Справа № 159/7224/21
Провадження № 2/159/1619/21
КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
10 грудня 2021 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Волкова Ю.Ф., отримавши позовну заяву ОСОБА_1 до Колодяжненського ліцею Колодяжненської сільської ради Ковельського району Волинської області про визнання незаконним і скасування наказу про відсторонення від роботи, зобов`язання вчинити дії, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу,
встановила:
06.12.2021 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Колодяжненського ліцею Колодяжненської сільської ради Ковельського району Волинської області про визнання незаконним і скасування наказу про відсторонення від роботи № 25 к/тр від 04.11.2021, зобов`язання відповідача поновити умови трудового договору шляхом допущення до роботи і не перешкоджання виконувати посадові обов`язки, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу.
Перед відкриттям провадження у справі, суддя з`ясовує чи подано позовну заяву із додержанням вимог, викладених у статтях 175 і 177 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України).
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 175, 177 ЦПК України, та місить такі недоліки.
1. До позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. У разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про звільнення (відстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів тощо (частини третя, четверта статті 177 ЦПК України).
Позивач до позовної заяви не додала доказів сплати судового збору; натомість додала клопотання про звільнення від сплати судового збору на підставі пункту 3 частини першої, частини другої статті 8 Закону України Про судовий збір у зв`язку із тим, що предметом даного позову є захист трудових прав. Клопотання мотивоване тим, що у зв`язку із відстороненням від роботи позивач не отримує заробітну плату; на етапі подачі позову до суду неможливо розрахувати розмір судового збору за вимогу про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу (із урахуванням розгляду справи судом апеляційної інстанції).
Керуючись наведеним, позивач просить врахувати її майновий стан, викладені у клопотанні обставини та звільнити від сплати судового збору.
2. Питання щодо відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати урегульовано статтею 8 Закону України Про судовий збір . Так, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати якщо предметом позову є захист трудових прав (пункт 3 частини першої, частина друга статті 8 Закону ).
Згідно із частинами першою та третьою статті 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до оплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
З аналізу наведених норм випливає, що при вирішенні питання про звільнення від сплати судового збору, суд зобов`язаний враховувати майновий стан заявника.
Визначення майнового стану заявника є оціночним і залежить від доказів, якими обґрунтовується такий стан (правова позиція, сформована у постанові Верховного Суду від 31.07.2019 у справі № №821/1896/15-а ).
Відповідно до статті 76 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Суд, надаючи правову оцінку доказам, керується вимогами 77, 78, 80 ЦПК України і визначає чи надані докази є належними (тобто такими, що містять інформацію щодо предмета доказування); достовірними (тобто такими, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи); достатніми (тобто такими, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування).
При цьому обов`язок доказування покладається на сторону, яка посилається на відповідно обставини (частина третя статті 12, стаття 81 ЦПК України).
Положення Закону України Про судовий збір не містять визначеного (чіткого) переліку документів, які можна вважати такими, що підтверджують майновий стан особи. У кожному конкретному випадку суд встановлює можливість особи сплатити судовий збір на підставі наданих нею доказів щодо її майнового стану за своїм внутрішнім переконанням.
Єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, який може бути підтверджений наприклад: довідкою про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківськими документами про відсутність на рахунку коштів, довідками податкового органу про отримані доходи за останній рік тощо. Особа, яка заявляє відповідне клопотання повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
З наведеного слідує, що підставою для звільнення від сплати судового збору є такий, обумовлений виключними обставинами, майновий стан сторони, який об`єктивно унеможливлює сплату нею судового збору у відповідному розмірі і такий стан підлягає доведенню відповідними доказами.
Позивач ані до позовної заяви, ані до клопотання не додала доказів про свій відповідний майновий стан, який об`єктивно унеможливлює сплату нею судового збору. У свою чергу, додана до позову копія довідки про доходи свідчить про нараховану позивачу заробітну плату у сумі 16 545 грн 54 коп. за вересень-жовтень 2021 року.
3. Ставка судового збору за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою, становить 0,4 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб що становить 908 грн (підпункт 2 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України Про судовий збір ).
Ставка судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою становить 1% ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (підпункт 1 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України Про судовий збір ).
Таким чином, за подання цієї позовної заяви необхідно сплатити 908 грн судового збору за поєднані вимоги немайнового характеру (визнання незаконним і скасування наказу про відсторонення від роботи № 25 к/тр від 04.11.2021, зобов`язання поновити умови трудового договору шляхом допущення до роботи і не перешкоджання виконувати посадові обов`язки); та 908 грн судового збору за вимогу майнового характеру (стягнення середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу , із урахуванням того, що 1% ціни позову є очевидно меншим, аніж 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Докази такої сплати необхідно надати суду.
4. Відповідно до статті 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтею 177 ЦПК України, тому її необхідно залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Із врахуванням вищенаведеного позивачу необхідно надати строк для усунення вказаних в ухвалі суду недоліків, шляхом: надання суду доказів на підтвердження майнового стану, який унеможливлює сплатити судовий збір за звернення до суду із даним позовом; або доказів сплати судового збору у сумі 1 816 грн.
Судовий збір сплачується за такими реквізитами: Отримувач: ГУК у Волин.обл/м.Ковель/22030101, Код отримувача (ЄДРПОУ): 38009371, Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), Номер рахунку (IBAN) UA418999980313171206000003564, Найменування коду класифікації доходів бюджету 22030101 Судовий збір (Державна судова адміністрація України,050) за розгляд справ у Ковельському міськрайонному суді Волинської області.
Керуючись статтями 177, 185, 260, 261, 353 ЦПК України, Законом України Про судовий збір , суддя
постановила:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Колодяжненського ліцею Колодяжненської сільської ради Ковельського району Волинської області про визнання незаконним і скасування наказу про відсторонення від роботи, зобов`язання вчинити дії, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, роз`яснивши, що в разі їх не усунення в цей строк позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачеві.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської областіЮ. Ф. Волкова
Суд | Ковельський міськрайонний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2021 |
Оприлюднено | 14.12.2021 |
Номер документу | 101837786 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ковельський міськрайонний суд Волинської області
Волкова Ю. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні