ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua 0,2
УХВАЛА
м. Київ
14.12.2021Справа № 910/20355/21 Господарський суд міста Києва у складі судді Спичака О.М. розглянувши у спрощеному позовному провадженні справу № 910/20355/21
за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю Хімагроторг
до Товариства з обмеженою відповідальністю Перпетуум Солюшн
про стягнення 60 000,00 грн.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Хімагроторг звернулось до Господарського суду міста Києва із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Перпетуум Солюшн про стягнення 60 000,00 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач стверджує, що попередній договір б/н від 29.10.2021, що було укладено з метою придбання нерухомого майна, є неукладеним, у розумінні статті 657 Цивільного кодексу України, а кошти отримані відповідачем за цим договором є безпідставно набутими.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для направлення справи на розгляд Господарського суду Черкаської області. При цьому, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України Господарський процесуальний кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
У ч. 1 ст. 29 Господарського процесуального кодексу України зазначено, що право вибору між господарськими судами, яким відповідно до цієї статті підсудна справа, належить позивачу, за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 30 цього Кодексу.
Згідно з ч. 3 ст. 30 Господарського процесуального кодексу України спори, що виникають з приводу нерухомого майна, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.
Статтею 125 Конституції України передбачено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Аналогічні положення закріплені в частині 1 статті 17 Закону України Про судоустрій і статус суддів .
Виключна підсудність - це правило, відповідно до якого справа має бути розглянута тільки певним господарським судом. Виключна підсудність означає, що певні категорії справ не можуть розглядатися за загальними правилами підсудності, а також за правилами альтернативної підсудності. Правило про виключну підсудність застосовується судом у будь-якому випадку за наявності визначених законом умов, не залежить від волі сторін, а також наявності чи відсутності обґрунтувань учасників справи щодо її застосування.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16.08.2019 у справі №916/142/19.
У постанові Верховного Суду від 19.06.2019 у справі №760/6693/17-ц судом зазначено, що виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна.
Згідно з положеннями статті 181 Цивільного кодексу України до нерухомого майна належать: земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Судом було встановлено, що з метою придбання нерухомого майна, а саме: Прохідної, загальною площею 129,4 кв.м.. - літ.А: Каменокольний. загальною площею 16677.00 кв.м.. - ліг.Б; Вбиральня, загальною площею 6.7 кв.м.. - літ.РІ: ГСМ. загальною площею 6.7 кв.м.. - літ.XI: що розташоване за адресою: Черкаська область. Уманський р-н. с. Старі Бабани, вул.Гагаріна, 1, між позивачем та відповідачем було укладено попередній договір, за яким Основний договір купівлі-продажу повинен був бути укладений не пізніше 10- календарних днів з моменту готовності документів, передбачених пунктом 3 цього договору.
На підтвердження намірів щодо укладення Основного договору, на розрахунковий рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю Перпетуум Солюшн позивачем було перераховано передоплату в сумі 60 000,00 грн із призначенням платежу: попередня оплата за нерухомість с. Старі Бабани, за рах NCФ -0007 выд 29.10.2019 у сумы 50 000, 00 грн, ПДВ- 20%; 10 000,00 грн .
Таким чином, суд вважає, що спір у даній справі підлягає розгляду за правилами виключної підсудності - за місцем знаходження нерухомого майна, що знаходиться за адресою: Черкаська область. Уманський р-н. с. Старі Бабани, вул.Гагаріна, 1.
Згідно з ч. 1 ст. 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
У ч. 2 ст. 236 Господарського процесуального кодексу України зазначено, що законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Відповідно до ч. 4 ст. 236 Господарського процесуального кодексу України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 31 Господарського процесуального кодексу України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
У ч. 3 ст. 31 Господарського процесуального кодексу України зазначено, що передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Керуючись статтями 31, 182, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Справу №910/20355/21 за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю Хімагроторг до Товариства з обмеженою відповідальністю Перпетуум Солюшн про стягнення 60 000,00 грн. передати на розгляд до Господарського суду Черкаської області.
2 Ухвала набирає законної сили з дня її підписання та відповідно до підпункту 17.5 пункту 17 Розділу XI "Перехідні положення" ГПК України може бути оскаржена в апеляційному порядку до Північного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня набрання нею законної сили.
Суддя О.М. Спичак
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 14.12.2021 |
Оприлюднено | 16.12.2021 |
Номер документу | 101872129 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Спичак О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні