ПОСТАНОВА
іменем України
16 листопада 2021 року м. Кропивницький
справа № 398/456/21
провадження № 22-ц/4809/1588/21
Кропивницький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах Чельник О.І. (головуючий, суддя-доповідач), Єгорової С.М., Черненка В.В.
за участю секретаря судового засідання Антошиної А.В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідач - Приютівська селищна рада Олександрійського району Кіровоградської області ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 , який діє в інтересах ОСОБА_1 , на рішення Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 20 липня 2021 рокуу складі судді Нероди Л.М.,
ВСТАНОВИВ:
У січні 2021 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Приютівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
В обґрунтування позову посилався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла баба позивача - ОСОБА_3 . За життя вона була власницею земельної ділянки площею 4,95 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 3520383800:02:000:0088, на підставі Державного акту про право приватної власності на землю. Позивач звернувся до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, але 21 січня 2021 року приватний нотаріус відмовив у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку зі спливом встановленого законодавством строку. Позивач вказував, що ні батько - ОСОБА_4 , померлий ІНФОРМАЦІЯ_2 , який був спадкоємцем ОСОБА_3 , ні рідний брат позивача - ОСОБА_5 , померлий ІНФОРМАЦІЯ_3 , спадщину після смерті баби не прийняли. Поважність пропущення ним строку звернення до нотаріуса для прийняття спадщини на підставі ст.1265 ЦК України є факт відбування покарання у державній установі Сокирянська виправна колонія у період з 05.12.2007 по 23.09.2011, тобто у період з дня відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_4 і до закінчення строку прийняття спадщини 27.02.2011 перебував у місцях позбавлення волі. Посилаючись на зазначені обставини просив суд визначити додатковий строк тривалістю два місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті бабусі - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 20 липня 2021 рокуу задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням ОСОБА_2 , який діє в інтересах ОСОБА_1 , подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення його позову у повному обсязі.
Відзив на апеляційну скаргу до апеляційного суду не надходив.
У судовому засіданні апеляційного суду ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 підтримали доводи поданої апеляційної скарги, просили її задовольнити.
Відповідач у судове засідання свого представника не направив. Про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином. Причини неявки суду не повідомив.
Колегія суддів постановила ухвалу про слухання справи у відсутності представника відповідача на підставі ч.2 ст.372 ЦПК України.
Розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість оскаржуваного судового рішення колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню з таких підстав .
Судом встановлено та підтверджено письмовими доказами по справі, що на підставі державного акту на право приватної власності на землю, виданого 29 серпня 2001 року, ОСОБА_3 належала земельна ділянка площею 4,95 га в межах згідно з планом, розташована на території Костянтинівської сільської ради. Землю передано для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.9).
ІНФОРМАЦІЯ_1 баба позивача - ОСОБА_3 померла (а.с.6).
Як свідчить довідка Виконавчого комітету Приютівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області від 11 листопада 2020 року №1273 ОСОБА_3 до дня смерті постійно проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Була зареєстрована та проживала одна. Заповіт в сільській раді посвідчувався 02 серпня 2007 року за реєстраційним номером 169 (а.с.10).
Як убачається з заповіту від 02 серпня 2007 року ОСОБА_3 все своє майно, що буде належати їй на день смерті, і на що вона по закону матиме право заповіла своєму синові - ОСОБА_4 (а.с.11).
ІНФОРМАЦІЯ_5 батько позивача - ОСОБА_4 помер (а.с.12).
Відповідно до листа Державної установи Сокирянська виправна колонія (№67) від 94 грудня 2020 року №2.4/2920/В-29 ОСОБА_1 з 05 грудня 2007 відбував покарання в державній установі згідно з вироком Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 25 травня 2007 року , яким позивача було засуджено до 5 років позбавлення волі з іспитовим строком 3 роки. Постановою Олександрійського міськрайоного суду Кіровоградської області від 13 грудня 2007 року іспитовий строк скасований. Звільнено ОСОБА_1 з місць позбавлення волі 23 вересня 2011 року (а.с.15).
Постановою від 21 січня 2021 року приватний нотаріус Олександрійського районного нотаріального округу Приходько О.В. відмовив ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії, відкритті спадщини після спливу встановленого законодавством строку, оскільки вчинення такої дії суперечить законодавству України (а.с.13).
Відповідно до листа приватного нотаріуса Олександрійського районного нотаріального округу Приходько О.В. від 08 квітня 2021 року №51/01-16 спадкова справа після ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , не відкривалася (а.с.31).
Ухвалюючи рішення про відмову у задоволенні позову суд першої інстанції дійшов висновку про те, що позивачем не доведено поважність причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ч.3 ст.1272 Цивільного кодексу України (надалі ЦК України), за позовами спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Статтею 1258 ЦК України встановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених ст.1259 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.1265 ЦК України у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
Частиною 1 ст. 1269 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільськихнаселених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкова справа не відкривалася. Спадкоємцем як за законом, так і за заповітом, був батько позивача - ОСОБА_4 , який в установлений законом строк спадщину не прийняв.
Згідно з ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Частиною другою вказаної статті передбачено, що у разі, якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він продовжується до трьох місяців.
Тобто, для позивача, як спадкоємця п`ятої черги, право на спадкування залежало від неприйняття спадщини спадкоємцями попередніх черг.
Статтею 1272 ЦК України передбачені наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, а саме, у разі, якщо спадкоємець протягом шестимісячного строку не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв спадщину. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини.
У пункті 24 постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування вказано, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. З ст. 1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Пропуск спадкоємцем строку для прийняття спадщини без поважних причин не свідчить про наявність у такого спадкоємця порушеного, невизнаного або оспорюваного права, яке підлягає захисту в судовому порядку.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у Постанові від 27 травня 2020 року у справі № 336/1127/17
Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви і ці обставини визнані судом поважними.
Якщо ж у спадкоємця перешкод не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про спадкову масу, то положення ч.3 ст.1272 ЦК України не застосовуються.
Судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім`єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодці умови.
Отже заяву про прийняття спадщини, позивач повинен був подати у трьохмісячний строк після неприйняття спадщини своїм батьком, який мав прийняти спадщину до 27 лютого 2011 року (дата закінчення шестимісячного строку).
ОСОБА_1 просить встановити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла у 2010 році строком на два місяці, посилаючись на те, що у період з 05 грудня 2007 року по 23 вересня 2011 року відбував покарання у державній установі Сокирянська виправна колонія (№67) , а тому не мав можливості звернутися до нотаріуса з відповідною заявою.
Зазначені обставини підтверджуються письмовими доказами по справі, які суд першої інстанції помилково не взяв до уваги.
Враховуючи зазначене вище колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позову, необґрунтовано прийшов до висновку про відсутність підстав, передбачених ч.3 ст.1272 ЦК України, для визначення позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, оскільки він дійсно був пропущений ним з поважної причини.
Відповідно до ч.1 ст.376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин справи, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Відповідно до ст.374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.
За таких обставин колегія суддів вважає, що оскаржуване рішення не відповідає вимогам ст.263 ЦПК України щодо законності і обґрунтованості, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до неправильного застосування судом норм матеріального права, а відтак і помилкового визначення юридичних наслідків цих обставин. Зазначене відповідно до вимог ч.1 ст.376 ЦПК України є підставою для скасування судового рішення з ухваленням нового рішення про задоволення позову.
Керуючись ст.ст.367, 374, 376 , 382 - 384 ЦПК України
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 , який діє в інтересах ОСОБА_1 , задовольнити.
Рішення Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 20 липня 2021 року скасувати.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Приютівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_1 ) додатковий строк тривалістю два місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті баби - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду у випадках, передбачених ст. 389 ЦПК України, протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст постанови складено 30 листопада 2021 року.
Головуючий суддя О.І. Чельник
Судді C .М. Єгорова
В.В. Черненко
Суд | Кропивницький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.11.2021 |
Оприлюднено | 02.12.2021 |
Номер документу | 101537390 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кропивницький апеляційний суд
Чельник О. І.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Нерода Л. М.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Нерода Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні