Ухвала
від 15.11.2021 по справі 922/4336/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


УХВАЛА

про передачу за підсудністю

"15" листопада 2021 р.Справа № 922/4336/21

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Калініченко Н.В.

розглянувши матеріали справи

за позовом Приватного підприємства "Сигма-С" , місто Черкаси,

до Сільськогосподарського приватного підприємства "РВД-АГРО", місто Харків,

про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Приватне підприємство "Сигма-С", звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою до відповідача, Сільськогосподарського приватного підприємства "РВД-АГРО", про стягнення 76 270,00 грн. заборгованості, 2 662,61 грн. інфляційних нарахувань та 1 331,93 грн. 3%

Ухвалою господарського суду Харківської області від 03 листопада 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито позовне провадження у справі № 922/4336/21, розгляд якої ухвалено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.

Відповідно до статті 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом. Аналогічні положення закріплені в частині 1 статті 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Загальні правила господарського судочинства встановлені Господарським процесуальним кодексом України та вимагають дотримання правил територіальної, предметної та суб`єктної підсудності. Територіальна підсудність - це компетенція із розгляду справ однорідними судами залежно від території, на яку поширюється їх юрисдикція. Основними видами територіальної підсудності є, зокрема загальна, альтернативна та виключна. До статті 1 Господарського процесуального кодексу України Кодекс визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах.

Загальна територіальна підсудність встановлюється як загальне правило і застосовується у тому випадку, коли вона не змінена або доповнена іншим видом територіальної підсудності. Відповідно до частини 1 статті 27 Господарського процесуального кодексу України позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Тобто, загальне правило територіальної підсудності щодо пред`явлення позову за місцезнаходженням відповідача застосовується лише у випадку, коли інші правила підсудності не встановлені положеннями ГПК України.

Предметом позову у даній справі слугує стягнення грошових коштів у розмірі 76 270,00 грн., інфляційних нарахувань у розмірі 2 662,61 грн. та 3% річних у розмірі 1 331,93 грн., які нараховані позивачем до відповідача через порушення умов договору на охорону об`єкта № 113 від 29 січня 2021 року. При цьому, Додатком № 1 до договору слугує дислокація об`єктів, що передаються під охорону, які розміщені за адресою: село Червона Слобода, Черкаського району, Черкаської області.

Згідно статті 30 Господарського процесуального кодексу України встановлено правила виключної підсудності справ. Під виключною підсудністю розуміється те, що певна категорія справ за предметом спору або суб`єктним складом її учасників може розглядатися лише певним господарським судом, в даному випадку в такій категорії справ правила загальної підсудності застосовуватися не можуть. Виключна підсудність означає, що деякі категорії справ не можуть розглядатися за загальними правилами підсудності, а також за правилами альтернативної підсудності. У цих категоріях справ не допускається також договірна підсудність. Відповідно до частини 3 статті 30 Господарського процесуального кодексу України, спори, що виникають з приводу нерухомого майна, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням майна або основної його частини.

16 лютого 2021 року Велика палата Верховного Суду у справі № 911/2390/18 розглянула питання про те, чи поширюються правила територіальної підсудності до спорів, що виникають з приводу нерухомого майна, на спори, предметом яких є грошові кошти в межах розрахунку за таке майно, чи їх предметом має бути нерухоме майно безпосередньо. Так, Велика Палата Верховного Суду у своїх постанові зазначила, що у чинній редакції Господарського процесуального кодексу України частина 3 статті 30 цього Кодексу вказує на виключну підсудність справ у спорах, що виникають з приводу нерухомого майна, господарським судам за місцезнаходженням майна або основаної його частини. За визначенням, що дає Академічний тлумачний словник української мови, словосполука "з приводу" означає "у зв`язку з чим-небудь", тому словосполучення "з приводу нерухомого майна" треба розуміти як будь-який спір у зв`язку з нерухомим майном або певними діями, пов`язаними з цим майном. Аналізуючи логічну послідовність зміни формулювання положень процесуального законодавства щодо правил розгляду позовів за виключною підсудністю убачається її спрямованість на визначення виключної підсудності в цілому для всіх спорів, які виникають у межах відповідних правовідносин у зв`язку з нерухомим майном, безвідносно до предмета конкретного спору. Отже, сдід дійти висновку, що за правилами чинного Господарського процесуального кодексу України виключна підсудність застосовується до тих спорів, вимоги за якими стосуються нерухомого майна як безпосередньо, так і опосередковано, а спір може стосуватися як правового режиму нерухомого майна, так і інших прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном."

Таким чином, Велика Палати Верховного Суду вважає, що словосполучення "з приводу нерухомого майна" у частині 3 статті 30 Господарського процесуального кодексу України необхідно розуміти таким чином, що правила виключної підсудності поширюються на будь-які пори, які стосуються прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном. У таких спорах нерухоме майно не обов`язково виступає як безпосередньо об`єкт спірного матеріального правовідношення. Тому до спорів, предметом яких є стягнення заборгованості, яка виникла внаслідок невиконання зобов`язань за договором, який укладений щодо нерухомого майна, поширюються норми частини 3 статті 30 ГПК України.

Згідно пункту 1 частини 1 статті 31 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду. Відповідно до частини 3 статті 31 Господарського процесуального кодексу України передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.

Господарський суд, дослідивши висновки, що містяться у Постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 лютого 2021 року у справі № 911/2390/18 та врахувавши, що предметом спору у даній справі є стягнення грошових коштів за надані послуги по охороні об`єктів, розташованих відповідно до договору на охорону об`єкта № 113 від 29 січня 2021 року за адресою: село Червона Слобода, Черкаського району, Черкаської області, тобто позовна вимога опосередкована пов`язана із нерухомим майном і стосується прав та обов`язків, що пов`язані із нерухомим майном, місцезнаходження якого є Черкаська область, дійшов висновку про направлення справи № 922/4336/21 за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Господарського суду Черкаської області.

На підставі викладеного та керуючись статтями 30, 31, 232-236 Господарського процесуального кодексу України, -

УХВАЛИВ:

Справу за позовом Приватного підприємства "Сигма-С" до Сільськогосподарського приватного підприємства "РВД-АГРО" про стягнення заборгованості направити за виключною підсудністю до господарського суду Черкаської області (18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду, в порядку статей 255-257 ГПК України та з урахуванням пункту 17.5 Перехідних положень Кодексу.

Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвалу підписано 15 листопада 2021 року.

Суддя справа № 922/4336/21 Калініченко Н.В.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення15.11.2021
Оприлюднено16.11.2021
Номер документу101063724
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/4336/21

Ухвала від 25.11.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Ухвала від 21.10.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Ухвала від 28.02.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Ухвала від 25.01.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Ухвала від 10.12.2021

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Ухвала від 15.11.2021

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калініченко Н.В.

Ухвала від 03.11.2021

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калініченко Н.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні