Миколаївський районний суд Миколаївської області
Справа № 945/741/21
Провадження № 2-о/945/42/21
УХВАЛА
про залучення до участі у справі заінтересованої особи та призначення у справі судово - психіатричної експертизи
06 грудня 2021 року м. Миколаїв
Миколаївський районний суд Миколаївської області, в складі головуючого судді Шаронової Н.О., присяжних: Ілляшенко Р.М.; Герули А.Ю., за участю: секретаря судового засідання Карабут В.В.; заявника ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Миколаєві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Степівська сільська рада, як Орган опіки та піклування; Степівський дитячий будинок - інтернат, про визнання фізичної особи - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним і призначення опікуна , -
встановив:
07 травня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Миколаївського районного суду Миколаївської області з заявою про визнання фізичної особи - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним та призначення опікуна, заінтересовані особи: Степівська сільська рада, як Орган опіки та піклування; Степівський дитячий будинок - інтернат.
Ухвалою Миколаївського районного суду Миколаївської області від 07 травня 2021 року відкрито провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 . Постановлено призначити справу до судового розгляду.
Ухвалою Миколаївського районного суду Миколаївської області від 03 червня 2021 року задоволено клопотання заявника ОСОБА_1 про витребування доказів. Від Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації витребувано медичну картку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Від Степівського дитячого будинку - інтернату витребувано історію хвороби ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Розгляд справи відкладено.
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 звернулася до суду з клопотанням про призначення у справі судово - психіатричної експертизи, з метою визначення психічного стану ОСОБА_2 та здатності чи нездатності останнього розуміти значення своїх дій і керувати ними.
Представники заінтересованих осіб, належним чином повідомлених про дату, час і місце судового засідання, у судове засідання не з`явилися. При цьому, 27 липня 2021 року від заінтересованої особи - Степівського дитячого будинку - інтернату на адресу суду надійшли витребуванні ухвалою Миколаївського районного суду Миколаївської області від 03 червня 2021 року документи, а саме - Історія хвороби та медична картка дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Крім цього, заінтересованою особою на адресу суду подано Довідку від 27 липня 2021 року, з якої слідує, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував у Степівському дитячому будинку - інтернаті на повному державному утриманні з 02 березня 2018 року (наказ № 61 від 02 березня 2018 року) по 18 червня 2021 року, при цьому, 18 червня 2021 року згідно з путівкою Департаменту соціального захисту населення МОДА № 20 від 18 червня 2021 року був переведений до Лупарівського психоневрологічного інтернату.
Заслухавши клопотання заявника, дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого.
Згідно з положеннями ч. 1, п. 5) ч. 2 ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відповідно до ч. 3 ст. 42 ЦПК України у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Оскільки, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував у Степівському дитячому будинку - інтернаті на повному державному утриманні з 02 березня 2018 року (наказ № 61 від 02 березня 2018 року) по 18 червня 2021 року, при цьому, 18 червня 2021 року згідно з путівкою Департаменту соціального захисту населення МОДА № 20 від 18 червня 2021 року був переведений до Лупаревського психоневрологічного інтернату, суд вважає за необхідне, залучити Лупаревський психоневрологічний інтернат до участі у справі як заінтересовану особу .
Щодо клопотання заявника про призначення у справі у справі судово - психіатричної експертизи, з метою визначення психічного стану ОСОБА_2 та здатності чи нездатності останнього розуміти значення своїх дій і керувати ними, суд дійшов такого.
Згідно з медичною документацією, наданою Степівським дитячим будинком - інтернатом, на виконання ухвали суду про витребування доказів від 03 червня 2021року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , останній визнаний особою з інвалідністю.
Визнання ОСОБА_2 недієздатним необхідно заявниці ОСОБА_1 для призначення її опікуном свого сина ОСОБА_2 .
Відповідно до п. 2) ч. 1 ст. 105 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи, призначення експертизи є обов`язковим за клопотанням хоча б однієї із сторін.
Згідно з ч. 1 ст. 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» судово - психіатрична експертиза в адміністративних, цивільних справах, у кримінальному провадженні призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Згідно з положеннями ч. 3 ст. 7 Закону України «Про судову експертизу» виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово - експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних, судово - медичних і судово - психіатричних експертиз.
У пункті 4 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним від 28.03.1972 року № 3 роз`яснено, що судово - психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання: чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.
З огляду на викладене вище, суд вважає, що клопотання заявника ОСОБА_1 підлягає задоволенню, тому у справі необхідно призначити судово - психіатричну експертизу.
Згідно з п. 5) ч. 1 ст. 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Відповідно до п. 9) ч. 1 ст. 253 ЦПК України у випадку встановленому пунктом 5 частини першої статті 252 цього Кодексу провадження у справі зупиняється на час проведення експертизи.
Оскільки для проведення зазначеної експертизи потрібний значний проміжок часу, провадження у справі слід зупинити на час проведення експертизи.
Керуючись ст. ст. 103, 104, п. 2) ч. 1 ст. 105, п. 5) ч. 1 ст. 252, п. 9) ч. 1 ст. 253, ч. 1 ст. 260, ч. 1 ст. 298 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Залучити до участі у справі як заінтересовану особу Лупаревський психоневрологічний інтернат.
Клопотання заявника ОСОБА_1 про призначення у справі судово - психіатричної експертизи, з метою визначення психічного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та здатності чи нездатності останнім розуміти значення своїх дій і керувати ними, - задовольнити.
Призначити у справі № 945/741/21 за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Степівська сільська рада, як Орган опіки та піклування; Степівський дитячий будинок - інтернат, про визнання фізичної особи - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним і призначення опікуна , амбулаторну судово - психіатричну експертизу для встановлення психічного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Миколаєва, Миколаївської області та здатності чи нездатності останнім розуміти значення своїх дій і керувати ними.
На вирішення експертівпоставити такі питання:
1) Які індивідуально - психологічні особливості має ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ?
2) Чи хворіє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на психічну хворобу ?
3) Чи розуміє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , значення своїх дій та чи може керувати ними ?
4) Чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням стану його психічного здоров`я, з`явитися в судове засідання, особисто дати пояснення по суті справи, брати участь у судовому розгляді ?
Проведення експертизи доручити Комунальному некомерційному підприємству «Миколаївський обласний центр психічного здоров`я» Миколаївської обласної ради (54003, м. Миколаїв, вул. 2- а Екіпажна, 4 ).
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків, відповідно до ст. ст. 384, 385 Кримінального кодексу України.
У розпорядження експерта надати:
матеріали цивільної справи № 945/741/21 за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Степівська сільська рада, як Орган опіки та піклування; Степівський дитячий будинок - інтернат, про визнання фізичної особи - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним і призначення опікуна;
медичну картку ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ИД 5/IX - 06);
історію хвороби ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Провадження у справі № 945/741/21 за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Степівська сільська рада, як Орган опіки та піклування; Степівський дитячий будинок - інтернат, про визнання фізичної особи - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним і призначення опікуна, - зупинити на час проведення експертизи.
Копію даної ухвали, а також копію заяви та доданих до неї документів направити заінтересованій особі Лупаревському психоневрологічному інтернату.
Ухвала суду, в частині залучення заінтересованої особи до участі у справі, оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду, в частині призначення у справі судово - психіатричної експертизи , може бути оскаржено.
Відповідно до ст. 261 ЦПК України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Згідно з положеннями ст. 354 ЦПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Згідно з положеннями ст. 355 ЦПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції - Миколаївського апеляційного суду.
Суддя Н. О. Шаронова
Присяжні: Р. М. Ілляшенко
А. Ю. Герула
06.12.2021
Суд | Миколаївський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2021 |
Оприлюднено | 06.12.2021 |
Номер документу | 101633679 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Миколаївський районний суд Миколаївської області
Шаронова Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні