ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
У Х В А Л А
07 грудня 2021 року Справа № 923/1205/21
Господарський суд Херсонської області у складі судді Нікітенка С.В. , за участю секретаря судових засідань Фінаровій О.Л., розглянувши у підготовчому засіданні справу
за позовом: Приватного акціонерного товариства Управління будівництва Укрводбуд , м.Каховка, Херсонська області, код ЄДРПОУ 01036201
до відповідача-1: Дочірнього підприємства Оздоровчий комплекс Меліоратор приватного акціонерного товариства Управління будівництва Укрводбуд , с. Генічеська Гірка, Генічеський район, Херсонська область, код ЄДРПОУ 32171582,
до відповідача-2: Генічеської міської ради, м. Генічеськ, Херсонська область, код ЄДРПОУ 35248359,
про визнання недійсним рішення та визнання недійсним свідоцтва про право власності.
За участю представників сторін:
від позивача - не з`явився;
від відповідача-1 - не з`явився;
від відповідача-2 - Волошин В.С., довіреність б/н від 03.08.2021.
Судове засідання проводиться в режимі відеоконференції з Генічеським районним судом Херсонської області та у відповідності до ч.1 статті 222 Господарського процесуального кодексу України здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд,
в с т а н о в и в:
В провадженні Господарського суду Херсонської області перебуває справа № 923/1205/21, розгляд справи здійснюється в порядку загального позовного провадження.
На електрону адресу Господарського суду Херсонської області 06.12.2021 від позивача у справі надійшла заява про проведення підготовчого засідання призначеного на 07.12.2021 без участі представника, одночасно представник ПрАТ"Укрводбуд" просить суд закрити підготовче провадження у справі та призначити справу до судового розгляду по суті.
Від Генічеської міської ради на електрону адресу Господарського суду Херсонської області 06.12.2021 надійшло клопотання про витребування доказів, в якому відповідач-2 просить суд витребувати у КП "Генічеське БТІ" ХОР (код ЄДРПОУ 03355494) матеріали Інвентаризаційних та Реєстраційних справ по об`єкту пансіонат Меліоратор , який розташований по вул. Набережній, 30, с. Генічеська Гірка, Генічеського району, Херсонської області.
07 грудня 2021 року на електрону адресу Господарського суду Херсонської області від представника позивача надійшла заява про відкладення підготовчого засідання у справі.
У призначене судове засідання з`явився представник відповідача-2, який підтримав клопотання про витребування доказів.
Відповідач-1 явки уповноваженого представника у підготовче засідання не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив.
Розглянувши клопотання Генічеської міської ради про витребування доказів, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
За приписами ч. 1 ст. 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Згідно статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку. В свою чергу, розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (пункти 66-69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").
Так, стаття 15 ГПК України передбачає необхідність дотримання судом принципу пропорційності, враховуючи, зокрема, значення розгляду справи для сторін.
У пункті 26 рішення Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) у справі "Надточій проти України" та пункті 23 рішення ЄСПЛ "Гурепка проти України № 2" наголошено, що принцип рівності сторін - один зі складників ширшої концепції справедливого судового розгляду, за змістом якого кожна сторона повинна мати розумну можливість обстоювати свою позицію у справі в умовах, які не ставлять її у суттєво менш сприятливе становище порівняно з опонентом.
Рішенням у справі Ruiz-Mateos проти Іспанії від 23.05.1993 р., п. 63 ЄСПЛ вказав, що принцип змагальності процесу означає, що кожній стороні повинна бути надана можливість ознайомитися з усіма доказами та зауваженнями, наданими іншою стороною, а також, що вкрай важливо, відповісти на них.
Частиною 1 статті 81 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Судом враховано, що згідно з частиною 1 статті 14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами частини 4 статті 74 Господарського процесуального кодексу України суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.
У відповідності з положеннями Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 № 6 "Про судове рішення" рішення з господарського спору повинно прийматись у відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з`ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі.
Відповідно до ч. 3 ст. 198 ГПК України, головуючий відповідно до завдання господарського судочинства керує ходом судового засідання, забезпечує додержання послідовності і порядку вчинення процесуальних дій, здійснення учасниками судового процесу їх процесуальних прав і виконання ними обов`язків, спрямовує судовий розгляд на забезпечення повного, всебічного та об`єктивного з`ясування обставин справи, усуваючи із судового розгляду все, що не має істотного значення для вирішення справи.
Одночасно, суд враховує, що відповідно до ч. 5 ст. 236 ГПК України обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відтак, для встановлення дійсних обставин справи, які входять в предмет доказування, беручи до уваги те, що заявником дотримано вимоги ч. 2 ст. 81 ГПК України, подання клопотання одночасно із заявою про витребування доказів, суд вважає за можливе задовольнити клопотання Генічеської міської ради про витребування доказів, а саме витребувати у КП "Генічеське БТІ" ХОР (код ЄДРПОУ 03355494) матеріали Інвентаризаційних та Реєстраційних справ по об`єкту пансіонат Меліоратор , який розташований по вул. Набережній, 30, с. Генічеська Гірка, Генічеського району, Херсонської області.
У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази (ч.4 ст. 81 ГПК України).
Згідно з частиною 6 статті 81 Господарського процесуального кодексу України будь-яка особа, в якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Водночас, суд зазначає, що згідно з ч. 9 ст. 81 ГПК України у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Відповідно до частини 2 статті 183 Господарського процесуального кодексу України суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку у випадках визначених частиною 2 статті 202 ГПК України.
Згідно пункту 4 частини 2 статті 202 Господарського процесуального кодексу України, суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах, встановлених цим кодексом строків, у випадку необхідності витребування нових доказів.
Оскільки у підготовчому засіданні витребовуються докази та встановлюються строки для подання позивачем доказів, суд дійшов висновку про необхідність відкладення підготовчого засідання.
Відповідно до статті 113 Господарського процесуального кодексу України строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом.
Згідно ст. 177 Господарського процесуального кодексу України підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання. Завданнями підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті. Підготовче провадження має бути проведене протягом 60 днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на 30 днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Разом з тим, пунктом 1 статті 6 ратифікованої Законом України № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року Конвенції про захист прав людини та основних свобод закріплено право вирішення спірного питання упродовж розумного строку.
Згідно з п. 26 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень ухвалення рішення в розумні строки відповідно до статті 6 Конвенції також можна вважати важливим елементом його якості. Проте можливе виникнення суперечностей між швидкістю проведення процесу та іншими чинниками, пов`язаними з якістю, такими як право на справедливий розгляд справи, яке також гарантується статтею 6 Конвенції. Оскільки важливо забезпечувати соціальну гармонію та юридичну визначеність, то попри очевидну необхідність враховувати часовий елемент слід також зважати й на інші чинники. КРЄС вважає за доречне згадати свій Висновок № 6 (2004), у якому підкреслюється, що якість правосуддя не можна ототожнювати з простою продуктивністю . Якісний підхід повинен також брати до уваги здатність судової системи відповідати вимогам, які до неї висуваються, з урахуванням загальних цілей системи, серед яких швидкість процесу є лише одним з елементів.
З огляду на вищезазначене, у зв`язку з необхідністю забезпечення реалізації всіма учасниками процесу своїх процесуальних прав і обов`язків, з метою повного, об`єктивного, всебічного розгляду справи, з огляду на положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини, суд вважає за необхідне продовжити строк проведення підготовчого провадження у справі № 923/1205/21 поза межами строку встановленого Господарським процесуальним кодексом України.
Одночасно суд повідомляє, що Господарським судом Херсонської області здійснено на сайті "Бронювання систем відеоконференцзв`язку" бронювання часу для проведення підготовчого засідання, призначеного на 04 січня 2022 року об 10:00 год., у справі №923/1205/21 в режимі відеоконференції зал судових засідань № 325 в Господарському суді Херсонської області та зал судових засідань № свідок в Генічеському районному суді Херсонської області.
Керуючись ст.ст. 13, 74, 81, 120, 121, 182, 183, 198, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд,
п о с т а н о в и в :
1. Продовжити строк проведення підготовчого провадження у справі №923/1205/21 на підставі Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, підготовче провадження провести впродовж розумного строку.
2. Задовольнити клопотання Генічеської міської ради про витребування доказів.
3. Витребувати у Комунального підприємства "Генічеського бюро технічної інвентаризації" Херсонської обласної ради (75500, Херсонська область, Генічеський район, м. Генічеськ, вул. Соборна, буд. 17) матеріали Інвентаризаційних та Реєстраційних справ по об`єкту пансіонат Меліоратор , який розташований по вул. Набережній, 30, с. Генічеська Гірка, Генічеського району, Херсонської області.
4. Встановити КП "Генічеському бюро технічної інвентаризації" Херсонської обласної ради строк на подання до суду витребуваних доказів, протягом 15 днів з дня отримання даної ухвали.
5. У разі неможливості подання витребуваних доказів у встановлений судом строк КП "Генічеського бюро технічної інвентаризації" Херсонської обласної ради повідомити про це письмово протягом 10 днів з дня отримання даної ухвали.
6. Повідомити КП "Генічеського бюро технічної інвентаризації" Херсонської обласної ради, що у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин, суд може застосувати до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені ГПК України.
7. Відкласти підготовче засідання у справі на 04 січня 2022 року на 10:00 год., за адресою: м. Херсон, вул. Театральна, 18, зал судових засідань № 321.
8. Явка у підготовче засідання учасників справи не визнається судом обов`язковою. У разі направлення учасниками справи (за власним бажанням) у підготовче засідання уповноважених представників, останнім мати при собі, відповідно до ст. 60 Господарського процесуального кодексу України, документи, що підтверджують їх повноваження.
9. Роз`яснити учасникам справи про їх обов`язок повідомляти суд про причини неявки у підготовче засідання і, що у разі їх неявки, наступають наслідки передбачені, ст. ст. 183, 202 Господарського процесуального кодексу України.
10. Підготовче засідання у справі № 923/1205/21, призначене на 04 січня 2022 року о 10:00 год., проводити в режимі відеоконференції в приміщенні Господарського суду Херсонської області, зал судових засідань № 321 (3-й поверх), за адресою: м. Херсон, вул. Театральна, 18.
11. Підготовче засідання у справі № 923/1205/21, призначене на 04 січня 2022 року о 10:00 год., за участю представника Генічеської міської ради провести в режимі відеоконференції з Генічеським районним судом Херсонської області, зал судових засідань № свідок, за адресою: 75500, м. Генічеськ, вул. Братів Коваленко, 66.
12. Доручити Генічеському районному суду Херсонської області забезпечити проведення підготовчого засідання, призначеного на 04 січня 2022 року о 10:00 год., у справі № 923/1205/21 в режимі відеоконференції, зал судових засідань № свідок.
13. Генічеській міській раді необхідно направити уповноваженого представника, якому слід мати при собі, відповідно до ст. 60 Господарського процесуального кодексу України, документи, що підтверджують його повноваження, до Генічеського районного суду Херсонської області для участі у підготовчому засіданні в режимі відеоконференції.
14. Копію ухвали направити рекомендованою поштою сторонам у справі, КП "Генічеського бюро технічної інвентаризації" Херсонської обласної ради та Генічеському районному суду Херсонської області.
Ухвала набирає законної сили відповідно до приписів ст. 235 ГПК України та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, відповідно до ст.ст. 254, 255 Господарського процесуального кодексу України.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі "Судова влада України" за наступною адресою: http://ks.arbitr.gov.ua.
Ухвалу підписано 09.12.2021.
Суддя С.В. Нікітенко
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 07.12.2021 |
Оприлюднено | 13.12.2021 |
Номер документу | 101753784 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Нікітенко С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні