Ухвала
від 11.11.2021 по справі 903/803/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

УХВАЛА

11 листопада 2021 року Справа № 903/803/21

Господарський суд Волинської області у складі судді Якушевої І.О., за участю секретаря судового засідання Коваля О.М., розглянувши за правилами загального позовного провадження справу № 903/803/21

за позовом Фізичної особи-підприємця Пацюка Іллі Васильовича, м. Луцьк

до Державної митної служби України в особі відокремленого підрозділу Волинська митниця, с. Римачі Любомльського району, Волинської області

про усунення перешкод в користуванні майном,

за участю представників:

від позивача: Місюк Р.П. - адвокат (ордер серії ВЛ №000084585 від 30.09.2021),

від відповідача: Клекоцюк Р.Є. (в порядку самопредставництва),

в с т а н о в и в:

01.10.2021 на адресу Господарського суду Волинської області надійшла позовна заява б/н від 01.10.2021 Фізичної особи-підприємця Пацюка Іллі Васильовича, в якій позивач просить зобов`язати Волинську митницю усунути перешкоди у користуванні Фізичною особою-підприємцем Пацюком І.В. своїм майном, а саме: транспортним засобом марки "Опель" з реєстраційним номером НОМЕР_1 шляхом надання можливості виїзду останнього з міжнародного пункту попуску для автомобільного сполучення "Ягодин" митного поста "Ягодин" Волинської митниці, без товару - "олії конопляної", яка упакована в скляні пляшки по 0,2 л - 2640 шт., загальною вагою 1082 кг.

Ухвалою суду від 06.10.2021 було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 27.10.2021; встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України до 25.10.2021 року.

25.10.2021 від відповідача надійшов відзив №404/73-10-11 від 21.10.2021, в якому відповідач на підставі п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України просить закрити провадження у справі, посилаючись на те, що спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства, оскільки є публічно-правовим.

В судовому засіданні 27.10.2021 представник позивача просив надати можливість ознайомитись з відзивом відповідача та подати відповідь на відзив.

Ухвалою суду від 27.10.2021 підготовче засідання було відкладено на 11.11.2021; запропоновано позивачу подати суду у строк до 09.11.2021 року відповідь на відзив відповідача; постановлено клопотання відповідача про закриття провадження у справі вирішити в наступному судовому засіданні.

29.10.2021 представник позивача подав до суду відповідь на відзив та заперечення на клопотання відповідача про закриття провадження у справі, в яких просить у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження відмовити, посилаючись на те, що спір у цій справі не має ознак публічно-правового та підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

В судовому засіданні 11.11.2021 представник відповідача підтримав клопотання про закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України.

Представник позивача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні клопотання відповідача, вважає твердження відповідача про те, що спір підсудний суду адміністративної юрисдикції із вказівкою виключно на суб`єктний склад учасників справи, хибним з огляду на те, що негаторні позови (про усунення перешкод у користуванні майном) суди адміністративної юрисдикції не розглядають, а інших вимог, зокрема, про оскарження дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень позивач не заявляє.

Клопотання відповідача про закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України у зв?язку з тим, що спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства, оскільки є публічно-правовим, не підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати між собою компетенцію як різних ланок судової системи, так і різні види судочинства - цивільне, кримінальне, господарське та адміністративне. Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.

Предметна та суб`єктна юрисдикція господарських судів, тобто сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції, визначена статтею 20 ГПК України.

Ознаками спору, на який поширюється юрисдикція господарського суду, є: наявність між сторонами господарських відносин, врегульованих Цивільним і Господарським кодексами України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.

Згідно із частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

При вирішенні питання про розмежування компетенції судів щодо розгляду адміністративних і господарських справ недостатньо застосування виключно формального критерію - визначення суб`єктного складу спірних правовідносин. Визначальною ознакою для правильного вирішення спору є характер правовідносин, з яких виник спір. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин. Участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте, сама собою участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір із публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.

Публічно-правовим вважається, зокрема, спір, у якому сторони правовідносин виступають одна щодо іншої не як рівноправні і в якому одна зі сторін виконує публічно-владні управлінські функції та може вказувати або забороняти іншому учаснику правовідносин певну поведінку, давати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.

Необхідною ознакою суб`єкта владних повноважень є здійснення ним публічно-владних управлінських функцій. Ці функції суб`єкт повинен виконувати саме в тих правовідносинах, у яких виник спір.

Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення, як правило майнового, приватного права чи інтересу конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.

Такого висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 14.01.2021 у справі № 910/838/20.

З матеріалів справи вбачається, що підставою для звернення позивача - підприємця Пацюка І.В. з позовом до господарського суду стало те, що відповідач прийняв рішення про відмову у пропуску через митний кордон України товару - олію рослинну , який слідував транспортним засобом марки Опель , реєстраційний номер НОМЕР_1 , перевізником якого був позивач - підприємець Пацюк І.В.

У позовній заяві позивач посилається на те, що на час звернення з позовом майно, яке йому належить та використовується ним в підприємницькій діяльності, майже рік перебуває на території міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення Ягодин Волинської митниці в так званому режимі затримання , що перешкоджає йому, як законному власнику, належно використовувати це майно.

Позивач вважає, що відповідач створює перешкоди у користуванні та розпорядженні його майном, оскільки він не може виїхати на транспортному засобі, р.н. НОМЕР_1 , за межі міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення Ягодин митного поста Ягодин Волинської митниці, оскільки у вантажному відділі автомобіля, який належить йому на праві власності, перебуває олія конопляна , загальною вагою 1082 кг, яка, з незалежних від нього обставин, не може бути оформлена у відповідному митному режимі, оскільки власник товару самоусунувся від вирішення питання про оформлення товару у відповідному митному режимі.

Позивач звернувся за захистом порушеного права у спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, а саме: ст.16 Цивільного кодексу України.

Тобто, заявлені підприємцем Пацюк І.В. позовні вимоги у цій справі спрямовані на поновлення порушеного майнового права позивача.

Враховуючи предмет і підстави позову, зміст позовних вимог, характер порушеного права, на захист якого подано позов, на думку суду, спір, який виник піж підприємцем Пацюк І.В. як власником транспортного засобу, який є лише перевізником і не є власником товару, яким товар лише перевозиться, і Державною митною службою України в особі відокремленого підрозділу Волинська митниця, має приватноправовий характер, оскільки стосується порушеного речового права позивача на майно, а відтак повинен розглядатися в порядку господарського судочинства.

Спір, що виникає з приводу майна, що належить фізичній особі на праві приватної власності, але використовується нею в підприємницькій діяльності, є господарським. Такого правового висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 25.02.2020 у справі №916/385/19.

Станом на 11.11.2021 інших заяв та клопотань від представників сторін не надходило.

Відповідно до ст. 185 Господарського процесуального кодексу України у підготовчому засіданні суд постановляє ухвалу (ухвали) про процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті.

За результатами підготовчого засідання суд постановляє, зокрема, ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

Враховуючи відсутність від сторін станом на 11.11.2021 заяв та клопотань, суд дійшов висновку про можливість закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

Керуючись ст.ст. 183, 185, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

у х в а л и в :

1. Закрити підготовче провадження.

2. Призначити справу до судового розгляду по суті на "01" грудня 2021 р. на 11:00 год.

3. Довести до відома учасників справи, що явка їх представників в судове засідання не є обов`язковою.

4. Учасники справи можуть подавати документи засобами поштового зв`язку, електронною поштою або через підсистему "Електронний суд".

5. Рекомендувати учасникам справи ознайомлення з матеріалами справи, за наявності такої технічної можливості, здійснювати в дистанційному режимі, шляхом надсилання сканкопій матеріалів судової справи на електронну адресу, зазначену у відповідній заяві, яку подавати через дистанційні засоби зв`язку.

Згідно із ст. 207 ГПК України учасники справи можуть подати заяви чи клопотання, пов`язані з розглядом справи, які не були заявлені у підготовчому провадженні до моменту розгляду справи по суті із обґрунтуванням поважності причин їх неподання у визначений строк.

Попередити сторони, що відповідно до ч. 8 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України, докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обгрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://vl.arbitr.gov.ua

Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення і оскарженню не підлягає.

Суддя І. О. Якушева

СудГосподарський суд Волинської області
Дата ухвалення рішення11.11.2021
Оприлюднено17.11.2021
Номер документу101098391
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —903/803/21

Постанова від 28.03.2022

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Павлюк І.Ю.

Ухвала від 28.02.2022

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Павлюк І.Ю.

Ухвала від 13.02.2022

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Павлюк І.Ю.

Ухвала від 24.01.2022

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Павлюк І.Ю.

Рішення від 16.12.2021

Господарське

Господарський суд Волинської області

Якушева Інна Олександрівна

Ухвала від 11.11.2021

Господарське

Господарський суд Волинської області

Якушева Інна Олександрівна

Ухвала від 27.10.2021

Господарське

Господарський суд Волинської області

Якушева Інна Олександрівна

Ухвала від 06.10.2021

Господарське

Господарський суд Волинської області

Якушева Інна Олександрівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні