Справа № 2-1677/11
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 вересня 2021 року місто Київ
Подільський районний суд міста Києва у складі головуючого судді Гребенюка В.В., за участю секретаря судового засідання Жванко О.Є, розглянувши заяву товариства з обмеженою відповідальністю Брайт Інвестмент , про заміну сторони виконавчого провадження та поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання у цивільній справі № 2-1677/11 за позовом публічного акціонерного товариства Комерційний банк Надра до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за кредитним договором, -
У С Т А Н О В И В:
18.06.2021 року до суду надійшла заява ТОВ Брайт Інвестмент про заміну сторони виконавчого провадження та поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання.
Заява обґрунтовується тим, що Подільським районним судом міста Києва ухвалено рішення про стягнення заборгованості за кредитним договором з ОСОБА_1 на користь ПАТ КБ Надра . 05.08.2020 року між ПАТ КБ Надра та ТОВ ФК Дніпрофінансгруп укладено договір про відступлення прав вимоги № GL48N718070_blank_01, згідно з умовами якого право вимоги до позичальника за зобов`язаннями, передбаченими вказаним кредитним договором, перейшло до ТОВ ФК Дніпрофінансгруп . 30.09.2020 року між ТОВ ФК Дніпрофінансгруп та заявником укладено договір про відступлення прав вимоги № GL48N718070_blank_01, згідно з умовами якого право вимоги до позичальника за зобов`язаннями, передбаченими вказаним кредитним договором, перейшло до ТОВ Брайт Інвестмент . Заявник посилається на те, що згідно чинного законодавства заміна сторони виконавчого провадження правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто, може бути проведена на будь-якій стадії процесу. У зв`язку з цим, заявник просить суд замінити стягувача ПАТ КБ Надра у справі № 2-1677/1 на його правонаступника - ТОВ Брайт Інвестмент . Крім того, заявник просить поновити пропущений строк для їх пред`явлення до виконання, оскільки первісним стягувачем було пропущено строк для пред`явлення виконавчого листа. Таким чином, рішення суду по цій справі не виконується.
У судове засідання учасники судового розгляду та заінтересовані особи не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись в порядку, передбаченому процесуальним законом. Їх неявка не є перешкодою для розгляду заяви. З поданої заяви вбачається, що сторона заявника просить проводити розгляд справи без їх участі.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 55 Цивільно-процесуального кодексу України (надалі за текстом - ЦПК України) у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 512 Цивільного кодексу України (надалі за текстом - ЦК України) кредитор у зобов`язанні (крім випадків, передбачених ст. 515 цього Кодексу) може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
Судом встановлено, що Рішенням Подільського районного суду м. Києва від 25.11.2011 року по справі № 2-1677/11 позов ПАТ КБ Надра до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за кредитним договором задоволено та видано виконавчий лист.
05.08.2020 року між ПАТ КБ Надра та ТОВ ФК Дніпрофінансгруп укладено договір про відступлення прав вимоги № GL48N718070_blank_01, згідно з умовами якого право вимоги до позичальника за зобов`язаннями, передбаченими вказаним кредитним договором, перейшло до ТОВ ФК Дніпрофінансгруп .
30.09.2020 року між ТОВ ФК Дніпрофінансгруп та заявником укладено договір про відступлення прав вимоги № GL48N718070_blank_01, згідно з умовами якого право вимоги до позичальника за зобов`язаннями, передбаченими вказаним кредитним договором, перейшло до ТОВ Брайт Інвестмент .
Статтею 514 ЦК України встановлено, що до нового кредитора переходять права первісного кредитора в зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Положеннями ч. 1 ст. 516 цього Кодексу передбачено, що заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до реєстру кредитних договорів, майнові права за якими відступаються, та боржників за такими договорами, до нового кредитора перейшло право стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за кредитним договором № 133/П/40/2008-980 від 02.07.2008 року. Таким чином, кредитором за зобов`язаннями ОСОБА_1 стало ТОВ Брайт Інвестмент .
Відповідно до вимог ч. ч. 1, 2 ст. 442 ЦПК України за заявою сторони (заінтересованої особи), державного або приватного виконавця у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Аналогічні положення містить ч. 5 ст. 15 Закону України Про виконавче провадження , в якій зазначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
У прохальній частині заяви ТОВ Брайт Інвестмент просить замінити стягувача на його правонаступника у справі № 2-1677/11.
Відповідно до ст. 55 ЦПК України у разі, зокрема, заміни кредитора у зобов`язанні, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Процесуальне правонаступництво - це заміна сторони чи третьої особи іншою особою у зв`язку із вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення.
Рішенням Подільського районного суду м. Києва від 25.11.2011 року позов задоволено, а розгляд справи закінчено.
Таким чином, у даному випадку можливе правонаступництво на стадії виконання, відповідно до якого здійснюється перехід процесуальних прав та обов`язків у виконавчому провадженні від сторони, яка вибула із виконавчого провадження, до правонаступника в силу правонаступництва у матеріальних правовідносинах, які виступають предметом виконання.
Так, ч. 1 ст. 442 ЦПК України передбачає, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. З аналізу даної норми випливає, що статус сторони виконавчого провадження особа набуває при відкритті виконавчого провадження та під час його здійснення.
При цьому, згідно з положеннями ч. 5 ст. 442 ЦПК України до відкриття виконавчого провадження судом може бути замінено боржника або стягувача у виконавчому листі.
Таким чином, суд вбачає за можливе замінити стягувача ПАТ КБ Надра на правонаступника - ТОВ Брайт Інвестмент у виконавчому листі № 2-1677/11.
Щодо вимоги заявника про поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання, суд зазначає наступне.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 22 Закону України Про виконавче провадження (в редакції, чинній станом на дату видачі виконавчих листів) виконавчі документи можуть бути пред`явлені до виконання протягом року, якщо інше не передбачено законом.
Згідно з ч. 2 цієї статті строки встановлюються, зокрема, для виконання судових рішень - з наступного дня після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ч. 6 ст. 12 Закону України Про виконавче провадження (в редакції, чинній станом на день звернення до суду з заявою) стягувач, який пропустив строк пред`явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
В обґрунтування заяви в цій частині, заявник зазначає, що оригінали виконавчих листів не передавалися, що підтверджується актом приймання-передачі оригіналів документів.
04.06.2015 року Правлінням НБУ прийнято постанову № 356 Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ КБ Надра . Однак, процедура ліквідації банку, яка передбачає припинення основної діяльності банку, зміну керівництва, закриття територіальних відділень банку та звільнення відповідальних за супровід судових справ працівників, виконання функцій Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з відчуження великої кількості активів, вплинула на факт втрати оригіналів виконавчих листів та пропущення процесуальних строків, що є поважною причиною та підставною для поновлення строку.
Згідно з ч. 1 ст. 433 ЦПК України у разі пропуску строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
Аналіз змісту вказаної норми дає підстави для висновку, що поважними для поновлення строку є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для стягувача отримати та подати у встановлений законом строк виконавчий документ до примусового виконання.
Перелік причин, які слід вважати поважними, законодавцем не зазначено, а тому суд відповідно до ст. 89 ЦПК дає оцінку поважності причин за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Разом з тим, суд вважає, що процедура ліквідації банку, проведення змін в організаційній структурі відповідних підрозділів та кадрових змін не може бути об`єктивною причиною для неможливості пред`явлення виконавчого листа до виконання у визначений законодавством строк.
Суд зважає на те, що на момент укладення Договору про відступлення прав вимоги строки пред`явлення виконавчого документа до виконання попереднім стягувачем пройшли, а після укладення договору для нового кредитора вони не розпочинаються спочатку.
Таким чином, заявник, укладаючи договір про відступлення права вимоги, яке виникло на підставі ухваленого судом рішення в цивільній справі більше 8 років після його ухвалення, тобто, після спливу встановленого законом строку для пред`явлення його виконання, не перевіривши підстави його невиконання, свідомо набув прав кредитора щодо проблемного боржника, не з`ясувавши взагалі питань, пов`язаних з виконанням рішення суду у попереднього кредитора.
Проте, придбаваючи такий кредитний портфель, заявник мав би зважити всі майбутні ризики.
З урахуванням цього, суд вважає, що заявник діяв необачно щодо себе, купуючи проблемний кредит, а тому ризики, пов`язані з укладенням вказаної угоди, лежать на ньому і не можуть бути підставою для задоволення заяви в частині поновлення строку для пред`явлення його до виконання.
За таких обставин, визначені законом підстави для задоволення заяви в цій частині відсутні. З огляду на викладене, заява підлягає задоволенню частково.
Керуючись ст. ст. 55, 512, 514, 516 ЦК України, Закон України Про виконавче провадження , ст. ст. 268, 433, 442 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву товариства з обмеженою відповідальністю Брайт Інвестмент про заміну сторони виконавчого провадження та поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання у цивільній справі за позовом публічного акціонерного товариства Комерційний банк Надра до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за кредитним договором - задовольнити частково;
Замінити стягувача - публічне акціонерне товариство Комерційний Банк Надра (код ЄДРПОУ 20025456) на його правонаступника - товариство з обмеженою відповідальністю Брайт Інвестмент (м. Дніпро, вул. Академіка Белелюбського, буд. 54, офіс 402, ЄДРПОУ 43115064) у виконавчому листі, виданому Подільським районним судом м. Києва по справі № 2-1677/11 за позовом публічного акціонерного товариства Комерційний банк Надра до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за кредитним договором;
Відмовити товариству з обмеженою відповідальністю Брайт Інвестмент в поновленні пропущеного строку для пред`явлення до виконання виконавчого листа, виданого Подільським районним судом м. Києва по справі № 2-1677/11 за позовом публічного акціонерного товариства Комерційний банк Надра до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за кредитним договором;
Ухвалу може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд м. Києва. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення (враховуючи положення п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України). У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Володимир ГРЕБЕНЮК
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 06.09.2021 |
Оприлюднено | 17.11.2021 |
Номер документу | 101118857 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Подільський районний суд міста Києва
Гребенюк В. В.
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Боженко Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні