Ухвала
від 08.12.2021 по справі 173/2093/21
ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Провадження № 11-сс/803/1817/21 Справа № 173/2093/21 Суддя у 1-й інстанції - ОСОБА_1 Суддя у 2-й інстанції - ОСОБА_2

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2021 року м. Дніпро

Дніпровський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду кримінальних справ:

судді-доповідача ОСОБА_2 ,

суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_5 ,

прокурора ОСОБА_6 ,

представника третьої особи,

щодо майна якої вирішується

питання про арешт адвоката ОСОБА_7 ,

третьої особи,

щодо майна якої вирішується

питання про арешт ОСОБА_8 ,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні матеріализа апеляційноюскаргою третьоїособи,щодо майнаякої вирішуєтьсяпитання проарешт, ОСОБА_8 на ухвалуслідчого суддіВерхньодніпровського районногосуду Дніпропетровськоїобласті від18жовтня 2021року укримінальному провадженні,внесеному доЄдиного реєструдосудових розслідуваньза №12021041430000274від 12 жовтня 2021 року,-

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою слідчогосудді Верхньодніпровськогорайонного судуДніпропетровської областівід 18жовтня 2021року задоволеноклопотання слідчогоСВ ВП№3Кам`янського РУПв Дніпропетровськійобласті танакладено арештна дровадерев загальнимоб`ємомблизько 1200м.куб.,які буловилучено 12жовтня 2021року вході оглядуземельної ділянкиз к.н.1221084400:02:001:0213,площею 0,8066га,розташованої вс.Дніпровокам`янкаКам`янського районуДніпропетровської області, шляхом заборони володіти, розпоряджатися та користуватися.

Мотивуючи ухвалене рішення слідчий суддя зазначив, що зазначене в клопотанні майно підпадає під наступні критерії: є доказом вчиненого злочину та містить на собі сліди вчиненого злочину, тобто підпадає під критерії, зазначені у ст. 98 КПК України, що згідно з ч. 3 ст. 170 КПК України дає підстави для його арешту як речового доказу.

В апеляційній скарзі ОСОБА_8 просить поновити строк на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді від 18 жовтня 2021 року, мотивуючи тим, що він та його захисник не повідомлені належним чином про судовий розгляд, а про існування оскаржуваної ухвали йому стало відомо 04 листопада 2021 року, щодо апеляційних вимог просить скасувати ухвалу слідчого судді та зобов`язати слідчого СВ ВП №3 Кам`янського РУП в Дніпропетровській області повернути ОСОБА_8 , як власнику майна, дрова дерев загальним об`ємом близько 1200 м.куб., які було вилучено 12 жовтня 2021 року в ході огляду земельної ділянки з к.н.1221084400:02:001:0213, площею 0,8066 га, розташованої в с.Дніпровокам`янка Кам`янського району Дніпропетровської області.

Обґрунтовуючи заявлені в апеляційній скарзі вимоги ОСОБА_8 посилається на те, що вказані дерева (чагарники) спиляні ним виключно в місцях зростання, які знаходяться між приватними земельними ділянками сільськогосподарського призначення, що перебувають в оренді у фермерського господарства Антарес Лан, головою якого є він ОСОБА_8 . Зазначає, що вказані дії були узгоджені ним з власниками даних приватних земельних ділянок. Вказує на те, що зазначені дерева (чагарники) не мають жодного відношення до земель Державного підприємства Верхньодніпровський лісгосп внаслідок чого у нього не було та і не могло бути жодних договірних відносин на постачання дров з вказаним підприємством. Зазначає, що жодних даних, що дрова дерев (чагарників), що виявлені на земельній ділянці з кадастровим номером 1221084400:02:001:0213, могли бути спиляні на землях Державного підприємства Верхньодніпровський лісгосп, матеріали кримінального провадження не містять, а отже, склад кримінального правопорушення, передбачений ч.1 ст.246 КК України, відсутній.

Заслухавши доповідьсудді,пояснення третьоїособи,щодо майна якої вирішується питання про арешт, ОСОБА_8 та його адвоката ОСОБА_7 , які просили задовольнити вимоги апеляційної скарги та скасувати ухвалу слідчого судді, прокурора, який заперечував проти задоволення апеляційної скарги і просив ухвалу слідчого судді залишити без змін, дослідивши надані матеріали, обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд прийшов до наступного.

Вирішуючи питанняпро дотримання строку апеляційного оскарження апеляційний суд виходить з того, що копію ухвали слідчого судді від 18 жовтня 2021 року

ОСОБА_8 отримав 04 листопада 2021 року, а отже, апеляційний суд не вбачає підстав для висновку про пропущення строку апеляційного оскарження та необхідність розгляду і вирішення питання про його поновлення.

Вирішуючи питання про обґрунтованість апеляційної скарги апеляційний суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому зазначеним Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.

Відповідно до ч. 2 ст. 131 КПК України арешт майна є одним з видів заходів забезпечення кримінального провадження, а отже за правилами ст. 132 КПК України його застосування не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для вжиття заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи, про який йдеться у клопотанні слідчого або прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається з клопотанням.

Згідно ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально-протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально- протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Як слідує з клопотання слідчого, 12 жовтня 2021 року до чергової частини ВП №3 Кам`янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що за адресою: Кам`янський район с. Дніпровокам`янка заявником виявлено, що на земельній ділянці з кадастровим номером 1221084400:02:001:0213, площею 0,8066 га, невстановлені особи здійснили незаконну порубку дерев.

12 жовтня 2021 року проведено огляд земельної ділянки з к.н. 1221084400:02:001:0213, площею 0,8066 га, розташованої в с. Дніпровокам`янка Кам`янського району Дніпропетровської області, за участю директора ДП «Петриківський лісгосп» ОСОБА_9 . Проведеним оглядом встановлено, що на території зазначеної земельної ділянки знаходиться масив дров деревини акації білої, клену американського та ясеня, загальним об`ємом близько 1200 м.куб., власника зазначених дров дерев встановлено не було.

За даним фактом ВП №3 ГУНП в Дніпропетровській області 12 жовтня 2021 року внесено відомості до ЄРДР за №12021041430000274 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.246 КК України.

Відповідно до постанови слідчого СВ ВП №3 ГУНП в Дніпропетровській області від 13 жовтня 2021 року масив дров деревини акації білої, клену американського та ясеня, загальним об`ємом близько 1200 м.куб. визнано речовими доказами та приєднано до кримінального провадження.

Враховуючи те, що вищевказане майно може бути використано як доказ у кримінальному провадженні, відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України, зокрема, є знаряддям правопорушення та містять на собі сліди такого правопорушення, майно може бути використане, як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження та є необхідними для проведення низки слідчих дій, апеляційний суд приходить до висновку, що слідчим суддею обґрунтовано накладено арешт на зазначене майно.

Вказаний захід забезпечення кримінального провадження є крайнім та необхідним, а також найбільш ефективним у зв`язку із тим, що іншими наявними заходами, окрім як накладення арешту, забезпечити схоронність вказаних речей, не допущення їх знищення, приховування, відчуження, перетворення, зникнення, неможливо, у зв`язку з чим незастосування вказаного заходу може призвести до зазначених ризиків.

Отже, слідчим суддею належним чином дотримані вимоги ст. 173 КПК України, а саме враховані правова підстава для арешту майна, можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні, розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження та наслідків арешту майна для третіх осіб і обраний належний спосіб такого арешту. З таким рішенням погоджується і суд апеляційної інстанції та вважає, що застосування цього заходу забезпечення кримінального провадження не становить надмірний тягар для ОСОБА_8 і не порушує баланс між завданнями кримінального провадження та обмеженням права власності останнього.

Так, арешт на майно, що є речовим доказом у кримінальному провадженні, за правилами ч. 3 ст. 170 КПК України може бути накладений незалежно від суб`єкту, що є його власником, процесуального статусу останнього, розміру шкоди, заподіяної кримінальним правопорушенням, можливості застосування спеціальної конфіскації або конфіскації майна як виду покарання.

Що стосується посилань ОСОБА_8 на недостатню обґрунтованість ухвали слідчого судді про арешт майна, то вони є його особистою суб`єктивною оцінкою та не обґрунтовують необхідності скасування вірного по суті судового рішення.

Також слід зазначити, що у випадку, якщо у подальшому наявність зв`язку між арештованим майном та розслідуваним кримінальним правопорушенням у межах досудового розслідування буде спростована, або стороною обвинувачення у строки, розумні у сенсі ст. 28 КПК України, не будуть вжиті належні заходи для перевірки відповідних обставин, апелянт не позбавлений права ініціювати в порядку ст. 174 КПК України питання про скасування накладеного арешту.

Таким чином, апеляційний суд приходить до висновку, що ухвала слідчого судді є законною та обґрунтованою, тому апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 405, 407, 419, 422 КПК України, апеляційний суд,

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_8 залишити без задоволення.

Ухвалу слідчогосудді Верхньодніпровськогорайонного судуДніпропетровської областівід 18жовтня 2021року пронакладення арештуна дровадерев загальнимоб`ємомблизько 1200м.куб.,які буловилучено 12жовтня 2021року вході оглядуземельної ділянкиз к.н.1221084400:02:001:0213,площею 0,8066га,розташованої вс.Дніпровокам`янкаКам`янського районуДніпропетровської області - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та касаційному оскарженню не підлягає.

Судді




ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4

СудДніпровський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення08.12.2021
Оприлюднено02.02.2023
Номер документу101843252
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна

Судовий реєстр по справі —173/2093/21

Ухвала від 03.11.2023

Кримінальне

Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області

Петрюк Т. М.

Ухвала від 09.12.2022

Кримінальне

Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області

Петрюк Т. М.

Ухвала від 08.12.2021

Кримінальне

Дніпровський апеляційний суд

Крот С. І.

Ухвала від 18.10.2021

Кримінальне

Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області

Петрюк Т. М.

Ухвала від 18.10.2021

Кримінальне

Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області

Петрюк Т. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні