Справа № 551/1334/20
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 листопада 2021 року Шишацький районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Вергун Н.В.,
за участю секретаря судових засідань Барабан Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Шишаки Полтавської області у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватної виробничо-комерційної фірми Ред Старс , третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - ОСОБА_2 , треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , про припинення дії договору оренди земельної ділянки шляхом його розірвання та стягнення заборгованості по орендній платі, -
в с т а н о в и в :
21 грудня 2020 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ПВКФ Ред Старс про припинення дії договору оренди земельної ділянки шляхом його розірвання і стягнення заборгованості по орендній платі в загальному розмірі 4 859 грн. 20 коп.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що являється співвласником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 2.56 га., кадастровий номер 5325780800:00:017:0153. Спірна земельна ділянка належить йому та ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на праві спільної часткової власності, зокрема, його частка становить 2/8 частини на підставі свідоцтва по право на спадщину за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька - ОСОБА_5 .
Відповідно до договору оренди землі №2 від 29 вересня 2015 року орендарем земельної ділянки є відповідач ПВКФ Ред Старс , який починаючи з 2017 року не виплачує орендну плату, а тому позивач просить суд припинити дію договору оренди земельної ділянки шляхом його розірвання і стягнути заборгованість по орендній платі в загальному розмірі 4 859 грн. 20 коп.
Ухвалою суду від 22 грудня 2020 року позов ОСОБА_1 у зв`язку з його невідповідністю вимогам ст.177 ЦПК України, був залишений без руху з наданням останньому строку для усунення недоліків.
25 січня 2021 року позивач звернувся до суду з заявою на виконання ухвали суду від 22 грудня 2020 року, до якої долучив оригінал квитанції, які підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку та розмірі.
Ухвалою суду від 25 січня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, провадження у справі відкрито з призначенням її до розгляду у відкритому підготовчому засіданні о 09 год. 00 хв. 01 березня 2021 року / а.с.20 /.
Ухвалою суду від 01 березня 2021 року підготовче провадження у справі за позовом ОСОБА_1 закрито, її розгляд призначено у відкритому судовому засіданні о 08 год. 30 хв. 11 травня 2021 року.
Ухвалою суду від 11 травня 2021 року проведення судового засідання відкладено до 08 год. 30 хв. 17 червня 2021 року / а.с.40 /.
Ухвалою суду від 17 червня 2021 року зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням від 28 квітня 2021 року у справі №551/864/20 / а.с.51 /.
Ухвалою суду від 23 вересня 2021 року проведення судового засідання у справі відкладено до 09 год. 00 хв. 03 листопада 2021 року, яке, у зв`язку з перебуванням головуючого судді в нарадчій кімнаті по розгляду іншої справи, відкладено до 08 год. 00 хв. 18 листопада 2021 року / а.с.68,79 /.
Сторони, представник позивача та треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, належним чином повідомлені про місце, дату і час розгляду справи, в судове засідання не з`явилися.
18 листопада 2021 року на адресу суду від позивача ОСОБА_1 надійшла заява про підтримання позовних вимог в частині стягнення заборгованості по орендній платі, вимоги про припинення дії договору оренди земельної ділянки шляхом його розірвання просив залишити без розгляду, проти винесення заочного рішення у справі не заперечував та просив розглянути справу без його участі та без участі його представника.
При цьому, відповідач ПВКФ Ред Старс та третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_2 про розгляд справи повідомлялися також через розміщення оголошення на офіційному вебпорталі судової влади України.
За правилами п.1,2 ч.7, п.3,4 ч.8, ч.10, 11 ст.128 ЦПК України, відповідач та третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, вважаються належним чином повідомленими про місце, дату і час розгляду справи.
Крім того, відповідач не скористався й правом надати суду відзив, а третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 - пояснення у справі.
Ухвалою суду від 28 квітня 2021 року розгляд справи ухвалено проводити у заочному порядку на підставі наявних у ній доказів.
Зважаючи на викладені обставини, суд приходить до висновку про розгляд справи без участі сторін, третіх осіб та їх представників на підставі наявних у ній доказів та, керуючись ст.280 ЦПК України, вбачає за можливе ухвалити заочне рішення у справі.
У відповідності з вимогами п.5 ч.1 ст.257 ЦПК України, суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо позивач до початку розгляду справи по суті подав заяву про залишення позову без розгляду.
Оскільки позивач до початку судового засідання надав заяву про залишення позовних вимог в частині припинення дії договору оренди земельної ділянки шляхом його розірвання, суд вважає за можливе залишити позовні вимоги в цій частині без розгляду.
Крім того, суд, залишаючи позовні вимоги в частині припинення дії договору оренди земельної ділянки шляхом його розірвання без розгляду враховує і той факт, що рішенням суду від 28 квітня 2021 року у справі №551/864/20, яке 26 серпня 2021 року набрало законної сили, припинено дію спірного договору оренди землі №2, укладеного 29 вересня 2015 року між ОСОБА_5 та ПВКФ Ред Старс шляхом його розірвання.
Разом з тим, перевіривши фактичні обставини справи належними і допустимими доказами у їх сукупності та взаємозв`язку, суд, керуючись принципом верховенства права, приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог про стягнення заборгованості по орендній платі, виходячи з наступного.
Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Законом України Про оренду землі , Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно статті 1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 Закону України Про оренду землі передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 627 ЦК України, сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частиною першою ст. 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови / пункти /, визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
За правилами ст.629 ЦПК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Так, відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом, посвідченого 07 листопада 2019 року приватним нотаріусом Шишацького районного нотаріального округу Полтавської області Макаренко Н.О., зареєстрованого в реєстрі за №696, ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 являються співвласниками земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 2.56 га., кадастровий номер 5325780800:00:017:0153, яка належала за життя їх батьку ОСОБА_5 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії І-ПЛ №045283, виданого Великоперевізькою сільською радою 20 серпня 2002 року. Зокрема, ОСОБА_1 належить 2/8 частки зазначеної земельної ділянки / а.с.12 /.
З матеріалів справи вбачається, що 29 вересня 2015 року між ОСОБА_5 та ПВКФ Ред Старс було укладено договір оренди землі №2 строком на 10 років / а.с.8-9 /.
Відповідно до умов спірного договору оренди землі, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 8,10 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки до 31 грудня поточного року.
Позивач стверджує, що відповідач ПВКФ Ред Старс , який є орендарем спірної земельної ділянки, не виплатив його батькові орендну плату за 2017 рік та з часу смерті його батька ОСОБА_5 до цього часу не виплачує орендну плату.
Дане твердження не спростовується матеріалами справи, а тому вважається доведеним.
Статтею 21 Закону України Про оренду землі передбачено, що орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди /крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України/.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст.610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Як убачається із позовної заяви ОСОБА_1 , підставою для стягнення із відповідача ПВКФ Ред Старс орендної плати за період 2017-2019 роки за належну йому на праві спільної часткової власності земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 2.56 га., кадастровий номер 5325780800:00:017:0153, є договір оренди землі №2, укладений 29 вересня 2015 року між ОСОБА_5 та ПВКФ Ред Старс / а.с.8-9 /.
Як визначено ч.21 Закону України Про оренду землі , орендна плата обчислюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди земельної ділянки.
Тобто орендна плата підлягає збільшенню на індекс інфляції, якщо інше не встановлено умовами договору.
Так, відповідно до п.5, 11 договору оренди землі №2 від 29 вересня 2015 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки встановлена відповідно довідки земельного відділу і становить 25 902 грн. 83 коп. та обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації.
Відповідно до п.10 зазначеного договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, розмірі 8.10 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Пунктом 11 договору оренди землі передбачено, що орендна плата вноситься у такі строки: до 31 грудня поточного року.
Отже, умовами договору передбачено індексацію орендної плати, а не індексацію нормативної грошової оцінки землі, тому доводи позивача при обчисленні заборгованості по орендній платі нормативної грошової оцінки землі, яка складає 70 710 грн. 86 коп. відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 08 січня 2020 року, - є необґрунтованими та судом відхиляються.
Оскільки індексація нормативної грошової оцінки не є тотожною індексації орендної плати, а спірний договір не передбачає автоматичного застосування індексації до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, тому суд приходить до висновку, що відповідно до викладених умов договору оренди та положень Закону України Про оренду землі позивач має право на 2/8 частини орендної плати, яка становить 8.10% від нормативно-грошової оцінки вказаної у договорі / 25 902 грн. 83 коп./, із застосуванням індексу інфляції саме до орендної плати, а не до нормативної грошової оцінки.
Визначаючи розмір заборгованості по орендній платі, суд виходить з того, що за кожен рік вказаного періоду відповідач мав сплатити орендну плату в розмірі 2 098 грн. 12 коп. /25902.83 х 8.10%/, а за весь період, тобто 2017-2019 роки - 6 294 грн. 36 коп. /2098.12 х 3 роки/.
Інфляційні витрати необхідно визначити шляхом множення суми заборгованості орендної плати на момент її виникнення /2 098 грн. 12 коп./ на сукупний індекс інфляції за період прострочення, який становить: 2017 рік -113,7%, 2018 рік -109,8%, 2019 рік - 104,1 %.
Отже, суд робить розрахунок інфляційних витрат наступним чином:
2017 рік: 2098.12 х 113,7% х 109,8% х 104,1% = 2726.74
2726 грн. 74 коп. - 2098 грн. 12 коп. = 628 грн. 62 коп.;
2018 рік: 2098.12 х 109,8% х 104,1% = 2398.18
2398 грн. 18 коп. - 2098 грн. 12 коп. = 300 грн. 06 коп.;
2019 рік: 2098.12 х 104,1% = 2184.14
2184 грн. 14 коп. - 2098 грн. 12 коп. = 86 грн. 02 коп.
Загальна сума інфляційних витрат, що підлягає стягненню з відповідача ПВКФ Ред Старс за 2017 - 2019 роки становить 1 014 грн. 70 коп. / 628.62 + 300.06 + 86.02 /, а загальна сума орендної плати за 2017 - 2019 роки з урахуванням індексації становить 7309 грн. 06 коп.
Оскільки, позивачу належить на праві власності 2/8 частини земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 2.56 га., кадастровий номер 5325780800:00:017:0153, то з відповідача на користь позивача суд вбачає за необхідне стягнути 1 827 грн. 27 коп. / 6294.36+1014.70=7309.06:8х2/ боргу за 2017-2019 роки з урахуванням індексу інфляції.
Питання судових витрат суд вирішує у відповідності з вимогами ст.141 ЦПК України, с.7 Закону України Про судовий збір та відповідно до розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями 1, 13, 21 Закону України "Про оренду землі", статтями 202-203, 627-629 ЦК України, статтями 5, 81, 141, 211, 223, 265, 268 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 в частині припинення дії договору оренди земельної ділянки шляхом його розірвання, - залишити без розгляду.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Приватної виробничо-комерційної фірми Ред Старс , третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - ОСОБА_2 , треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , в частині стягнення заборгованості по орендній платі, - частково задовольнити.
Стягнути з Приватної виробничо-комерційної фірми Ред Старс , юридична адреса місця знаходження: Полтавська область, сел. Шишаки, вул. Поділ,10, код ЄДРПОУ - 36719181, на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання якого: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , заборгованість по орендній платі за 2017 - 2019 роки в загальному розмірі 1 827 грн. 27 коп.
Стягнути з Приватної виробничо-комерційної фірми Ред Старс , юридична адреса місця знаходження: Полтавська область, сел. Шишаки, вул. Поділ,10, код ЄДРПОУ - 36719181, на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання якого: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , судові витрати у справі у розмірі 316 грн. 14 коп.
В іншій частині позовних вимог щодо стягнення заборгованості по орендній платі, - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення суду може бути переглянуте Шишацьким районним судом Полтавської області за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано до суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення /складання /, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з для вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя:
Суд | Шишацький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2021 |
Оприлюднено | 25.11.2021 |
Номер документу | 101313938 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шишацький районний суд Полтавської області
Вергун Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні