Рішення
від 10.12.2021 по справі 912/2586/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,

тел. (0522) 32 05 11, факс 24 09 91, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2021 року Справа № 912/2586/21

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Глушкова М.С., розглянувши заяву позивача про розподіл судових витрат у справі

за позовом Державного підприємства "Світловодське лісове господарство" (вул. Героїв Чорнобиля, 37, м. Світловодськ, Кіровоградська область, 27500)

до Фізичної особи - підприємця Кіріченка Сергія Валерійовича ( АДРЕСА_1 )

про стягнення 37 758,11 грн

секретар судового засідання - Безчасна Н.Г.

представники сторін:

від позивача - Сторчус О.В. адвокат, ордер ЧК №125988 від 20.08.21 ( в режимі відеоконференції);

від відповідача - Богданова М.Г. адвокат, ордер ВА №1021026 від 08.10.21 ( в режимі відеоконференції);

в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення,

УСТАНОВИВ:

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Державного підприємства "Світловодське лісове господарство" до Фізичної особи - підприємця Кіріченка Сергія Валерійовича про стягнення заборгованості в сумі 37 758,11 грн, у тому числі: 32 789,29 грн основного боргу з оплати за товар, 1 361,69 грн три проценти річних, 3 607,13 грн інфляційних нарахувань, з покладенням на відповідача судових витрат.

Рішенням суду від 25.11.2021 позовні вимоги задоволено повністю.

01.12.2021 до суду від Державного підприємства "Світловодське лісове господарство" надійшла заява про надання доказів витрат позивача на правову допомогу.

Ухвалою від 02.12.2021 призначено судове засідання з розгляду заяви на 08.12.2021.

08.12.2021 до суду від відповідача надійшло клопотання про зменшення витрат позивача на правову допомогу та відкладення засідання суду.

08.12.2021 в судовому засіданні оголошено перерву до 10.12.2021.

Положеннями ст. 221 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог.

У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.

Пунктом 3 ч. 1 ст. 244 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

Відповідно до ч. 2-5 ст. 244 Господарського процесуального кодексу України заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви. Додаткове рішення або ухвала про відмову в прийнятті додаткового рішення можуть бути оскаржені.

Господарський суд враховує, що позивачем дотримано строк подання доказів щодо розміру понесених витрат на професійну правову (правничу) допомогу.

За змістом ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Разом з тим, відповідно до ст. 16 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Згідно зі ст. 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Згідно з ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Відповідно до ч. 3 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розглянувши заяву Державного підприємства "Світловодське лісове господарство" про винесення додаткового рішення у справі господарський суд враховує таке.

Між позивачем та Адвокатським бюро "Олега Сторчоуса" 06.05.2021 укладено договір про надання правової допомоги (а.с. 165-167).

Відповідно до п. 1.1. Договору клієнт доручає, а адвокатське бюро приймає на себе зобов`язання щодо забезпечення представництва інтересів клієнта у цивільних, господарських, адміністративних справах де клієнт виступає позивачем, відповідачем чи третьою особою, а клієнт зобов`язується виплачувати адвокатському бюро винагороду (гонорар) в обсязі та на умовах, передбачених даним Договором та Додатковими угодами до нього.

Згідно з п. 4.2. Розмір винагороди (гонорару) за цим Договором може визначатися виходячії із фіксованої ставки за 1 годину роботи адвоката у розмірі 500 (п`ятсот) гри. У разі укладення сторонами Додаткових угод у конкретних у судових справах, гонорар адвокатського бюро визначається у фіксованому розмірі за кожне найменування наданого виду послуг (складання відповідних процесуальних документів, участь в судових засіданнях тощо).

Відповідно до п. 7.1. Даний Договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами та діє до 31.12.2021.

Договір підписано сторонами та скріплено печатками.

20.08.2021 між сторонами укладено Додаткову угоду №2 від 20.08.2021 до Договору (а.с. 206).

Відповідно до розділу 1, 2, 4 Додаткової угоди сторони погодились змінити та доповнити договір від 06.05.2021, а саме:

I. Доповнити п .1.1 підпунктом 1.1.2:

у зв`язку із необхідністю стягнення заборгованості із ФОП Кіріченка С.В. у розмірі 32 789,29 грн, а клієнт зобов`язується виплатити адвокатському бюро винагороду (гонорар) в обсязі та на умовах, передбачених даним Договором та цією Додатковою угодою.

клієнт доручає, а адвокатське бюро приймає на себе зобов`язання щодо забезпечення представництва інтересів клієнта шляхом подання позовної заяви до Господарського суду Кіровоградської області до ФОП Кіріченка С.В. про стягнення боргу на користь клієнта з усіма правами, наданими Позивачу, а клієнт зобов`язується виплатити адвокатському бюро винагороду (гонорар) в обсязі та на умовах, передбачених даним Договором та цією Додатковою угодою.

II. Доповнити п 4.2 підпунктом 4.2.1:

4.2.1. Гонорар адвокатського бюро щодо представництва у господарській справі складається з суми вартості наданих послуг в межах цього Договору. Тарифи на надані адвокатським бюро послуги визначаються у фіксованому розмірі згідно з таблицею.

4.3.2 Факт наданих послуг підтверджується актом приймання-передачі наданих послуг, який складається адвокатським бюро протягом місяця після фактичного надання послуг та надається клієнту для оплати.

4.3.3 Сплата гонорару (послуг) здійснюється клієнтом в безготівковому порядку, шляхом перерахування відповідної суми коштів на розрахунковий рахунок адвокатського бюро, реквізити якого зазначаються у відповідному рахунку на оплату гонорару, що виставляє адвокатське бюро.

Додаткова угода підписана сторонами та скріплена печатками.

Відповідно до детального опису від 29.11.2021, адвокатом надано такі послуги (а.с. 168):

1. Вивчення матеріалів щодо заборгованості ФОП Кіріченка С.В. перед підприємством, аналіз матеріалів, збір доказів, формування правової позиції у справі. Розмір винагороди (гонорару) складає 3000 (три тисячі) гри. Доказ - складена позовна заява.

2. Складання та направлення до Господарського суду Кіровоградської області позову ФОП Кіріченка С.В. про стягнення заборгованості, інфляційних та 3% витрат від 25.08.2021. Розмір винагороди (гонорару) складає 5000 (п 'ять тисяч) грн. Доказ - складена позовна заява.

3. Участь у судових засіданнях Господарського суду Кіровоградської області в режимі відеоконференції у справі №912/2586/21 (за позовом ДП "Світловодський лісгосп" до ФОП Кіріченко С.В.), що відбулись 10,18,23,25 листопада 2021 (із розрахунку вартості послуг 1 тис. грн. за одне засідання). Розмір винагороди (гонорару) складає 4000 (чотири тисячі) грн. Доказ - протоколи судових засідань за вказані дати.

4. Складання відповіді на відзив ФОП Кіріченка С.В. від 29.10.2021 у справі №912/2586/21. Розмір винагороди (гонорару) складає 3000 (три тисячі) грн. Доказ - складена відповідь на відзив -у матеріалах справи.

Вказані послуги надані адвокатом позивачу, що підтверджується актами приймання-передачі наданих послуг №01/02/21 від 30.08.2021 та № 02.02.21 від 26.11.2021 (а.с. 170, 173) та оплаченні позивачем повністю, що підтверджується платіжними дорученнями №787 від 13.09.2021 на суму 8 000,00 грн та №1090 від 29.11.2021 на суму 7 000,00 грн (а.с. 171, 174).

Отже, матеріалами справи підтверджено витрати позивача на правову допомогу в розмірі 15 000,00 грн.

Господарський суд вважає за необхідне зазначити, що витрати за надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (п. 1 ч. 2 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України).

Поряд з цим, позивач оплатив послуги адвоката у розмірі 15 000,00 грн.

У розумінні положень ч. 5 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. Суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.

Крім того, зважаючи на наведені положення законодавства, у разі недотримання вимог ч. 4 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України суду надано право зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, лише за клопотанням іншої сторони.

Зазначеної позиції дотримується Об`єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі №922/445/19 від 03.10.2019.

У той же час, суд зазначає, що надані позивачем докази на підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу адвоката не є безумовною підставою для відшкодування судом витрат на професійну правничу допомогу в зазначеному розмірі з іншої сторони, адже їх розмір має бути доведений, документально обґрунтований та відповідати критерію розумної необхідності таких витрат.

Аналогічна правова позиція викладена у додатковій постанові Верховного Суду від 11.12.2018 у справі №910/2170/18.

Відповідно до ч. 5 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

Відповідачем подано заперечення проти заявленого позивачем до стягнення розміру витрат на професійну правничу допомогу у сумі 15 000,00 грн, зокрема, щодо їх завищення та не співмірності зі складністю справи та розміру позовних вимог, тривалістю судових засідань.

За результатами здійсненого судом аналізу наданого позивачем детального опису наданих послуг встановлено, що вивчення матеріалів щодо заборгованості ФОП Кіріченка С.В. перед підприємством, аналіз матеріалів, збір доказів, формування правової позиції у справі фактично входить у роботи/послуги із складання позовної заяви, а тому їх вартість в сумі 3000,00 грн не підлягає покладенню на відповідача.

Поряд із цим суд наголошує, що згідно з приписами чинного господарського процесуального законодавства вартість наданої учаснику справи професійної правничої допомоги оцінюється судом виходячи з критеріїв складності справи, виконаних адвокатом робіт (наданих послуг), часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг), обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт, а також ціною позову та (або) значенням справи для сторони.

Враховуючи положення ст. 28 Правил адвокатської етики, необхідно дотримуватись принципу розумного обґрунтування розміру оплати юридичної допомоги. Цей принцип набуває конкретних рис через перелік певних факторів, що мають братись до уваги при визначенні розміру оплати: обсяг часу і роботи, що вимагається для адвоката, його кваліфікацію та адвокатський досвід, науково-теоретична підготовка.

Відповідно до положень ст. 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої ухвалене судове рішення, усі понесені нею витрати на професійну правничу допомогу, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенства права, установить, що розмір гонорару, визначений стороною та її адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору.

Таким чином, враховуючи залишення позовної заяви без руху ухвалою суду від 13.09.2021, приймаючи до уваги предмет та ціну позову, тривалість судових засідань, а також категорію та складність спору між сторонами, розгляд справи судом в порядку спрощеного позовного провадження, співмірність ціни позову до суми витрат позивача на правову допомогу, яка складає майже 46 % від ціни позову, обсяг та зміст наданих підтверджених адвокатом послуг, суд вважає наявними підстави для покладення на відповідача судових витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 6000,00 грн. В іншій частині витрати на професійну правничу допомогу покладаються на позивача.

Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 221, 233, 236-241, 244 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Стягнути з Фізичної особи - підприємця Кіріченка Сергія Валерійовича, ІНФОРМАЦІЯ_1 , ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Державного підприємства "Світловодське лісове господарство" (вул. Героїв Чорнобиля, 37, м. Світловодськ, Кіровоградська область, 27500, ідентифікаційний код 00992237) 6 000,00 грн витрат на правову допомогу.

Наказ видати після набрання додатковим рішенням законної сили.

Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії додаткового рішення надіслати Державному підприємству "Світловодське лісове господарство" (вул. Героїв Чорнобиля, 37, м. Світловодськ, Кіровоградська область, 27500) та Фізичній особі - підприємцю Кіріченку Сергію Валерійовичу ( АДРЕСА_1 ).

Повний текст додаткового рішення складено 15.12.2021.

Суддя М.С. Глушков

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення10.12.2021
Оприлюднено15.12.2021
Номер документу101911383
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —912/2586/21

Ухвала від 11.04.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Глушков М.С.

Ухвала від 04.04.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Глушков М.С.

Ухвала від 08.09.2023

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Глушков М.С.

Ухвала від 04.09.2023

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Глушков М.С.

Постанова від 29.06.2022

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Дармін Михайло Олександрович

Ухвала від 24.03.2022

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Дармін Михайло Олександрович

Ухвала від 14.01.2022

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Дармін Михайло Олександрович

Рішення від 10.12.2021

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Глушков М.С.

Ухвала від 10.12.2021

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Глушков М.С.

Ухвала від 08.12.2021

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Глушков М.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні