Ухвала
від 25.11.2021 по справі 750/7234/21
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 750/7234/21 Головуючий у І інстанції ОСОБА_1 Провадження № 11-кп/4823/741/21 Категорія - Доповідач ОСОБА_2

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 листопада 2021 року колегія суддів судової палати у кримінальних справах Чернігівського апеляційного суду в складі:

Головуючого-суддіОСОБА_2

суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

при секретарі ОСОБА_5 ,

З участю учасників судового провадження:

прокурора ОСОБА_6 ,

захисника-адвоката ОСОБА_7 ,

обвинуваченого ОСОБА_8 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові матеріали кримінального провадження за апеляційною скаргою захисника-адвоката ОСОБА_7 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_8 на ухвалу Деснянського районного суду м. Чернігова від 07 вересня 2021 року,

В С Т А Н О В И Л А:

Цією ухвалою задоволено клопотання захисника-адвоката ОСОБА_7 про звільнення ОСОБА_8 від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України у зв`язку із закінченням строків давності.

Звільнено обвинуваченого ОСОБА_8 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 212 КК України ( в редакції Закону України № 4025-V1 від 15 листопада 2011 року), у зв`язку із закінченням строків давності, передбачених п.1 ч.1 ст.49 КК України (в первісній редакції від 05 квітня 2001 року).

Кримінальне провадження стосовно ОСОБА_8 , який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 212 КК України ( в редакції Закону України № 4025-V1 від 15 листопада 2011 року), - закрито.

Стягнуто з ОСОБА_8 на користь держави 30 889 грн. 80 коп. процесуальних витрат на залучення експертів.

Арешт 1\3 частини квартири АДРЕСА_1 , накладений ухвалою слідчого судді Новозаводського районного суду м. Чернігова від 09 червня 2021 року, - скасовано.

Цивільний позов прокурора в інтересах держави в особі ГУ ДПС у Чернігівській області до ОСОБА_8 про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням - залишено без розгляду.

Своє рішення суд мотивував тим, що обвинувачений ОСОБА_8 вперше вчинив злочин невеликої тяжкості, з часу вчинення інкримінованого йому злочину минуло два роки, перебіг давності не зупинявся і не переривався, сам обвинувачений не заперечував проти звільнення його від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності, тому є всі правові підстави для задоволення клопотання захисника.

Не погоджуючись з рішенням суду захисник-адвокат ОСОБА_7 подала апеляційну скаргу, в якій просить ухвалу суду скасувати в частині стягнення з ОСОБА_8 на користь держави процесуальних витрат на залучення експертів та постановити нову ухвалу, якою вказані витрати віднести на рахунок держави. В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що згідно норм КПК України процесуальні витрати, зокрема, витрати на залучення експерта, стягуються з обвинуваченого на користь держави виключно у разі ухвалення обвинувального вироку. Вважає, що суд першої інстанції помилково дійшов висновку про можливість стягнення з ОСОБА_8 на користь держави процесуальних витрат.

Заслухавши доповідача, думку захисника-адвоката ОСОБА_7 , щодо підтримки поданої апеляційної скарги, позицію прокурора, який заперечував проти поданої апеляційної скарги, дослідивши матеріали кримінального провадження та перевіривши доводи, наведені в апеляційній скарзі, колегія суддів приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 404 КПК України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційних скарг.

Рішення суду в частині звільнення ОСОБА_8 від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності та залишення без розгляду цивільного позову прокурора. Разом з тим, сторона захисту не погоджується з рішенням суду в частині стягнення з ОСОБА_8 процесуальних витрат.

Доводи щодо незаконного стягнення процесуальних витрат з ОСОБА_8 є безпідставними з огляду на наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 126 КПК України питання щодо процесуальних витрат суд вирішує у вироку суду або ухвалою.

Пунктом 3 ч. 1 ст. 118 КПК України встановлено, що процесуальні витрати складаються, зокрема, із витрат, пов`язаних із залученням потерпілих, свідків, спеціалістів, перекладачів та експертів.

Процесуальні витрати виникають та пов`язані зі здійсненням кримінального провадження, є матеріальними витратами органів досудового розслідування, прокуратури, суду та інших учасників кримінального провадження.

Посилання захисника в апеляційній скарзі на постанову колегії суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 6 червня 2019 року по справі № 514/1234/17, якою визнано незаконним стягнення з особи, відносно якої розглядався обвинувальний акт, на користь держави витрат,пов`язаних із залученням експерта, у разі закриття кримінального провадження, колегія суддів не може визнати обґрунтованим з огляду на наступне.

Звільняючи ОСОБА_8 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України, у зв`язку із закінченням строків давності та закриваючи кримінальне провадження, суд вирішив питання щодо стягнення з ОСОБА_8 витрат на залучення експертів, чим завершив розгляд кримінального провадження щодо нього по суті у відповідності до положень кримінального процесуального законодавства.

Таке рішення суду першої інстанції відповідає і висновку, викладеному в Постанові Великої палати Верховного суду від 17 червня 2020 року в справі №598/1781/17, відповідно до якого суд повинен вирішити питання про розподіл процесуальних витрат у будь-якому рішенні, яким завершується розгляд кримінального провадження по суті, у тому числі й в ухвалі про закриття кримінального провадження у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Крім того, слід зазначити, що кримінальне провадження щодо ОСОБА_8 закрито на підставі ст. 49 КК України, що є нереабілітуючою підставою.

Нереабілітуючі підстави закриття кримінального провадження означають, що стосовно особи зібрано достатньо доказів для підозри у вчиненні кримінального правопорушення, однак у силу певних обставин кримінальне провадження щодо цієї особи виключається.

Зазначена підстава дозволяє суду в більш спрощеній формі завершити кримінальне провадження. У разі згоди особи на завершення кримінального провадження у зазначеній формі, без використання своїх прав на доведення своєї невинуватості у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, всі процесуальні витрати, понесені органом досудового розслідування та пов`язані з розслідуванням кримінального провадження, повинна відшкодувати саме вона.

І вказана позиція знайшла своє відображення у постанові Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 29 вересня 2021 року по справі № 342/1560/20

Отже, доводи сторони захисту з приводу відсутності підстав для сплати ОСОБА_8 процесуальних витрат є необґрунтованими, оскільки закриття кримінального провадження щодо нього на нереабілітуючих підставах і застосування до нього більш м`якої форми закінчення кримінального провадження, ніж обвинувальний вирок, не звільняє його від сплати процесуальних витрат, пов`язаних із залученням експертів.

Істотних порушень вимог кримінального процесуального закону, які би були підставами для скасування судового рішення, під час розгляду кримінального провадження в суді касаційної інстанції не встановлено.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 404, 405, 407, 419 КПК України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну захисника-адвоката ОСОБА_7 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_8 залишити без задоволення, а ухвалу Деснянського районного суду м. Чернігова від 7 вересня 2021 року, якою задоволено клопотання захисника-адвоката ОСОБА_7 про звільнення ОСОБА_8 від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України у зв`язку із закінченням строків давності без змін.

Згідно ч.4 ст.532 КПК України дана ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно до ст.426 КПК України протягом трьох місяців з дня проголошення судового рішення судом апеляційної інстанції.

СУДДІ:

ОСОБА_4 ОСОБА_2 ОСОБА_3

СудЧернігівський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення25.11.2021
Оприлюднено02.02.2023
Номер документу101443970
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини у сфері господарської діяльності Ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів

Судовий реєстр по справі —750/7234/21

Ухвала від 11.02.2022

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Матієк Тетяна Василівна

Ухвала від 25.11.2021

Кримінальне

Чернігівський апеляційний суд

Оседач М. М.

Ухвала від 25.11.2021

Кримінальне

Чернігівський апеляційний суд

Оседач М. М.

Ухвала від 19.10.2021

Кримінальне

Чернігівський апеляційний суд

Оседач М. М.

Ухвала від 05.10.2021

Кримінальне

Чернігівський апеляційний суд

Оседач М. М.

Ухвала від 27.09.2021

Кримінальне

Чернігівський апеляційний суд

Оседач М. М.

Ухвала від 07.09.2021

Кримінальне

Деснянський районний суд м.Чернігова

Григор'єв Р. Г.

Ухвала від 07.09.2021

Кримінальне

Деснянський районний суд м.Чернігова

Григор'єв Р. Г.

Ухвала від 05.07.2021

Кримінальне

Деснянський районний суд м.Чернігова

Григор'єв Р. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні