ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
18 листопада 2021 року м. ПолтаваСправа №440/12007/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши у письмовому провадженні матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, у якому позивач просила:
визнати протиправним та скасувати наказ від 01.04.2021 №2769-СГ "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки";
зобов`язати відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства у розмірі 2,00 га кадастровий номер 5323683600:00:003:0018.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.10.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у цій справі, а її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач надав відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю з огляду на їх необґрунтованість та безпідставність.
Ознайомившись з позицією сторін та матеріалами адміністративної справи, суд дійшов висновку про неможливість ухвалення законного та обґрунтованого рішення у цій справі без проведення підготовчого провадження та витребування додаткових доказів у справі.
Так, відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною шостою статті 260 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі. У такому випадку повернення до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження не допускається.
Отже, розгляд справи належить розпочати спочатку зі стадії відкриття провадження у справі.
Крім того, відповідно до статті 129 Конституції України основними засадами судочинства є, серед іншого, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
З метою дотримання цього конституційного принципу в частині третій статті 2 та статті 9 КАС України закріплено, що до основних засад (принципів) адміністративного судочинства належить, зокрема, змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі. Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
У силу положень частини четвертої статті 77 КАС України суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
При цьому, як визначено статтею 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Верховний Суд у постанові від 22.07.2019 у справі №815/5632/16 зазначив, що принцип офіційного з`ясування всіх обставин у справі полягає насамперед у активній ролі суду при розгляді справи. В адміністративному процесі, на відміну від суто змагального процесу, де суд оперує виключно тим, на що посилаються сторони, мають бути повністю встановлені обставини справи, щоб суд ухвалив справедливе та об`єктивне рішення. Принцип офіційності, зокрема, виявляється у тому, що суд визначає обставини, які необхідно встановити для вирішення спору; з`ясовує якими доказами сторони можуть обґрунтовувати свої доводи чи заперечення щодо цих обставин; а у разі необхідності суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, доповнити чи пояснити певні обставини, а також надати суду додаткові докази.
Згідно з частиною третьою статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Предметом цього спору є правомірність рішення відповідача про відмову у затвердженні проекту землеустрою з підстав відсутності у територіального органу Держгеокадастру повноважень з розпорядження обраною позивачем земельною ділянкою.
Так, за твердженням відповідача, обрана позивачем земельна ділянка розташована в межах земель, що на праві колективної власності надані Колективному сільськогосподарському підприємству ім. Дзержинського (с. Лукім`я Оржицького району Полтавської області). Оскільки КСП ім. Дзержинського припинено, то належні йому на праві колективної власності нерозподілені землі на підставі Закону України від 10.07.2018 №2498-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" з 01.01.2019 вважаються землями комунальної власності, повноваження з розпорядження якими належить Оржицькій селищній раді Лубенського району Полтавської області.
Однак, матеріали справи не містять достатніх та достовірних доказів належності обраної позивачем земельної ділянки як до земель державної, так і до земель комунальної власності. Так само, у матеріалах справи відсутні відомості про припинення КСП ім. Дзержинського, визначення його правонаступників та перехід до них прав на майно (у т.ч., земельні ділянки).
На цій підставі, суд визнав за доцільне витребувати від Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Лукім`я" та архівного відділу Лубенської районної державної адміністрації Полтавської області додаткові докази задля повного та всебічного встановлення фактичних обставин справи.
Керуючись статтями 9, 12, 77, 159, 179, 248, 256, 257, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Розгляд справи розпочати спочатку зі стадії відкриття провадження у справі.
Призначити підготовче засідання у справі на 07 грудня 2021 року о 10:45 в приміщенні Полтавського окружного адміністративного суду за адресою: 36039, Полтавська область, м. Полтава, вул. Пушкарівська, 9/26.
У підготовче засідання викликати учасників справи.
Витребувати від архівного відділу Лубенської районної державної адміністрації Полтавської області відомості щодо припинення (ліквідації, реорганізації) Колективного сільськогосподарського підприємства ім. Дзержинського (с. Лукім`я Оржицького району Полтавської області) разом з їх документальним підтвердженням.
Витребувати від Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Лукім`я" відомості щодо правонаступництва за Колективним сільськогосподарським підприємством ім. Дзержинського разом з їх документальним підтвердженням (зокрема за наявності, передавальний баланс, акти приймання-передачі майна, у т.ч. земельних ділянок).
Витребувані докази надати до суду у семиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали.
Попередити уповноважених осіб, що відповідно до частин шостої - восьмої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та окремо не оскаржується.
Суддя О.О. Кукоба
Суд | Полтавський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2021 |
Оприлюднено | 19.11.2021 |
Номер документу | 101184382 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Полтавський окружний адміністративний суд
О.О. Кукоба
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні