Орджонікідзевський районний суд м. запоріжжя
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
Реєстрація1Справа № 335/10621/21 1-кп/335/793/2021
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2021 року м. Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суду м. Запоріжжя у складі головуючого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурорів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , обвинуваченого ОСОБА_6 , представника трудового колективу Розівської дослідної станції ДУ ІЗК НААН України ОСОБА_7 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі кримінальне провадження відносно
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обвинуваченого у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 407 КК України, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.09.2021 за № 62021080020000205,
ВСТАНОВИВ:
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 18.08.2014 за № 13 старшого солдата (по мобілізації) ОСОБА_6 з 15.08.2014 зараховано в списки військової частини та на всі види забезпечення. Під час проходження служби в військовій частині НОМЕР_1 старший солдат ОСОБА_6 обіймав посаду кулеметника 2 відділення 4 взводу роти оперативного призначення на бронеавтомобілях.
Відповідно до ст. 65 Конституції України, ст. 17 Закону України «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України, які проходять військову службу відповідно до законодавства.
Будучи військовослужбовцем військової служби за призовом під час мобілізації на особливий період, старший солдат ОСОБА_6 , відповідно до вимог ст.ст. 9, 11, 16, 49, 127, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (надалі Статут), ст.ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, зобов`язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, суворо дотримуватися Статутів Збройних Сил України (надалі Статуту), бути дисциплінованим, не допускати негідних вчинків самому та утримувати від них інших військовослужбовців, виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою.
Разом з цим, старший солдат ОСОБА_6 , достовірно знаючи свої обов`язки, передбачені зазначеним вище законодавством, яке регламентує порядок виконання військового обов`язку і проходження військової служби, маючи можливість належно їх виконувати, свідомо допустив їх порушення, вчинивши військовий злочин за наступних обставин.
Так, старший солдат ОСОБА_6 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи з метою тимчасово ухилитися від проходження військової служби у військовій частині, 11.02.2015, умисно залишив місце несення військової служби - військову частину НОМЕР_1 , розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , свої службові обов`язки не виконував, час проводив на власний розсуд, заходів для повернення до військової частини НОМЕР_1 не приймав та про своє місцезнаходження до органів командування, в органи військового та цивільного управління не повідомляв та незаконно перебував за межами військової частини до 30.09.2021.
Таким чином, в період з 11.02.2015 до 30.09.2021 старший солдат ОСОБА_6 , умисно, без поважних причин обов`язки військової служби не виконував, проводячи час на власний розсуд, не пов`язуючи його з виконанням обов`язків військової служби та не вживаючи жодних заходів для з`явлення до місця несення військової служби, звернення до правоохоронних або інших державних органів чи органів військового управління, за наявності реальної можливості для цього.
В подальшому, 30 вересня 2021 року старший солдат ОСОБА_6 , усвідомлюючи протиправність і помилковість своїх дій, добровільно та з власної ініціативи прибув до Запорізької спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону, повідомивши про викладені вище обставини.
Трудовий колектив ІНФОРМАЦІЯ_2 звернувся до суду з письмовим клопотання про передачу обвинуваченого ОСОБА_6 на поруки трудовому колективу дослідної станції.
Захисник обвинуваченого адвокат ОСОБА_5 у судовому засіданні просив задовольнити вищезазначене клопотання трудового колективу Розівської дослідної станції, звільнити обвинуваченого від кримінальної відповідальності та закрити кримінальне провадження. Крім того, захисник просив заслухати представника трудового колективу Розівської дослідної станції ДУ ІЗК НААН України, який прибув у судове засідання.
У судовому засіданні представник Розівської дослідної станції ДУ ІЗК НААН України ОСОБА_7 підтримав клопотання трудового колективу та просив його задовольнити. Суду повідомив, що ОСОБА_6 обіймає посаду інженера з експлуатації машинно-тракторного парку дослідної станції з 26 травня 2016 року. За час роботи на підприємстві зарекомендував себе як сумлінний працівник, який користується повагою і авторитетом у трудовому колективі, жодного разу не притягався до дисциплінарної відповідальності. Трудовому колективу підприємство відомо суть обвинувачення, висунутого ОСОБА_6 обвинувачення, обов`язок трудового колективу вживати заходів виховного характеру відносно обвинуваченого у разі передачі його на поруки, підстави та наслідки відмови трудового колективу від поручительства. Суду повідомив, що контролювати поведінку обвинуваченого він буде особисто, оскільки він є безпосереднім керівником ОСОБА_6 .
Обвинувачений ОСОБА_6 у судовому засіданні вину у вчиненні інкримінованого йому правопорушення визнав, щиро розкаявся у вчиненому, висловив щирий жаль з приводу вчиненого та засудив свою поведінку. Суду повідомив, що бажає спокутувати провину перед трудовим колективом Розівської дослідної станції ДУ ІЗК НААН України, зобов`язується виправдати довіри колективу та не вчиняти правопорушень у майбутньому. З урахуванням вищевикладеного, обвинувачений просив суд задовольнити клопотання трудового колективу та звільнити його від кримінальної відповідальності.
Прокурор у судовому засіданні зазначив про наявність матеріально-правових умов та підстав для звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності у зв`язку із передачею його на поруки трудового колективу, проте у вирішені цього питання поклався на розсуд суду.
Заслухавши думку учасників судового провадження, дослідивши матеріали кримінального провадження, суд доходить наступного висновку.
Частиною 1 ст. 285 КПК України передбачено, щоособа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ст. 44 КК України особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
Відповідно до приписів ч. 1ст. 47 КК України, особу, яка вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов`язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та щиро покаялася, може бути звільнено від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки колективу підприємства, установи чи організації за їхнім клопотанням за умови, що вона протягом року з дня передачі її на поруки виправдає довіру колективу, не ухилятиметься від заходів виховного характеру та не порушуватиме громадського порядку.
Отже, звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку з передачею особи на поруки може мати місце за сукупності таких умов: 1) особа вчинила кримінальне правопорушення вперше; 2) діяння належить до проступків або нетяжких злочинів; 3) особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, щиро покаялася; 4) колектив підприємства, установи чи організації звернувся з клопотанням про передачу йому на поруки такої особи; 5) особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, не заперечує проти закриття кримінального провадження за даною нереабілітуючою обставиною.
При розгляді клопотання трудового колективу суд виходить із положень ст.ст. 285-288 КПК України, роз`яснень Пленуму Верховного Суду України, що містяться у п. 1 постанови «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» № 12 від 23.12.2005, згідно яких звільнення особи від кримінальної відповідальності із закриттям кримінального провадження можливе на будь-яких стадіях судового розгляду, за умови вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад кримінального правопорушення, передбаченого Особливою частиною Кримінального кодексу України, та за наявності визначених законом матеріально-правових підстав звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Матеріально-правовими підставами звільнення особи від кримінальної відповідальності у зв`язку з передачею на поруки колективу підприємства, установи чи організації є щире каяття особи та клопотання колективу підприємства, установи чи організації про передачу особи на поруки.
Матеріально-правовими умовами звільнення особи від кримінальної відповідальності у зв`язку з передачею на поруки колективу підприємства, установи чи організації є: вчинення кримінального правопорушення вперше; вчинення кримінального правопорушення певного ступеню тяжкості (проступок або нетяжкий злочин); зобов`язання особи, у відношенні якої вирішується питання про звільнення від кримінальної відповідальності, виправдати довіру колективу, не ухилятися від заходів виховного характеру, не порушувати громадський порядок.
За наявності зазначених вище обставин, а також належно оформленого клопотання, суд вправі звільнити особу від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки колективу.
З досліджених судом матеріалів провадження встановлено, що ОСОБА_6 вперше вчинив нетяжкий злочин, раніше до кримінальної відповідальності не притягувався.
Обвинувачений ОСОБА_6 визнав свою вину в інкримінованому йому правопорушенні, щиро розкаявся у вчиненому, суду повідомив що має намір спокутувати свою провину перед трудовим колективом Розівської дослідної станції ДУ ІЗК НААН України, в якому він працює з 26.05.2016, у зв`язку із чим просить суд передати його на поруки зазначеного колективу.
Умови та наслідки закриття кримінального провадження у зв`язку із звільненням від кримінальної відповідальності судом роз`ясненні обвинуваченому.
З дослідженого судом протоколу загальних зборів трудового колективу Розівської дослідної станції ДУ ІЗК НААН України від 10.12.2021 вбачається, що на зборах колективу підприємства розглядалось питання про звернення до суду із клопотанням про передачу обвинуваченого на поруки колективу. У загальних зборах колективу прийняло участь 120 працівників, що становить 80% від загальної чисельності працівників дослідної станції. Головою зборів директором дослідної станції доведено до відома трудового колективу суть пред`явленого ОСОБА_6 обвинувачення. ОСОБА_6 повідомив трудовому колективу обставини вчинення ним кримінального правопорушення та про свій намір спокутувати провину перед колективом, зобов`язався не вчиняти нові правопорушення, не ухилятися від заходів виховного характеру. За звернення до суду з клопотанням про передачу обвинуваченого на поруки присутні члени трудового колективу дослідної станції проголосували одноголосно.
З досліджених у судовому засіданні відомостей про особу обвинуваченого ОСОБА_6 встановлено, що він на обліках у лікаря нарколога та лікаря психіатра не перебуває, одружений, має на утримані трьох неповнолітніх дітей, має постійне місце проживання та постійне місце роботи, за місцем роботи та місцем проживання характеризується виключно позитивно.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд доходить висновку про наявність визначених статтею 47 КК України правових підстав для звільнення ОСОБА_6 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 407 КК України, з передачею його на поруки трудовому колективу Розівської дослідної станції ДУ ІЗК НААН України за умови, що обвинувачений протягом року з дня передачі його на поруки виправдає довіру колективу, не ухилятиметься від заходів виховного характеру та не порушуватиме громадського порядку.
Відповідно до п. 1 ч. 2ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв`язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч. 3ст. 288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Запобіжний захід відносно обвинуваченого судом не обирався.
Процесуальні витрати та речові докази в кримінальному проваджені відсутні.
Керуючись ст.ст. 284-286, 369, 371, 372,395 КПК України, ст.ст. 44, 47 КК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання трудового колективу Розівської дослідної станції Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України - задовольнити.
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 407 КК України, у зв`язку з передачею на поруки трудовому колективу Розівської дослідної станції Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України (ідентифікаційний код 00496722, адреса: 70300, Запорізька область, смт. Розівка, вул. Академічна, буд. 5), якщо він протягом року з дня передачі його на поруки виправдає довіру колективу, не ухилятиметься від заходів виховного характеру та не порушуватиме громадського порядку.
Кримінальне провадження № 62021080020000205 від 13.09.2021 відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 407 КК України - закрити.
Повідомити трудовому колективу Розівської дослідної станції Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України про передачу йому ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на поруки та направити копію даної ухвали.
Роз`яснити ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що у разі порушення ним умов передачі на поруки, відповідно до ч. 2ст. 47 КК України, його буде притягнуто до кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3ст. 407 КК України.
Роз`яснити трудовому колективу Розівської дослідної станції Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України, що відповідно до ч. 1ст. 289 КПК України, якщо протягом року з дня передачі ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,на поруки колективу він не виправдає довіру колективу, ухилятиметься від заходів виховного характеру та порушуватиме громадський порядок, загальні збори колективу Розівської дослідної станції Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України можуть прийняти рішення про відмову від поручительства за взятих ними на поруки осіб. Відповідне рішення направляється до суду, який прийняв рішення про звільнення особи від кримінальної відповідальності Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя.
Ухвала суду може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом семи днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали складено 20.12.2021.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2021 |
Оприлюднено | 03.02.2023 |
Номер документу | 102169336 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини) Самовільне залишення військової частини або місця служби |
Кримінальне
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя
Стеценко А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні