Рішення
від 08.06.2021 по справі 539/357/21
ЛУБЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 539/357/21

Провадження № 2/539/430/2021

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 червня 2021 року Лубенський міськрайонний суд

Полтавської області

в складі: головуючого судді Даценка В.М.,

при секретарі Шрейтер С.О.

з участю прокурора Тютюнник К.М.

та представника позивача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни Полтавської області цивільну справу за позовом першого заступника керівника Лубенської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області та Лубенської об`єднаної територіальної громади в особі Лубенської міської ради Полтавської області до ОСОБА_2 про скасування наказу державної реєстрації права власності та витребування майна з чужого незаконного володіння, -

В С Т А Н О В И В :

Перший заступник керівника Лубенської окружної прокуратури Полтавської області звернувся до суду в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області та Лубенської об`єднаної територіальної громади в особі Лубенської міської ради Полтавської області до ОСОБА_2 про скасування наказу державної реєстрації права власності та витребування майна з чужого незаконного володіння .

Позовні вимоги мотивовані тим, що наказом ГУ Держгеокадастру в Полтавській області №11699-СГ від 26.12.2017 Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність відповідачу передано із земель державної власності у приватну власність 2 га. землі для ведення особистого селянського господарства на території Тишківської сільської ради Лубенського району Полтавської області.

На підставі вказаного наказу відповідачем було здійснено державну реєстрацію права власності на земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно з кадастровим номером 5322887400:06:004:0057.

Прокурор вказує, що вищевказаний наказ ГУ Держгеоказастру в Полтавській області є незаконним.

Так, за результатами проведеного працівниками Головного управління службового розслідування було встановлено, що ОСОБА_2 до ГУ Держгеокадастру в Полтавській області у встановленому законом порядку не звертався, а наказ №11699-СГ від 26.12.2017 управлінням не видавався.

За вказаним фактом Лубенським ВП ГУНП в Полтавській області розслідується кримінальне провадження №42020171240000133 від 23.10.2020 за ч.2 ст.190 КК України.

Таким чином, запис про проведену державну реєстрацію прав за рішенням №24236513 від 26.12.2017, щодо державної реєстрації права приватної власності на земельну ділянку за ОСОБА_2 внесені державним реєстратором прав на нерухоме майно, в умовах відсутності для цього підстав.

До державної реєстрації права власності на спірну земельну ділянку за ОСОБА_2 , земля перебувала у державній власності право розпорядження якою згідно норм земельного законодавства належить ГУ Держгеокадастру в Полтавській області.

Позивач вважає, що в даному випадку спірна земельна ділянка вибула з державної власності всупереч встановленого законом порядку, а тому існують всі правові підстави для витребування земельної ділянки у державну власність.

На підставі вищевикладеного прокурор прохає суд: витребувати з незаконного володіння ОСОБА_2 земельну ділянку площею 2 га. кадастровий номер 5322887400:06:004:0057 для ведення особистого селянського господарства, що розташована в адміністративних межах Тишківської сільської ради Лубенського району Полтавської області; скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на нерухоме майно - земельну ділянку площею 2 га. кадастровий номер 5322887400:06:004:0057 для ведення особистого селянського господарства, реєстраційний номер об`єктів нерухомого майна 1453443353228 від 26.12.20217 та одночасно припинити право приватної власності на дану земельну ділянку, зареєстроване у Державному реєстру речових прав на нерухоме майно на підставі рішення про державну реєстрації прав та їх обтяжень №39044818 від 29.12.2017 та стягнути з відповідача на користь прокуратури Полтавської області 4540 грн. судового збору.

В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримала, прохала їх задовольнити. Проти заочного розгляду справи не заперечує.

В судовому засіданні представник Лубенської міської ради позов підтримала.

Представники Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області в судове засідання не з`явились, направивши до суду письмову заяву про розгляд справи без їх участі. Згідно наданих останнім письмових пояснень Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області підтримує позов першого заступника керівника Лубенської окружної прокуратури, оскільки право власності на спірну земельну ділянку набуто відповідачем з порушенням вимог земельного законодавства, що суперечить моральним засадам суспільства в частині права громадян на отримання землі у встановленому законом порядку, а тому існують всі правові підстави для витребування земельної ділянки у державну власність. Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсним чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав). Тому запис про державну реєстрацію права власності земельної ділянки за ОСОБА_2 , також підлягає припиненню. Вважає, що власник з дотриманням вимог ст.ст. 387 і 388 ЦК України може витребувати належне йому майно від особи, яка є останнім набувачем, незалежно від того, скільки разів це майно було відчужене до того, як воно потрапило у володіння останнього набувача. Для такого витребування оспорювання наступних рішень органів державної влади чи місцевого самоврядування, договорів, інших правочинів щодо спірного мана і документів, що посвідчують відповідне право, не є ефективним способом захисту права власника. Вказані висновки викладені у постанові Верховного суду від 14.11.2018 у справі №183/1617/16 (а.с.57-59).

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, про причини своєї нявки суд не повідомив,відзиву щодо позову не подав, про час та місце розгляду справи був повідомлявся належним чином.

Відповідно до ст. 280 ЦПК України перелічені обставини дають суду право провести заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів. При цьому суд враховує, що позивач проти заочного розгляду справи не заперечує.

Суд, заслухавши пояснення прокурора, дослідивши докази і давши їм належну оцінку, приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає з таких підстав.

Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Судом встановлено, що наказом ГУ Держгеокадастру в Полтавській області №11699-СГ від 26.12.2017 Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність відповідача та надано у власність останнього земельну ділянку площею 2,0000 га. ріллі (кадастровий номер 5322887400:06:004:0057) із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Тишківської сільської ради Лубенського району Полтавської області за межами населених пунктів (а.с.25).

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в наступному ОСОБА_2 набув у власність земельну ділянку площею 2 га, кадастровий номер 5322887400:06:004:0057 , для ведення особистого селянського господарства на території Тишківської сільської ради Лубенського району Полтавської області. Підставою виникнення права власності вказаного наказ ГУ Держгеокадастру у Полтавській області №11699-СГ від 26.12.2017. Реєстрацію здійснено державним реєстратором Ісковецької сільської ради Лохвицького району Полтавської області Лазоренко О.О. (а.с.15-17).

23.10.2018 року за зверненням в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області до Єдиного реєстру досудових розслідувань було внесено відомості №42020171240000133 за ч.2 ст.190 КК України щодо можливого порушення законодавства у сфері земельних відносин на території Лубенського, Лохвицького та інших районів Полтавської області, вчиненого за попередньою змовою групою осіб (а.с.34).

Під час досудового розслідування прокуратурою встановлено, що на виконання наказу ГУ Держгеокадастру в Полтавській області від 21.08.2020 №122 Про проведення службової перевірки працівниками Головного управління проведено службове розслідування за результатами якого встановлено, що відповідач до ГУ Держгеокадастру в Полтавській області у встановленому законом порядку не звертався і відповідний наказ Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність не видавався, що підтверджується актом службової перевірки фактів викладених в службовій записці начальника юридичного управління ГУ Держгеокадастру в Полтавській області Шаповалової К.Г. від 20.08.2020 №3659/3-20-0.6 (а.с.26-27).

Разом з тим, встановлено, що вищевказане кримінальне провадження на даний час знаходиться на стадії досудового розслідування і жодній особі повідомлення про підозру не вручено.

Відповідно положень ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки, зокрема, на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ч.4 ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області діє відповідно до Положення, затвердженого наказом Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 №308, та реалізує покладені на нього повноваження згідно з ч.1 ст.122 Земельного кодексу України по передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у відповідності до вимог Земельного кодексу України.

Враховуючи обставини цієї справи та аналізуючи норми чинного законодавства, суд приходить наступних висновків.

Наказом №1699-СГ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 26.12.2017 було затверджено документацію із землеустрою та надано у власність відповідача земельну ділянку площею 2 га, кадастровий номер 5322887400:06:004:0057 , для ведення особистого селянського господарства на території Тишківської сільської ради Лубенського району Полтавської області.

В наступному на підставі цього наказу розроблено технічну документацію, земельній ділянці присвоєно кадастровий номер, після чого земельну ділянку було зареєстровано. При цьому на жодній стадії цього процесу не піднімалося питання щодо його законності.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор та позивач вказують на факти, які можуть свідчити про порушення процедури прийняття цього наказу - підроблений підпис, відсутність реєстрації наказу в автоматизованій системі.

Однак, наведені обставини свідчать лише про наявність обґрунтованих сумнівів в законності прийняття наказу.

Норми чинного законодавства не передбачають підстав визнання відповідних актів нікчемними на підставі таких фактів, що давало б право прокурору пред`явити позов про витребування земельної ділянки. При цьому суд враховує те, що наведені факти розслідуються в межах кримінального провадження з листопада 2018 року, однак наразі жодній особі не вручено підозру. У справі також відсутні будь-які інші документи щодо результатів дослідження цієї ситуації, причин її виникнення.

Таким чином, суд не вбачає підстав втручання в суспільні відносини у спосіб, запропонований прокурором через витребовування земельної ділянки, оскільки наведене порушує принцип юридичної визначеності.

Належним способом захисту в цьому випадку є скасування такого наказу, проте такі вимоги суду не пред`являлися.

Враховуючи викладене, суд не знаходить підстав для задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 268, ЦПК України,

В И Р І Ш И В :

В задоволенні позову першого заступника керівника Лубенської окружної прокуратури Полтавської області (юридична адреса м. Лубни, вул. Старо-Троїцька, 13) в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (ЄДРПОУ 39767930, юридична адреса м. Полтава, вул. Уютна, 23 Полтавської області) та Лубенської об`єднаної територіальної громади в особі Лубенської міської ради Полтавської області (юридична адреса м. Лубни, вул. Я.Мудрого, 33 Полтавської області ЄДРПОУ 21053182) до ОСОБА_2 (адреса проживання АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про скасування наказу державної реєстрації права власності та витребування майна з чужого незаконного володіння - відмовити

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили протягом тридцяти днів з дня його проголошення, якщо не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подання безпосередньо до Полтавського апеляційного суду або через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області протягом тридцяти днів апеляційної скарги з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення.

Повний текст рішення складено 09.06.2021.

Суддя Лубенського

міськрайонного суду В.М.Даценко

СудЛубенський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення08.06.2021
Оприлюднено11.06.2021
Номер документу97572168
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —539/357/21

Постанова від 18.11.2021

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Кузнєцова О. Ю.

Ухвала від 05.10.2021

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Кузнєцова О. Ю.

Ухвала від 22.09.2021

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Кузнєцова О. Ю.

Ухвала від 13.08.2021

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Кузнєцова О. Ю.

Рішення від 08.06.2021

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Рішення від 08.06.2021

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 14.05.2021

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 01.03.2021

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні