ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" листопада 2021 р.м. ХарківСправа № 922/3691/21
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Рильової В.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Акціонерного товариства "Райффайзен Банк", місто Київ до 1. Фермерського господарства "Александров В.Г.", Харківська область, Первомайський район, селище Троїцьке, 2. Фізичної особи ОСОБА_1 , Харківська область, Первомайський район, селище Троїцьке про стягнення 185 674,52 грн. без виклику учасників справи
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство "Райффайзен Банк" звернулося до Господарського суду Харківської області із позовом про солідарне стягнення з відповідачів - Фермерського господарства "Александров В.Г." та Фізичної особи ОСОБА_1 185 674,52 грн. заборгованості, яка виникла за Кредитним договором № 011/1397/535988 від 27 березня 2019 року, в т.ч. 165 113,04 грн. - заборгованість за кредитом, 20 561,48 грн. - заборгованість за відсотками. Також позивач просить суд покласти на ФГ " Александров В.Г. " і ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 2 785,12 грн.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 15 вересня 2021 року позовну заяву АТ "Райффайзен Банк Аваль" прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 922/3691/21. Розгляд справи призначено без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, в порядку частини п`ятої статті 252 Господарського процесуального кодексу України; відповідачам, згідно з частиною першою статті 251 Господарського процесуального кодексу України, встановлено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання до суду відзиву на позовну заяву.
З матеріалів справи вбачається, що поштові відправлення з ухвалою господарського суду про відкриття провадження у справі № 922/3691/21 вручені відповідачам - ФГ "Александров В.Г." та ОСОБА_1 (особисто) 18.09.2021, що підтверджується рекомендованими повідомленнями Укрпошти (вих. 025238 /2, /3), які повернулися на адресу суду та долучені до матеріалів справи. Отже, сторони визнаються такими, що були належним чином повідомлені про розгляд даної справи.
Однак, ФГ "Александров В.Г." та Фізична особа ОСОБА_1 наданими відповідачам процесуальними правами не скористалися; у встановлений статтею 251 Господарського процесуального кодексу України строк відзив на позовну заяву АТ "Райффайзен Банк Аваль" до суду не подали.
Згідно статті 248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини другої статті 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Частиною четвертою статті 240 Господарського процесуального кодексу України визначено, що у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Так, розглянувши справу № 922/3691/21 в межах строку, встановленого статтею 248 Господарського процесуального кодексу України; дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
14 березня 2019 року Фермерське господарство "Александров В.Г." в особі директора - Александрова Володимира Григоровича звернулося до Банку із Анкетою-заявою на отримання кредиту, де в графі "Вид кредиту" підтвердило намір отримати кредит, зазначивши суму кредитування, бажаний строк та зазначив мету, тобто ціль використання кредиту. Своїм підписом Позичальник також засвідчив, що отримав всю інформацію, передбачену частиною другою статті 12 Закону України "Про фінансові послуги т державне регулювання ринків фінансових послуг", зазначена інформація для позичальник є доступною, повною та достатньою для правильного розуміння суті фінансових послуг, що надаються/пропонуються Банком, умови запитуваного кредитування є зрозумілими відповідають інтересам останнього, є розумними та справедливими.
Надалі, 27 березня 2019 року між Акціонерним товариством "Райффайзен Банк Аваль" правонаступником якого є Акціонерне товариство "Райффайзен Банк" що підтверджується витягом зі Статуту (Надалі також: Банк, Кредитор) та Фермерським господарством "Александров В.Г." (Надалі також: Боржник, Позичальник) було укладено Кредитний договір № 011/1397/535988, згідно умов якого Банк зобов`язався надати Позичальнику кредитні кошти в формі Невідновлювальної кредитної лінії з лімітом кредитування 150 000 грн. 00 коп. (сто п`ятдесят тисяч гривень 00 коп.), а Позичальник, зобов`язався використати Кредит за цільовим призначенням, повернути Кредитору суму Кредиту, сплатити проценти за користування Кредитом та комісії, а також виконати інші обов`язки, визначені Договором.
Кінцевий термін погашення кредиту Позичальником - 27 березня 2021 року.
Відповідно до умов пункту 3.1. Кредитного договору Кредитор надав Позичальнику кредит шляхом безготівкового перерахування кредитних коштів з позичкового рахунку на поточний рахунок Позичальника, відкритий в АТ "Райффайзен Банк Аваль", для подальшого використання його за цільовим призначенням, що підтверджується копією Виписки по рахунку ФГ Александров В.Г. за 28.03.2019.
У розрізі спірних правовідносин, Суд враховує правову позицію, що викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 23.09.2019 року у справі № 910/10254/18, згідно якої банківські виписки з рахунків позичальника є належними та допустимими доказами, що підтверджують рух коштів по конкретному банківському рахунку, вміщують записи про операції, здійснені протягом операційного дня, та є підтвердженням виконаних за день операцій, а отже є належними доказами надання позичальнику кредитних коштів.
Таким чином, Банк виконав свої зобов`язання, надавши ФГ "Александров В.Г." кредитні кошти в сумі 150 000,00 грн. у строки та на умовах, передбачених умовами Кредитного договору.
Згідно умов пункту 2.1. Кредитного договору Сторони дійшли згоди, що протягом всього строку фактичного користування Кредитом Позичальник зобов`язався щомісячно сплачувати Кредитору проценти, сума яких розраховується на основі фіксованої процентної ставки в розмірі 32% річних.
Нарахування процентів за кредитом здійснюється виходячи із фактичної кількості днів у місяці та році. Проценти нараховуються щоденно на залишок фактичної заборгованості Позичальника за кредитом, протягом всього строку користування кредитом (пункт 2.2. Кредитного договору).
Відповідно також до пункту 5.1. Кредитного договору, Позичальник зобов`язався виконати зобов`язання за Кредитним договором (в т.ч. здійснити погашення Кредиту, сплатити проценти, комісії, пеню, штрафи, неустойку та інші платежі) в порядку, визначеному Кредитним договором.
Згідно умов пунктів 5.2., 5.3. . Кредитного договору Позичальник зобов`язався протягом визначеного Графіком періоду привести розмір заборгованості за Кредитом у відповідність до розміру, що не перевищує Ліміт, встановлений Графіком на відповідний період. Для цього, Позичальник здійснює погашення заборгованості за Кредитом у розмірі, що визначається як різниця між фактичною сумою заборгованості за Кредитом та Лімітом, встановленим на наступний період, не пізніше дня закінчення дії поточного періоду. Якщо останній день періоду не є банківським днем, Позичальник зобов`язаний здійснити погашення заборгованості за Кредитом не пізніше останнього Банківського дня, що передує останньому дню періоду.
Позичальник зобов`язаний здійснювати погашення Кредиту та сплату процентів щомісячно у валюті Кредиту кожного місяця 27 числа та при погашенні заборгованості за Кредитом в повному обсязі.
Отже, з укладенням Кредитного договору у Позичальника виник обов`язок повернути Банку кредит та відсотки за Кредитним договором у строки та в розмірах, встановлених пунктами 5.1., 5.2., 5.3. Кредитного договору.
Окрім того, Позичальник, відповідно до пункту 10 Кредитного договору засвідчив та гарантував, що на момент укладення Договору володів достатнім рівнем плато- та кредитоспроможності, має всі повноваження для укладання та виконання умов Кредитного договору та не існує жодної з обставин Дефолту, визначених пунктом 8. Кредитного договору. До укладення договору останній отримав всю необхідну інформацію, передбачену частиною 2 статті 12 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".
Позичальник також засвідчив, що всі ризики, пов`язані з істотною зміною обставин, з яких він виходив при укладенні Договору та/або Договорів забезпечення, останній приймає на себе, і такі обставини не є підставою для зміни або розірвання Позичальником Кредитного договору, Договорів забезпечення, а також не є підставою для невиконання своїх кредитних зобов`язань.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, 24 червня 2020 року між Банком та Позичальником укладено Додаткову угоду №1 до Кредитного договору, якою врегульовано заборгованість Позичальника за Кредитним договором, строк сплати якої настав.
Також з метою забезпечення виконання зобов`язань за Кредитним договором, 27 березня 2019 року між Банком та ОСОБА_1 (Надалі також: Поручитель) було укладено Договір поруки № 011/1397/535988/П, відповідно до умов якого Фінансовий поручитель на добровільних засадах взяв на себе зобов`язання перед Банком відповідати по зобов`язання Боржника - Фермерського господарства "Александров В.Г. ", Код ЄДРПОУ 34210958, які виникають з умов Кредитного договору № 011/1397/535988 від 27.03.2019, в повному обсязі цих зобов`язань.
Відповідно до умов пунктів 2.1., 6.1. та 6.2. Договору поруки Сторони визначили, що у випадку повного або часткового невиконання (неналежного виконання) Позичальником всіх або окремих Забезпечуваних зобов`язань, Поручитель та Позичальник відповідають перед Кредитором як солідарні боржники. У такому випадку Кредитор набуває права вимоги до Поручителя щодо сплати заборгованості за порушеними Забезпечуваними зобов`язаннями.
Згідно умов пункту 2.2. Договору поруки Поручитель зобов`язався здійснювати виконання порушених Забезпечуваних зобов`язань протягом 10 банківських днів з дати отримання Вимоги від Кредитора та в обсязі, зазначеному в такій Вимозі.
Відповідно до пункту 7.2. Договору поруки, договір вступає в силу з моменту його підписання Сторонами та скріплення печаткою Кредитора. Строк поруки, що встановлена договором становить 5 років від дня закінчення строку/настання терміну виконання відповідного забезпеченого зобов`язання.
Звертаючись до суду із даним позовом Банк зазначає, що всупереч вимогам Кредитного договору Кредитного договору Фермерське господарство "Александров В.Г." не виконує взяті на себе договірні зобов`язання: не здійснює щомісячного погашення кредитної заборгованості та відсотків за користування кредитним коштами, у зв`язку з чим станом на 18.06.2021 заборгованість останнього перед АТ "Райффайзен Банк" за Кредитним договором становить 185 674, 52 грн. та складається із заборгованості за кредитом в розмірі 165 113,04 грн. та заборгованості за відсотками в розмірі 20 561,48 грн.
Стягнення вказаних нарахувань в примусовому порядку стало підставою для звернення Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" до суду із даним позовом.
Вирішуючи питання про правомірність та обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить із наступного.
Згідно статей 11, 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов`язання виникають зокрема з договорів. Аналогічні положення встановлені і статтями 173-175 Господарського кодексу України: господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до частини сьомої статті 179 Господарського кодексу України (далі - ГК України), господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.
Положеннями статей 627, 628 ЦК України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Враховуючи правову природу укладеного договору, кореспондуючи права та обов`язки його сторін, суд дійшов висновку, що оцінка правомірності заявлених вимог має здійснюватись з урахуванням приписів законодавства, які регламентують правовідносини по кредитному договору - Глава 71 ЦК України.
Згідно статті 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Так, відповідно до приписів статті 1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
У відповідності до статті 1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій ковкості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.
Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.
Статтею 1050 ЦК України визначено: якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
У відповідності до вимог статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі статтею 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною першою статті 530 ЦК України також встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до статті 546 ЦК України, виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов`язання.
Статтею 553 ЦК України визначено, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.
У разі порушення боржником зобов`язання забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Стаття 554 ЦК України встановлює, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які спільно дали поруку, відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.
Згідно приписів статті 193 ГК України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Крім того, відповідно також до статті 599 ЦК України та статті 202 ГК України господарське зобов`язання припиняється, зокрема, виконанням, проведеним належним чином.
Статтями 610, 612 ЦК України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених норм, а також враховуючи, що відповідачі в установленому Господарським процесуальним кодексом України порядку обставини, які повідомлені Акціонерним товариством "Райффайзен Банк Аваль" не спростували, жодних доказів повернення кредиту, сплати процентів за користування кредитом не надали, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині солідарного стягнення з відповідачів - Фермерського господарства "Александров В.Г." та Фізичної особи ОСОБА_1 185 674,52 грн. заборгованості, яка виникла за Кредитним договором № 011/1397/535988 від 27 березня 2019 року, в т.ч. 165 113,04 грн. - заборгованість за кредитом, 20 561,48 грн. - заборгованість за відсотками, підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судового збору, суд керується частиною першою статті 129 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підставі, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Враховуючи обґрунтованість заявлених Банком позовних вимог, витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 785,00 грн. покладаються на Фермерське господарство "Александров В.Г." та Фізичну особу ОСОБА_1 в сумі 1 392,56 грн. на кожного.
На підставі викладеного, керуючись статтями 1, 2, 13, 15, 16, 73-80, 86, 123, 129, 233, 236-238, 239, 240, 241, 248, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Акціонерного товариства "Райффайзен Банк" задовольнити.
Стягнути солідарно з Фермерського господарства "Александров В.Г." (місцезнаходження: 64113, Харківська область, Первомайський район, селище Троїцьке, вулиця Широка, будинок 42; код ЄДРПОУ 34210958) та Фізичної особи ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місцезнаходження: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства "Райффайзен Банк" (місцезнаходження: 01011, місто Київ, вулиця Лєскова, будинок 9; код ЄДРПОУ 14305909) заборгованість за кредитом згідно Кредитного договору № 011/1397/535988 від 27 березня 2019 року в розмірі 165 113,04 грн. та заборгованість за відсотками в розмірі 20 561,48 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Фермерського господарства "Александров В.Г." (місцезнаходження: 64113, Харківська область, Первомайський район, селище Троїцьке, вулиця Широка, будинок 42; код ЄДРПОУ 34210958) на користь Акціонерного товариства "Райффайзен Банк" (місцезнаходження: 01011, місто Київ, вулиця Лєскова, будинок 9; код ЄДРПОУ 14305909) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 392,56 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Фізичної особи ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місцезнаходження: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства "Райффайзен Банк" (місцезнаходження: 01011, місто Київ, вулиця Лєскова, будинок 9; код ЄДРПОУ 14305909) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 392,56 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 256 ГПК України.
Повне рішення складено "09" листопада 2021 р.
Суддя В.В. Рильова
справа № 922/3691/21
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 09.11.2021 |
Оприлюднено | 10.11.2021 |
Номер документу | 100918397 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Рильова В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні