УХВАЛА
06 грудня 2021 року
м. Київ
справа № 910/7281/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Булгакової І. В. (головуючий), Львова Б. Ю. та Селіваненка В. П.,
розглянувши матеріали касаційної скарги фізичної особи-підприємця Ястремського Леоніда Вадимовича (далі - Підприємець),
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 22.06.2021
за позовом Підприємця
до : 1. ОСОБА_1;
2. компанії Shutterstock Inc.;
3. компанії Depositphotos Inc.;
4. компанії iStockphoto Limited Partnership;
5.товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕПОЗИТФОТОС УКРАЇНА"
про визнання авторських прав на твори та зобов`язання припинення дій, що порушують права автора,
ВСТАНОВИВ:
Підприємець 08.10.2021 (згідно з поштовою відміткою на конверті) звернувся до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову Північного апеляційного господарського суду від 22.06.2021 зі справи № 910/7281/20.
Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 29.10.2021 касаційну скаргу Підприємця залишено без руху у зв`язку з тим, що у скарзі не визначено чітких підстав касаційного оскарження судових рішень, передбачених частиною другою статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України; Кодекс ); надано скаржнику строк для усунення недоліків до 18.11.2021.
18.11.2021 (згідно з відміткою на конверті) Підприємець подав до Касаційного господарського суду заяву про усунення недоліків з уточненою касаційною скаргою, в якій скаржник, обґрунтовуючи підставу касаційного оскарження судового рішення, передбачену пунктом 3 частини другої статті 287 ГПК України, посилається на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального та неправильне застосування норм матеріального права, зокрема, статті 20 ГПК України, частини третьої статті 426, статей 435, 421, 442, 443 Цивільного кодексу України, частини третьої статті 15 Закону України "Про авторське право та суміжні права", пункту 1 статті 9 Бернської конвенції про охорону літературних та художніх творів за відсутності висновків Верховного Суду щодо застосування вказаних норм у подібних правовідносинах;
обґрунтовуючи підставу касаційного оскарження, передбачену пунктом 4 частини другої статті 287 ГПК України, скаржник посилається на те, що оскаржувані судові рішення прийняті з порушенням норм процесуального права, що унеможливило встановлення фактичних обставин справи, які мають значення для правильного вирішення спору, та підлягають скасуванню відповідно до пункту 1 частини третьої статті 310 ГПК України, оскільки суд не дослідив зібрані у справі докази, що мають значення для правильного вирішення справи.
Водночас у касаційній скарзі Підприємець просить поновити строк на касаційне оскарження, посилаюсь на несвоєчасне отримання повного тексту оскаржуваної постанови, що підтверджується доданими до скарги відповідними доказами, зокрема, копією конверта, в якому постанова суду апеляційної інстанції направлялася скаржнику.
Відповідно до положень статті 288 ГПК України учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Згідно з частиною третьою статті 174 ГПК України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.
Відповідно до частини третьої статті 294 ГПК України питання про відкриття касаційного провадження у справі вирішується колегією суддів у складі трьох суддів не пізніше двадцяти днів з дня надходження касаційної скарги або з дня надходження заяви про усунення недоліків, поданої у порядку, визначеному статтею 292 цього Кодексу.
З огляду на усунення скаржником недоліків касаційної скарги та враховуючи, що остання відповідає вимогам статті 290 названого Кодексу, Суд дійшов висновку, що подані матеріали достатні для касаційного розгляду, а строк на касаційне оскарження у цьому випадку підлягає поновленню.
Разом з тим згідно з частинами першою та другою статті 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Якщо міжнародним договором України встановлено інші правила судочинства ніж ті, що передбачені цим Кодексом, іншими законами України, застосовуються правила міжнародного договору.
Пунктом 2 частини третьої статті 2 ГПК України встановлено, що основними засадами (принципами) господарського судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
За приписами статті 365 ГПК України іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Водночас, як вбачається з обставин цієї справи, компанія Shutterstock Inc. є нерезидентом та зареєстрована відповідно до законодавства штату Делавер, США з місцезнаходженням: 350 Fifth Avenue, 21 Floor, New York, NY 10018, USA;
компанія Depositphotos Inc. є нерезидентом та зареєстрована відповідно до законодавства штату Делавер, США з місцезнаходженням: 115 West 30th Street, Suit 1110B, New York, NY 10001, USA;
компанія iStockphoto Limited Partnership є нерезидентом та зареєстрована відповідно до законодавства Канади, з місцезнаходженням: Suit 313-1240 20th Ave SE, Calgary, Alberta T2G 1M8, Canada.
Порядок передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном регулюється Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних та комерційних справах від 15.11.1965 (далі - Конвенція), учасниками якої є Україна, Канада та Сполучені Штати Америки.
Відповідно до пункту "а" статті 10 Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах, якщо запитувана Держава не заперечує, то ця Конвенція не обмежує можливості надсилати судові документи безпосередньо поштою особам, які перебувають за кордоном.
Окрім того, згідно зі статтею 15 Конвенції кожна договірна Держава може заявити, що суддя, незалежно від положень частини першої цієї статті може постановити рішення, навіть якщо не надійшло жодного підтвердження про вручення або безпосередню доставку, у разі, якщо виконані всі наступні умови: b) з дати направлення документа сплинув термін, який суддя визначив як достатній для даної справи і який становить щонайменше шість місяців.
Отже, для забезпечення належного повідомлення відповідачів у справі, а саме: компанії Shutterstock Inc., компанії Depositphotos Inc. та компанії iStockphoto Limited Partnership про відкриття касаційного провадження у цій справі, з метою забезпечення їх процесуальних прав, встановлених у статті 42 ГПК України, та беручи до уваги застереження країн-учасниць Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних та комерційних справах, колегія суддів вважає за доцільне направити названим відповідачам процесуальні документи з їх перекладом англійською мовою безпосередньо поштою.
У зв`язку з чим суд вважає за необхідне зобов`язати скаржника - Підприємця як зацікавлену особу надати суду нотаріально засвідчений переклад цієї ухвали англійською мовою у чотирьох примірниках .
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 228 ГПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
З урахуванням викладеного суд касаційної інстанції вважає за необхідне зупинити касаційне провадження за касаційною скаргою Підприємця на постанову Північного апеляційного господарського суду від 22.06.2021 зі справи № 910/7281/20.
Керуючись статтями 119, 228, 234, 294, 365 ГПК України, Верховний Суд
У Х В А Л И В:
1. Поновити фізичній особі-підприємцю Ястремському Леоніду Вадимовичу строк подання касаційної скарги.
2. Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою фізичної особи-підприємця Ястремського Леоніда Вадимовича на постанову Північного апеляційного господарського суду від 22.06.2021 зі справи № 910/7281/20.
3. Призначити розгляд касаційної скарги у відкритому судовому засіданні Касаційного господарського суду на 14 червня 2022 року о 10:45 у приміщенні суду за адресою: м. Київ, вул. О. Копиленка, 6, кімн. 302.
4. Зобов`язати фізичну особу-підприємця Ястремського Леоніда Вадимовича надати Суду у строк до 28 грудня 2021 року нотаріально засвідчений переклад цієї ухвали англійською мовою (у чотирьох примірниках, кожен з яких прошитий окремо).
5. Роз`яснити фізичній особі-підприємцю Ястремському Леоніду Вадимовичу, що у випадку невиконання вимог, викладених у пункті 4 резолютивної частини цієї ухвали, судом буде розглядатися можливість щодо застосування відповідних заходів процесуального примусу, передбачених ГПК України.
6. Після надходження від фізичної особи-підприємця Ястремського Леоніда Вадимовича витребуваних документів направити їх компанії Shutterstock Inc., компанії Depositphotos Inc. та компанії iStockphoto Limited Partnership.
7. Надати учасникам справи строк для подання до суду касаційної інстанції відзиву на касаційну скаргу до 18 березня 2022 року.
8. Провадження з розгляду касаційної скарги фізичної особи-підприємця Ястремського Леоніда Вадимовича на постанову Північного апеляційного господарського суду від 22.06.2021 зі справи №910/7281/20 зупинити до повернення на адресу Верховного Суду поштових повідомлень про вручення компанії Shutterstock Inc., компанії Depositphotos Inc. та компанії iStockphoto Limited Partnership цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя І. Булгакова
Суддя Б. Львов
Суддя В. Селіваненко
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2021 |
Оприлюднено | 08.12.2021 |
Номер документу | 101673495 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Булгакова І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні