Ухвала
від 02.12.2021 по справі 766/24002/21
ХЕРСОНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 766/24002/21

н/п 2/766/14542/21

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про залишення позовної заяви без руху

02 грудня 2021 року Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Майдан С.І., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Перекопська 153 , треті особи: Херсонська міська рада, Виконавчий комітет Дніпровської районної у м.Херсоні ради, Прокуратура м.Херсона про відшкодування моральної шкоди,

встановила:

Позивачі звернулися до суду з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Перекопська 153 , треті особи: Херсонська міська рада, Виконавчий комітет Дніпровської районної у м.Херсоні ради, Прокуратура м.Херсона про відшкодування моральної шкоди.

Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суддею встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам ст.175 ЦПК України.

Згідно ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до вимог ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява повинна містити:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти;

3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються;

4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них;

5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;

6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору;

7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;

8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;

9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи;

10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Позивачем в позовній заяві не зазначено їх реєстраційні номери облікових карток платника податків (для фізичних осіб) за їх наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України.

Позовна вимога про відшкодування моральної шкоди не конкретизована, прохальна частина не містить вимог про стягнення моральної шкоди із зазначенням її суми.

Третіми особами позивачами вказані Херсонська міська рада, Виконавчий комітет Дніпровської районної у м.Херсоні ради, Прокуратура м.Херсона, проте в позовній заяві позивачами не обґрунтовано як відшкодування їм моральної шкоди може вплинути на інтереси, права та обов`язки зазначених третіх осіб.

Крім того, в порядку виконання вимог ст.175 ЦПК України, позовна заява не містить зазначення обставин, що підлягають доведенню з урахуванням предмету позову, а саме: коли саме мали місце дії (бездіяльність) відповідача, що заподіяли позивачу моральну шкоду, в чому вони полягали; які особисті немайнові права позивачів порушені діями (бездіяльністю) відповідача і на які нематеріальні блага вони посягають; у чому полягають душевні, фізичні чи інші страждання позивачів; який причинно-наслідковий зв`язок між спричиненням шкоди і фізичними, душевними чи іншими стражданнями, що настали.

Крім цього, позовна заява не містить відомостей про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомостей про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Копії доданих документів до позовної заяви позивачами не звірені у встановленому законом порядку, не зазначено щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Згідно ч.4 ст.177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Розмір судового збору, порядок його сплати і звільнення від сплати судового збору встановлені Законом України "Про судовий збір".

Згідно ч.2 ст.4 ЗУ Про судовий збір , за подачу до суду фізичною особою позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить: 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (908,00 гривень) та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (11350,00 гривень); за подачу до суду фізичною особою позовної заяви немайнового характеру ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (908,00 гривень).

Позивачами пред`явлено до суду позовну заяву про відшкодування моральної шкоди та в якій позивачі посилаються на ч.3 ст.22 Закону України Про судовий збір та вказують на те, що вони звільняються від сплати судового збору як споживачі, права яких порушені.

Закон України "Про захист прав споживачів" регулює відносини між споживачами товарів (крім харчових продуктів, якщо інше прямо не встановлено цим Законом), робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності.

Відповідно до ч.3 ст.22 Про захист прав споживачів споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов`язані з порушенням їх прав.

У п.22 ч.1 ст.22 Закону України "Про захист прав споживачів" визначено, що споживачем є фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов`язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов`язків найманого працівника.

Суд вважає зазначити, що вказана пільга щодо сплати судового збору підлягає застосуванню лише у випадку, коли позивач пред`явив позов, пов`язаний з порушенням його прав як споживача.

Водночас, щодо стягнення моральної шкоди, то вказана дія Закону Про захист прав споживачів не розповсюджується на неї та є самостійною вимогою майнового характеру, яка повинна бути сплачена позивачем відповідно до вимог ст.4 Закону України Про судовий збір .

Згідно з частиною 3 статті 23 Цивільного кодексу України моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб, таким чином позовна вимога про відшкодування моральної шкоди полягати у відшкодуванні грошима, майном або в інший спосіб.

Характер такої вимоги (майновий чи немайновий) є похідним від обраного позивачем (потерпілою особою) способу відшкодування моральної шкоди. Якщо позивач просить відшкодувати моральну шкоду грошима або майном, то така позовна вимога набуває майнового характеру. Якщо ж позивач вибрав інший спосіб відшкодування моральної шкоди, який не має грошового вираження (спростування неправдивих відомостей, прилюдне вибачення тощо), то така вимога є немайновою. Таким чином, позовна вимога про відшкодування моральної шкоди грошима або майном є майновою, а вимога про відшкодування моральної шкоди в інший (немайновий) спосіб є немайновою вимогою.

Зазначений висновок узгоджується з позицією Верховного Суду викладеною у постанові від 28 листопада 2018 року у справі №761/11472/15-ц.

А тому, підлягає сплаті судовий збір як за позовну вимогу майнового характеру згідно абз.3 пп.1 п.1 ч.2 ст.4 Закону України Про судовий збір , який складає 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

З огляду на зазначене, суд доходить висновку, що позивачам необхідно сплатити судовий збір за позовну вимогу про стягнення моральної шкоди, як за позовну вимогу майнового характеру, у розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Оскільки позивачами було заявлено позовну вимогу про стягнення моральної шкоди у розмірі 100000 гривень, сплаті підлягає судовий збір у розмірі 1000,00 гривень.

Більш того, позивачами не надано обґрунтованого розрахунку суми у розмірі 100000 грн., яку вони просять стягнути з відповідача в якості відшкодування моральної шкоди.

Відповідно до ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху з наданням строку для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Керуючись ст.ст.175-177, 185 ЦПК України, суддя

ухвалила:

Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Перекопська 153 , треті особи: Херсонська міська рада, Виконавчий комітет Дніпровської районної у м.Херсоні ради, Прокуратура м.Херсона про відшкодування моральної шкоди залишити без руху, надати позивачу термін п`ять днів з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків.

Повідомити позивача про необхідність усунення недоліків та роз`яснити, що у разі невиправлення недоліків до вказаного терміну позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя: С.І.Майдан

СудХерсонський міський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення02.12.2021
Оприлюднено10.12.2021
Номер документу101770599
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —766/24002/21

Ухвала від 16.01.2024

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Майдан С. І.

Ухвала від 23.12.2021

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Майдан С. І.

Ухвала від 02.12.2021

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Майдан С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні