Рішення
від 04.11.2021 по справі 554/5185/21
ОКТЯБРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ПОЛТАВИ

Дата документу 04.11.2021 Справа № 554/5185/21

Провадження № 2/545/2261/2021

Рішення

Іменем України

04 листопада 2021 року м. Полтава

Октябрський районний суд м. Полтави у складі:

головуючого судді - Материнко М.О.,

за участю секретаря судового засідання - Тімофєєвої Я.Е.,

представника заявника ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду в м. Полтаві цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Першої Полтавської державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

У червні 2021 року позивач ОСОБА_2 звернувся до суду із вказаним позовом, відповідно до якого прохав суд визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , який є його батьком.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_3 , про що складено відповідний актовий запис. Після його смерті відкрилась спадщина на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 . На випадок смерті спадкодавець заповіту не залишив.

Державним нотаріусом Першої полтавської державної нотаріальної контори Рой Т.В. постановою від 06.05.2021 року, позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки був пропущений 6 місячний строк для прийняття спадщини.

Для отримання спадщини позивач не міг у встановлений строк звернутись із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори, оскільки з померлим батьком він не проживав та відповідно не мав підтверджуючих документів про його смерть. Крім цього, у 2018 року позивач потрапив у дорожньо-транспортну пригоду у результаті чого отримав тілесні ушкодження, що потягли за собою довгий курс реабілітації.

Ухвалою суду від 07.06.2021 відкрито загальне позовне провадження у справі з викликом всіх учасників справи.

Ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави від 04.10.2021 закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті з викликом всіх учасників справи.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи без їх участі, при вирішенні справи покладається на розсуд суду.

Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, надавши оцінку доказам в їх сукупності, установив наступне.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 на території Російської Федерації помер батько позивача ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 .

На день смерті спадкодавець не залишив заповіту. Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 .

Постановою державного нотаріуса Першої полтавської державної нотаріальної контори Рой Т.В. від 06.05.2021 року, позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки був пропущений 6 місячний строк для прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 3 ст.1223ЦК України право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 1, 1 ст.1220ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи; часом відкриття спадщини є день смерті особи.

Частиною ч. 1 ст.1268ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Частиною 1 ст.1270ЦК України визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Отже, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Судом установлено, що позивач ОСОБА_4 звернувся до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після спливу встановленого законом терміну.

Виходячи зі змісту ст. 1272 ЦК України, позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається: 1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, не подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори; 2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.

Відповідно до ч. 3 ст.1272ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як на підстави поважності причини пропуску строку для прийняття спадщини позивач зазначав, що оскільки він не проживав разом з батьком у нього були відсутні документи про його смерть на підставі чого нотаріусом було відмовлено позивачу у відкритті спадщини. Крім цього, позивач неодноразово звертався до суду про встановлення факту смерті батька, однак рішенням Яготинського районного суду Київської області від 25.06.2018 року позивачу відмовлено у задоволенні відповідної заяви.

Разом з цим, у 2018 році позивач потрапив у дорожньо-транспортну пригоду у результаті чого отримав тілесні ушкодження, що потягли за собою довгий курс реабілітації та унеможливлювали отримання свідоцтва про смерть батька та звернення до нотаріуса, що підтверджується листком непрацездатності від 12.10.2018 року та медичною довідкою - випискою з історії хвороби стаціонарного хворого ОСОБА_2 № 554615.

Після відповідної реабілітації по стану здоров`я, 23.01.2019 року позивач отримавши свідоцтво про смерть батька звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.

Так, на думку суду, доводи позивача про наявність у нього незалежних від його волі перешкод у зверненні до нотаріуса, є об`єктивно можливими, а тому причини пропуску такого строку є поважними.

Нормами ст.1272ЦК України не передбачено які саме причини пропуску строку для прийняття спадщини вважаються поважними.

У роз`ясненнях, які містяться у постанові Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7від 30.05.2008року (п.24) вказано, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. У резолютивній частині рішення суд повинен вказати відповідно певний період часу з моменту набрання судовим рішенням законної сили, протягом якого спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини, а не конкретну календарну дату, до якої спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини. Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого статтею 1270ЦК України для прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ч.1 ст.1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Згідно ч. 3 ст.1272ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

На переконання суду, з урахуванням встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку про поважність причин пропуску позивачем строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , а тому вважає за можливе задовольнити позов та встановити додатковий строку в два місяці для подання заяви про прийняття спадщини, який, на думку суду, є достатнім для реалізації позивачем своїх спадкових прав.

Керуючись ст. 6, 1272 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , ст. 1-5, 10, 76-83, 95, 258-259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_2 до Першої Полтавської державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_2 додатковий строк для прийняття спадщини в два місяці, що буде достатнім для подання заяви про прийняття спадщини після померлого батька ОСОБА_3 .

Сторони у справі:

Позивач: ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Перша Полтавська державна нотаріальна контора, м. Полтава, вул. Гоголя, буд. 11.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду, як суду апеляційної інстанції.

Учасник справи,якому повне рішення суду не було вручено удень його(її)проголошення або складення,має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи,якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повний текст рішення складено та проголошено 12.11.2021 року.

Суддя М.О. Материнко

СудОктябрський районний суд м.Полтави
Дата ухвалення рішення04.11.2021
Оприлюднено14.11.2021
Номер документу101040842
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —554/5185/21

Ухвала від 05.12.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Кузнєцова О. Ю.

Ухвала від 04.11.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Кузнєцова О. Ю.

Ухвала від 01.08.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Кузнєцова О. Ю.

Ухвала від 03.06.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Кузнєцова О. Ю.

Рішення від 04.11.2021

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Материнко М. О.

Рішення від 04.11.2021

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Материнко М. О.

Ухвала від 04.10.2021

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Материнко М. О.

Ухвала від 21.09.2021

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Материнко М. О.

Ухвала від 28.07.2021

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Материнко М. О.

Ухвала від 07.06.2021

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Материнко М. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні