УХВАЛА
15 листопада 2021 року
Київ
справа №9901/457/21
адміністративне провадження №П/9901/457/21
Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Єресько Л.О., перевіривши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю Маджері до Президента України про визнання протиправним та скасування Указу Президента України в частині,
УСТАНОВИВ:
09 листопада 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю Маджері (далі - позивач, ТОВ Маджері ) звернулося до Верховного Суду як до суду першої інстанції із позовною заявою до Президента України (далі - відповідач), де просить визнати протиправним та скасувати Указ Президента України від 20 серпня 2021 року № 376/2021 Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 серпня 2021 року Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) , у частині введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 серпня 2021 року Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) , а саме пункту 2 додатку № 2, відповідно до якого застосовано санкції до ТОВ Маджері (ідентифікаційний код 39810822).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на думку позивача, оскаржуваний Указ Президента про введення в дію рішення РНБО України про застосування обмежувальних заходів до позивача є протиправним, адже не ґрунтується на положеннях національного законодавства України, оскільки у законний спосіб не доведено порушення позивачем національних інтересів, національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України, здійснення терористично діяльності, порушення прав, свобод та законних інтересів громадян України, суспільства та держави.
Зазначає, що оскаржуваний акт не містить належного обґрунтування, з покликанням на відповідні норми закону щодо обмеження права на користування та розпорядження майном, що вказує на те, що не було дотримано справедливого балансу між вимогами інтересів суспільства і вимогам захисту основних прав людини.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160 та 161 КАС України, підстави для повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі відсутні.
Особливості провадження у справах щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, бездіяльності Кабінету Міністрів України визначені статтею 266 КАС України.
За змістом частини другої статті 266 КАС України адміністративні справи, зазначені у пунктах 1 - 3 частини першої цієї статті, розглядаються у порядку спрощеного позовного провадження Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного суду не менше ніж з п`яти суддів.
Справа підсудна Верховному Суду як суду першої інстанції відповідно до частини четвертої статті 22 КАС України та, відповідно до частини другої статті 266 цього Кодексу, підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
За приписами частини п`ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Позовна заява містить клопотання про розгляд справи за участю представника позивача.
Зважаючи на наявність клопотання про розгляд справи за участю сторони позивача, беручи до уваги характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі, її розгляд належить здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
У позовній заяві позивач визначає як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Раду національної безпеки і оборони України та Службу безпеки України.
Відповідно до частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі (частина п`ята статті 49 КАС України).
З огляду на вказані норми, предмет судового оскарження, Суд вважає за необхідне залучити до участі у справі Раду національної безпеки і оборони України, Службу безпеки України, як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, оскільки існує обґрунтоване припущення, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки вказаних осіб.
Також позивач заявив клопотання про витребування доказів, а саме:
витребувати у Президента України засвідчену належним чином копію Указ Президента України від 20 серпня 2021 року № 376/2021 Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 серпня 2021 року Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) ; належним чином завірені копії документів, на підставі яких було прийнято оскаржуване рішення та документи, що розглядалися під час оскаржуваного Указу; належним чином завірену копію подання Секретаря Ради національної безпеки і оборони України О.Данілова № 501/45708-01 від 20 серпня 2021 року;
витребувати у Ради національної безпеки і оборони України належним чином завірені копії документів, що підтверджують існування фактичних даних та обставин, які стали підставою для внесення пропозиції Службою безпеки України для прийняття рішення Радою національної безпеки і оборони України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежуваних заходів (санкцій) до ТОВ Маджері ; документи, що підтверджують вчинення ТОВ Маджері дій передбачених пунктом 1 частини 1 статті 3 Закону України Про санкції ; документи, що містять пропозиції Служби безпеки України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до ТОВ Маджері на підставі яких Рада національної безпеки і оборони України прийняла рішення про застосування зазначених санкцій, в тому числі пропозиції Служби безпеки України, направленні до Ради національної безпеки і оборони України листом від 20 серпня 2021 року за № 5/4/2-6166цт під назвою Щодо внесення пропозицій про застосування санкцій ; рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 серпня 2021 року Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежуваних заходів (санкцій), а також стенограми засідання Ради національної безпеки і оборони України від 20 серпня 2021 року.
витребувати у Служби безпеки України належним чином засвідчені копії документів, що підтверджують існування фактичних даних та обставин, які стали підставою для внесення пропозиції Службою безпеки України для прийняття рішення Радою національної безпеки і оборони України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежуваних заходів (санкцій) до ТОВ Маджері ; документи, що підтверджують вчинення ТОВ Маджері дій передбачених пунктом 1 частини 1 статті 3 Закону України Про санкції ; документів, що містять пропозиції Служби безпеки України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до ТОВ Маджері на підставі яких Рада національної безпеки і оборони України прийняла рішення про застосування зазначених санкцій, в тому числі пропозиції Служби безпеки України, направленні до Ради національної безпеки і оборони України листом від 20 серпня 2021 року за № 5/4/2-6166цт під назвою Щодо внесення пропозицій про застосування санкцій .
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Згідно із частиною четвертою наведеної норми, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
За приписами частини першої статті 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Відповідно до частини третьої цієї статті про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Верховний Суд уважає за необхідне витребувати у Президента України, Ради національної безпеки і оборони України та Служби безпеки України докази, які містять інформацію щодо предмета доказування, у зв`язку з чим заявлене позивачем клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 49, 80, 160, 161, 171, 256, 261, 262, 266 КАС України,
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Маджері до Президента України про визнання протиправним та скасування Указу Президента України в частині.
2. Справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження колегією суддів у складі п`яти суддів.
3. Призначити справу до розгляду в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін на 22 грудня 2021 року на 15:30 год у приміщенні суду за адресою: м. Київ, вул. Московська, 8, корпус 5.
4. Залучити до участі у справі у якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Раду національної безпеки і оборони України та Службу безпеки України.
5. Установити відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу.
6. Роз`яснити відповідачеві, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
7. Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю Маджері про витребування доказів задовольнити.
8. Витребувати у Президента України у строк, встановлений для надання відзиву засвідчену належним чином копію Указ Президента України від 20 серпня 2021 року № 376/2021 Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 серпня 2021 року Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) ; належним чином завірені копії документів, на підставі яких було прийнято оскаржуване рішення та документи, що розглядалися під час оскаржуваного Указу; належним чином завірену копію подання Секретаря Ради національної безпеки і оборони України О.Данілова № 501/45708-01 від 20 серпня 2021 року.
9. Витребувати у Ради національної безпеки і оборони України належним чином завірені копії:
- документів, що підтверджують існування фактичних даних та обставин, які стали підставою для внесення пропозиції Службою безпеки України для прийняття рішення Радою національної безпеки і оборони України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежуваних заходів (санкцій) до ТОВ Маджері ;
- документів, що підтверджують вчинення ТОВ Маджері дій передбачених пунктом 1 частини 1 статті 3 Закону України Про санкції ;
- документів, що містять пропозиції Служби безпеки України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до ТОВ Маджері на підставі яких Рада національної безпеки і оборони України прийняла рішення про застосування зазначених санкцій, в тому числі пропозиції Служби безпеки України, направленні до Ради національної безпеки і оборони України листом від 20 серпня 2021 року за № 5/4/2-6166цт під назвою Щодо внесення пропозицій про застосування санкцій ;
- рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 серпня 2021 року Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежуваних заходів (санкцій), а також стенограми засідання Ради національної безпеки і оборони України від 20 серпня 2021 року.
10. Витребувати у Служби безпеки України належним чином засвідчені копії:
- документів, що підтверджують існування фактичних даних та обставин, які стали підставою для внесення пропозиції Службою безпеки України для прийняття рішення Радою національної безпеки і оборони України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежуваних заходів (санкцій) до ТОВ Маджері ;
- документів, що підтверджують вчинення ТОВ Маджері дій передбачених пунктом 1 частини 1 статті 3 Закону України Про санкції ;
- документів, що містять пропозиції Служби безпеки України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до ТОВ Маджері на підставі яких Рада національної безпеки і оборони України прийняла рішення про застосування зазначених санкцій, в тому числі пропозиції Служби безпеки України, направленні до Ради національної безпеки і оборони України листом від 20 серпня 2021 року за № 5/4/2-6166цт під назвою Щодо внесення пропозицій про застосування санкцій .
11. Установити позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання до суду відповіді на відзив та документів, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до нього доказів відповідачу та третій особі.
12. Установити відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання до суду заперечень проти відповіді на відзив і документів, що підтверджують надіслання (надання) заперечень і доданих до нього доказів позивачу та третій особі.
13. Повідомити сторонам, що відзив на позовну заяву (відзив), відповідь на відзив та заперечення повинні відповідати вимогам частин другої - четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.
14. Установити третім особам десятиденний строк з дня отримання позовної заяви для подання до суду пояснень щодо відзиву та документів, що підтверджують надіслання (надання) пояснень і доданих до них доказів відповідачу та позивачу.
15. Установити позивачу триденний строк з дня отримання пояснень третіх осіб для подання до суду відповіді на пояснення і документів, що підтверджують надіслання (надання) відповіді і доданих до неї доказів відповідачу та третім особам.
16. Установити відповідачу триденний строк з дня отримання пояснень третіх осіб для подання до суду відповіді на пояснення і документів, що підтверджують надіслання (надання) відповіді і доданих до неї доказів позивачу та третім особам.
17. Повідомити сторони, що письмові докази, які подаються до суду, повинні бути оформлені відповідно до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, вони подаються в оригіналі або у належним чином засвідченій копії, а якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством, зокрема, учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
18. Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до частини дев`ятої статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
19. Повідомити учасникам справи, що інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати за адресою на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: supreme.court.gov.ua.
20. Надіслати відповідачу та третім особам копію позовної заяви та доданих до неї документів.
21. Надіслати учасникам справи копію цієї ухвали разом з пам`яткою про права та обов`язки сторін та осіб, які беруть участь у справі, що передбачені статтями 44, 45, 47 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.
...........................
Л.О. Єресько
Суддя Верховного Суду
Суд | Касаційний адміністративний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 15.11.2021 |
Оприлюднено | 16.11.2021 |
Номер документу | 101079412 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Касаційний адміністративний суд Верховного Суду
Єресько Л.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні