Ухвала
від 26.11.2021 по справі 463/3087/21
ЛИЧАКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа №463/3087/21

Провадження №1-кс/463/7213/21

У Х В А Л А

26 листопада 2021 року Личаківський районний суд м. Львова

Cлідчийсуддя ОСОБА_1 ,з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши клопотання слідчого Третього слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові ОСОБА_6 , погоджене прокурором Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону ОСОБА_7 , про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_5 -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Третього слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові перебуває кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62019140000001307 від 25.11.2019.

В межах цього кримінального провадження ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 28 - ч.3 ст.410 КК України.

Слідчий Третього слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові ОСОБА_6 , за погодженням з прокурором, звернувся до слідчого судді з клопотанням про відсторонення ОСОБА_5 від посади старшого водія автомобільного відділення автомобільного взводу роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 , строком на 2 (два) місяці.

Клопотання мотивує тим, що зокрема,згідно данихслідства,встановлено,що наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № 1-ПМ від 12.01.2015 прапорщика ОСОБА_8 призначено на посаду командира автомобільного взводу роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 .

У відповідності до наказів №14 від 22.01.2015 та №16 від 26.01.2015 командира військової частини НОМЕР_1 прапорщика ОСОБА_8 зараховано до списків особового складу до вказаної військової частини та вважався таким, що справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов`язків за посадою.

Згідно з положеннями ст.ст.17,65 Конституції України та ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком для громадян України.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про оборону України», особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Згідно Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій, вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення.

У такий спосіб, з моменту видання Указу Президента України № 303/2014 від 17 березня 2014 року «Про часткову мобілізацію» на території України почав діяти особливий період, який триває до теперішнього часу.

Відповідно до вимог ст. ст. 19, 68 Конституції України ОСОБА_8 зобов`язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також неухильно їх додержуватись.

У відповідності до положень ст. ст. 11, 16, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» (далі Статут), ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України», військовослужбовці, зобов`язані свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно, постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов`язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України, виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою.

Крім того, ст. 26 Статуту передбачено, що військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до посадової інструкції командира автомобільного взводу роти матеріального забезпечення (далі командира взоду), затвердженої наказом командира військової частини НОМЕР_1 , прапорщик ОСОБА_8 , перебуваючи на посаді відповідав за бойову готовність взводу та успішне виконання ним бойових завдань, за бойову підготовку, виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан особового складу, за збереження і стан озброєння, боєприпасів, техніки та майна взводу. Командир взводу серед іншого визначеного посадовою інструкцією зобов`язаний стежити за наявністю і правильною експлуатацією, обслуговуванням і збереженням озброєння, техніки, спорядження, речового та іншого майна у взводі і не менше ніж раз на два тижні особисто проводити їх огляд і перевірку наявності; готувати особовий склад взводу, озброєння й техніку до виходу на кожне навчання чи заняття, а також перевіряти їх наявність і стан після повернення із занять і навчань.

Окрім цього, прапорщик ОСОБА_8 у відповідності до наказів командира військової частини НОМЕР_1 у період з липня 2020 року по березень 2021 року призначався у добовий наряд черговим парку по охороні та обороні складу паливно-мастильних матеріалів військової частини НОМЕР_1 .

Згідно інструції чергового парку, затвердженої командиром військової частини НОМЕР_1 , черговий парку призначається з офіцерів чи правпорщиків. Він підпорядковується черговому військової частини, а щодо внутрішньої служби в парку заступнику командира військової частини з озброєння. Йому підпорядковуються помічник чергового парку, днювальний парку і водій чергового тягача. Черговий парку відповідає за внутрішній порядок і несення служби нарядом парку. У відповідності до Інструкції черговий парку зобов`язаний: старанно перевіряти усіх осіб, які прибувають до парку; допускати до розпечатування паркових приміщень і сховищ осіб, які призначені наказом по військовій частині, роблячи запис про це у відповідних книгах; особисто давати дозвіл на вихід машин із парку і пересування їх у межах парку; вести за встановленою формою журнал виходу і повернення машин; контролювати вивезення (ввезення) майна з парку (до парку) відповідно до запису в дорожньому листі, а також не допускати на етриторію парку сторонніх осіб; постійно тримати на контролі наявність, випуск, а також кількість справної і несправної техніки та озброєння; здійснювати контроль за тим, щоб машини заправлялися пальним лише на пункті заправлення з додержанням встановлених правил; надавати дозвіл на допуск в парк особового складу військової частини у встановлені для роботи і занять в парку години: підрозділами військової частини під командою офіцерів, прапорщиків, сержантів (старшин), офіцерів і прапорщиків частини за посвідченням особи; водіїв за пред`явленням дорожніх листів; осіб, що не належать до складу військової частини, допускати в парк тільки з дозволу командира військової частини в супроводженні спеціально призначеного військовослужбовця; перевіряти наявність і цілісність замків, печаток і пломб на сховищах і виробничих приміщеннях (огорожених майданчиках) цілісність печаток (пломб) на машинах і обладнанні, що збергігаються на відкритих майданчиках, запасні ворота та ворота пожежного виходу опечатуються сургучевою печаткою №2 начальника штабу військової частини, а також пломб на тарі з низько замерзаючою рідиною, яка зберігається у водомаслогрійках; приймати від попереднього чергового парку документи, майно та відомості про наявність і вибуття техніки; перевірити зовнішнім оглядом особисто разом із попереднім черговим стан складу пально-мастильних матеріалів (далі ПММ), що охороняється, справність огорожі, дверей (воріт), а також наявність і стан засобів, пожежогасіння, якщо на об`єкті є замки, пломби й печатки, оглянути й перевірити їх цілість і справність шнурів; охорону та оборону складу ПММ організовувати згідно інструкції по охороні та обороні складу ПММ.

Згідно Інструкції черговому парку заборонено: залишати місце несення служби, крім випадків: зміни днювальних, перевірки несення ними служби або за їх викликом, а також у випадку якогось порушення чи стихійного лиха в районі об`єкта, що охороняється (доповідає про це черговому військової частини або його помічникові); вести не пов`язані зі службою розмови по телефону особисто або дозволяти це іншим особам добового наряду по охороні та обороні складу ПММ; черговому по парку дозволено відпочивати з дозволу чергового військової частини з 01.00 до 05.00 в приміщенні для відпочинку залишаючи за себе помічника чергового парку.

У відповідності до Інструкції добового наряду по охороні та обороні складу паливно-мастильних матеріалів несення служби з охорони складу ПММ вимагає від особового складу точного дотримання всіх положень, визначених Статутами Збройних Сил України, високої пильності, непохитної рішучості та розумної ініціативи.

Особи, винні в порушенні правил несення внутрішньої служби, несуть дисциплінарну або кримінальну відповідальність.

Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 №1575 від 30.12.2020 «Про внутрішній порядок та розпорядок роботи на території парку військової частини НОМЕР_1 » (далі - Наказ) встановлено внутрішній порядок в парку. Згідно п.4 Наказу «Порядок виходу і повернення машин» експлуатацію машин дозволено:

- під час літнього періоду експлуатації: у будні дні з 8.00 год. до 18.00год., у передвихідні дні (передсвяткові) з 08.00 год. до 15.00 год.;

- під час зимового періоду експлуатації: у будні дні з 8.00 год. до 17.00год., у передвихідні дні (передсвяткові) з 08.00 год. до 14.00 год.

Експлуатацію машин заборонено:

- під час літнього періоду експлуатації з 18.00 год. до 07.00 год.;

- під час зимового періоду експлуатації з 17.00 год. до 08.00 год.

В окремих випадках, як виняток, експлуатацію машин здійснювати з особистого дозволу командира військової частини НОМЕР_1 , про що робити запис в дорожньому листі, який завіряти гербовою печаткою.

У відповідності до п. 7 Наказу «Порядок опечатування паркових приміщень, машин і здача їх черговому парку» передбачено, що по закінченню робіт (занять) на машинах командир підрозділу, заздалегідь пред`являє сховища пожежній обслузі до огляду, опечатує сховище і здає черговому парку. Черговий парку впевнившись у відповідності номеру печатки її відтиску, опечатує своєю печаткою і розписується в книзі обліку розпечатування паркових приміщень, бойових і стройових машин.

Згідно вимог ст.ст. 1, 3 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних силах України» від 21.09.1999 військове майно - це державне майно, закріплене за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил України (далі - військові частини). До військового майна належать будинки, споруди, передавальні пристрої, всі види озброєння, бойова та інша техніка, боєприпаси, пально-мастильні матеріали, продовольство, технічне, аеродромне, шкіперське, речове, культурно-просвітницьке, медичне, ветеринарне, побутове, хімічне, інженерне майно, майно зв`язку тощо.

Військове майно закріплюється за військовими частинами Збройних Сил України на праві оперативного управління.

З моменту надходження майна до Збройних Сил України і закріплення його за військовою частиною Збройних Сил України воно набуває статусу військового майна. Військові частини використовують закріплене за ними військове майно лише за його цільовим та функціональним призначенням. Облік, інвентаризація, зберігання, списання, використання та передача військового майна здійснюються у спеціальному порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно дост.6,7,9,13,14,15«Положення пропорядок обліку,зберігання,списання тавикористання військовогомайна уЗбройних силахУкраїни»,затвердженого ПостановоюКабінету МіністрівУкраїни від04.08.2000№1225,облік військовогомайна ведетьсяз метоюотримання данихпро йогонаявність,втрату,нестачу,рух,вартість таякісний (технічний)стан,необхідних дляорганізації матеріально-технічногозабезпечення військовихчастин,встановлення належногоконтролю заумовами зберігання,доцільністю таефективністю йоговикористання (витрачання),а такожз метоюпідготовки данихдля складенняоблікових документівта державноїстатистичної звітності,обліку підлягаєвсе військовемайно незалежно від його призначення та джерел надходження, облік військового майна повинен бути своєчасним, достовірним і точним, облік військового майна ведеться як у мирний час, так і в особливий період на об`єктах військового (корабельного) господарства, у службах забезпечення органів військового управління, службах військових частин і з`єднань, на складах, базах, в арсеналах згідно з цим Положенням та відповідними нормативно-правовими актами Міноборони, облік військового майна ведеться шляхом запису (відображення) в книгах (картках) обліку, інших матеріальних носіях інформації (далі - облікові документи) даних про кількість, якісний (технічний) стан, облікові та заводські номери, вартість (ціну) військового майна, а також про його рух, втрату та нестачу, військове майно зберігається з дотриманням вимог, передбачених документацією заводів-виробників. Умови зберігання цього майна повинні забезпечувати збереження його належного якісного (технічного) стану, виключати можливість втрати та відповідати вимогам вибухопожежобезпеки, експлуатація військового майна повинна здійснюватися відповідно до вимог документації заводів-виробників, порядок зберігання, використання і технічного обслуговування військового майна визначається статутами Збройних Сил, цим Положенням, нормативно-правовими актами і нормативними документами Міноборони та документацією заводів-виробників.

У відповідності до п.п. 2.15, 3.1.1, 3.1.9 «Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України» №300 від 16.07.1997 посадові особи військової частини і з`єднання, що здійснюють організацію та ведення військового (корабельного) господарства, відповідають за це господарство та виконують свої обов`язки згідно з вимогами Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та цього Положення, повинні здійснювати постійний контроль за правильним використанням матеріальних засобів, а також вживати необхідних заходів для боротьби з втратами, нестачами, псуванням і розкраданням, начальник служби зв`язку повинен знати наявність та технічний стан засобів зв`язку в частині, організовувати їх правильне використання, своєчасне обслуговування, зберігання і ремонт, не рідше одного разу на квартал здійснювати перевірку їх наявності та стану у підрозділах і на складі частини;контролювати виконання правил експлуатації, збереження, ремонту, технічного обслуговування та обліку озброєння, техніки та майна по службі зв`язку, організовувати розподіл та видачу озброєння, техніки і майна служби підрозділам частини згідно зі штатною потребою, планом бойової підготовки, табелями та нормами.

Відповідно до п.1 Примітки ст. 425 КК України, під військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов`язків, або виконують такі обов`язки за спеціальним дорученням повноважного командування.

Тобто, на момент вчинення інкримінованого злочину прапорщик ОСОБА_8 являвся військовою службовою особою.

Також, у військовій частині НОМЕР_1 проходять військову службу за контрактом сержант ОСОБА_5 та молодший сержант ОСОБА_9 .

Зокрема, сержант ОСОБА_5 , згідно наказу № 1-РС від 05.01.2015 начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначений на посаду начальника складу роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 .

Згідно наказу №4 від 08.01.2015 (по стройовій частині) командира військової частини НОМЕР_1 сержант ОСОБА_5 вважається таким, що справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов`язків за посадою.

У відповідності до посадової Інструкції начальника складу роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 сержант ОСОБА_5 відповідає за приймання та видачу, правильне зберігання, якісний стан, повну наявність та своєчасний облік матеріальних засобів, за підтримку внутрішнього порядку, санітарний та протипожежний стан у складі. Він підпорядковується начальнику служби пального і мастильних матеріалів військової частини, а з питань бойової підготовки, виконання розпорядку дня та внутрішнього порядку командиру роти матеріального забезпечення частини.

Сержант ОСОБА_5 як начальник складу повинен: знати номенклатуру матеріальних засобів, які зберігаються на складі, слідкувати за їх комплектністю, наявністю та якісним станом; суворо виконувати правила приймання, зберігання, видавання та здавання матеріальних засобів, не допускати випадків псування та нестач; приймати та видавати матеріальні засоби за встановленими документами; вести кількісний та якісний облік матеріальних засобів, що знаходяться на складі; щоденно подавати у діловодство частини прибутково-видаткові документи за минулий день; слідкувати за своєчасним поновленням матеріальних засобів, що зберігаються на складі; своєчасно здавати склад під охорону, а під час приймання складу з під охорони старанно перевіряти цілісність стін, даху, дверей та вікон, наявність, цілісність замків та пломб (відбитків печаток).

Поряд з цим, згідно наказу №1952 від 24.12.2019 «Про організацію служби військ і бойового навчання у військовій частині в 2020 навчальному році» підписаним начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 .Сагайдачного житлові та нежитлові споруди та приміщення військової частини, навчальну матеріально-технічну базу розподілено між підрозділами і призначено відповідальних за їх утримання та протипожежний стан, а тому сержант ОСОБА_5

визначений відповідальним за утримання будівлі №32/18 (склад ПММ), будівлі №32/39 (пункт заправки паливно-мастильних матеріалів) та склад паливно-мастильних матеріалів (резервуарна група).

Також, начальника складу роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 сержанту ОСОБА_5 надано право запечатувати (розпечатувати) відкривати і закривати приміщення, сховища, паркові приміщення і техніку печаткою №13дд, а саме: склад пального та мастильних матеріалів (буд №32/14, буд №32/17), пункт заправки, відповідно до цього наказу.

Згідно наказу №1521 від 18.12.2020 «Про організацію служби військ і бойового навчання у військовій частині в 2021 навчальному році» підписаним начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 .Сагайдачного житлові та нежитлові споруди, приміщення військової частини, навчальну матеріально-технічну базу розподілено між підрозділами і призначено відповідальних за їх утримання та протипожежний стан, яким сержант ОСОБА_5 визначений відповідальним за утримання будівлі №32/18 (склад ПММ), будівлі №32/39 (пункт заправки паливно-мастильних матеріалів) та склад паливно-мастильних матеріалів (резервуарна група).

Цим же наказом начальнику складу роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 сержанту ОСОБА_5 надано право запечатувати (розпечатувати) відкривати і закривати приміщення, сховища, паркові приміщення і техніку печаткою №13дд, а саме: склад пального та мастильних матеріалів (буд АДРЕСА_1 ), пункт заправки, відповідно до цього наказу.

Відповідно до наказу № 23-РС від 26.02.2019 начальника Національної академії сухопутних військ ім.П.Сагайдачного, молодшого сержанта ОСОБА_9 призначено на посаду головного сержанта командира комендантського відділення комендантського взводу комендантської роти військової частини НОМЕР_1 .

Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 41 від 26.02.2019 (по стройовій частині) молодший сержант ОСОБА_9 вважається таким, що справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов`язків за посадою.

Молодший сержант ОСОБА_9 у відповідності до наказів командира військової частини НОМЕР_1 у період з січня 2020 року по березень 2021 року призначався у добовий наряд старшим поста оточення військової частини НОМЕР_1 .

Відповідно до Інструкції старшого поста оточення, затвердженої командиром військової частини НОМЕР_1 (далі Інструкція), старший поста оточення призначається з числа офіцерів або військовослужбовців військової служби за контрактом. Старший поста оточення відповідає за забезпечення заходів безпеки під час проведення стрільб, занять, перепускний режим на територію військової частини та несення служби спостерігачем поста оточення. Він підпорядковується командиру військової частини, начальнику штабу військової частини та черговому військової частини НОМЕР_1 , а під час проведення занять з бойової підготовки начальнику оточення та черговому відділу планування, організації контролю та безпеки.

Молодший сержант ОСОБА_9 перебуваючи у добовому наряді та виконуючи обов`язки старшого поста оточення, відповідно до Інструкції зобов`язаний: після прибуття на пост оточення, прийняти за описом документацію, обладнання, внутрішній порядок, перевірити ведення книги обліку руху транспортних засобів які перетинають пост оточення; старший поста оточення зобов`язаний доповідати черговому військової частини по телефону про стан справ підчас чергування, а у разі виникнення подій та надзвичайних ситуацій негайно і діяти у відповідності до вказівок черговому військової частини та інструкцій; пропускати на територію військової частини транспортні засоби за перепустками встановленого зразку, відповідно підписаного командиром військової частини списку, або з дозволу командира та начальника штабу військової частини, перевіряючи при цьому на предмет заборони перевезення вибухонебезпечних предметів, алкогольних напоїв, сторонніх осіб,при виявленнінегайно доповідати черговому військової частини та діяти відповідно до його вказівок; у разі прибуття до поста оточення транспортних засобів особисто підходити до водія та відрекомендуватись, при цьому з`ясовувати мету прибуття до військової частини, у разі пред`явлення перепустки на право проїзду на територію встановленого зразку впевнитись в її достовірності, заповнити книгу обліку руху транспортних засобів, які перетинають пост оточення, попередити водія про встановлену швидкість руху на території військової частини та пропустити транспортний засіб. У разі присутності з водієм транспортного засобу інших осіб з`ясувати їх особу та право на перебування на території військової частини, у разі відсутності в них підтверджуючих документів на право перебування на території військової частини не пропускати їх на територію та доповідати черговому військової частини; доповідати черговому та начальнику штабу військової частини, про осіб, у правильності оформлення документів яких виникли сумніви; у випадку прибуття до поста оточення колон військовослужбовців (транспортних засобів) уточняти у них посаду, військове звання, прізвище, ініціали, номер мобільного телефону старшого колони, бойовий та чисельний склад колони, мету прибуття роблячи при цьому запис в робочий зошит та доповідати командиру військової частини (начальнику штабу військової частини) та черговому військової частини, пропускати колони тільки з дозволу командира військової частини (начальника штабу військової частини) та чергового військової частини; після 18.00 військові транспортні засоби випускати тільки при наявності відповідної відмітки в шляховому листі та з дозволу чергового військової частини роблячи відповідний запис в робочому зошиті; після 19.00 транспортні засоби пропускати тільки з дозволу чергового військової частини роблячи відповідний запис в робочому зошиті; особовий склад контингентів іноземних країн пропускати на територію військової частини тільки у разі наявності перепустки встановленого зразку та наявності у особового складу відповідної ID картки з підтвердженням особи, інших пропускати тільки у відповідності затвердженої програми перебування на території військової частини, або з дозволу командира (начальника штабу) військової частини; військові транспортні засоби іноземних країн випускати з території військової частини тільки з дозволу чергового військової частини; старшому поста оточення дозволяється відпочивати з 1.00 до 5.00, в кімнаті відпочинку з дозволу чергового частини; постійно перебувати на посту оточення, залишаючи пост з дозволу чергового військової частини (начальника оточення), призначати замість себе спостерігача.

З інструкції огляду транспортних засобів при в`їзді на територію парку затвердженої командиром військової частини НОМЕР_1 відомо, що огляд транспортних засобів здійснюється з метою недопущення несанкціонованого ввозу (вивозу) майна, вибухових речовин, виключення допуску на територію військової частини невідомих осіб, тощо. Перед в`їздом транспортного засобу на територію парку, черговий парку зобов`язаний:

- перевірити у водія транспортного засобу наявність перепустки, що дозволяє йому проїзд на територію та посвідчення особи або паспорт, для звірки фотографії з особою пред`явника, дорожній лист, а при наявності вантажу матеріальну перепустку;

- ретельно оглянути транспортний засіб;

- оглянути інші місця на предмет несанкціонованого ввозу (вивозу) майна, вибухових речовин;

- разом з матеріально відповідальною особою оглянути майно, що возиться (вивозиться);

- у випадках виявлення підозрілих предметів негайно доповідати оперативному черговому парку;

- особливу увагу звертати на наявність недозволених предметів в запасних колесах, дверцятах, ящиках та інших місцях. Для огляду важкодоступних місць використовувати оглядове дзеркало.

Таким чином, у період з липня 2020 року по березень 2021 року прапорщик ОСОБА_8 , перебуваючи на посаді командира автомобільного взводу роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 , сержант ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді начальника складу роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 , виконуючи службові обов`язки за вищевказаними посадами та під час перебування у складі добового наряду, а також молодший сержант ОСОБА_9 , будучи призначеним у склад добового наряду обіймали посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій військовою службовою особою, тобто являлись військовими службовими особами.

Згідно зі ст.ст. 3, 22, 23 Закону України «Про запобігання корупції» прапорщику ОСОБА_8 , сержанту ОСОБА_5 та молодшому сержанту ОСОБА_9 , як військовим службовим особам Збройних сил України забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах. Забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб у зв`язку із здійсненням такими особами діяльності, пов`язаної із виконанням функцій держави.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про запобігання корупції» особа, уповноважена на виконання функцій держави, у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов`язана невідкладно вжити заходів щодо: відмови від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб`єктів у сфері протидії корупції.

Однак, ОСОБА_9 , незважаючи на обов`язок неухильно дотримуватися вищезазначених норм, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою особистого незаконного збагачення, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, вирішив стати на злочинний шлях, вчинивши корупційне правопорушення, шляхом зловживання службовим становищем спрямоване на викрадення іншого військового майна дизельного палива, яке перебувало у автозаправному модулі пункту заправки складу паливно-мастильних матеріалів військової частини НОМЕР_1 (далі - пукт заправки складу ПММ ), виконуючи роль пособника в організованій групі створеній прапорщиком ОСОБА_8 , за наступних обставин.

Так, в липні 2020 року (більш точної дати органом досудового розслідування не встановлено) прапорщик ОСОБА_8 , вирішив створити та очолити організовану групу, метою якої було викрадення іншоговійськового майна дизельногопалива,яке перебувалоу автозаправномумодулі пунктузаправки складупаливно-мастильнихматеріалів військовоїчастини НОМЕР_1 для особистого незаконного збагачення. Крім цього, для реалізації розробленого злочинного плану, ОСОБА_8 залучив до протиправної злочинної схеми осіб зчисла своїхзнайомих співслужбовців,а самесержанта ОСОБА_5 ,який обіймавпосаду начальникаскладу ротиматеріального забезпеченнявійськової частини НОМЕР_1 та молодшогосержанта ОСОБА_9 ,який перебувавна посадіголовного сержанта командиракомендантського відділеннякомендантського взводукомендантської ротивійськової частини НОМЕР_1 та якийз липня2020рокупо березень2021року періодичнозаступав удобовий нарядстаршим постівоточення контрольно-пропускнихпунктів військовоїчастини НОМЕР_1 . Вказані члени організованої злочинної групи, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, та всіх учасників, були об`єднані єдиним планом з розподілом функцій та ролей, спрямованих на досягнення цього плану, також були обізнані про дії кожного з них та схвалювали їх, мали єдиний намір на особисте збагачення шляхом викрадення іншого військового майна дизельного пального та усвідомлювали, що приймають участь у злочинній діяльності, чітко виконували відведені їм функції.

Всі учасники організованої групи мали єдиний намір на особисте збагачення, шляхом вчинення злочинів, пов`язаних з викраденням дизельного палива, яке перебувало у автозаправному модулі пукту заправки складу ПММ, шляхом зловживання службовим становищем, ретельно готувались до вчинення злочинів, формували надлишок дизельного пального, шляхом виготовлення фіктивних документів, а саме: роздавальних (здавальних відомостей) та дорожніх листів, здійснювали пошук осіб, з числа місцевих мешканців для збуту останнім викраденого дизельного палива, розробляли безпечний маршрут для в`їзду та виїзду на територію військової частини НОМЕР_1 автомобілів, для транспортування викраденого дизельного палива, а виручені кошти за здобуте злочинним шляхом військове майно розподіляли між собою та витрачали на власні потреби.

ОСОБА_8 , діяв як організатор групи, згідно своєї ролі керував підготовкою до крадіжок дизельного палива, яке перебуває у автозаправному модулі пукту заправки складу ПММ, проводив розвідку місця скоєння злочину та території військової частини на факт відсутності на її території військових посадових осіб, з числа командування військової частини, задля не викриття злочинної схеми усіх учасників організованої групи, підшукував осіб з числа місцевих мешканців для збуту їм викраденого дизельного палива, а також діяв як виконавець у співучасті з іншими учасниками організованої групи. Отримуючи в результаті вчинення злочинної діяльності дизельне паливо, здобуте злочинним шляхом, ОСОБА_8 забезпечував його збут і сприяв іншим членам організованої групи у виконанні спільного розробленого злочинного плану.

ОСОБА_5 та ОСОБА_9 діяли як пособники у вчиненні викрадення дизельного палива, яке перебуває у автозаправному модулі пукту заправки складу ПММ.

Так, ОСОБА_5 згідно відведеної йому ролі та будучи матеріально-відповідальною особою і маючи безпосередній доступ до пукту заправки ПММ, задля не викриття злочинної схеми усіх учасників організованої групи формував надлишок дизельного пального, шляхом виготовлення фіктивних документів, а саме: роздавальних (здавальних відомостей) та дорожніх листів, а також передав ОСОБА_8 ключі від пукту заправки складу ПММ та спеціального магніту, без застосування якого не працює вищевказаний модуль.

ОСОБА_9 згідно відведеної йому ролі перебуваючи, в тому числі у складі добового наряду, будучи старшим поста оточення військової частини НОМЕР_1 , діючи у відповідності до спільного розробленого плану, на проханням ОСОБА_8 пропускав на територію військової частини місцевих мешканців, яким збувалося викрадене дизельне пальне, в тому числі транспортні засоби, якими таке вивозилося з території військової частини. Також, у разі невиконання службових обов`язків у добовому наряді, на прохання ОСОБА_8 , здійснював телефонні розмови із іншими військовослужбовцями, які на момент вчинення злочину знаходилися в добовому наряді на пості оточення, через який пропускались транспортні засоби та особи, яким збувалося дизельне пальне, з прохання безперешкодно їх пропустити не оглядаючи транспортний засіб. Окрім цього, проводив розвідку території військової частини на факт відсутності на її території військових посадових осіб, з числа командування військової частини, та інших службових осіб, які могли викрити їх протиправну діяльність, задля не викриття злочинної схеми усіх учасників організованої групи.

Всі учасники організованої групи мали єдиний намір на вчинення корисливих злочинів з метою заволодіння шляхом зловживання службовим становищем дизельним пальним, яке перебувало на обліку та у віданні військової частини НОМЕР_1 , діяли згідно розробленого плану узгодженого з організатором, спрямованого на досягнення єдиного результату, з яким були обізнані, та з чітким розподілом функцій кожного з них.

Організована злочинна група характеризувалась наступними ознаками: наявність 3 осіб учасників; стійкість організованої групи, яка була забезпечена стабільним складом її учасників, постійністю зв`язків усіх співучасників, з метою систематичного вчинення корисливих кримінальних правопорушень, діяльність якої тривала з липня 2020 року по березень 2021року і була припинена 25.03.2021 внаслідок затримання її організатора ОСОБА_8 ; наявність єдиного відомого всім учасникам організованої групи плану злочинної діяльності, який полягав в тому, що всі учасники організованої групи, вступаючи в неї володіли чіткою інформацією про злочинні дії, які потрібно буде вчиняти крадіжки дизельного пального з автозаправного модуля пункту заправки складу паливно-мастильних матеріалів військової частини НОМЕР_1 . Під час здійснення злочинної діяльності, угруповання використовувало ключі та спеціальний магніт від пукту заправки складу ПММ, які постійно знаходились у сержанта

ОСОБА_5 , без застосування яких не працюв автозаправний модуль, а також мобільні телефони для постійної комунікації між учасниками організованої злочинної групи.

Досудовим розслідуванням встановлено, що у липні 2020 року більш точні дата та час у ході проведення досудового розслідування не встановлено, мешканець м. Яворова Яворівського району Львівської області ОСОБА_10 довідався від знайомих, що на території Яворівського полігону (територія військової частини НОМЕР_1 ) здійснюється продаж паливно-мастильних матеріалів за цінами нижчими від загальнодержавних цін. Оскільки ОСОБА_10 зацікавила вказана інформація, як потенційного покупця, він звернувся за наданим йому номером телефону та у ході телефонної розмови познайомився із чоловіком, який представився ОСОБА_11 (у подальшому встановлено, що цією особою є ОСОБА_8 ).

Також, в ході досудового розслідування встановлено, що упродовж травня-червня 2020 року до прапорщика ОСОБА_8 неодноразово звертався мешканець с. Пісоцьке Яворівського району Львівської області ОСОБА_12 із проханням продажу йому паливно-мастильних матеріалів, призначених для використання виключно у Збройних силах України дизельного палива.

Так, 07.07.2020 прапорщик ОСОБА_8 , достовірно знаючи про те, що 08.07.2020 його буде призначено у добовий наряд черговим парку по охороні та обороні складу паливно-мастильних матеріалів військової частини НОМЕР_1 , діючи умисно та виконуючи наперед визначену в організованій групі функцію організатора, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, в умовах особливого періоду, крім воєнного стану, під час розмови за допомогою засобів мобільного зв`язку повідомив ОСОБА_12 та ОСОБА_10 про можливість продажу їм 08.07.2021 після 18:00 год. паливно-мастильних матеріалів, призначених для використання виключно у Збройних силах Українидизельного палива та про передачу йому, ОСОБА_8 грошових коштів в сумі 13 грн. за 1 л. дизельного палива.

Надалі,08.07.2021 ОСОБА_8 розуміючи,що ОСОБА_5 будучи матеріально-відповідальноюособою імаючи безпосереднійдоступ допукту заправкиПММ,згідно розподілуфункцій учасниківгрупи спрямованихна досягненняєдиного злочинногоплану,зловживаючи службовимстановищем,сформував надлишокдизельного пального,шляхом виготовленняфіктивних документів,а саме:роздавальних (здавальнихвідомостей)та дорожніхлистів,задля невикриття злочинноїсхеми усіхучасників організованоїгрупи,а ОСОБА_9 перебуває удобовому нарядістаршим постаоточення «Коти-1»військової частини НОМЕР_1 та сприятимебезперешкодному в`їздута виїздуна територіювійськової частини НОМЕР_1 транспортних засобів,під керуваннямосіб,яким продаватиметьсявикрадене дизельнепаливо,діючи умиснов умовахособливого періоду,крім воєнногостану підчас телефонноїрозмови з ОСОБА_12 та ОСОБА_10 яка відбуласяблизько о15:00год.домовився пропродаж останньому паливно-мастильних матеріалів, призначених для використання виключно у Збройних силах України дизельного палива.

Після чого, ОСОБА_8 , діючи умисно переслідуючи корисливий мотив, близько 19:02 год. зателефонував до ОСОБА_9 , який перебував у добовому наряді старшим поста оточення «Коти - 1» військової частини НОМЕР_1 та згідно відведеної йому ролі у відповідності до спільного розробленого плану надав вказівку провести розвідку території військової частини на факт відсутності військових посадових осіб, з числа командування військової частини, задля не викриття злочинної схеми усіх учасників організованої групи та повідомити його додаткового про результати.

В подальшому, ОСОБА_8 будучи проінформованим ОСОБА_9 та переконаним, що у вчиненні злочину немає перешкод, близько о 22:03 год. зателефонував до ОСОБА_12 та ОСОБА_10 та повідомив про можливість безперешкодного заїзду на територію військової частини НОМЕР_1 .

Цього ж дня, близько 22:46 год. ОСОБА_12 під час заїзду на автомобілі типу фургон (інші ідентифікуючі ознаки органом досудового розслідування не встановлені) на територію військової частини НОМЕР_1 через пост оточення «Коти-1» зателефонував до ОСОБА_8 та передав слухавку ОСОБА_9 , який його зустрів та перебував у добовому наряді старшим цього поста, якому ОСОБА_8 відповідно до відведеної ролі у складі організованої групи надав вказівку пропустити ОСОБА_12 на, що ОСОБА_9 , діючи умисно в складі організованої групи, зловживаючи своїм службовим становищем, в супереч покладених на нього функціональних обов`язків передбачених інструкцією старшого поста оточення затвердженої командиром військової частини НОМЕР_1 , інструкції огляду транспортних засобів при в`їзді на територію парку затвердженої командиром військової частини НОМЕР_1 та Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, безперешкодно, без огляду документів на право в`їзду та огляду транспортного засобу пропустив на територію військової частини НОМЕР_1 транспортний засіб під керуванням ОСОБА_12 .

Близько 22:53 год. цього ж дня, ОСОБА_10 під час заїзду на автомобілі типу фургон марки «Opel» (Опель), моделі «Movano» (Мовано), реєстраційний номер НОМЕР_2 на територію військової частини НОМЕР_1 через пост оточення «Коти - 1» зателефонував до ОСОБА_8 та передав слухавку ОСОБА_9 , який його зустрів та перебував у добовому наряді старшим цього поста, якому ОСОБА_8 відповідно до відведеної ролі у складі організованої групи надав вказівку пропустити ОСОБА_10 на, що ОСОБА_9 , діючи умисно в складі організованої групи, безперешкодно, без огляду документів на право в`їзду та огляду транспортного засобу пропустив на територію військової частини НОМЕР_1 транспортний засіб під керуванням ОСОБА_10 .

Надалі, ОСОБА_8 будучи військовою посадовою особою, перебуваючи у добовому наряді черговим парку по охороні та обороні складу паливно-мастильних матеріалів військової частини НОМЕР_1 , незважаючи на обов`язок неухильно дотримуватися вищезазначених нормативно-правових актів, в умовах особливого періоду, крім воєнного стану, діючи в складі організованої групи із ОСОБА_5 та ОСОБА_9 у нічний час безперешкодно пропустив на територію парку військової частини НОМЕР_1 , транспортні засоби типу фургон, під керуванням ОСОБА_12 та ОСОБА_10 , де з автозаправного модуля пункту заправки складу ПММ, із застосуванням отриманих від ОСОБА_5 ключів від пукту заправки складу ПММ та спеціального магніту, без застосування якого не працює вищевказаний модуль, запустивши модуль автозаправної станнції викрав дизельне пальне об`ємом 1000 літрів, яке за допомогою паливороздавального крану залив в підготовлені ОСОБА_12 ємкості та отримав за це грошові кошти в загальній сумі 1300 гривень, які в подальшому розділив між усіма учасниками організованої групи.

Продовжуючи свою протиправну діяльність, діючи в аналогічний спосіб, запустивши модуль автозаправної станнції, викрав дизельне пальне об`ємом 1000 літрів, яке за допомогою паливороздавального крану залив в підготовлені ОСОБА_10 ємкості та отримав за це грошові кошти в загальній сумі 1300 гривень, які в подальшому розділив між усіма учасниками організованої групи.

Отримавши викрадене інше військове майно дизельне пальне, ОСОБА_12 та ОСОБА_10 за сприяння ОСОБА_9 , відповідно до розподіленої ролі, без належного огляду транспортних засобів, безперешкодно вивезли з території військової частини НОМЕР_1 зазначене майно, викрадене ОСОБА_8 .

В результаті, вищевказаних незаконних дій ОСОБА_8 , ОСОБА_5 та ОСОБА_9 , які зорганізувалися у спільне об`єднання для вчинення злочину пов`язаного з викраденням паливно-мастильних матеріалів, призначених для використання виключно у Збройних силах України дизельного палива, військовій частині НОМЕР_1 заподіяно збитків на суму 47720 гривень.

Оскільки дизельне паливо було передане ОСОБА_8 ОСОБА_10 на території військової частини НОМЕР_1 у нічний час з військового модуля автозаправної станнції, у ОСОБА_10 виник обґрунтований сумнів щодо законності описаних дій ОСОБА_8 та інших військовослужбовців, у зв`язку з чим ОСОБА_10 повідомив про вказаний факт правоохоронні органи та у подальшому діяв під їх контролем з метою викриття злочинної діяльності ОСОБА_8 та інших учасників організованої групи.

В подальшому, продовжуючи свою протиправну діяльність, діючи в складі організованої групи, 16.07.2020 ОСОБА_8 діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, повторно, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, повторно, в умовах особливого періоду, крім воєнного стану повторно домовився з мешканцем с. ПісоцькеЯворівського району Львівської області ОСОБА_12 про можливість продажу йому паливно-мастильних матеріалів, призначених для використання виключно у Збройних силах України дизельного палива та про передачу йому, ОСОБА_8 грошових коштів за реалізоване дизельне пальне.

Надалі, 17.07.2020, ОСОБА_8 будучи військовою посадовою особою, перебуваючи у добовому наряді черговим парку по охороні та обороні складу паливно-мастильних матеріалів військової частини НОМЕР_1 , діючи в складі організованої групи із ОСОБА_5 та ОСОБА_9 , розуміючи, що ОСОБА_5 будучи матеріально - відповідальною особою і маючи безпосередній доступ до пукту заправки ПММ, згідно розподілу функцій учасників групи спрямованих на досягнення єдиного злочинного плану, сформував надлишок дизельного пального, шляхом виготовлення фіктивних документів, а саме: роздавальних (здавальних) відомостей та дорожніх листів, задля не викриття злочинної схеми усіх учасників організованої групи, а ОСОБА_9 сприятиме безперешкодному в`їзду та виїзду на територію військової частини НОМЕР_1 транспортних засобів, під керуванням осіб, яким продаватиметься викрадене дизельне паливо, діючи умисно в умовах особливого періоду, вчинив викрадення паливно-мастильних матеріалів, призначених для використання виключно у Збройних силах України дизельного палива, яке перебувало у автозаправному модулі пукту заправки складу ПММ, за наступних обставин.

В цей же день, близько 00:09 год., ОСОБА_8 зателефонував ОСОБА_12 та повідомив про можливість безперешкодного заїзду на територію військової частини НОМЕР_1 . Через деякий час, ОСОБА_12 на автомобілі типу фургон (інші ідентифікуючі ознаки органом досудового розслідування не встановлені) за сприяння учасника організованої групи ОСОБА_9 , який відповідно до відведеної ролі посприяв, шляхом впливу на військовослужбовців, що знаходилися у добовому наряді на пості оточення «Коти - 1» у безперешкодному заїзді транспортного засобу, під керуванням ОСОБА_12 , без огляду документів на право в`їзду та огляду транспортного засобу на територію військової частини НОМЕР_1 .

Надалі, ОСОБА_8 будучи військовою посадовою особою, перебуваючи у добовому наряді черговим парку по охороні та обороні складу паливно-мастильних матеріалів військової частини НОМЕР_1 , незважаючи на обов`язок неухильно дотримуватися вищезазначених нормативно-правових актів, в умовах особливого періоду, крім воєнного стану, діючи повторно в складі організованої групи із ОСОБА_5 та ОСОБА_9 , у нічний час безперешкодно пропустив на територію парку військової частини НОМЕР_1 транспортний засіб типу фургон, під керуванням ОСОБА_12 , де з автозаправного модуля пункту заправки складу ПММ, із застосуванням отриманих від ОСОБА_5 ключів від пукту заправки складу ПММ та спеціального магніту, без застосування якого не працює модуль автозаправної станнції, запустивши модуль автозаправної станції викрав дизельне пальне об`ємом 1000 літрів, яке за допомогою паливороздавального крану залив в підготовлені ОСОБА_12 ємкості за, що отримав грошові кошти у невстановленій органом досудовго розслідування сумі, які в подальшому розділив між усіма учасниками організованої групи.

Отримавши викрадене інше військове майно дизельне пальне, ОСОБА_12 за сприяння ОСОБА_9 , відповідно до розподіленої ролі, без належного огляду транспортного засобу, безперешкодно вивіз з території військової частини НОМЕР_1 зазначене майно, викрадене ОСОБА_8 .

Цієї ж ночі, 17.07.2020, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_8 будучи військовою посадовою особою, перебуваючи у добовому наряді черговим парку по охороні та обороні складу паливно-мастильних матеріалів військової частини НОМЕР_1 , незважаючи на обов`язок неухильно дотримуватися вищезазначених нормативно-правових актів, в умовах особливого періоду, крім воєнного стану, продовжуючи злочинну діяльність пов`язану із викраденням дизельного палива, діючи повторно, шляхом зловживання службовим становищем, яке перебувало у автозаправному модулі пукту заправки складу ПММ військової частини НОМЕР_1 в складі організованої групи із ОСОБА_5 та ОСОБА_9 за аналогічною указаною вище злочинною схемою, розробленою учасниками організованої групи, знову безперешкодно пропустив на територію парку військової частини НОМЕР_1 транспортний засіб типу фургон, під керуванням ОСОБА_12 , який після розвантаження попередньо вивезених 1000 літрів дизельного пального з військової частини НОМЕР_1 повернувся назад у відповідності до попередньої домовленості з ОСОБА_8 .

ОСОБА_8 перебуваючи поруч автозаправного модуля пункту заправки складу ПММ, із застосуванням отриманих від ОСОБА_5 ключів від пукту заправки складу ПММ та спеціального магніту, без застосування якого не працює вищевказаний модуль, запустивши модуль автозаправної станції викрав дизельне пальне об`ємом 1000 літрів, яке за допомогою паливороздавального крану залив в підготовлені ОСОБА_12 ємкості за, що отримав грошові кошти у невстановленій органом досудовго розслідування сумі, які в подальшому розділив між усіма учасниками організованої групи.

В результаті, вищевказаних незаконних дій ОСОБА_8 , ОСОБА_5 та ОСОБА_9 , які зорганізувалися у спільне об`єднання для вчинення злочину пов`язаного з викраденням паливно-мастильних матеріалів, призначених для використання виключно у Збройних силах України дизельного палива, військовій частині НОМЕР_1 , заподіяно збитків на суму 47720 гривень.

Окрім цього, 19.03.2021 ОСОБА_8 діючи умисно та виконуючи наперед визначену в організованій групі функцію організатора, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, в умовах особливого періоду, під час розмови за допомогою засобів мобільного зв`язку повідомив ОСОБА_10 про можливість продажу йому 19.03.2021 паливно-мастильних матеріалів, призначених для використання виключно у Збройних силах України дизельного палива та про передачу йому, ОСОБА_8 грошових коштів в сумі 19грн. за 1 л. дизельного палива.

Цього ждня, ОСОБА_8 розуміючи,що ОСОБА_5 будучи матеріально-відповідальноюособою імаючи безпосереднійдоступ допукту заправкиПММ,згідно розподілуфункцій учасниківгрупи спрямованихна досягненняєдиного злочинногоплану,сформував надлишокдизельного пального,шляхом виготовленняфіктивних документів,а саме:роздавальних (здавальнихвідомостей)та дорожніхлистів,задля невикриття злочинноїсхеми усіхучасників організованоїгрупи,а ОСОБА_9 перебуває удобовому нарядістаршим постаоточення «Коти-1»військової частини НОМЕР_1 та сприятимебезперешкодному в`їздута виїздуна територіювійськової частини НОМЕР_1 транспортних засобів,під керуваннямосіб,яким продаватиметься викрадене дизельне паливо, діючи умисно в умовах особливого періоду, під час розмови з ОСОБА_10 , яка відбулася близько о 12:55 год. домовився про продаж останньому паливно-мастильних матеріалів, призначених для використання виключно у Збройних силах України дизельного палива.

В подальшому, ОСОБА_8 будучи переконаним, що у вчиненні злочину немає перешкод, близько о 21:53 год. зателефонував до ОСОБА_9 та надав йому вказівку безперешкодного пропустити на територію військової частини НОМЕР_1 транспортних засобів, під керуванням ОСОБА_13 , який діяв від імені ОСОБА_10 та під контролем правоохоронних органів, якому мав намір збути викрадене дизельне паливо для ОСОБА_10 .

Цього ж дня, близько 23:01 год. ОСОБА_13 на автомобілі типу фургон марки «Opel» (Опель), моделі «Movano» (Мовано), реєстраційний номер НОМЕР_2 прибув до поста оточення «Коти - 1» військової частини НОМЕР_1 , де його зустрів ОСОБА_9 , який перебував у добовому наряді старшим цього поста. ОСОБА_9 діючи умисно, відповідно до відведеної йому ролі у складі організованої групи за вказівкою ОСОБА_8 , в супереч покладених на нього функціональних обов`язків передбачених інструкцією старшого поста оточення затвердженої командиром військової частини НОМЕР_1 , інструкції огляду транспортних засобів при в`їзді на територію парку затвердженої командиром військової частини НОМЕР_1 та Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, безперешкодно, без огляду документів на право в`їзду та огляду транспортного засобу пропустив на територію військової частини НОМЕР_1 транспортний засіб під керуванням ОСОБА_13 .

Надалі, ОСОБА_8 19.03.2021 близько 23:11 год. будучи військовою посадовою особою, перебуваючи у добовому наряді черговим парку по охороні та обороні складу паливно-мастильних матеріалів військової частини НОМЕР_1 , незважаючи на обов`язок неухильно дотримуватися вищезазначених нормативно-правових актів, в умовах особливого періоду, діючи в складі організованої групи із ОСОБА_5 та ОСОБА_9 у нічний час безперешкодно пропустив на територію парку військової частини НОМЕР_1 , транспортний засіб типу фургон, під керуванням ОСОБА_13 , який діяв від імені ОСОБА_10 та під контролем правоохоронних органів, де з автозаправного модуля пункту заправки складу ПММ, із застосуванням отриманих від ОСОБА_5 ключів від пукту заправки складу ПММ та спеціального магніту, без застосування якого не працює вищевказаний модуль, запустивши модуль автозаправної станнції викрав дизельне пальне об`ємом 2000 літрів, яке за допомогою паливороздавального крану залив в підготовлені ОСОБА_13 ємкості.

Отримавши викрадене інше військове майно дизельне пальне, ОСОБА_13 за сприяння ОСОБА_9 , відповідно до розподіленої ролі, без належного огляду транспортного засобу, безперешкодно вивіз з території військової частини НОМЕР_1 зазначене майно, викрадене ОСОБА_8 .

Надалі, 25.03.2021, близько 06.55 год., ОСОБА_8 під час зустрічі із ОСОБА_10 біля приміщення Новояворівської міської ради, що за адресою: вул. Шевченка, 2, м. Новояворівськ, Яворівського району Львівської області, діючи умисно в інтересах учасників організованої групи, з корисливих мотивів, з метою особистого незаконного збагачення, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, одержав від ОСОБА_10 пакет, у якому знаходились спеціальні імітаційні засоби, які імітували грошові кошти гривні, а також грошові кошти у сумі 1000 гривень, які були сприйняті ОСОБА_8 як неправомірна вигода в сумі 38000 гривень за передачу останньому паливно-мастильних матеріалів, призначених для використання виключно у Збройних силах України дизельного палива об`ємом 2000 літрів, після чого о 07.03 год. 25.03.2021 ОСОБА_8 був затриманий працівниками правоохоронних органів поблизу зупинки громадського транспорту по вул. Степана Бандери, 6 у м. Новояворівськ, Яворівського району Львівської області при спробі втечі з місця отримання грошових коштів.

В результаті, вищевказаних незаконних дій ОСОБА_8 , ОСОБА_5 та ОСОБА_9 , які зорганізувалися у спільне об`єднання для вчинення злочину пов`язаного з викраденням паливно-мастильних матеріалів, призначених для використання виключно у Збройних силах України дизельного палива військовій частині НОМЕР_1 заподіяно збитків на суму 47720 гривень.

В цілому, внаслідок вищевказаних протиправних дій ОСОБА_8 , ОСОБА_5 та ОСОБА_9 , які зорганізувалися у спільне об`єднання для вчинення злочину пов`язаного з викраденням паливно-мастильних матеріалів, призначених для використання виключно у Збройних силах України дизельного палива військовій частині НОМЕР_1 заподіяно збитків на загальну суму 143160 гривень.

ОСОБА_5 займає посаду старшого водія автомобільного відділення автомобільного взводу роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 .

Перебування ОСОБА_5 на даній посаді безпосередньо сприяло вчиненню ним інкримінованого кримінального правопорушення, і продовжуючи перебувати на вказаній посаді, зможе надавати поради іншим військовослужбовцям щодо організації вчинення правопорушень, сприяти цьому. Крім того, підозрюваний зможе продовжити свою злочинну корисливу діяльність або перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав з наведених у клопотанні мотивів.

Підозрюваний та його захисник просили при розгяді даного клопотання врахувати те, що підозрюваний не займає начальницької посади, тому вважають, що відсторонення його від посади є недоцільним.

Вивчивши та дослідивши матеріали клопотання, додані до нього документи, приходжу до наступного висновку.

До Єдиного реєстру досудового розслідування за №62019140000001307 від 25.11.2019 внесені дані з приводу вчинення кримінального правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 28 - ч. 3 ст. 410 КК України.

Про підозру у вчинені злочину, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 28 - ч. 3 ст.410 КК України ОСОБА_5 повідомлено 24.11.2021. В силу вимог ст. 12 КК України такий злочин є особливо тяжким.

Також, вказаний злочин віднесено до злочинів проти встановленого порядку несення військової служби (військові кримінальні правопорушення).

Відповідно донаказу № 32-РС від 05.04.2021 начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , сержанта ОСОБА_5 призначено на посаду старшого водія автомобільного відділення автомобільного взводу роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 .

Згідно ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції», особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Зазначена норма права, виходячи з її системного тлумачення та способу викладення її змісту є відсилочною (бланкетною), тобто містить посилання на іншу норму права та може застосовуватися лише в поєднанні із цією нормою.

При цьому, системний лінгвістично-логічний аналіз цієї норми дозволяє стверджувати, що законодавець, застосовуючи для семантико-синтаксичного відношення в реченні дієслово недоконаного виду «підлягає», яке відповідає на запитання «чому?», означає «підпадати під дію» та зумовлює «залежність від чогось», настання наслідку (відсторонення від посади) поставив в залежність від факту повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину у сфері службової діяльності, після чого зробив відсилку до закону, яким регулюється порядок застосування такого наслідку.

В свою чергу, «законом», згадка про який міститься у положеннях ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» є виключно відповідні положення КПК України, які власне, і регулюють порядок застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як відсторонення від посади.

Іншими словами, граматична побудова норми ч. 5 ст. 65-1 Закону України, яка визначає її юридичний зміст не містить імперативної вказівки на відсторонення особи від посади у випадку вчинення нею злочину у сфері службової діяльності, як це наприклад, могло б бути у випадку вживання у реченні присудка з допоміжним дієсловом «повинен бути», а лише вказує, що вчинення цього злочину є однією з спеціальних умов для відсторонення особи від посади, тоді як іншими спеціальними умовами для відсторонення особи від посади, згідно ч. 1 ст. 154 КПК України, є вчинення виключно злочину, а не кримінального проступку.

Водночас, поряд з такими умовами для відсторонення особи від посади норми ч. 1 ст. 157 КПК України визначають підстави для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження.

Вказане узгоджується з положенням ч. 2 ст. 1 КПК України, яка визначає, що кримінальне процесуальне законодавство України складається не лише з КПК України, але й з інших законів України.

Згідно ст. 2 КПК України основним завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден не винуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Одним із методів державної реакції на порушення, що носять кримінально-правовий характер, є заходи забезпечення кримінального провадження, передбачені ст. 131 КПК України, які виступають важливим елементом механізму здійснення завдань кримінального провадження при розслідуванні злочинів.

За змістом ч. 3 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що:

1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;

2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора;

3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.

Відсторонення від посади, згідно з п. 4 ч. 2 ст.131 КПК України є заходом забезпечення кримінального провадження.

Відповідно до ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.

При вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов`язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб (ч.2 ст.157 КПК України).

Проаналізувавши наведені у клопотанні обставини та додані до нього документи, якими слідчий підтверджує доводи клопотання, вважаю, що вони свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним ОСОБА_5 інкримінованого кримінального правопорушення, що підтверджується наступними доказами, зокрема:

- матеріалами УСР у Львівській області ДСР НП України, які стали підставою внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань;

- заявою ОСОБА_10 про вчинення кримінального правопорушення від 17.07.2020, в якій викладено обставини незаконної реалізації паливно-мастильних матеріалів, які перебувають у віданні військової частини НОМЕР_1 ;

- протоколами допиту свідка ОСОБА_10 , який детально повідомив про обставини незаконної реалізації паливно-мастильних матеріалів, які перебувають у віданні військової частини НОМЕР_1 та одержання ОСОБА_8 грошових коштів за незаконно реалізоване дизельне пальне;

- протоколами проведення огляду, ідентифікації та вручення грошових коштів від 25.11.2020 та від 25.03.2021, відповідно до постанов прокурора про контроль за вчиненням злочину;

- протоколом проведення огляду від 25.11.2020, а саме вилучення 200 л. невідомої рідини із специфічним запахом схожим на дизельне паливо, купівля якого була проведена у відповідності до постанови прокурора про контроль за вчиненням злочину у ОСОБА_8 ;

- висновком експерта за результатами проведення криміналістичної експертизи нафтопродуктів та паливно мастильних матеріалів №8142 від 22.01.2021, відповідно до якого невідома рідина об`ємом 200 л. вилучена 25.11.2020 є дизельним пальним;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_13 , який повідомив про обставини незаконної реалізації паливно-мастильних матеріалів, які перебувають у віданні військової частини НОМЕР_1 та одержання його від ОСОБА_8

- протоколом затримання в порядку ст.208 КПК України ОСОБА_8 ;

- протоколом проведення обшуку автомобіля марки «Volkswagen» (Фольксваген) моделі «Transporter» (Транспортер), білого кольору,

р.н. НОМЕР_3 , номер шасі НОМЕР_4 , який належить ОСОБА_8 від 25.03.2021, у якому серед іншого вилучено грошові кошти в сумі 38000 гривень, які були передані ОСОБА_10 військовослужбовцю ОСОБА_8 за незаконно реалізоване ним дизельне паливо об`ємом 2000 л.;

- результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій в порядку ст.ст. 260, 263 КПК України, відповідно до яких детально зафіксовано реалізацію дизельного пального ОСОБА_8 . ОСОБА_10 та розмови інших учасників злочинної схеми пов`язаної з розкраданням дизельного пального на території військової частини НОМЕР_1 ;

- протоколом тимчасового доступу до речей і документів і здійснення їх виїмки від 09.04.2021 в приміщенні штабу складу паливно-мастильних матеріалів військової частини НОМЕР_5 , де вилучено накладні, які підтверджують одержання ОСОБА_8 паливно-мастильних матеріалів для військової частини НОМЕР_1 та його матеріальну відповідальність, окрім цього проведено вилучення зразка рідини барвника для нафтопродуктів «OilBlack G Liquid», яка добавлялася до дизельного палива, закупівля якого проведена 25.11.2020 та 19.03.2021;

- проведеним санкціонованим обшуком у військовій частині НОМЕР_1 , за результатами якого вилученою документацією з автомобільної служби, фінансово економічної служби, стройової частини, у службі та на складі ПММ, а також вилучено зразками ПММ для експертних досліджень;

- вилученими за результатами проведеного обшуку у військовій частині НОМЕР_1 серед іншого роздавальні (здавальна) відомості та дорожні листи, серед яких виявлено роздавальні відомості та дорожні листи із можливими ознаками фіктивності, які скеровано для проведення почеркознавчої експертизи;

- проведеними допитами 8 (восьми) військовослужбовців, які перебували в нарядах 25.11.2020 та 19.03.2021 на КПП (в`їзд на територію військової частини НОМЕР_1 ) та автомобільному парку, де знаходиться заправна станція та резервуари з ПММ з приводу відомих їм обставин незаконного проїзду транспортного засобу заявника ОСОБА_10 та незаконного вивозу паливно мастильних матеріалів з території військової частини;

- відеозаписами з КПП та автомобільного парку за 19.03.2021;

- технічною експертизою документів стосовно грошових коштів, які було передано ОСОБА_8 ;

- 5 (п`ятьма) висновками експертиз матеріалів, речовин та виробів, серед яких експертиза, якою встановлено, що невідомі рідини, які вилучені 25.11.2020 та 19.03.2021 є дизельним пальним та мають спільну родову (групову) належність між собою та барвником, який в них міститься, окрім цього встановлено спільну родову (групову) належність між дизельним пальним та барвником, який вилучено як взірець з заправної станції (резервуарів) військової частини НОМЕР_1 під час обшуку 25.03.2021;

- висновком судової експертизи відео та звукозапису відповідно до якого в усіх відео та звукозаписах, отриманих в результаті проведення НСРД в порядку ст.ст. 260, 263 КПК України наявне усне мовлення, що належить ОСОБА_8 ;

- висновком судової почеркознавчої експертизи №2133/2134 від 10.09.2021 відповідно до якого встановлені факти внесення неправдивих відомостей у роздавальну відомість та шляхові листи;

- висновком судової почеркознавчої експертизи №2135 від 22.09.2021 відповідно до якого встановлені факти внесення неправдивих відомостей у роздавальну відомість та шляхові листи;

- висновком судової почеркознавчої експертизи №2137/4252/4253 від 30.09.2021 відповідно до якого встановлені факти внесення неправдивих відомостей у роздавальну відомість та шляхові листи;

- висновком судової почеркознавчої експертизи №2138/4250/4251 від 08.10.2021 відповідно до якого встановлені факти внесення неправдивих відомостей у роздавальну відомість та шляхові листи;

- висновком судової почеркознавчої експертизи №2139/4248/4249 від 23.10.2021 відповідно до якого встановлені факти внесення неправдивих відомостей у роздавальну відомість та шляхові листи;

- проведеним слідчим експериментом 27.10.2021 на території військової частини НОМЕР_1 Міжнародного центру миротворчості та безпеки ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташована на території Старичівської сільської ради Яворівського району Львівської області за участі свідка ОСОБА_10 ;

- проведеним слідчим експериментом 27.10.2021 на території військової частини НОМЕР_1 Міжнародного центру миротворчості та безпеки ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташована на території АДРЕСА_2 за участі начальника служби паливно-мастильних матеріалів та чергового парку військової частини НОМЕР_1 ;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_14 , який повідомив, що проходить службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 на посаді водія-механіка та, що підписи від його імені у наданих йому для ознайомлення роздавальних (здавальних) відомостях та дорожніх листах йому не належать;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_15 , який повідомив, що проходить службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 на посаді водія-механіка та, що підписи від його імені у наданих йому для ознайомлення роздавальних (здавальних) відомостях та дорожніх листах йому не належать;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_16 , який повідомив, що проходить службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 на посаді командира танка та, що підписи від його імені у наданих йому для ознайомлення роздавальних (здавальних) відомостях та дорожніх листах йому не належать;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_17 , який повідомив, що проходить службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 на посаді водія-механіка та, що підписи від його імені у наданих йому для ознайомлення роздавальних (здавальних) відомостях та дорожніх листах йому не належать;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_18 , який повідомив, що проходить службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 на посаді водія-механіка та, що підписи від його імені у наданих йому для ознайомлення роздавальних (здавальних) відомостях та дорожніх листах йому не належать. Також, повідомив, що на танках Т-64, які перебувають у військовій частині НОМЕР_1 він за час проходження служби жодного разу не їздив. Востаннє водив танк під час проходження строкової служби у 1983 році;

-протоколом допиту свідка ОСОБА_19 , який повідомив, що проходить службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 на посаді водія-механіка та, що підписи від його імені у наданих йому для ознайомлення роздавальних (здавальних) відомостях та дорожніх листах йому не належать;

- іншими матеріалами, отриманими в установленому порядку під час досудового розслідування у данному кримінальному провадженні.

Такі докази в об`єктивному взаємозв`язку вказують на обґрунтованість підозри ОСОБА_5 , оскільки несуть в собі достатню кількість фактів та відомостей, які б задовольняли об`єктивного спостерігача, що ця особа, можливо, вчинила правопорушення.

При цьому, оцінюючи вказані докази з точки зору належності, допустимості, достовірності слідчим суддею не встановлено істотного порушення прав та свобод людини при отриманні таких доказів. Зрештою, сторона захисту на такі обставини не посилається.

Також, виходячи з фактичних обставин справи, на даний час слід погодитись з правильністю кримінально-правової кваліфікації дій ОСОБА_5 .

Відтак, керуючись стандартом «обґрунтована підозра» слідчий суддя приходить до висновку, що прокурором виконано вимоги п. 1 ч. 3 ст. 132 КПК України.

Чи виправдовують потреби досудового розслідування такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного як відсторонення його від посади та чи можливо завдяки цьому виконати завдання кримінального провадження?

Згідно ч. 1 ст. 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

При цьому, виходячи з синтаксичного аналізу норми ч. 1 ст. 157 КПК України, вживання сурядного розділового сполучника «або» для з`єднання однорідних членів речення створює альтернативний перелік і якщо такий перелік перераховує умови для настання певного правового наслідку, то наслідок настає за наявності хоча б однієї з перерахованих умов.

Слідчий суддя не буде акцентувати увагу на тому, чи існують докази того, що підозрюваний обов`язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, передбачені ч. 1 ст. 157 КПК України і про які вказав прокурор у кримінальному провадженні. Оцінку цих ризиків слідчий суддя проведе з точки зору доказів, які підтверджують, що підозрюваний має реальну можливість здійснити відповідні дії на шкоду інтересам кримінального провадження.

Відповідно до згаданих вище обставин кримінального провадження, ймовірний злочин вчинений ОСОБА_5 безпосередньо завдяки займаній посаді. З огляду на масштаби операцій з продажу паливно-мастильних матеріалів, очевидно, що до вчинення даного злочину можуть бути причетні й інші військовослужбовці.

Таким чином, приходжу до висновку, що перебуваючи на посаді ОСОБА_5 , використовуючи свій авторитет та здобуті зв`язки може перешкоджати кримінальному провадженню, зокрема шляхом впливу на свідків.

Крім того, перебуваючи на посаді підозрюваний може знищити чи підробити речі та документи, які мають значення для встановлення істини у кримінальному провадженні.

Зрештою, сторона захисту, як вбачається, не оспорює цієї обставини.

Тому, слід вважати, що слідчим та прокурором виконано вимоги пунктів 2 та 3 ч. 3 ст. 132 КПК України та доведено наявність обставин, передбачених ч. 1 ст. 157 КПК України.

Чи спричинить відсторонення підозрюваного від посади негативні наслідки для інших осіб?

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов`язаний врахувати наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

З огляду на правову природу таких наслідків, на думку слідчого судді дана обставина повинна досліджуватись в комплексі зі статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, у якій йдеться про таке:

Кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції.

Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Згідно практики ЄСПЛ, яку останній повторив у справі «Денісов проти України» (рішення від 25.09.2018р., заява № 76639/11, п. 100, 102, 107, 115) хоча зі статті 8 Конвенції прямо не випливає право на працевлаштування або право на вибір конкретної професії, поняття «приватне життя» у широкому розумінні в принципі не виключає діяльність професійного або ділового характеру. Зрештою, саме у рамках трудової діяльності більшість людей мають значну можливість розвивати стосунки із зовнішнім світом (див. рішення у справі «Нємець проти Німеччини» (Niemietz v. Germany), від 16 грудня 1992 року, пункт 29, Серія A № 251B, та згадані рішення у справах «Олександр Волков проти України» (Oleksandr Volkov v. Ukraine), пункт 165, «Барбулеску проти Румунії» (Barbulescu v. Romania), пункт 71). Отже, професійне життя є частиною зони взаємодії між особою та іншими людьми, що за певних обставин навіть в публічному контексті може підпадати під сферу «приватного життя» (див. згадане рішення у справі «Фернандез Мартінез проти Іспанії» (Fernandez Martinez v. Spain), пункт 110).

У справах, що входять до наведеної категорії, Суд застосовує поняття «приватного життя» на підставі двох різних підходів: (б) визначення питання «приватного життя» як підстави для спору (підхід, заснований на підставах) та (в) вилучення питання «приватного життя» з наслідків оскаржуваного заходу (підхід, заснований на наслідках).

Коли підстави для застосування заходу, який впливає на професійне життя особи, не пов`язані з її приватним життям, питання за статтею 8 Конвенції може все одно виникнути, якщо оскаржуваний захід має або може мати серйозні негативні наслідки для приватного життя особи. У зв`язку з цим Суд враховував негативні наслідки з точки зору (i) впливу на «внутрішнє коло», зокрема, коли виникали серйозні матеріальні наслідки, (ii) можливостей особи «встановлювати та розвивати відносини з іншими людьми», та (iii) впливу на репутацію особи.

При застосуванні підходу, заснованого на наслідках, рівень суворості з огляду на всі наведені аспекти набуває вирішального значення. Саме заявник має переконливо продемонструвати, що цей рівень був досягнутий у його справі. Заявник має надати докази, які підтверджуватимуть наслідки оскаржуваного заходу. Суд визнає, що стаття 8 Конвенції є застосовною лише за умови, що ці наслідки є дуже серйозними та значною мірою впливають на його приватне життя.

Страждання заявника мають оцінюватись шляхом порівняння його життя до та після вжиття відповідного заходу.

Застосовуючи і даній справі підхід, заснований на наслідках слідчий суддя враховує, що так чи інакше відсторонення від посади матиме негативні наслідки. В тому числі для його сім`ї.

Крім того, не викликає сумніву той факт, що відсторонення підозрюваного від посади вплине на його можливості встановлювати та розвивати відносини з іншими людьми, та вплине на його репутацію.

Тому, порівнюючи життя підозрюваного до та після відсторонення його від посади, слідчий суддя не вбачає негативних наслідків для його приватного життя такого рівня суворості, що це б становило порушення вимог статті 8 Конвенції. Достатньо переконливих доказів, які б доводили протилежне сторона захисту не надала, хоча саме на неї покладено обов`язок подання цих доказів.

Зрештою, такий захід забезпечення кримінального провадження як відсторонення від посади має тимчасовий характер, потреба в якому після виконання завдань кримінального провадження з часом відпадає. Отже, можливості підозрюваного встановлювати та розвивати відносини з іншими людьми, а також його репутація не зазнають непоправної шкоди.

Відповідно, слідчий суддя у відповідності до вимог п. 3 ч. 2 ст. 157 КПК України не вбачає можливості настання тяжких наслідків для інших осіб у випадку відсторонення підозрюваного від посади.

Таким чином,враховуючи відсутністьнегативних наслідківвідсторонення підозрюваноговід посадидля іншихосіб,а такожз оглядуна можливістьздійснення впливуна свідківта знищенняречових доказівприходжу довисновку,що досягнутизавдань кримінальногосудочинства наданому етапінеможливо безвідсторонення підозрюваноговід посадиі томуклопотання слідвизнати обґрунтованимта задовольнити,відсторонивши ОСОБА_5 від займаної посади.

При цьому, за встановлених обставин та доведеності обставин, передбачених у ч. 3 ст. 132 КПК України, а також наявності обґрунтованого ризику впливу на свідків та інших учасників кримінального провадження, відсторонення від посади слідчий суддя вважає об`єктивно виправданим в сучасному демократичному суспільстві, і як наслідок, порушень статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод немає. Зрештою, на таке порушення не посилається і сторона захисту.

Строк відсторонення слід встановити два місяці.

Керуючись вимогами статей 131, 132, 154-157, 309, 395 КПК України

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Відсторонити підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від посади старшого водія автомобільного відділення автомобільного взводу роти матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 на строк до 26 січня 2022 року.

Ухвала підлягає негайному виконанню.

Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого у даному кримінальному провадженні.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.

Повний текст ухвали оголошено 30.11.2021 о 16:10 год.

Суддя ОСОБА_1

СудЛичаківський районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення26.11.2021
Оприлюднено02.02.2023
Номер документу101491055
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини) Викрадення, привласнення, вимагання військовослужбовцем зброї, бойових припасів, вибухових або інших бойових речовин, засобів пересування, військової та спеціальної техніки, а також заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживання служб. становищем

Судовий реєстр по справі —463/3087/21

Ухвала від 25.01.2022

Кримінальне

Личаківський районний суд м.Львова

Жовнір Г. Б.

Ухвала від 02.12.2021

Кримінальне

Личаківський районний суд м.Львова

Леньо С. І.

Ухвала від 02.12.2021

Кримінальне

Личаківський районний суд м.Львова

Леньо С. І.

Ухвала від 26.11.2021

Кримінальне

Личаківський районний суд м.Львова

Леньо С. І.

Ухвала від 26.11.2021

Кримінальне

Личаківський районний суд м.Львова

Леньо С. І.

Ухвала від 26.11.2021

Кримінальне

Личаківський районний суд м.Львова

Леньо С. І.

Ухвала від 26.11.2021

Кримінальне

Личаківський районний суд м.Львова

Леньо С. І.

Ухвала від 26.11.2021

Кримінальне

Личаківський районний суд м.Львова

Леньо С. І.

Ухвала від 26.11.2021

Кримінальне

Личаківський районний суд м.Львова

Леньо С. І.

Ухвала від 26.11.2021

Кримінальне

Личаківський районний суд м.Львова

Леньо С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні