Ухвала
від 29.11.2021 по справі 523/7444/20
СУВОРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа № 523/7444/20

Провадження №2/523/2765/21

У Х В А Л А

"29" листопада 2021 р.

Суворовський районний суд м. Одеси в складі:

головуючої судді - Середи І.В.,

за участі секретаря - Щербан О.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду №9 в м. Одесі, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи: Управління житлово-комунального господарства Одеської міської ради, ОСОБА_4 , про встановлення факту постійного проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу, скасування розпорядження органу приватизації,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа - Управління житлово-комунального господарства Одеської міської ради про встановлення факту постійного проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_3 в період часу з 2002р. по 2013р.р. за адресою: АДРЕСА_1 ; скасування розпорядження органу приватизації - Управління житлово-комунального господарства Одеської міської ради від 13.06.2006р. №195495 про задоволення заяви і передачу квартири в АДРЕСА_1 , в спільну часткову власність ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в рівних частинах, оскільки було порушено право позивача на приватизацію.

Протоколом автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 18.05.2020р., справу було розподілено на головуючу - суддю Середу І.В.

21.05.2020р. у справі відкрито провадження, призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Після закриття підготовчого судового засідання ухвалою суду від 11.05.2021р., справу було призначено до судового розгляду за участю сторін.

В призначені судові засідання на 22.09.2021р. на 11.30 год та на 24.11.2021р. на 10.20 год позивач ОСОБА_1 не з`явилася без поважних на те причин. Про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, про що свідчать довідкові листи про направлення викликів за допомогою СМС-повідомлень (а.с.119,130) та шляхом надіслання на електронну адресу, зазначену ОСОБА_1 в позовній заяві, судового виклику - вкладення img20211028_091141966.pdf (а.с.129-зворот). В матеріалах справи відсутні заяви ОСОБА_1 про слухання справи у її відсутності, з заявами про відкладення розгляду справи не зверталась, причини неявки не повідомляла.

Відповідачі та треті особи в засідання не з`явились, з будь-якими заявами, клопотаннями до суду не звертались.

Зважаючи на те, що у судове засідання не з`явилися сторони, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Згідно з вимогами ч.5 ст.268 ЦПК України, датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позову без розгляду.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.43 ЦПК України учасники справи зобов`язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу.

Згідно з ч. 1 ст. 44 ЦПК України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.

Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить з того, що положення п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь-який позов, що стосується його цивільних прав і обов`язків.

Проте право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави.

Європейський суд з прав людини дотримується позиції, що проявляти ініціативу щодо своєчасного розгляду справи повинен саме позивач.

В свою чергу вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справи є обов`язком держави.

Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 07 липня 1989 року у справі Юніон Аліментаріа Сандерс С. А. проти Іспанії зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

Водночас, неявки позивача в судові засідання спричиняють затягування строків розгляду справи, що є порушенням як положень Цивільного процесуального кодексу України, так і п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до якого кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку.

Крім того, як наголошує в своїх рішеннях Європейський суд, позивач як сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору.

Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі Смірнова проти України ).

Аналіз приведеного вище свідчить про те, що саме позивач не проявляє зацікавленості у розгляді справи, затягуючи її розгляд з незрозумілих суду причин.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 10 ЦПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права.

Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

В свою чергу ст. 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Відповідно до вимог п.2 ч.2 ст.223 ЦПК України суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку у разі першої неявки в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового розгляду, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнані поважними.

За змістом ч.5 ст.223 та п.3 ч.1 ст.257 ЦПК України у разі повторної неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.

Тобто, з точки зору закону умовами залишення позовної заяви без розгляду у випадку повторної неявки в судове засідання є ряд чинників, а саме: повторна неявка позивача поспіль у судове засідання; належне повідомлення позивача про час розгляду справи; відсутність поважних причин неявки позивача в судове засідання або неповідомлення їх суду; неявка позивача в судове засідання перешкоджає вирішенню спору по суті; відсутність заяви позивача про розгляд справи в його відсутності.

Заяви про розгляд справи за відсутності позивача до суду не надходило.

При цьому, суд звертає увагу на те, що ще 18.05.2020 р. позивач звернулася з позовом до суду, однак жодного разу не з`являлася, і про розгляд справи півтора року не цікавиться.

Неявка позивача в судове засідання є перешкодою для дотримання цивільно-процесуальних принципів, оскільки суд позбавлений права приймати участь у збиранні доказів у справі та доведеності їх перед судом.

Так, у кожному випадку заявник при зверненні до суду повинен дотримуватися норм процесуального законодавства.

Враховуючи тривалість розгляду справи, та те, що позивач повторно не з`явилась в судове засідання, причини її неявки не можуть бути визнані поважними через відсутність доказів про це, з заявою про розгляд справи за її відсутності не зверталася, ОСОБА_1 не сприяє розгляду справи, а тому, виходячи із того, що сторона повинна добросовісно користуватися належними процесуальними правами та неприпустимість їх зловживанням, позовна заява повинна бути залишена без розгляду.

Керуючись ст.ст.257,260,261,353 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи: Управління житлово-комунального господарства Одеської міської ради, ОСОБА_4 , про встановлення факту постійного проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу, скасування розпорядження органу приватизації - залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили негайно з моменту підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 15 днів з дня складення ухвали.

Ухвала складена і підписана 29.11.2021р.

Суддя

СудСуворовський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення29.11.2021
Оприлюднено09.12.2021
Номер документу101733536
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —523/7444/20

Ухвала від 29.11.2021

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Середа І. В.

Ухвала від 11.05.2021

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Середа І. В.

Ухвала від 17.02.2021

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Середа І. В.

Ухвала від 21.05.2020

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Середа І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні