печерський районний суд міста києва
Справа № 757/63115/21-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2021 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
захисника ОСОБА_4
підозрюваної ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Печерського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 42020101060000322 про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 190 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
На розгляд слідчого судді надійшло вказане клопотання.
Слідчим відділом Печерського УП ГУНП у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42020101060000322 від 02.12.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 190 КК Україна.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у невстановлені досудовим розслідуванням місці та час ОСОБА_5 вступила в злочинну змову із невстановленими досудовим розслідуванням особами з метою незаконного збагачення шляхом вчинення кримінальних правопорушень проти власності - заволодіння грошовими коштами шляхом обману, розробивши злочинний план вчинення кримінальних правопорушень, який полягає у заволодінні коштами громадян України та нерезидентів за нібито прийняття останніх у члени дипломатичної місії ОБСЄ та видачу їм відповідних посвідчень, після чого розподілили між собою ролі щодо безпосередньої участі кожного учасника в злочинній діяльності.
З метою реалізації спільного злочинного умислу, невстановленими особами задля привернення уваги потерпілих, створення у останніх хибної уяви щодо законності своїх дій, відтак, прикриття своїх злочинних дій, була зареєстрована Громадська організація «Міжнародна дипломатична місія «Організація безпеки спільноти Європи» (код ЄДРПОУ 40030533), яка має схожу назву з офіційним представництвом ОБСЄ в Україні, та виготовлено веб-сайт www.osce.org.ua, який є візуально схожим на офіційний веб-сайт зазначеного відомства.
Так, 11.03.2021 ОСОБА_5 , перебуваючи в офісному приміщенні за адресою: м. Київ, вул. Харківське Шосе, буд. 19, реалізовуючи спільний злочинний умисел, діючи за попередньою змовою із невстановленими досудовим розслідуванням особами, відповідно до розробленого плану, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи з корисливим мотивом, під час зустрічі із ОСОБА_7 повідомила останньому, що за грошову винагороду в сумі 1500 Євро зможе посприяти в отриманні посвідчення члена ОБСЄ.
В подальшому, 20.04.2021 ОСОБА_5 за попередньою домовленістю зустрілася із ОСОБА_7 в офісному приміщенні за адресою: м. Київ, вул. Харківське Шосе, буд. 19, де продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, діючи за попередньою змовою із невстановленими досудовим розслідуванням особами відповідно до розробленого плану, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи з корисливим мотивом, одержала від останнього грошові кошти в сумі 1500 Євро, що станом на 20.04.2021 згідно офіційного курсу Національного банку України еквівалентно українській валюті в розмірі 50564 гривень, за видачу посвідчення нібито члена ОБСЄ, на підставі якого останній зможе отримати візи до країн Європейського Союзу, Канади та США, після чого повідомила, що посвідчення буде готове протягом 10 днів, за результатом готовності його повідомить додатково. Після заволодіння вказаними коштами ОСОБА_5 розподілила їх з іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, після чого розпорядилась на власний розсуд.
27.04.2021 ОСОБА_5 , продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, діючи за попередньою змовою із невстановленими досудовим розслідуванням особами відповідно до розробленого плану, під час телефонної розмови повідомила ОСОБА_7 про те, що його посвідчення члена ОБСЄ буде готове 29.04.2021.
В подальшому, 10.06.2021 ОСОБА_5 , доводячи до кінця реалізацію спільного злочинного умислу, з метою запобігання можливості викриття їхньої злочинної діяльності, діючи за попередньою змовою із невстановленими досудовим розслідуванням особами відповідно до розробленого плану, зустрілася із ОСОБА_7 у попередньо зазначеному нею місці за адресою: м. Київ, вул. Миколи Хвильового, буд. 3, поблизу магазину «Лоток», де під час зустрічі передала останньому конверт, до якого були поміщені посвідчення нібито члена ОБСЄ на ім`я ОСОБА_7 , виготовлене невстановленою досудовим розслідуванням особою в невстановлений спосіб, що знаходилось в чохлі зі стрічкою з написом «International Diplomatic Mission OSCE», та декларація на ім`я ОСОБА_7 .
Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , попередньо вступивши в злочинну змову із невстановленими досудовим розслідуванням особами з метою незаконного збагачення шляхом вчинення кримінальних правопорушень проти власності - заволодіння грошовими коштами шляхом обману, розробивши злочинний план вчинення кримінальних правопорушень, який полягає у заволодінні коштами громадян України та нерезидентів, заволодівши шляхом обману чужим майном та не бажаючи припиняти свої злочинні дії, повторно вчинила злочин проти власності, при наступних обставинах.
Так, 30.06.2021 ОСОБА_8 в телефонному режимі звернувся до ОСОБА_5 з метою з`ясування можливості вступу у члени дипломатичної місії ОБСЄ та отримання посвідчення зазначеної організації, яке надає значні привілеї. Під час телефонної розмови, ОСОБА_5 , маючи умисел на повторне заволодіння чужим майном шляхом обману, діючи за попередньою змовою із невстановленими досудовим розслідуванням особами відповідно до розробленого плану, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно - небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи з корисливим мотивом, повідомила, що ОСОБА_8 необхідно надіслати в месенджері «Whatts App» фото його власного паспорта та особистого фото для нібито проходження перевірки для вступу в членство зазначеної організації. Крім того, ОСОБА_5 повідомила, що у разі успішного проходження вказаної перевірки ОСОБА_8 повинен сплатити безпосередньо їй грошові кошти в сумі 1500 Євро за нібито вступ в організацію, на що останній погодився та після завершення телефонної розмови надіслав на вимогу ОСОБА_5 необхідні фотознімки.
01.07.2021 ОСОБА_5 , перебуваючи в невстановленому досудовим розслідуванням місці, продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, діючи за попередньою змовою із невстановленими досудовим розслідуванням особами відповідно до розробленого плану, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи з корисливим мотивом, у месенджері «Whatts App» повідомила ОСОБА_8 щодо успішного проходження перевірки, можливості вступу в членство ОБСЄ, отримання посвідчення, та домовилась про зустріч із останнім після можливості повної оплати коштів в сумі 1500 Євро за членство в організації.
У подальшому, 05.07.2021 ОСОБА_5 зустрілася із ОСОБА_8 в м. Києві поблизу станції метро «Червоний Хутір» у автомобілі марки «Skoda», д.н.з. « НОМЕР_1 », де, продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, спрямованого на повторне заволодіння чужим майном шляхом обману, діючи за попередньою змовою із невстановленими досудовим розслідуванням особами відповідно до розробленого плану, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи з корисливим мотивом, одержала від останнього грошові кошти в сумі 1500 Євро, що станом на 05.07.2021 згідно офіційного курсу Національного банку України еквівалентно українській валюті в розмірі 48616 гривень, за видачу посвідчення нібито члена ОБСЄ, після чого повідомила, що посвідчення буде готове після 18.07.2021. Після заволодіння вказаними коштами ОСОБА_5 розподілила їх з іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, після чого розпорядилась на власний розсуд.
В подальшому, 24.11.2021 ОСОБА_5 , доводячи до кінця реалізацію спільного злочинного умислу, з метою запобігання можливості викриття їхньої злочинної діяльності, діючи за попередньою змовою із невстановленими досудовим розслідуванням особами відповідно до розробленого плану, зустрілася із ОСОБА_8 у попередньо зазначеному нею місці за адресою: м. Київ, Харківська шосе, буд. 19, офісне приміщення 7058, де під час зустрічі передала останньому конверт, до якого були поміщені посвідчення нібито члена ОБСЄ на ім`я ОСОБА_8 , виготовлене невстановленою досудовим розслідуванням особою в невстановлений спосіб, що знаходилось в чохлі зі стрічкою з написом «International Diplomatic Mission OSCE», та декларація на ім`я ОСОБА_8 .
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом обману, вчиненому повторно, за попередньою змовою групою осіб, тобто у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 190 Кримінального кодексу України.
25.11.2021 ОСОБА_5 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 190 КК України.
Повідомлена підозра ОСОБА_5 підтверджується наявними в матеріалах кримінального провадження доказами.
Орган досудового слідства вважає, що з метою забезпечення нормальної процесуальної поведінки підозрюваної та виконання процесуальних рішень у справі, необхідно застосувати відносно ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, оскільки більш м`які запобіжні заходи не зможуть забезпечити виконання підозрюваною покладених на неї процесуальних обов`язків, а також не зможуть запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України.
З урахуванням вищевказаного, слідчий просить застосувати щодо підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у виді цілодобового домашнього арешту за місцем проживання, та покласти ряд обов`язків відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України: прибувати до слідчого, прокурора або суду на їх першу вимогу; не відлучатися із населеного пункту, в якому вона фактично проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду; утримуватися від спілкування з особами, анкетні дані яких зазначені у клопотанні про застосування запобіжного заходу з додатками за виключенням сторони обвинувачення та захисту; повідомляти слідчого, прокурора або суд про зміну свого місця проживання; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти, якщо їх декілька) для виїзду за кордон, інші документи, що надають право на виїзд із України та в`їзд в Україну.
Прокурор в судовому засіданні підтримала клопотання у повному обсязі та просила задовольнити. Вказала, що назва та вся символіка ГО "МІЖНАРОДНА ДИПЛОМАТИЧНА МІСІЯ "ОРГАНІЗАЦІЯ БЕЗПЕКИ СПІЛЬНОТИ ЄВРОПИ" максимально ідентична до назви та символіки офіційного представництва ОБСЄ в Україні, так само як і їх сайт. Вказане, серед іншого, підтверджує діяльність вказаної громадської організації саме з метою шахрайства.
Захисник заперечувала проти задоволення вказаного клопотання, посилаючись на необґрунтованість повідомленої підозри та відсутність в провадженні будь-яких з передбачених ст. 177 КПК України ризиків. Так, вказала, що ГО "МІЖНАРОДНА ДИПЛОМАТИЧНА МІСІЯ "ОРГАНІЗАЦІЯ БЕЗПЕКИ СПІЛЬНОТИ ЄВРОПИ" діє в межах чинного законодавства України, зокрема зареєстрована відповідно до чинного законодавства України, має всі необхідні документи для здійснення своєї діяльності, використовує символіку, яка належним чином зареєстрована та має відповідне свідоцтво про реєстрацію символіки. Зазначила, що підозрювана не має на меті переховуватися від органу досудового розслідування та/або суду, знищувати будь які речі та документи, впливати на свідків, оскільки сама заінтересована у проведенні повного досудового розслідування. Крім того, захисник наголошувала на наявності міцних соціальних зв`язках у підозрюваної (малолітня дитина, чоловік, хворий брат, який потребує догляду).
Заслухавши позиції сторін, вивчивши клопотання та матеріали, якими воно обґрунтовується, матеріали, що долучені в судовому засіданні, слідчий суддя надходить до наступних висновків.
Слідчим відділом Печерського УП ГУНП у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42020101060000322 від 02.12.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 190 КК Україна.
24.11.2021 ОСОБА_5 затримано як особу, підозрювану у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 190 КК України /а.м. 63 67/, цього ж дня їй повідомлено про підозру у вчиненні вказаного злочину /а.м. 78 89/.
Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя виходить з практики Європейського суду з прав людини та вважає, що дані, які вказують на обґрунтовану підозру та навіть в сторонньої людини не можуть викликати розумних сумнівів щодо можливого вчинення підозрюваною ОСОБА_5 інкримінованого їй злочину, містяться, у їх сукупності, в матеріалах, здобутих в ході проведення досудового розслідування та долучених до клопотання, а саме: протоколі допиту свідка ОСОБА_7 від 11.03.2021 /а.м. 14 17/, протоколі допиту свідка ОСОБА_9 від 28.04.2021 /а.м. 20 23/, протоколі допиту свідка ОСОБА_8 від 02.07.2021 /а.м. 24 27/, протоколі про проведення НС(Р)Д від 26.04.2021 /а.м. 36 48/,протоколах про хід та результати проведення контролю за вчиненням злочину /а.м. 49 51, 52 54/, протоколі додаткового допиту свідка ОСОБА_7 від 03.11.2021 /а.м. 55 58/, протоколі додаткового допиту свідка ОСОБА_10 від 24.11.2021 /а.м. 59 62/, протоколі допиту свідка ОСОБА_11 від 24.11.2021 /а.м. 71 75/, протоколах огляду та вручення грошових коштів від 05.07.2021, 20.04.2021 /а.м. 90 92, 93 - 94/, протоколах обшуку від 24.11.2021 /а.м. 95 -100, 101 106/.
Отже, доводи сторони захисту про необґрунтованість повідомленої ОСОБА_5 підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 190 КК України, спростовуються дослідженими у судовому засіданні доказами, які в своїй сукупності дають підстави підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні вказаного злочину.
Також слідчий суддя вважає наявними ризики, передбачені ст. 177 КПК України, як можливість переховуватись від органу досудового розслідування та суду, зважаючи на тяжкість злочину, у вчиненні якого обґрунтовано підозрюється ОСОБА_5 , та тяжкість ймовірного покарання, що оцінені слідчим суддею у сукупності із даними про особу підозрюваного. Так, посилання сторони захисту на міцність соціальних зв`язків (малолітня дитина, чоловік) не нівелює вказаний ризик та, у разі задоволення клопотання сторони обвинувачення, перебування ОСОБА_5 під цілодобовим домашнім арештом не позбавить можливості останню доглядати за дитиною. Крім того, твердження сторони захисту, що підозрювана ОСОБА_5 єдина, хто здійснює догляд за своїм братом, не підтверджується матеріалами, наданими в судовому засіданні.
Ризики, передбачені п.п. 2-4 ч. 1 ст. 177 КПК України, вбачаються з огляду на те, що ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення у співучасті із іншими особами, із розподілом ролей та функцій, при цьому виходячи з викладеного у клопотанні, на день розгляду справи всі фігуранти не встановлені.
У разі застосування до підозрюваної більш м`якого запобіжного заходу, аніж цілодобовий домашній арешт, остання може безпосередньо вчиняти дії щодо знищення документів та інших речей, що мають значення для повноти проведення досудового розслідування, або узгоджувати такі дії із іншими особами, причетними до розслідуваного кримінального правопорушення. Крім того, з огляду на вказане, підозрювана може вчиняти неправомірний тиск на свідків, інших потенційних підозрюваних у кримінальному провадженні з метою зміни їх показань. При цьому слідчий суддя враховує, що доказове значення для суду мають тільки ті показання, які суд сприймав безпосередньо під час судового засідання (або ж отриманих в порядку, передбаченому ст. 225 КПК України), тому до допиту вказаних осіб в суді такий ризик залишається актуальним.
Твердження захисника про відсутність у матеріалах справи доказів на підтвердження існування вищевказаних ризиків є необґрунтованими та безпідставними з огляду на вищевикладене.
Враховуючи викладене, вважаю, що інший, більш м`який запобіжний захід, не зможе запобігти встановленим в провадженні ризикам та забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваної, а відтак вважаю наявними підстави для задоволення клопотання слідчого та застосування щодо ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту, із встановленням заборони залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 на строк до 24 січня 2022 року, та покладенням на підозрювану ОСОБА_5 обов`язків, що передбачені частиною 5 статті 194 КПК України, а саме:
- прибувати до слідчого, прокурора, слідчого судді або суду на за першою вимогою;
- не відлучатися з м. Києва без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- утримуватися від спілкування з потерпілими, свідками, визначеними слідчим, прокурором;
- повідомляти слідчого, прокурора, суд про зміну свого місця проживання;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти, у разі якщо їх декілька) для виїзду за кордон, інші документи, що надають право на виїзд із України та в`їзд в Україну.
Керуючись ст. ст. 177, 178, 181, 194, 196, 205, 309, 376 КПК України, слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
Клопотання задовольнити.
Застосувати відносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, заборонивши їй залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 цілодобово, на строк до 24 січня 2022 року.
Покласти на підозрювану ОСОБА_5 обов`язки:
- прибувати до слідчого, прокурора, слідчого судді або суду на за першою вимогою;
- не відлучатися з м. Києва без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- утримуватися від спілкування з потерпілими, свідками, визначеними слідчим, прокурором;
- повідомляти слідчого, прокурора, суд про зміну свого місця проживання;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти, у разі якщо їх декілька) для виїзду за кордон, інші документи, що надають право на виїзд із України та в`їзд в Україну.
Працівникам Національної поліції України негайно доставити ОСОБА_5 за адресою застосування запобіжного заходу, та звільнити з під варти.
Роз`яснити підозрюваній, що працівники Національної поліції з метою контролю за її поведінкою, мають право з`являтися в житло, під арештом в якому вона перебуває, вимагати надання усних чи письмових пояснень з питань, пов`язаних із виконанням покладених на неї обов`язків.
Визначити строк дії ухвали слідчого судді та покладених слідчим суддею обов`язків в межах строків досудового розслідування у кримінальному провадженні - до 24 січня 2022 року.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення, організацію виконання ухвали слідчого судді покласти на прокурора.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції, набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2021 |
Оприлюднено | 03.02.2023 |
Номер документу | 101856586 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів домашній арешт |
Кримінальне
Печерський районний суд міста Києва
Шапутько С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні