ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,
тел. (0522) 32 05 11, факс 24 09 91, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2021 рокуСправа № 912/2407/21 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. за участі секретаря судового засідання Солдатової К.І. розглянув у відкритому судовому засіданні справу №912/2407/21
за позовом: Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області), 50103, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Героїв АТО, 92
до: Комунального підприємства "Знам`янський комбінат комунальних послуг", 27400, Кіровоградська область, м. Знам`янка, вул. Олександрійська, 56
про стягнення 868 137,58 грн
Представники:
від позивача - участі не брали;
від відповідача - Кравчук О.Л., наказ №63к від 01.08.2016, посадова інструкція №66 затверджена 01.09.2017.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.
Державною екологічною інспекцією Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) (далі - Інспекція, позивач) подано позовну заяву з вимогами до Комунального підприємства "Знам`янський комбінат комунальних послуг" (далі - КП "Знам`янський комбінат комунальних послуг", відповідач) про стягнення збитків, завданих внаслідок забруднення підземних вод фільтратом сміттєзвалища твердих побутових відходів в розмірі 868 137,58 грн.
В обґрунтування підстав позову зазначено, що за результатами проведеної Інспекцією перевірки встановлено порушення вимог Правил експлуатації полігонів побутових відходів, які призводять до забруднення підземних вод. Вказане стало підставою для розрахунку збитків, заподіяних державі внаслідок забруднення поверхневих і підземних вод фільтратом сміттєзвалищ та полігонів твердих побутових та промислових відходів відповідно до Методики № 389 від 20.07.2009, в розмірі 868 137,58 грн.
Ухвалою господарського суду від 27.08.2021 за поданим позовом відкрито провадження у справі № 912/2407/21 за правилами загального позовного провадження, у справі призначено підготовче засідання, сторонам встановлено строк для подання заяв по суті справи.
В межах встановленого строку від КП "Знам`янський комбінат комунальних послуг" надійшов відзив, згідно якого позовні вимоги заперечено повністю з підстав наступного: відповідачем отримано полігон разом із земельною ділянкою в користування діючим у тому стані, в якому він перебував на момент перевірки і таке сміттєзвалище не мало спостережних свердловин та полігон не було оснащено системою захисту ґрунтових вод, вилучення і знешкодження біогазу і фільтрату; підприємство відповідача не має права, а також коштів на проведення робіт з обладнання полігону відходів відповідно до вимог Закону, оскільки власником КП "Знам`янський комбінат комунальних послуг" не було прийнято відповідного рішення щодо належного обладнання звалища твердих побутових відходів, а власними коштами підприємство не має права розраховуватись, оскільки такі кошти покладаються виключно на утримання житлового фонду; повноваження щодо утворення на території м. Знам`янки полігону для збирання відходів, облаштування згідно законодавчих норм такого полігону та експлуатація такого полігону покладено на органи місцевого самоврядування, тоді як органами місцевого самоврядування не було облаштовано полігон для збору відходів у названий вище спосіб; в претензії позивач посилався на довідку, яка не використовувалась при розрахунку; позовною заявою не наведено розрахунків, за якими визначено розмір збитків, а тому правильність проведених розрахунків позивачем не доведена; під час проведення перевірки жодним чином не підтверджено самого факту утворення фільтрату, тоді як до уваги не взято того факту, що значна частина опадів випаровується з поверхні ґрунту і не потрапляє у підземні води; факт забруднення підземних вод фільтратом сміттєзвалища, наявність фільтрату, перевіркою не досліджувався і встановлений не був, жодні проби, зокрема води, ґрунту, фільтрату не бралися, результати інструментально-лабораторних вимірювань лабораторій відсутні; при розрахунку збитків не враховано, що відповідачем не використовується вся площа земельної ділянки сміттєзвалища, а лише зайнято 4,5874 га, на якій розміщені побутові відходи, а інша територія сміттєзвалища не задіяна за її цільовим призначенням та на ній не розміщуються жодного виду відходів.
У відповіді на відзив Інспекцією щодо заперечень відповідача наведено наступні аргументи: пояснення відповідач підтверджують, що ним не вживаються заходи щодо обладнання полігону спостережними свердловинами та системою захисту ґрунтових вод; відсутність коштів не звільняє від відповідальності за порушення вимог природоохоронного законодавства; до позовної заяви було помилково додано іншу довідку Гідромедцентру; розрахунок збитків додано до позову, що повністю узгоджується з вимогами ГПК України; згідно паспорта місця видалення відходів та Реєстру місць видалення відходів, підприємство є власником місця видалення відходів та експлуатує сміттєзвалище площею 9,8300 га, яку було використано у розрахунку; предметом спору є стягнення збитків, завданих внаслідок забруднення підземних вод, а не земельної ділянки.
Відповідачем подано заперечення на відповідь на відзив, в яких вказано на те, що заходи по облаштуванню полігону здійснюються під час його проектування на відповідній земельній ділянці у відповідності до рішень та повноважень органів місцевого самоврядування, тоді як відповідач не є власником земельної ділянки та не наділений повноваженнями приймати рішення щодо відведення місць для створення полігонів ТПВ та їх проектування і облаштування; під час експлуатації вже існуючого полігону не є можливим облаштувати його у вищевизначений спосіб, оскільки на такому полігон вже розміщені відходи; отримані відповідачем від споживачів кошти покладаються виключно на покриття витрат, які входять до переліку відповідних послуг; позивачем проведено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок забруднення підземних вод фільтратом, який утворився на всьому полігоні ТПВ, а не на ділянці з розміщеними на ній відходами; жодним чином не підтверджено самого факту утворення фільтрату.
27.09.2021 розпочато підготовче засідання, в якому оголошено перерву до 12.10.2021.
В підготовчому засіданні 12.10.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 25.10.2021.
Згідно ували суду від 19.10.2021 перепризначено дату судового розгляду справи по суті на 29.10.2021.
29.10.2021 відкрито судове засідання з розгляду справи по суті.
В судовому засіданні 29.10.2021 представником позивача позовні вимоги підтримано повністю, представником відповідача заперечено проти задоволення позовних вимог.
В судовому засіданні досліджено докази у справі та оголошено перерву до 22.11.2021.
22.11.2021 продовжено судове засідання з розгляду справи по суті.
В судове засідання 22.11.2021 представник позивача не з`явився, про причини відсутності суд не повідомлено, будь-які заяви чи клопотання від позивача не надходили.
Представником відповідача в судовому засіданні 22.11.2021 заявлено усне клопотання про залишення позову без розгляду, у зв`язку з неявкою в засідання суду представника позивача.
Ухвалою господарського суду, постановленої в судовому засіданні 22.11.2021, відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про залишення позову без розгляду.
З приводу розгляду справи по суті за відсутності представника позивача суд враховує, що згідно з пунктом 1 частини 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
На підставі викладеного та враховуючи граничні строки розгляду справи, суд розглядає справу по суті в судовому засіданні 22.11.2021 за відсутності представника позивача.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, які наведено в обґрунтування підстав позову і заперечень проти позовних вимог, дослідивши в судовому засіданні докази у справі, судом встановлено наступні обставини, які є предметом дослідження у справі.
Рішенням Знам`янської міської ради № 1689 від 17.04.2015 утворено КП "Знам`янський комбінат комунальних послуг" та затверджено статут останнього (а.с. 74).
Рішенням Знам`янської міської ради від №175 22.04.2016 припинено ряд комунальних підприємств, по яким визначено правонаступником КП "Знам`янський комбінат комунальних послуг" (а.с. 78).
Згідно рішення Знам`янської міської ради № 439 від 23.09.2016 статут КП "Знам`янський комбінат комунальних послуг" затверджено у новій редакції (а.с. 45-77).
Відповідно до затвердженого статуту, серед основних завдань підприємства - перевезення та захоронення твердих побутових відходів (пункт 2.3.1. статуту).
Рішенням виконавчого комітету Знам`янської міської ради № 43 від 05.02.2021 встановлено тарифи на послуги з поводження побутовими відходами КП "Знам`янський комбінат комунальних послуг" (а.с. 79-81).
Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 10.09.2021, за КП "Знам`янський комбінат комунальних послуг" зареєстровано право постійного користування земельною ділянкою площею 9,8300 га за видом використання - для розміщення та використання технічної інфраструктури, видалення відходів та обслуговування діючого сміттєзвалища (а.с. 35-37, 70-72). Форма власності земельної ділянки - державна, власник - Знам`янська районна державна адміністрація Кіровоградської області.
Згідно паспорта місця видалення відходів (МВВ) № 13 від 04.12.2001 зі змінами, внесеними від 10.10.2016, та Реєстру місць видалення відходів Кіровоградської області, розміщеного на офіційному веб-сайті департаменту екології, природних ресурсів та паливно-енергетичного комплексу Кіровоградської обласної державної адміністрації, КП "Знам`янський комбінат комунальних послуг" є власником місця видалення відходів (МВВ) та здійснює експлуатацію сміттєзвалища твердих побутових відходів площею 9,8300 га, яке розташоване на території Дмитрівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, вздовж автодороги Знам`янка-Дмитрівка (а.с. 27-34).
Листом № 4-225-35-3 від 19.01.2021 Інспекцією повідомлено КП "Знам`янський комбінат комунальних послуг" про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства (а.с. 13).
Відповідно до наказу Інспекції № 127 від 04.02.2021 вирішено провести з 09 по 22.02.2021 планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства КП "Знам`янський комбінат комунальних послуг" та оформлено відповідні направлення (а.с. 15, 16).
11.02.2021 Інспекцією в присутності директора КП "Знам`янський комбінат комунальних послуг" проведено відповідну перевірку, за результатами якої складено Акт № 3.4/21-10 (а.с. 17-21).
Перевіркою встановлено, зокрема, що на полігоні побутових відходів відсутні спостережні свердловини через які має проводитися щоквартальний контроль за станом підземних вод; полігон побутових відходів не оснащений системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату чим порушено пункти 5.10, 5.11 Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 01.12.2010 N 435.
Вказані порушення зафіксовані в Акті перевірки №3.4/21-10 від 11.02.2021, який підписано директором КП "Знам`янський комбінат комунальних послуг" та отримано примірник Акта.
11.02.2021 Інспекцією оформлено припис на усунення виявлених порушень, складено протокол про адміністративне порушення та постанову про накладення адміністративного стягнення (а.с. 22-25). Застосований штраф оплачено 12.02.2021 (а.с. 26).
30.06.2021 Інспекцією здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок забруднення підземних вод фільтратом сміттєзвалищ та полігонів твердих побутових та промислових відходів за формулою згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 N 389 (далі - Методика №389) (а.с. 41-42).
За проведеним розрахунком розмір збитків склав 868 137,58 грн.
30.06.2021 Інспекція звернулась з претензією до КП "Знам`янський комбінат комунальних послуг" про відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок забруднення підземних вод фільтратом сміттєзвалищ твердих побутових відходів у розмірі 868 137,58 грн, до якої додано розрахунок збитків (а.с. 40-43).
Вказана претензія КП "Знам`янський комбінат комунальних послуг" не виконана, внаслідок чого Інспекція звернулась до господарського суду з позовом у даній справі.
Норми права, застосовані судом.
Стаття 50 Конституції України гарантує кожному право на безпечне для життя і здоров`я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Положеннями статті 66 Конституції України встановлено, що кожен, хто заподіяв шкоду навколишньому природному середовищу, повинен відшкодувати шкоду в повному обсязі.
Відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються, зокрема, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", Законом України "Про відходи", а також іншим спеціальним законодавством.
Приписами частини 1 ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" закріплено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Стаття 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачає, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов`язкових екологічних вимог зі здійсненням заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 34 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.
Згідно з частиною 1 ст. 35 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Положеннями ст. 20-2 наведеного Закону закріплено компетенцію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища, серед яких: організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання вимог законодавства про поводження з відходами; пред`явлення претензій про відшкодування збитків і втрат, заподіяних державі в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Статтею 1 Закону України "Про відходи" встановлено, що збирання відходів це - діяльність, пов`язана з вилученням, накопиченням і розміщенням відходів у спеціально відведених місцях чи об`єктах, включаючи сортування відходів з метою подальшої утилізації чи видалення; видалення відходів - здійснення операцій з відходами, що не призводять до їх утилізації; відведені місця чи об`єкти - місця чи об`єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами;
Відповідно до статті 33 України "Про відходи" зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання (ч.ч.1, 4).
Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов`язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення (ч. 3).
За вимогами приписів ч.ч. 1, 12, 16 ст. 35-1 Закону України "Про відходи" поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандарті. Захоронення побутових відходів дозволяється тільки на спеціально обладнаних для цього полігонах/звалищах. Забороняється проектування, будівництво та експлуатація полігонів побутових відходів без оснащення системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату.
Стаття 17 Закону України "Про відходи" передбачає, що суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов`язані, зокрема: забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, що відповідає вимогам екологічної безпеки; здійснювати контроль за станом місць чи об`єктів розміщення власних відходів; відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров`ю та майну громадян, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства України.
Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 N 435 затверджено Правила експлуатації полігонів побутових відходів (далі - Правила).
Згідно вказаних Правил, ці Правила поширюються на полігони, що діють, та нові полігони, прийняті в експлуатацію відповідно до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року N 461 (пункт 1.2.).
За Правилами полігон побутових відходів - це інженерна споруда, яка призначена для захоронення побутових відходів і повинна запобігати негативному впливу на навколишнє природне середовище і відповідати санітарно-епідеміологічним і екологічним нормам; фільтрат - рідка фаза, що утворюється на полігоні побутових відходів при захороненні твердих побутових відходів з вологістю понад 55 % та внаслідок атмосферних опадів, обсяг яких перевищує кількість вологи, що випаровується з поверхні полігона (пункт 1.3.).
Правила передбачають, що контроль за станом підземних вод має проводитись щокварталу через спостережні свердловини, кількість, розташування і глибина яких встановлюються згідно з проектом полігона (пункт 5.10.). Полігон побутових відходів повинен бути оснащений системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату (пункт 5.11.).
Згідно з ДБН полігони ТПВ Основні положення проектування ДБН В.2.4-2-2005, на які посилається позивач (далі - ДБН), для контролю за станом підземних вод проектуються контрольні свердловини, місця розташування яких погоджуються із гідрогеологічною службою та санітарно-епідеміологічними станціями. Одна контрольна свердловина закладається вище полігона за потоком ґрунтових вод, а одна-дві -нижче полігона. Свердловини проектуються на всю зону активного водообміну. Конструкція свердловин повинна забезпечувати захист підземних вод від випадкових забруднень, можливість водовідливу і відкачування, а також зручність відбирання проб води. Перелік показників, за якими проводяться аналізи, і періодичність відбирання проб обґрунтовують у проекті моніторингу полігонів ТПВ. 3.64.
Відповідно до п. 3.105 ДБН при проектуванні полігона ТПВ передбачаються заходи, спрямовані на зменшення кількості фільтрату: тимчасові протифільтраційні завіси, дамби, а також передбачати такі схеми складування ТПВ, при яких забезпечується мінімальне надходження води з незаповненої площі карт ТПВ.
Для збирання і відведення фільтрату з майданчиків складування ТПВ проектують дренажну систему, яка складається з шарового дренажу (галька або щебінь) та дренажних труб. Матеріали, які використовують для улаштування шарового дренажу і дренажних труб, повинні бути хімічно і біологічно стійкими і підбиратися так, щоб хімічно-фізичні властивості фільтрату та механічна дія ТПВ не приводили б до відмови в роботі системи (п.3.106 ДБН).
Для відведення фільтрату використовують труби, поверхня яких на 2/3 має бути перфорованою або мати прорізи. Труби укладаються на поверхні гідроізолювального шару так, щоб фільтрат відводився зі всієї основи полігона ТПВ (3.108 ДБН).
Фільтрат, що утворюється на полігоні, збирається в контрольні ставки, а потім направляється на очистку. До стадії очистки фільтрату має бути передбачена його груба сепарація, седиментація, розподіл фаз (п. 3.110 ДБН).
Порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі, зокрема, забруднення поверхневих та підземних вод під впливом полігонів (сміттєзвалищ) твердих побутових та промислових відходів, визначено Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, яка затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 N 389 (далі - Методика № 389).
Мотивована оцінка аргументів сторін та поданих доказів.
Як встановлено матеріалами справи, КП "Знам`янський комбінат комунальних послуг" є суб`єктом господарської діяльності у сфері поводження з відходами та експлуатує полігон побутових відходів, на який оформлено паспорт місця видалення відходів. Полігон розташовано на земельній ділянці державної форми власності (власник - Знам`янська районна державна адміністрація Кіровоградської області) площею 9,83 га, на яку за відповідачем зареєстровано право постійного користування.
У відповідності до наведених вище положень ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 275 від 19.04.2017 та Положення про Державну екологічну інспекцію Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 01.06.2021 № 254, Інспекція є уповноваженим органом на проведення нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища та на пред`явлення претензій і позовів до суду про відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Проведеною Інспекцією 11.02.2021 перевіркою встановлено порушення відповідачем пунктів 5.10, 5.11 Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 01.12.2010 N 435, а саме: полігон побутових відходів не оснащений системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату; на полігоні відсутні спостережні свердловини, через які має проводитись щоквартальний контроль за станом підземних вод.
За висновком перевірки, експлуатація сміттєзвалища без системи збору фільтрату призводить до забруднення підземних вод.
Методикою № 389 визначено порядок розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок забруднення підземних вод фільтратом сміттєзвалищ та полігонів твердих побутових та промислових відходів.
Матеріалами справи підтверджено, що розрахунок збитків, завданих внаслідок забруднення підземних вод фільтратом сміттєзвалища твердих побутових відходів, проведено Інспекцією у відповідності до Методики № 389, а саме розділу ХІ.
При розрахунку позивачем використано суму опадів за даними гідрометцентру згідно листа від 11.06.2021 № 9910-04/123 за четвертий квартал 2020 року, що узгоджується з вимогами Методики № 389 стосовно розрахункового періоду (а.с. 92).
Заперечення відповідача стосовно того, що під час перевірки не досліджувався факт забруднення підземних вод фільтратом, наявність фільтрату та не брались жодні проби, спростовується характером виявленого порушення, а саме в даному випадку відповідний полігон взагалі не оснащено системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату, а також відсутні спостережні свердловини для здійснення контролю за станом підземних вод.
Суд враховує, що причинами утворення фільтрату є як волога, що міститься в самих відходах і виділяється в процесі їх розкладання, так і природні оплати (дощ, сніг тощо), а тому в силу наведеного фільтрат у будь-якому разі утворюється на відповідних полігонах. Фільтрати полігонів твердих побутових відходів за відсутності їх організованого очищення і відведення негативно впливають на навколишнє середовище, забруднюючи його токсичними органічними та неорганічними речовинами.
Абзац другий пункту 11.3. розділу ХІ Методики № 389 передбачає, що у разі неможливості проведення комплексного дослідження хімічного складу фільтрату як сміттєзвалищ, так і полігонів твердих побутових та промислових відходів приймається середньо-статистичний вміст забруднюючих речовин у фільтраті згідно з додатком 11.
Саме вказані показники було використано Інспекцією при проведені розрахунку.
Розрахунок формули збитків, який визначено пунктом 11.1. Методики № 389, передбачає лише збільшення загального об`єму фільтрату (Wф) шляхом додавання різниці між показниками (Ww - Wфв). Отже не визначення фактичної кількості фільтрату, видаленого з полігона, не призвело до завищення розрахованої суми збитків.
Твердження відповідача стосовно безпідставності проведення розрахунку збитків за всією площею сміттєзвалища, яка становить 9,83 га земельної ділянки, без урахування фактично зайнятої побутовими відходами, яка, згідно проведених за замовленням відповідача замірів становить 4,5874 га (а.с. 73) відхиляються судом з підстав наступного.
Відповідно до пункту 11.1. розділу ХІ Методики № 389, при розрахунку розміру збитків використовується площа діючого полігона твердих побутових та промислових відходів, м.кв.
Як вже зазначено вище, згідно визначення, наведеного в Правилах експлуатації полігонів побутових відходів, полігон - це інженерна споруда, яка призначена для захоронення побутових відходів і повинна запобігати негативному впливу на навколишнє природне середовище і відповідати санітарно-епідеміологічним і екологічним нормам.
Згідно паспорта місця видалення відходів (МВВ), з урахуванням змін від 10.10.2016, та Реєстру місць видалення відходів, площа МВВ становить 9,83 га.
За вказаних обставин є правомірним проведення позивачем розрахунку розміру збитків з урахуванням всієї площі полігону.
Твердження відповідача стосовно того, що КП "Знам`янський комбінат комунальних послуг" отримано звалище твердих побутових відходів у тому є стані, яке має місце і на момент проведення перевірки, посилання відповідача на відсутність коштів та права на проведення відповідних робіт з обладнання полігону та зазначення про те, що обов`язок з облаштування полігону покладено на органи місцевого самоврядування не спростовує наявність вини КП "Знам`янський комбінат комунальних послуг" у вчиненому порушенні та не звільняє від відповідальності за порушення вимог законодавства, виходячи з наступного.
Як встановлено матеріалами справи, КП "Знам`янський комбінат комунальних послуг" в розумінні Закону України "Про відходи" є суб`єктом у сфері поводження з відходами (ст. 13) та наділений відповідними обов`язками.
КП "Знам`янський комбінат комунальних послуг" здійснює експлуатацію сміттєзвалища твердих побутових відходів площею 9,8300 га, яке розташоване на території Дмитрівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, вздовж автодороги Знам`янка-Дмитрівка та на який оформлено паспорт місця видалення відходів.
В силу приписів частини 16 ст. 35-1 Закону України "Про відходи" забороняється, у тому числі, експлуатація полігонів побутових відходів без оснащення системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату.
За вимогами пунктів 5.10., 5.11. Правил експлуатації полігонів побутових відходів контроль за станом підземних вод має проводитись щокварталу через спостережні свердловини, кількість, розташування і глибина яких встановлюються згідно з проектом полігона. Полігон побутових відходів повинен бути оснащений системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату.
Пунктом 1.2. зазначених Правил передбачено, що ці Правила поширюються, у тому числі, на полігони, що діють.
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що у діях відповідача наявні всі елементи складу правопорушення, зокрема: протиправна поведінка відповідача, яка полягає у експлуатації сміттєзвалища з порушенням вимог закону за відсутності системи захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження фільтрату, що призводить до забруднення підземних вод; наявні збитки, які розраховані відповідно до Методики № 389; а також причинний зв`язок, що виражений у заподіяні зазначених збитків саме протиправною поведінкою відповідача; вина відповідача підтверджена матеріалами перевірки та не спростована відповідачем.
З підстав викладеного позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Судовий збір за правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.
Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства "Знам`янський комбінат комунальних послуг" (27400, Кіровоградська область, м. Знам`янка, вул. Олександрійська, 56, ідентифікаційний код 39764457) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) (50103, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Героїв АТО, 92, ідентифікаційний код 43877118) на р/р (IBAN) UA 758999980333119331000011557, отримувач ГУК у Кіровоградській області/тг м. Знам`янка, код отримувача (ЄДРПОУ) 37918230, код класифікації доходів бюджету 24062100, код банку (МФО) 899998, банк отримувача Казначейство України (ел. алм. подат.) завдані збитки, внаслідок забруднення підземних вод фільтратом сміттєзвалища твердих побутових відходів в розмірі 868 137,58 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягнути Комунального підприємства "Знам`янський комбінат комунальних послуг" (27400, Кіровоградська область, м. Знам`янка, вул. Олександрійська, 56, ідентифікаційний код 39764457) на користь Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) (50103, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Героїв АТО, 92, ідентифікаційний код 43877118) 13 022,06 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення направити Державній екологічній інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) за адресою: 25006, м. Кропивницький, вул. Віктора Чміленка, 84/37 та Комунальному підприємству "Знам`янський комбінат комунальних послуг" за адресою: 27400, Кіровоградська область, м. Знам`янка, вул. Олександрійська, 56.
Повне рішення складено 01.12.2021.
Суддя В.В.Тимошевська
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2021 |
Оприлюднено | 02.12.2021 |
Номер документу | 101518226 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Орєшкіна Еліна Валеріївна
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Тимошевська В.В.