ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
У Х В А Л А
29 листопада 2021 року м. Херсон Справа № 923/1133/16
Господарський суд Херсонської області у складі судді Немченко Л.М. , за участю секретаря судового засідання Степанової Н.Д., розглянувши звіт ліквідатора про нарахування та виплату основної грошової винагороди та звіт про здійснення та відшкодування витрат ліквідатора у справі
за заявою: Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 43143201, юридична адреса - 73026, м. Херсон, пр-т Ушакова, 75).
до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Український іноваційно-будівельний альянс" (вул. 9-го Січня, буд. 49, кв. (офіс) 104, м. Херсон, код ЄДРПОУ 30629370)
про банкрутство
за участю учасників судового процесу:
від заявника - Кромп О.П., представник, витяг з ЄДР.
від боржника: не прибув.
Ухвалою господарського суду від 03.11.2016 порушено справу про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Український іноваційно-будівельний альянс", введено процедуру розпорядження майном, призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Запорожця Д.Ю. та призначено попереднє засідання господарського суду на 22.12.2016. Пунктом 3 цієї ухвали суд визнав безспірні грошові вимоги кредитора Херсонської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області в сумі 2 479 988, 07 грн.
Постановою господарського суду від 28.02.2017 постановлено припинити процедуру розпорядження майном боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Український іноваційно-будівельний альянс", та повноваження розпорядника майна арбітражного керуючого Запорожця Дмитра Юрійовича; визнати Товариство з обмеженою відповідальністю "Український іноваційно-будівельний альянс" банкрутом та відкрити стосовно нього ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.
За постановою ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Запорожця Дмитра Юрійовича.
Ухвалою від 09.10.2019 продовжено строк ліквідаційної процедури.
Ухвалою від 04.09.2018 суд призначив арбітражного керуючого Вудуда Гаррі Ігоровича ліквідатором банкрута.
Ліквідатором до суду подано звіт про здійснення повноважень у ліквідаційній процедурі, завершення ліквідаційної процедури та ліквідаційний баланс підприємства-банкрута. Для дослідження наданих документів та повідомлення усіх кредиторів про дату судового засідання, на якому будуть розглянуті подані звіти розгляд справи відкладався.
Ліквідатором 20.10.2021 на адресу суду надіслано звіт та ліквідаційний баланс, з клопотанням про їх затвердження, та 25.11.2021 до суду ним надіслано клопотання розгляд справи без його участі.
Ліквідатор Вудуд Г.І. подав до суду звіт про нарахування та виплату грошової винагороди, відповідно до якого заборгованість із оплати грошової винагороди ліквідатора із розрахунку чотирьох мінімальних заробітних плат за період виконання повноважень ліквідатора складає 193 686,40 грн.
Ліквідатор зазначає, що він нарахував собі грошову винагороду за період з 04.09.2018 по 04.09.2019 у розмірі: 3723 грн.х4 місяці (вересень 2018-грудень 2018) + 4173 грн. х 8 місяців і 4 дня (січень - вересень 2019 ) х 4 міс. = 193 686,40 грн.
Він зазначає, що з 04.09.2019 не нараховує собі винагороду у зв`язку із завершенням усіх заходів ліквідаційної процедури, тобто період нарахування становить 12 місяців у відповідності до абз.2 частини першої статті 58 Кодексу України з процедури банкрутства (т.5 арк. 181).
Судом встановлено, що за період з 04.09.2018 по 04.09.2019 ліквідатору винагорода не сплачувалась.
Ліквідатор просить затвердити звіт про нарахування та виплату грошової винагороди ліквідатора банкрута - ТОВ "Український іноваційно-будівельний альянс"- арбітражного керуючого Вудуд Г.І. за період з 04.09.2018р. по 04.09.2019 р. у розмірі 193 686,40 грн., стягнути грошову винагороду ліквідатора ТОВ "Український іноваційно-будівельний альянс"- арбітражного керуючого Вудуд Г.І. за період з 04.09.2018р. по 04.09.2019 р. у розмірі 193 686,40 грн. з кредитора боржника.
Представник кредитора Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі у судовому засіданні зазначив, що ними схвалено наданий ліквідатором звіт про нарахування та виплату грошової винагороди 193 686,40 грн, однак заперечує щодо стягнення зазначеної суми з кредитора, оскільки чинним законодавством не передбачено стягнення винагороди ліквідатора на стадії ліквідаційної процедури за рахунок кредиторів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та заперечення представника кредитора, суд приходить до висновку про задоволення клопотання ліквідатора з наступних підстав.
Арбітражний керуючий Вудуд Г.І. виконує обов`язки ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Український іноваційно-будівельний альянс" - (вул. Пилипа Орлика, буд.49, офіс 104. код ЄДРПОУ 30629370), покладені на нього ухвалою Господарського суду Херсонської області від 04.09.2018р.
Відповідно до ст. 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) виконує повноваження за грошову винагороду.
Грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень розпорядника майна визначається в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень або в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи до відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство, якщо такий розмір перевищує дві мінімальні заробітні плати. Розмір грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання повноважень розпорядника майна не може перевищувати п`яти мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень.
Право вимоги грошової винагороди виникає в арбітражного керуючого в останній день кожного календарного місяця виконання ним повноважень розпорядника майна боржника.
Сплата грошової винагороди арбітражному керуючому (розпоряднику майна) здійснюється шляхом її авансування заявником (кредитором або боржником) у розмірі, зазначеному у цій частині. Сума авансового платежу вноситься на депозитний рахунок нотаріуса та виплачується арбітражному керуючому (розпоряднику майна) за кожний місяць виконання ним повноважень розпорядника майна. Право вимоги основної грошової винагороди виникає в арбітражного керуючого в останній день кожного календарного місяця виконання ним повноважень керуючого санацією, ліквідатора.
Витрати арбітражного керуючого, пов`язані з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство, відшкодовуються в порядку, передбаченому цим Законом, крім витрат на страхування його відповідальності за заподіяння шкоди внаслідок неумисних дій або помилки під час виконання повноважень розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора, а також витрат, здійснення яких безпосередньо не пов`язане з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство, і витрат, пов`язаних з виконанням таких повноважень у частині, в якій зазначені витрати, що перевищують регульовані державою ціни (тарифи) на відповідні товари, роботи, послуги чи ринкові ціни на день здійснення відповідних витрат або замовлення (придбання) товарів, робіт, послуг.
Сплата грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого у зв`язку з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство здійснюються за рахунок наявних у боржника коштів, одержаних у результаті господарської діяльності боржника, або коштів, одержаних від продажу майна (майнових прав) боржника.
Кредитори можуть створювати фонд для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого. Формування фонду та порядок використання його коштів визначаються рішенням комітету кредиторів та затверджуються ухвалою господарського суду.
Господарський суд має право зменшити розмір оплати послуг арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), у разі якщо середньомісячна заробітна плата керівника боржника є надмірно високою порівняно з мінімальним розміром заробітної плати.
Ліквідатор щомісяця звітує перед комітетом кредиторів про нарахування та виплату основної та додаткової грошових винагород арбітражного керуючого, здійснення та відшкодування витрат.
Звіт арбітражного керуючого про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат доводиться кредиторам до відома та повинен бути схвалений або погоджений комітетом кредиторів.
Звіт про нарахування та виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат за підсумками процедур розпорядження майном, санації, ліквідації подається арбітражним керуючим до господарського суду за п`ять днів до закінчення відповідної процедури, розглядається судом та затверджується ухвалою, що може бути оскаржена у встановленому порядку.
З 21.10.2019 вступив в дію Кодекс України з процедур банкрутства, відповідно до положень частини 1 ст. 12 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що арбітражний керуючий користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право отримувати винагороду в розмірі та порядку, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ч. 2 ст. 30 Кодексу України з процедур банкрутства розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна або ліквідатора визначається в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останніх 12 місяців його роботи до відкриття провадження у справі, але не менше трьох розмірів мінімальної заробітної плати за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень.
Сплата основної винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна, ліквідатора, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією здійснюється за рахунок коштів, авансованих заявником (кредитором або боржником) на депозитний рахунок господарського суду, який розглядає справу, до моменту подання заяви про відновлення відкриття провадження у справі.
У разі якщо процедура триває після закінчення авансованих заявником коштів, основна винагорода арбітражного керуючого сплачується за рахунок коштів, одержаних боржником - юридичною особою у результаті господарської діяльності, або коштів, одержаних від продажу майна боржника, яке не перебуває в заставі.
У відповідності до ч. 4 ст. 30 Кодексу України з процедур банкрутства витрати арбітражного керуючого, пов`язані з виконанням ним повноважень у справі, відшкодовуються в порядку, передбаченому цим Кодексом, крім витрат на страхування його професійної відповідальності за заподіяння шкоди, а також витрат, пов`язаних з виконанням таких повноважень у частині, в якій зазначені витрати перевищують регульовані державою ціни (тарифи) на відповідні товари, роботи, послуги чи ринкові ціни на день здійснення відповідних витрат або замовлення (придбання) товарів, робіт, послуг.
Частиною 6 ст. 30 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що звіт арбітражного керуючого про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат має бути схвалений зборами кредиторів (у процедурі банкрутства фізичної особи) чи комітетом кредиторів (у процедурі банкрутства юридичної особи), а в частині витрат, що стосуються заставного майна, - забезпеченим кредитором.
Судом встановлено, що ліквідатором подано на розгляд комітету кредиторів 27.04.2020 звіт про нарахування та виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат за період з 04.09.2018 по 04.09.2019. Більшістю голосів прийнято рішення прийняти звіт арбітражного керуючого Вудуда Г.І. про нарахування та виплату грошової винагороди за виконання ним повноважень ліквідатора ТОВ Український іноваційно-будівельний альянс за період з 04.09.2018 р. по 04.09.2019 р. у розмірі 193686,40 грн., що підтверджено протоколом зборів кредиторів у справі про банкрутство № 923/1133/16 ТОВ "Український інноваційно-будівельний альянс" від 27.04.2020 (т. 5 а.с. 179).
Заборгованість за основною грошовою винагородою арбітражного керуючого Вудуда Г.І. за виконання ним повноважень ліквідатора ТОВ Український інноваційно-будівельний альянс за період з 04.12.2019 р. по 01.03.2020 р. складає 193686,40 грн.
Арбітражний керуючий - ліквідатор Вудуд Г.І. надав клопотання про затвердження звіту про здійснення та відшкодування витрат ліквідатора ТОВ "Український інноваційно-будівельний альянс". Відповідно до звіту за період з 04.09.2018 по 04.09.2019 ліквідатор боржника витратив на здійснення ліквідаційної процедури 7370,47 грн. ( т.6 а.с.1-2).
Зазначений звіт був розглянутий на зборах кредиторів у справі про банкрутство № 923/1133/16 ТОВ "Український інноваційно-будівельний альянс" 27.04.2020. За результатами розгляду звіту зборами прийнято рішення: "схвалити у повному обсязі звіт ліквідатора Боржника про здійснення та відшкодування витрат ліквідатора, а саме: у сумі 7370,47 грн.; вважати за не можливе встановити іншого джерела компенсації витрат ліквідатора у повній сумі, а саме 7370,47 грн., окрім коштів, отриманих від реалізації майна Боржника або господарській діяльності Боржника. ( т. 5 а.с.179-181).
Як встановлено судом та не заперечується учасникам справи фонд для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого не створювався.
Суд зазначає, що як вбачається з наданого ліквідатором звіту та ліквідаційного балансу, у зв`язку із відсутністю у боржника грошових коштів та майна, яке б підлягало продажу, грошова винагорода ліквідатора залишилася невиплаченою, а понесені витрати не було відшкодовано.
Статтею 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Статтею 98 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено право арбітражного керуючого (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) користуватися усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі право отримувати винагороду в розмірі та порядку, передбачених цим Законом.
Частиною 1 статті 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено, що арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) виконує повноваження за грошову винагороду.
Відповідно до частини 2 статті 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень розпорядника майна визначається в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень або в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи до порушення провадження у справі про банкрутство, якщо такий розмір перевищує дві мінімальні заробітні плати. Право вимоги грошової винагороди виникає в арбітражного керуючого в останній день кожного календарного місяця виконання ним повноважень розпорядника майна боржника. Сплата грошової винагороди арбітражному керуючому (розпоряднику майна) здійснюється шляхом її авансування заявником (кредитором або боржником) у розмірі, зазначеному у цій частині. Сума авансового платежу вноситься на депозитний рахунок нотаріуса та виплачується арбітражному керуючому (розпоряднику майна) за кожний місяць виконання ним повноважень розпорядника майна.
Після вступу в дію Кодексу України з процедур банкрутства розмір основної грошової винагороди ліквідатора визначена ст. 30 та визначається в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останніх 12 місяців його роботи до відкриття провадження у справі, але не менше трьох розмірів мінімальної заробітної плати за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень.
У відповідності до ч. 4 ст. 30 Кодексу України з процедур банкрутства витрати арбітражного керуючого, пов`язані з виконанням ним повноважень у справі, відшкодовуються в порядку, передбаченому цим Кодексом, крім витрат на страхування його професійної відповідальності за заподіяння шкоди, а також витрат, пов`язаних з виконанням таких повноважень у частині, в якій зазначені витрати перевищують регульовані державою ціни (тарифи) на відповідні товари, роботи, послуги чи ринкові ціни на день здійснення відповідних витрат або замовлення (придбання) товарів, робіт, послуг.
Частиною 6 ст. 30 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що звіт арбітражного керуючого про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат має бути схвалений зборами кредиторів (у процедурі банкрутства фізичної особи) чи комітетом кредиторів (у процедурі банкрутства юридичної особи), а в частині витрат, що стосуються заставного майна, - забезпеченим кредитором.
Законодавством України передбачено декілька джерел для здійснення оплати послуг арбітражного керуючого, разом з тим не міститься заборони здійснювати таку оплату за рахунок коштів кредиторів.
Отже, у випадку, коли оплата послуг арбітражного керуючого здійснюється не за рахунок коштів, одержаних від продажу майна боржника, чи коштів, одержаних у результаті виробничої діяльності боржника, то така оплата повинна здійснюватись за рахунок коштів кредиторів, виходячи із принципу пропорційності їх грошовим вимогам.
При цьому, відмова від авансування, відсутність майна у боржника або ж відсутність інших джерел для покриття витрат на виплату винагороди арбітражному керуючому можна розцінювати як примушування до безоплатної праці, що забороняється та прирівнюється до рабства в контексті ст. 4 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та інших міжнародних актів (зокрема, Конвенції 1926 року про заборону рабства, Конвенції Міжнародної організації праці про примусову чи обов`язкову працю 1930 року ратифіковану Україною 10.08.1956 року, Конвенції Міжнародної організації праці №105 про скасування примусової праці 1957 року ратифіковану Україною 05.10.2000 року), резолюції Економічної і Соціальної Ради ООН (ЕКОСОС) 1996 року тощо) та суперечить ст. 43 Конституції України.
Такої самої позиції дотримується Верховний Суд, практика якого викладена у постановах від 01.08.2018 р. у справі № 912/1783/16 та від 04.10.2018 р. у справі №916/1503/17.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 30, 60 КУзПБ, ст.ст. 234-235 ГПК України, суд
п о с т а н о в и в:
1.Затвердити звіт ліквідатора арбітражного керуючого Вудуда Гаррі Івановича про нарахування та виплату грошової винагороди ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Український іноваційно-будівельний альянс" (місцезнаходження: (вул. Пилипа Орлика, буд.49, офіс 104. код ЄДРПОУ 30629370) за період з 04.09.2018 р. по 04.09.2019 р. у розмірі 193686,40 грн.
2.Схвалити звіт ліквідатора арбітражного керуючого Вудуда Гаррі Івановича про здійснення та відшкодування витрат ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Український іноваційно-будівельний альянс" (місцезнаходження: (вул. Пилипа Орлика, буд.49, офіс 104. код ЄДРПОУ 30629370) за період з 04.09.2018 р. по 04.09.2019 р. у розмірі 7370,47 грн.
3.Стягнути з Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 43143201, юридична адреса - 73026, м. Херсон, пр-т Ушакова, 75) на користь арбітражного керуючого Вудуда Гаррі Івановича (свідоцтво арбітражного керуючого № 1462 від 15.07.2013, адреса: а/с 13 м. Одеса, 65012, ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) 193686,40 грн. грошової винагороди ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Український іноваційно-будівельний альянс" (місцезнаходження: (вул. Пилипа Орлика, буд.49, офіс 104. код ЄДРПОУ 30629370) за період з 04.09.2018 р. по 04.09.2019 р.
4.Наказ видати.
5. Ухвалу надіслати ліквідатору та кредиторам.
Відповідно до ч. 1 ст. 235, ст. 255 ГПК України ухвала набрала законної сили негайно після її оголошення та може бути оскаржена . Згідно з ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня складення її повного тексту.
Повний текст ухвали підписано 03.12.2021
Суддя Л.М. Немченко
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2021 |
Оприлюднено | 03.12.2021 |
Номер документу | 101592019 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Немченко Л.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні