Черкаський районний суд Черкаської області
Дата документу 07.02.2013
Справа № 2-43/11
Р І Ш Е Н Н Я
06 лютого 2013 року м.Черкаси
Черкаський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Суходольського О.М.
при секретарі Івлєвій С.М.
з участю позивачки ОСОБА_1
з участю представника позивачки ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про розподіл житлового будинку в натурі, встановлення порядку користування земельною ділянкою та зустрічним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про збільшення частки у спільній сумісній власності, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_3 про розподіл житлового будинку в натурі, встановлення порядку користування земельною ділянкою, мотивуючи позов тим, що позивачці та відповідачу належить домоволодіння по ? частині кожному, що розташоване по АДРЕСА_1 , на підставі договору купівлі-продажу від 28.10.2002р. З грудня 2003р. сторони перебували у шлюбі, який було розірвано 31.03.2009р.
Земельна ділянка за вказаною адресою, площею 0,23га, сторонами не приватизована та виділена у спільне користування сторін згідно рішення Мошнівської сільської ради від 29.05.2003р. №6-5. Після розірвання шлюбу сторони не можуть дійти згоди про порядок володіння та користування вказаним домоволодінням і земельною ділянкою, між ними постійно виникають сварки та суперечки, оскільки розподіл майна в натурі не проведений. Тому, позивачка і звернулась з даним позовом до суду, просила провести реальний розподіл домоволодіння, що розташоване по АДРЕСА_1 , з урахуванням ідеальних часток сторін ? до ? та встановити порядок користування земельною ділянкою за вказаною адресою, шляхом проведення судової-будівельно-технічної експертизи.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 та її представник адвокат Ульянов С.М. позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили позов задовольнити. Також просили стягнути з відповідача на користь позивачки судові витрати по справі.
В судових засіданнях, які проводились у 2010р., відповідач ОСОБА_3 первісний позов ОСОБА_1 не визнав, подавши зустрічний позов про визнання за ним права власності на здійснені поліпшення домоволодіння та збільшення його частки з ? до ? частини домоволодіння, що розташоване по АДРЕСА_1 (а.с.20-22 Т.1). ОСОБА_3 не згідний із запропонованим позивачкою розподілом, зазначивши, що ним були здійснені поліпшення вказаного домоволодіння в результаті чого його частка збільшилась. В квітні 2003р. ним за 11660грн. було продано домоволодіння по АДРЕСА_2 . В грудні 2007р. ним було продано автомобіль ВАЗ-2109 д.н. НОМЕР_1 за 19190грн.. Вказане домоволодіння і автомобіль були особистою власністю ОСОБА_3 , оскільки набуті ним до шлюбу з ОСОБА_1 . Вказав, що отримані грошові кошти на загальну суму 30850грн. були вкладені в поліпшення домоволодіння АДРЕСА_1 за згодою ОСОБА_1 . Перелік поліпшень та їх вартість наведені в зустрічному позові. Вказав, що згідно ч.3 ст.357 ЦК України співвласник має право на відповідне збільшення своєї частки у праві спільної часткової власності, якщо поліпшення спільного майна, які не можна відокремити, зроблені ним своїм коштом за згодою всіх співвласників, з додержанням встановленого порядку використання спільного майна.
Після прийняття даної справи до провадження судді Суходольського О.М. відповідач за первісним позовом ОСОБА_3 в судові засідання не з`являвся.
Позивачка ОСОБА_1 зустрічний позов не визнала, просила в його задоволенні відмовити повністю, подавши письмове заперечення. Вказала, що всі поліпшення домоволодіння по АДРЕСА_1 сторони проводили за спільні кошти і за спільною згодою. Кошти, які ОСОБА_3 отримав від продажу власного автомобіля, він витратив на придбання (по генеральному дорученню) іншого автомобіля і відкрив депозитний рахунок в банку. З відповідачем вона фактично проживала з червня 2002р. однією сім`єю без реєстрації шлюбу і вели спільне господарство.
Заслухавши пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 належить домоволодіння по ? частині кожному, що розташоване по АДРЕСА_1 , на підставі договору купівлі-продажу від 28.10.2002р. З грудня 2003р. сторони перебували у шлюбі, який було розірвано 31.03.2009р.
Земельна ділянка за вказаною адресою, площею 0,23га, сторонами не приватизована та виділена у спільне користування сторін згідно рішення Мошнівської сільської ради від 29.05.2003р. №6-5.
Після придбання домоволодіння по АДРЕСА_1 сторони за рахунок спільних коштів проводили ремонт, переоблаштування та добудову у вказаному домоволодінні. На домоволодіння сторонами був оформлений технічний паспорт в КП ЧОО БТІ .
Сторони не можуть дійти згоди про порядок володіння та користування вказаним домоволодінням і земельною ділянкою, між ними постійно виникають сварки та суперечки, оскільки частка кожного із співвласників в натурі не виділена, порядок користування об`єктами домоволодіння не встановлений.
Судом також встановлено, що на момент прийняття даного рішення, сторони розділили все рухоме майно, грошові кошти, що були ними нажиті в період шлюбу і спір стосується лише домоволодіння і земельної ділянки, що розташовані по АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч.1 ст.364 ЦК України співвласник має право на виділ своєї частки в натурі.
Згідно п.7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 04.10.1991 р. № 7 "Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на житловий будинок" в спорах про поділ будинку в натурі учасникам спільної часткової власності на будинок може бути виділено відокремлену частину будинку, яка відповідає розміру їх часток у праві власності. Якщо виділ технічно можливий, але з відхиленням від розміру часток кожного власника, суд з врахуванням конкретних обставин може провести його зі зміною ідеальних часток і присудженням грошової компенсації учаснику спільної власності, частка якого зменшилась.
19.05.2010р. за клопотанням позивачки ухвалою суду по даній справі призначено судову будівельно-технічну експертизу, виконання якої доручено експертам ТОВ Контакт-Сервіс . Під час проведення експертизи, експертом було встановлено наявність самочинного будівництва (самовільно збудованих будівель, перепланування без передбаченого законом дозволу та погодження з компетентними органами) на території домоволодіння по АДРЕСА_1 . Вивчивши дане питання, судом було доручено експерту провести експертизу за ухвалою суду лише щодо того майна, на яке є правовстановлюючі документи у сторін, тобто без врахування самочинно збудованих і не узаконених споруд.
10.01.2013р. Черкаським районним судом отримано з ТОВ Контакт-Сервіс висновок експертизи від 19.12.2012р. №39/Буд, в якому запропоновано два варіанти розподілу вказаного домоволодіння і два варіанти встановлення порядку користування земельною ділянкою між власниками.
Згідно висновку експерта загальна вартість домоволодіння, що розташоване по АДРЕСА_1 , становить 81903грн. Ідеальна частка кожного із сторін дорівнює по вартості 40951грн.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 погодилась на варіант №1 розподілу домоволодіння і варіант встановлення порядку користування земельною ділянкою згідно додатку №3 експертного висновку, запропоновані експертом.
При виборі варіанту розподілу суд враховує рівність часток власників, враховує, що експертом запропоновано 2 варіанти розподілу; враховує, що при обранні першого варіанту розподілу будуть максимально дотримані принципи цілісності та відокремленості як будівель і споруд, так і частин земельної ділянки; даний варіант не передбачає встановлення спільного користування земельною ділянкою та на перший варіант погодилась позивачка.
Тому суд вважає необхідним і доцільним провести розподіл в натурі вказаного домоволодіння за варіантом №1 та встановити порядок користування земельною ділянкою згідно додатку №3, що запропоновані експертом.
Таким чином, первісні позовні вимоги ОСОБА_1 є доведеними, обґрунтованими і підлягають до задоволення.
Суд вважає, що зустрічний позов ОСОБА_3 не підлягає до задоволення, оскільки позовні вимоги не підтверджені належними доказами та спростовуються іншими матеріалами справи. ОСОБА_3 не довів та не надав суду доказів про те, що поліпшення нерухомого майна, що вказані в зустрічному позові, були дійсно зроблені за його особисті кошти. Будь-яких квитанцій, актів виконаних робіт, договорів з іншими особами на виконання робіт, тощо, які б підтверджували факт виконання робіт, факт оплати ОСОБА_3 за товари і роботи тих коштів, що вказані в позові, - відповідач до суду не надав. У зв`язку з цим, суд не вбачає підстав для застосування вимог ч.3 ст.357 ЦК України і вважає, що частки сторін у праві власності на спірне домоволодіння є рівними.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 понесені судові витрати по справі на загальну суму 4722грн., в т.ч.: 102грн. судовий збір, 120грн. витрати з ІТЗ судового процесу, 1000грн. витрат з оплати правової допомоги та витрати в сумі 1000грн. + 2500грн. пов`язані з проведенням судової експертизи по справі, що підтверджується квитанціями про оплату.
Суд вважає, що при задоволенні первісного позову судові витрати по справі підлягають розподілу між сторонами в рівних частинах 50/50, оскільки винної сторони по справі немає. З відповідача ОСОБА_3 необхідно стягнути на користь позивачки ОСОБА_1 50% судових витрат по справі, що складають 2361грн.
Крім цього, враховуючи вартість спірного домоволодіння в сумі 81903грн., що визначена експертом, суд вважає необхідним стягнути із ОСОБА_1 і ОСОБА_3 на корить держави суму недоплаченого судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.316-319, 364 ЦК України, ст.ст.3, 88, 212-215 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в :
Первісний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Виділити ОСОБА_1 в натурі частину нерухомого майна, що розташоване по АДРЕСА_1 та визнати за нею право власності на:
- в житловому будинку літ.А-І: №1 сіни - 6,20кв.м., №2 коридор - 3,50кв.м., №3 кладова - 0,70кв.м., №4 вітальня - 14,3кв.м., №5 житлова кімната - 18,3кв.м., загальною площею 43,0кв.м., та загальною вартістю 35690грн.;
- свердловину №3 вартістю 4980грн.; огорожу №1-2 (95%) вартістю 7631,35грн., загальною вартістю 12611,35грн.
Разом вартість частини будівель та споруд, які виділяються ОСОБА_1 , дорівнює 48301,35грн., що більше від її ідеальної частки (?) на 7349,85грн.
Виділити ОСОБА_3 в натурі частину нерухомого майна, що розташоване по АДРЕСА_1 та визнати за ним право власності на:
- в житловому будинку літ.А-І: №9 кухня - 10,20кв.м., №8 ванна - 3,0кв.м.; №7 житлова кімната - 13,30кв.м., №6 житлова кімната - 13,50кв.м., загальною площею 40кв.м. та загальною вартістю 33200грн.;
- огорожу №1-2 (5%) вартістю 401,65грн.
Разом вартість частини будівель та споруд, які виділяються ОСОБА_3 , дорівнює 33601,65грн., що менше від його ідеальної частки (?) на 7349,85грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 кошти за різницю між вартістю її ідеальної долі та вартістю реально отриманої частини житлового будинку з господарськими спорудами в сумі 7349,85грн.
Горищем сторони користуються кожний над своїми приміщеннями. Зобов`язати ОСОБА_1 влаштувати другий вихід на горище.
Зобов`язати ОСОБА_1 замурувати дверний отвір між приміщеннями в„–6 та в„–5 , замурувати дверний отвір між приміщеннями №1 та №9.
Зобов`язати ОСОБА_3 замурувати дверний отвір між приміщеннями в„–7 та №4, встановити дверний проріз між приміщеннями №6 та №7, встановити дверний проріз між приміщеннями в„–7 та в„–9 , встановити вхідний дверний отвір та ганок до нього в приміщенні №9.
Зобов`язати ОСОБА_1 і ОСОБА_3 переобладнати систему опалення, електропостачання, газопостачання, водопостачання для автономності будівель і споруд, що виділені кожній із сторін.
Встановити для ОСОБА_1 і ОСОБА_3 наступний порядок користування земельною ділянкою, що розташована по АДРЕСА_1 .
Виділити в користування ОСОБА_1 частину земельної ділянки, площею 1100кв.м. згідно додатку №3 експертного висновку №39/Буд від 19.12.2012р. (на плані забудови ділянка зображена жовтим кольором).
Виділити в користування ОСОБА_3 частину земельної ділянки, площею 1100кв.м. згідно додатку №3 експертного висновку №39/Буд від 19.12.2012р. (на плані забудови ділянка зображена червоним кольором).
В задоволенні зустрічного позову ОСОБА_3 про визнання за ним права власності на здійснені поліпшення домоволодіння та збільшення його частки з ? до ? частини домоволодіння, що розташоване по АДРЕСА_1 - відмовити повністю.
Стягнути з відповідача ОСОБА_3 на користь позивачки ОСОБА_1 50% судових витрат по справі, що складають 2361грн.
Стягнути із ОСОБА_3 кошти в сумі 409грн. 51коп. на корить держави в рахунок сплати недоплаченого судового збору.
Стягнути із ОСОБА_1 кошти в сумі 307грн. 51коп. на корить держави в рахунок сплати недоплаченого судового збору.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції.
Повний текст рішення складено 07 лютого 2013 року.
Суддя: О. М. Суходольський
Суд | Черкаський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 07.02.2013 |
Оприлюднено | 14.12.2021 |
Номер документу | 101846655 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Черкаський районний суд Черкаської області
Суходольський О. М.
Цивільне
Черкаський районний суд Черкаської області
Суходольський О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні