Справа № 766/1941/18
н/п 2/766/13938/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2021 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого-судді Прохоренко В.В.,
секретар Бакшина К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Дніпровського районного у місті Херсоні відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Херсонській області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про анулювання первинного актового запису цивільного стану,
ВСТАНОВИВ :
У лютому 2018 року представник позивача звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про анулювання первинного актового запису цивільного стану, обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що 04.08.2015року до Дніпровського районного у місті Херсоні відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Херсонській області звернулися ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянин України і ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 громадянка Соціалістичної Республіки В`єтнам із заявою про реєстрацію народження з пропуском строку та видачу свідоцтва про народження їх спільної дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 .
До заяви було надано: медичне свідоцтво про народження дитини № НОМЕР_1 , видане Луганським міським пологовим будинком 24 червня 2002року; паспорт громадянина України ОСОБА_1 серія НОМЕР_2 , виданий Баришівським РВ ГУ МВС України в Київській області від 13.12.2007року; паспорт громадянки Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_2 , серія НОМЕР_3 , виданий в Києві 25.06.2015року; посвідку на постійне проживання в Україні на ОСОБА_2 серія НОМЕР_4 , видану 17.12.2012року відділом УДМС України в Херсонській області.
На підставі зазначених документів було проведено реєстрацію народження дитини з пропуском строку та видано свідоцтво про народження №28 від 04.08.2015року на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Управлінням Державної міграційної служби України в Херсонській області проведено перевірку відносно відповідачів і встановлено, що станом на 14.11.2016року за всіма наявними обліками УДМС України в Херсонській області вказані громадяни не значаться.
Відповідно до ст. 161 Кодексу про шлюб та сім`ю Української РСР, що зберігає свою чинність у частині, яка не суперечить СК України до прийняття спеціального закону, анулювання первинних актових записів цивільного стану проводиться органами реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду(абзац 3 ч.2 Розділу VII Прикінцеві положення Сімейного кодексу України.
Відповідно до ст. 24 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану актовий запис цивільного стану анулюється на підставі, зокрема, рішення суду.
Порядок анулювання первинних записів цивільного стану врегульовано Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерством юстиції України від 12.01.2011року №96/5
Згідно з пунктами 1.4, 4.5 зазначених Правил відділ державної реєстрації актів цивільного стану анулює первинні актові записи цивільного стану лише на підставі рішення суду про анулювання актового запису цивільного стану.
Оскільки, реєстрація народження дитини проведена на підставі суперечливих документів, зокрема, посвідки на постійне проживання в Україні та за всіма наявними обліками УДМС України в Херсонській області вказані громадяни не значаться, первинний запис підлягає скасуванню в судовому порядку.
З урахування викладеного позивач просила ухвалити рішення про анулювання первинного запису про народження №28 від 04 серпня 2015року, складеного Дніпровським районним у місті Херсоні відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Херсонській області відносно ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Заочним рішенням Херсонського міського суду Херсонської області від 18.05.2018року задоволено позов.
Ухвалою суду від 20.10.2021 року поновлено строк ОСОБА_2 на подачу заяви про перегляд заочного рішення, заочне рішення від 18.05.2018року скасовано, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження.
У відзиві представник ОСОБА_2 , адвокат Кучін В.В. заперечував проти позову, зазначивши, що 04.08.2015року до Дніпровського районного у м. Херсоні відділу державної реєстрації актів цивільного стану ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка Соціалістичної Республіки В`єтнам подали заяву про реєстрацію народження з пропуском строку та видачу свідоцтва про народження їх спільної дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 .
До заяви було надано: медичну довідку про народження дитини, паспорт - батька громадянина України та матері - громадянки В`єтнаму, посвідка на постійне проживання в Україні на ОСОБА_2 від 17.12.2012року до переліку документів, доданих до заяви про реєстрацію народження не зазначена.
Згідно з підпунктом а пункту 12 глави 1 Розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в України, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000року №52/5, якщо документ, що посвідчує особу одного з батьків, з поважних причин не може бути пред`явлений, то орган державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовляти в державній реєстрації народження дитини.
Отже, Правилами передбачено державну реєстрацію народження дитини за відсутності документа, що посвідчує особу одного з батьків.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані із фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків.
Згідно зі статтею 9 цього Закону державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення
державної реєстрації акта цивільного стану.
Пунктом першим частини першої статті 24 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану передбачено, що актовий запис цивільного стану анулюється на підставі, зокрема, рішення суду.
У первинному актовому записі про народження №28 від 04.08.2015року, зазначено, що ОСОБА_3 жіночого статі, народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Луганську, Луганської області, Україна, відповідно до медичного свідоцтва про народження дитини № НОМЕР_1 , виданого Луганським міським пологовим будинком 24 червня 2002року, а її батьками зазначені ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, місце проживання АДРЕСА_1 та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка В`єтнаму, місце проживання АДРЕСА_2 .
Відповідно до заяви матері та батька дитини про визнання батьківства від 04.08.2015року ОСОБА_3 присвоєно прізвище батька ОСОБА_3 .
Єдиною підставою звернення з позовом про анулювання первинного актового запису про народження №28 від 04.08.2015року позивачем, зазначено лист УДМС України в Херсонській області від 16.11.2016року, який стосується реєстрації ОСОБА_2 , станом на 14.11.2016року.
Факт того, що ОСОБА_3 жіночого статі, народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Луганську, Луганської області, Україна, відповідно до медичного свідоцтва про народження дитини № 9036, виданого Луганським міським пологовим будинком 24 червня 2002року, а її батьками є ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка В`єтнаму позивачем не оспорюється.
На думку позивача у первинному записі про народження №28 від 04.08. 2015року є неправильним запис про реєстрацію ОСОБА_2 , при цьому позивач не обґрунтовує підставу анулювання всього запису акта цивільного стану.
Оскільки, відповідач на підставі запису про народження №28 від 04.08.2015року отримав свідоцтво про народження дитини, якими відповідач та її донька користується тривалий час, то потреба виправити минулу помилку не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладається на легітимність добросовісних дій державного органу. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
16.09.2015року ОСОБА_3 отримала довіку про реєстрацію особи громадянином України, а 08.02.2018року отримала паспорт громадянина України, з вересня 2020року ОСОБА_3 є студенткою факультету романо-германської філології Одеського національного університету імені І.І. Мечнікова.
У квітні 2021 року ОСОБА_3 дізналася про висновок від 09.07.2018року про відміну громадянства України та висновок про недійсний паспорт від 01.10.2018року у зв`язку з анулюванням актового запису про народження №28 від 04.08.2015року. Отже, у ОСОБА_3 змінилося правове становище з громадянки України на особу без громадянства, що є неприпустимим, донька відповідачів є громадянкою України за народженням.
За приписами п.п.70, 71 рішення Європейського суду з прав людини у справі Рисовський проти України), (Москаль проти Польщі), ( Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки) і (Лелас проти Хорватії) аналізуючи відповідність мотивування Конвенції, Суд підкреслює особливу важливість принципу належного урядування . Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належній і якомога послідовнішний спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок. Принцип належного урядування , як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
З урахуванням викладеного вважає, що неможливо анулювати первинний актовий запис про народження №28 від 04.08.2015року, оскільки доказів того, що державна реєстрація акту цивільного стану проведена без встановлення фактів народження фізичної особи та її походження позивачем не надано.
Відповідь на відзив до суду не надходила.
Дослідивши матеріали справи, суд установив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 141 СК України визначено, що мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.
Відповідно до частини першої статті 144 СК України батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Невиконання цього обов`язку є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Пунктом 24 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000року №52/5(в редакції наказу від 24.12.2010року №3307/5) якщо заява про державну реєстрацію народження дитини, яка досягла одного року і більше (додаток 6) надійшла після закінчення одного року з дня народження дитини і до досягнення нею 16 років, то державна реєстрація народження проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання дитини на загальних підставах (за заявою будь-кого з осіб, визначених статтею 144 Сімейного кодексу України, але після перевірки наявності державної реєстрації народження за місцем народження дитини, за місцем проживання батьків дитини на момент її народження або за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян). У цих випадках одночасно подаються один із документів, передбачених у пункті 2 цієї глави, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу, а також довідка з місця проживання дитини. За відсутності такої довідки дані про місце проживання дитини можуть бути підтверджені паспортом або паспортним документом одного з батьків чи законних представників дитини. Водночас подаються документи, що підтверджують походження дитини. Складений актовий запис про народження із зазначенням після порядкового номера: Державна реєстрація з пропуском строку включається до книги поновлених актових записів про народження.
Із матеріалів справи вбачається, що 04.08.2015року до Дніпровського районного у м. Херсону відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Херсонській області із заявою про реєстрацію народження з пропуском строку та видачі свідоцтва про народження дитини звернулися ОСОБА_1 і ОСОБА_2 місце проживання відповідно, АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 .
До заяви ними було надано медичне свідоцтво про народження дитини № НОМЕР_1 , видане Луганським міським пологовим будинком 24 червня 2002року, паспорт батька - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянина України серія НОМЕР_2 , виданий Баришівським РВ ГУ МВС України в Київській області 13.12.2007року, паспорт матері - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки Соціалістичної Республіки В`єтнам, серія НОМЕР_3 , виданий в Києві 25.06.2015року.
Також до заяви була долучена посвідка на постійне проживання в Україні ОСОБА_2 серія НОМЕР_4 , видана 17.12.2012року відділом УДМС України в Херсонській області.
Отже, на час державної реєстрації народження дитини, станом на 04.08.2015року батьками дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 до Дніпровського районного у м. Херсоні відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Херсонській області були надані усі необхідні для здійснення державної реєстрації народження дитини та її походження документи, що стало правовою підставою для первинного актового запису №28 від 04.08.2015року.
Позивач звертаючись із позовом про анулювання первинного актового запису про народження №28 від 04.08.2015року обґрунтовувала позовні вимоги тим, що листом УДМС України в Херсонській області від 09.11.2016року повідомлено відділ державної реєстрації про те, що станом на 14.11.2016року за всіма наявними обліками ОСОБА_2 в Херсонській області на значиться .
При цьому, в обґрунтування позову, посилалася на статтю 24 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану .
Відповідно до пункту першого частини першої статті 24 України Про державну реєстрацію актів цивільного стану актовий запис цивільного стану анулюються на підставі: зокрема, рішення суду.
Однак, матеріали справи не містять жодного обґрунтування необхідності анулювання первинного актового запису про народження в цілому, і неможливості виправлення допущеної при реєстрації запису цивільного стану помилки, оскільки на час державної реєстрації народження дитини, посвідка, на яку посилається позивач була дійсною і її недійсність на час звернення з позовом не доведена. Окрім того, 14.02.2012року в Державному реєстрів платників податку зареєстровано РНОКПП НОМЕР_5 ОСОБА_2 , а 27.08.2020року видана посвідка на постійне проживання в Україні на строк до 26.08.2030року.
Частиною першою статті 2 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані із фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків.
Згідно зі статтею 9 цього Закону державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться
шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить
персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Отже, встановленими судом обставинами справи підтверджено народження ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Луганську, Луганської області, Україна, відповідно до медичного свідоцтва про народження дитини № НОМЕР_1 , виданого Луганським міським пологовим будинком 24 червня 2002року, її батьками є: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, який проживав в АДРЕСА_1 та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка В`єтнаму, яка проживала на час реєстрації народження в АДРЕСА_2 , що підтверджувалося посвідкою на постійне місце проживання в Україні, серія НОМЕР_4 від 12.12.2012року.
Відповідно до частини четвертої статті 14 Закону України Про громадянство України дитина, яка є іноземцем, один із батьків якої є громадянином України, а другий - іноземцем, реєструється громадянином України за клопотанням того з батьків, який є громадянином України.
Згідно з довідкою №2823 від 16.08.2015року про реєстрацію особи громадянином України, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 набула громадянства України на підставі частини четвертої статті 14 Закону України Про громадянство України .
Паспорт громадянина України, ОСОБА_3 видано 08.02.2018 року, однак висновком від 06.06.2018року, затвердженого першим заступником начальника Управління ДМС України в Київській області у зв`язку з анулюванням актового запису про народження №28 від 04.08.2015року ОСОБА_3 відмінено рішення про оформлення набуття громадянства України, відповідно до ч.4 ст. 14 Закону України Про громадянство України .
Отже, допущена при державній реєстрації актів цивільного стану помилка не може мати наслідком анулювання актового запису в цілому та призводити до порушення особистих майнових та немайнових прав особи, яка діяла у законний спосіб і покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, ст. 19 Конституції України, ст.ст. 141, 144СК України, Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану , керуючись ст.ст. 4-7, 9- 13, 76-81,141, 178, 258-259, 263-265,279ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Дніпровського районного у місті Херсоні відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Херсонській області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про анулювання первинного актового запису цивільного стану, відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Суддя В.В.Прохоренко
Суд | Херсонський міський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2021 |
Оприлюднено | 20.12.2021 |
Номер документу | 102006450 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Синельников Євген Володимирович
Цивільне
Херсонський міський суд Херсонської області
Прохоренко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні