гСправа № 358/998/20 Провадження № 1-кс/358/235/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2021 року м. Богуслав
Богуславський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Богуславі заяву представника потерпілого ОСОБА_3 про відвід слідчого судді ОСОБА_4 у кримінальному провадженні (справа №358/998/20, провадження № 1-кс/358/17/21) за скаргою представника потерпілого ОСОБА_5 адвоката ОСОБА_3 на постанову дізнавача про закриття кримінального провадження, -
В С Т А Н О В И В:
В провадженні слідчого судді Богуславського районного суду Київської області ОСОБА_4 перебуває кримінальне провадження (справа №358/998/20, провадження № 1-кс/358/17/21) за скаргою представника потерпілого ОСОБА_5 адвоката ОСОБА_3 на постанову дізнавача про закриття кримінального провадження.
28 жовтня 2021 року представник потерпілого адвокат ОСОБА_3 подав до Богуславського районного суду Київської області заяву про відвід слідчому судді ОСОБА_4 .
Свою заяву про відвід слідчого судді ОСОБА_4 заявник мотивує тим, що у провадженні слідчого судді Богуславського районного суду Київської області ОСОБА_4 з 27.08.2020 року перебуває його скарга на постанову дізнавача СД Богуславського ВП Мировівського ВП ГУНП в Київській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_6 від 22.07.2020 року про закриття кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12020110090000251 від 12.06.2020 року за заявою директора ПОСП «Іванівське» ОСОБА_7 про шахрайство, у зв`язку з відсутністю складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.190 КК України. Зазначає, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 306 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування мають розглядатися не пізніше сімдесяти двох годин з моменту надходження відповідної скарги, крім скарг на рішення про закриття кримінального провадження, які розглядаються не пізніше п`яти днів з моменту надходження скарги, однак, всупереч вказаним вимогам закону, скарга до цього часу не розглянута. При цьому, з 03.11.2020 року слідчим суддею ОСОБА_4 не вжито жодних заходів для розгляду вказаної скарги, а заява від 26.07.2021 року про припинення порушення закону та розгляд скарги у встановлений законом строк залишена без розгляду. Таку бездіяльність слідчого судді ОСОБА_4 він розцінює як намагання заблокувати процес притягнення до кримінальної відповідальності осіб, з вини яких ПОСП «Іванівське» заподіяна майнова шкода, що є обставиною, яка викликає сумнів у його неупередженості і є підставою для подання даної заяви про його відвід.
У зв`язку з наведеним зазначені обставини викликають у нього обгрунтовані сумніви в неупередженості слідчого судді ОСОБА_4 , що у відповідності до ст. 75 ч. 1 п. 4 КПК України є підставою для відводу слідчого судді.
Представник потерпілого адвокат ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, в якій підтримав свою заяву про відвід слідчого судді ОСОБА_8 .
Слідчий суддя ОСОБА_4 не побажав дати пояснення з приводу заявленого відводу.
Суд, виконавши вимоги ч. 3 ст. 81 КПК України, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 75 КПК України, встановлені обставини, що виключають участь слідчого судді, судді або присяжного в кримінальному провадженні.
Так, пунктом 4 ч. 1 ст. 75 КПК України визначено, що суддя не може брати участь у кримінальному провадженні за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості.
Відповідно до ч. 4 ст. 80 КПК України, заяви про відвід під час судового провадження подаються до початку судового розгляду. Подання заяви про відвід після початку судового розгляду допускається лише у випадках, якщо підстава для відводу стала відома після початку судового розгляду.
Відвід повинен бути мотивованим (ч. 5 ст. 80 КПК України).
Виходячи з практики Європейського суду з прав людини, при оцінці безсторонності слід розмежовувати суб`єктивний та об`єктивний аспект. Так, у справі «Мироненко і Мартиненко проти України» зазначається, що наявність безсторонності, для цілей пункту 1 статті 6, має визначатися за допомогою суб`єктивного та об`єктивного критеріїв.
У даному контексті, на думку ЄСПЛ, можна провести розмежування між суб`єктивним підходом, який відображає особисте переконання даного судді у конкретній справі, та об`єктивним підходом, який визначає, чи були достатні гарантії, щоб виключити будь-які сумніви з цього приводу.
Частиною 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий розгляд його справи незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків.
При розгляді заяви про відвід слід виходити саме з суб`єктивної оцінки сторони у справі щодо дій головуючого у справі. Іншими словами, якщо сторона має сумнів в безсторонності судді, то практика Європейського суду з прав людини (справи «Пуллар проти Сполученого Королівства» і «Томанн проти Швейцарії», а також «Екедемі Трейдинг ЛТД та інші проти Греції» і «Дактарас проти Литви») наголошує на необхідності задоволення такої заяви про відвід, адже в іншому випадку це буде розцінено як порушення права особи на справедливий суд. Отже, незадоволення заяви про відвід може сприйматися стороною як порушення її прав.
Суд погоджується з тим, що обставини, на які посилається представник потерпілого ОСОБА_3 , об`єктивно викликали у нього сумнів у неупередженості слідчого судді ОСОБА_4 , а саме такими обставинами є явне порушення вимог статті 28 та частини другої статті 306 КПК України щодо дотримання розумних строків розгляду справи, а також невчинення слідчим суддею жодних процесуальних дій з 03.11.2020.
Тому, за вказаних обставин заяву про відвід слідчого судді ОСОБА_4 необхідно задовольнити, а кримінальне провадження за скаргою представника потерпілого ОСОБА_5 адвоката ОСОБА_3 на постанову дізнавача про закриття кримінального провадження, направити до канцелярії Богуславського районного суду Київської області для визначення слідчого судді, використовуючи автоматизовану систему документообігу суду для розгляду справи в порядку черговості згідно положень ч. 3 ст. 35 КПК України.
На підставі вищевикладеного та керуючись п. 4 ч. 1 ст. 75, ст. 81 КПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Заяву представника потерпілого ОСОБА_3 про відвід слідчого судді ОСОБА_4 у кримінальному провадженні (справа №358/998/20, провадження № 1-кс/358/17/21) за скаргою представника потерпілого ОСОБА_7 адвоката ОСОБА_3 на постанову дізнавача про закриття кримінального провадження, задовольнити.
Дане кримінальне провадження передати до канцелярії Богуславського районного суду Київської області для визначення слідчого судді для розгляду справи в порядку черговості, використовуючи автоматизовану систему документообігу суду відповідно до ч. 3 ст. 35 КПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Богуславський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2021 |
Оприлюднено | 01.02.2023 |
Номер документу | 101014392 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Заява про відвід судді |
Кримінальне
Богуславський районний суд Київської області
Тітов М. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні