Куксіним С.Ю., недійсним.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що вказана позовна заява не відповідає вимогам ст. 175 ЦПК України, з огляду на наступне.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються;
Статтею 176 ЦПК України визначено яким чином та по яким справам визначається ціна позову , п. 2 ч.1, п. 9 ч.1:2) у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна;
9) у позовах про право власності на нерухоме майно, що належить фізичним особам на праві приватної власності, - дійсною вартістю нерухомого майна, а на нерухоме майно, що належить юридичним особам, - не нижче його балансової вартості.
В позовній заяві визначено, що ціна позову визначається як немайнові вимоги, відтак позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908 грн., що підтверджується квитанцією №0.0.2320145893.1.
При цьому частиною 2 статті 133 ЦПК України визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.Таким законом є Закону України Про судовий збір .
Частиною першою статті 3 вказаного Закону визначено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством; за подання до суду апеляційної і касаційної скарг на судові рішення, заяви про перегляд судового рішення у зв`язку з нововиявленими обставинами, заяви про скасування рішення третейського суду, заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду та заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України; за видачу судами документів; у разі ухвалення судового рішення, передбаченого цим Законом.
При цьому ст. 4 Закону України Про судовий збір визначено ставки такого збору для позовних заяв майнового та немайнового характеру та інших документів.
Водночас чинне законодавство не містить тлумачення визначень вимога майнового та вимога немайнового характеру.
Однак ВССУ у постанові Пленуму від 17.10.2014 № 10 Про застосування законодавства про судові витрати у цивільних справах роз`яснив, що до позовних заяв немайнового характеру відносяться вимоги, які не підлягають вартісній оцінці (наприклад, якщо позовну заяву про визнання договору (правочину) недійсним подано без вимоги застосування наслідків, передбачених статтею 216 ЦК).
У постанові пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 жовтня 2014 року № 10 Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах роз`яснено, що судові витрати - передбачені законом витрати (грошові кошти) сторін, інших осіб, які беруть участь у справі, понесені ними у зв`язку з її розглядом та вирішенням, а у випадках їх звільнення від сплати - це витрати держави, які вона несе у зв`язку з вирішенням конкретної справи.
Європейський суд з прав людини зауважив, що сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету ( Креуз проти Польщі (Kreuz v. Poland), № 28249/95, ЄСПЛ, від 19 червня 2001 року).
До позовних заяв немайнового характеру відносяться вимоги, які не підлягають вартісній оцінці (наприклад, якщо позовну заяву про визнання договору (правочину) недійсним подано без вимоги застосування наслідків, передбачених статтею 216 ЦК України). За подання до суду таких заяв сплачується судовий збір згідно з підпунктом 2 пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України Про судовий збір .
Поруч із цим, згідно з ст. 30 ЦПК України позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.
Згідно з положеннями п.1 ч.1 ст.31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з п.5 ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява повинна містити перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Поруч із тим до позову не додано документів, які б підтверджували оцінку майна, що було предметом договору міни, а саме :житлового будинку з надвірними будівлями АДРЕСА_1 та земельної ділянки площею 0, 06 га, яка розташована за вищевказаною адресою, кадастровий номер 6325185000:00:031:0094, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення заяви без руху.
На підставі ч. 2 ст. 185 ЦПК України в ухвалі про залишення заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
За таких обставин позовну заяву належить залишити без руху, надати позивачам строк для усунення недоліків відповідно до цієї ухвали і роз`яснити, що інакше заява буде вважатися неподаною і їй повернута.
На підставі викладеного, керуючись ст. 175,176, 185, ЦПК України,
постановив:
Позовну заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат адвокатського об`єднання АРХОНТ Бєлокриницький Артем Олександрович до ОСОБА_2 , третя особа: приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Куксін Станіслав Юрійович про визнання договору міни недійсним- залишити без руху, запропонувати позивачеві в п`ятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали привести заяву у відповідність із законом і роз`яснити, що в іншому випадку заява буде вважатися неподаною і їй повернута.
Повідомити позивача про необхідність виправити зазначені недоліки позовної заяви в строк, який не може перевищувати 5 днів з дня отримання позивачем ухвали.
Роз`яснити позивачу, що у випадку не усунення відмічених вище недоліків заява вважатиметься не поданою та буде повернуто.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя:
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2021 |
Оприлюднено | 08.11.2021 |
Номер документу | 100857116 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Подус Г. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні