Постанова
від 18.11.2021 по справі 539/357/21
ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 539/357/21 Номер провадження 22-ц/814/1901/21Головуючий у 1-й інстанції Даценко В. М. Доповідач ап. інст. Кузнєцова О. Ю.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2021 року м. Полтава

Полтавський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:

головуючого судді: Кузнєцової О.Ю.

суддів: Гальонкіна С.А., Карпушина Г.Л.

секретар Коротун І.В.

імена (найменування) сторін:

позивач: Перший заступник керівника Лубенської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, Лубенської об`єднаної територіальної громади в особі Лубенської міської ради Полтавської області

відповідач: ОСОБА_1

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу заступника керівника Лубенської окружної прокуратури Полтавської області

на заочне рішення Лубенського міськрайонного суду Полтавської області, постановлене 08 червня 2021 року у складі судді Даценка В.М.

по справі за позовом Першого заступника керівника Лубенської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області та Лубенської об`єднаної територіальної громади в особі Лубенської міської ради Полтавської області до ОСОБА_1 про скасування державної реєстрації права власності та витребування майна з чужого незаконного володіння , -

В С Т А Н О В И В :

У січні 2021 року Перший заступник керівника Лубенської окружної прокуратури Полтавської області звернувся до суду із позовом та просив витребувати з незаконного володіння ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2 га кадастровий номер 5322887400:06:004:0057 для ведення особистого селянського господарства, що розташована в адміністративних межах Тишківської сільської ради Лубенського району Полтавської області, скасувати державну реєстрацію та припинити право власності на вказану земельну ділянку, зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 39044818 від 29.12.2017 року та стягнути з відповідача судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог вказував, шо наказом ГУ Держгеокадастру у Полтавській області № 11699 - СГ від 26.12.2017 року Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність передано ОСОБА_1 у приватну власність 2 га землі для ведення особистого селянського господарства.

Вказував, що на підставі цього наказу відповідачем здійснено державну реєстрацію права власності на вказану земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Зазначив, що за результатами проведеного працівниками Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області службового розслідування встановлено, що ОСОБА_1 до ГУ Держгеокадастру в Полтавській області у встановленому законом порядку не звертався, а наказ № 11699-СГ від 26.12.2017 року управлінням не видавався.

За вказаним фактом Лубенським ВП ГУНП в Полтавській області розслідується кримінальне провадження № 42020171240000133 від 23.10.2020 за ч. 2 ст. 190 КК України.

Таким чином, запис про проведену державну реєстрацію прав за рішенням № 24236513 від 26.12.2017 року щодо державної реєстрації права приватної власності на земельну ділянку за ОСОБА_1 внесено державним реєстратором безпідставно.

Прокурор вважає, що в даному випадку спірна земельна ділянка вибула з державної власності всупереч встановленого законом порядку, а тому існують всі правові підстави для витребування земельної ділянки у державну власність.

Заочним рішенням Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 08 червня 2021 року в задоволенні позову першого заступника керівника Лубенської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області та Лубенської об`єднаної територіальної громади в особі Лубенської міської ради Полтавської області відмовлено.

Не погодившись з заочним рішенням місцевого суду, його в апеляційному порядку оскаржив заступник керівника Лубенської окружної прокуратури Полтавської області, просив скасувати його, та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідь судді доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено місцевим судом та вбачається з матеріалів справи, наказом ГУ Держгеокадастру в Полтавській області № 11699 - СГ від 26.12.2017 року Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність відповідача та надано у власність останнього земельну ділянку площею 2,0000 га. ріллі (кадастровий номер 5322887400:06:004:0057) із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Тишківської сільської ради Лубенського району Полтавської області за межами населених пунктів (а.с.25).

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в наступному ОСОБА_1 набув у власність земельну ділянку площею 2 га, кадастровий номер 5322887400:06:004:0057, для ведення особистого селянського господарства на території Тишківської сільської ради Лубенського району Полтавської області. Підставою виникнення права власності вказано наказ ГУ Держгеокадастру у Полтавській області № 11699 - СГ від 26.12.2017 року. Реєстрацію здійснено державним реєстратором Ісковецької сільської ради Лохвицького району Полтавської області Лазоренко О.О. (а.с.15-17).

23.10.2018 року за зверненням в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області до Єдиного реєстру досудових розслідувань було внесено відомості № 42020171240000133 за ч. 2 ст. 190 КК України щодо можливого порушення законодавства у сфері земельних відносин на території Лубенського, Лохвицького та інших районів Полтавської області, вчиненого за попередньою змовою групою осіб (а.с.34).

Під час досудового розслідування прокуратурою встановлено, що на виконання наказу ГУ Держгеокадастру в Полтавській області від 21.08.2020 року № 122 Про проведення службової перевірки працівниками Головного управління проведено службове розслідування за результатами якого встановлено, що відповідач до ГУ Держгеокадастру в Полтавській області у встановленому законом порядку не звертався і відповідний наказ Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність не видавався, що підтверджується актом службової перевірки фактів викладених в службовій записці начальника юридичного управління ГУ Держгеокадастру в Полтавській області Шаповалової К.Г. від 20.08.2020 року № 3659/3-20-0.6 (а.с.26-27).

Разом з тим, встановлено, що вищевказане кримінальне провадження на даний час знаходиться на стадії досудового розслідування і жодній особі повідомлення про підозру не вручено.

Ухвалюючи заочне рішення місцевий суд виходив з того, що позивачем не заявлено вимог про скасування наказу щодо виділення у власність земельної ділянки ОСОБА_1 і докази, наведені позивачем можуть свідчити лише про незаконність цього наказу.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком місцевого суду з наступних підстав.

Згідно із частинами другою та третьою статті 78 ЗК України право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності. Згідно із частиною першою статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Порядок набуття права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності громадянами та юридичними особами передбачено вказаною статтею та статтями 118, 122 ЗК України.

Як передбачає ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

Згідно ч. 1 ст. 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства не більше 02 гектара.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання наказу ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 21.08.2020 року № 122 Про проведення службової перевірки працівниками Головного управління проведено службове розслідування за результатами якого встановлено, що ОСОБА_1 до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області у встановленому законом порядку не звертався, а наказ № 11699 - СГ від 26.12.2017 року управлінням не видавався.

Вказані обставини підтверджуються актом службової перевірки фактів викладених у службовій записці начальника юридичного управління Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області Шаповалової К.Г. № 3659/3-20-0.6 від 20.08.2020 року.

Таким чином, підстави для державної реєстрації права приватної власності ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером 5322887400:06:004:0057 відсутні та спірна земельна ділянка вибула з державної власності всупереч вимог закону, а тому існують всі правові підстави для витребування спірної земельної ділянки з незаконного володіння у державну власність, як передбачено ст. ст. 387, 388, 396 ЦК України.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 22.01.2020 року у справі № 910/1809/18 зазначила, що власник з дотриманням вимог статті 388 ЦК України може витребувати належне йому майно від особи, яка є останнім його набувачем, і для цього не потрібно визнавати недійсними рішення органів державної влади чи місцевого самоврядування, які вже були реалізовані і вичерпали свою дію, оскаржувати весь ланцюг договорів та інших правочинів щодо спірного майна. У спорах про витребування майна суд має встановити обставини незаконного вибуття майна власника на підставі наданих сторонами належних, допустимих і достатніх доказів. Велика Палата Верховного Суду звертає увагу на те, що закон не вимагає встановлення судом таких обставин у іншій судовій справі, зокрема не вимагає визнання незаконними рішень, відповідно до яких відбулось розпорядження майном на користь фізичних осіб, в яких на підставі цих рішень виникли права, що були надалі відчужені.

Враховуючи викладене, вимога про визнання недійсним та скасування Наказу № 1699 -СГ ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 26.12.2017 року не є ефективним способом захисту позивача у цій справі, адже задоволення такої вимоги не призвело б до відновлення володіння земельною ділянкою, тому така вимога не є нерозривно пов`язаною з вимогою про витребування земельної ділянки із чужого незаконного володіння.

При цьому позивач у межах розгляду справи про витребування земельної ділянки із чужого незаконного володіння вправі посилатися, зокрема, на незаконність наказу, без заявлення вимоги про визнання його недійсним, оскільки таке рішення за умови його невідповідності закону не тягне правових наслідків, на які вони спрямовані.

Оскільки спірна земельна ділянка вибула з власності держави всупереч встановленого законом порядку, безоплатно та без відома уповноваженого органу, тому наявні всі правові підстави для витребування майна з незаконного володіння на користь держави.

Відповідно до ч. 3 ст. 26 ЗУ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню. У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом а пункту 2 частини 6 статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсним чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом а пункту 2 частини 6 статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону.

Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсним чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).

Отже, запис про державну реєстрацію права власності ОСОБА_1 на спірну земельну ділянку підлягає припиненню.

Крім цього, місцевий суд встановив, що за фактом порушення законодавства у сфері земельних відносин відкрито кримінальне провадження № 42020171240000133 від 23.10.2020 року за ч. 1 ст. 190 КК України, яке знаходиться на стадії досудового розслідування.

Суд першої інстанції надав критичну оцінку цьому факту, посилаючись на те, що жодній особі повідомлення про підозру не вручено та у справі відсутні результати дослідження цієї ситуації, причини її виникнення.

Проте, законом не визначено обов`язкової наявності обвинувального вироку для визнання незаконного набуття права власності на земельну ділянку.

Виходячи з викладеного, внаслідок порушення норм матеріального права місцевим судом було постановлено помилкове рішення про відмову в задоволенні позову Першого заступника керівника Лубенської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області та Лубенської об`єднаної територіальної громади в особі Лубенської міської ради Полтавської області що відповідно до ст. 376 ЦПК України є підставою для його скасування та ухвалення нового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи, що позовні вимоги підлягають задоволенню, відповідачем має бути відшкодовано судові витрати, понесені Полтавською обласною прокуратурою у зв`язку зі сплатою судового збору за подання позову у розмірі 4540 грн. та апеляційної скарги у розмірі 6810 грн.

Керуючись ст. 367, ст. 374 ч. 1 п. 2, ст. 376 ч. 1 п. п. 3, 4, ст. 382 ЦПК України,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу заступника керівника Лубенської окружної прокуратури Полтавської області задовольнити.

Заочне рішення Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 08 червня 2021 року скасувати та ухвалити нове рішення.

Позов Першого заступника керівника Лубенської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області та Лубенської об`єднаної територіальної громади в особі Лубенської міської ради Полтавської області до ОСОБА_1 про скасування державної реєстрації права власності та витребування майна з чужого незаконного володіння задовольнити.

Витребувати з незаконного володіння ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2 га, кадастровий номер 5322887400:06:004:0057 для ведення особистого селянського господарства, що розташована в адміністративних межах Тишківської сільської ради Лубенського району Полтавської області.

Скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права власності ОСОБА_1 на нерухоме майно - земельну ділянку загальною площею 2 га, кадастровий номер 5322887400:06:004:0057 для ведення особистого селянського господарства, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна № 1453443353228 від 26.12.2017 року та одночасно припинити право приватної власності ОСОБА_1 на земельну ділянку загальною площею 2 га, кадастровий номер 5322887400:06:004:0057, зареєстрованого у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 39044815 від 29.12.2017 року.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Полтавської обласної прокуратури понесені судові витрати на сплату судового збору за подання позову та апеляційної скарги у загальному розмірі 11350 грн.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий: О.Ю. Кузнєцова

Судді С.А. Гальонкін

Г.Л. Карпушин

СудПолтавський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення18.11.2021
Оприлюднено19.11.2021
Номер документу101208379
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —539/357/21

Постанова від 18.11.2021

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Кузнєцова О. Ю.

Ухвала від 05.10.2021

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Кузнєцова О. Ю.

Ухвала від 22.09.2021

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Кузнєцова О. Ю.

Ухвала від 13.08.2021

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Кузнєцова О. Ю.

Рішення від 08.06.2021

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Рішення від 08.06.2021

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 14.05.2021

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 01.03.2021

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні