Постанова
від 21.12.2021 по справі 662/266/20
ХЕРСОНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХЕРСОНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2021 року м. Херсон

справа № 662/266/20

провадження № 22-ц/819/2124/21

Херсонський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого (суддя-доповідач)Пузанової Л.В., суддів:Склярської І.В., Чорної Т.Г., секретарАвтонагова Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на заочне рішення Новотроїцького районного суду Херсонської області у складі судді РешетоваВ.В. від 02 березня 2020 року в справі за позовом Акціонерного товариства Херсонобленерго до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів,

встановив:

У лютому 2020 року Акціонерне товариство Херсонобленерго звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення збитків, нарахованих за актом про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 04 липня 2019 року під час проведення перевірки домоволодіння АДРЕСА_1 було виявлено порушення споживачем ОСОБА_1 вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії, яке полягало у самовільному підключенні до мереж енергопостачальника.

Про зазначене порушення 04 липня 2019 року складено акт, на підставі якого нараховані збитки у розмірі 9 851,25 грн.

Посилаючись на те, що добровільно завдані енергопостачальнику збитки не відшкодовано, позивач просив суд стягнути з відповідача 9 851,25 грн та судові витрати.

Заочним рішенням суду від 02 березня 2020 року позов задоволено.

Ухвалою суду від 21 вересня 2021 року в задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд заочного рішення відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду скасувати і ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

Апеляційну скаргу мотивовано тим, що висновки суду щодо наявності підстав для покладення на неї обв`язку з відшкодування завданої позивачу матеріальної шкоди не відповідають обставинам справи, зокрема щодо відсутності у неї права власності на житловий будинок, у якому вона разом із сім`єю проживає як наймач, та зроблені за відсутності належних доказів порушення правил користування електричною енергією. Факт підписання акту про порушення, який її запросили підписати як свідка, не свідчить про визнання нею вини.

У письмовому відзиві на апеляційну скаргу Акціонерне товариство Херсонобленерго викладені в ній доводи не визнало, рішення суду першої інстанції просить залишити без змін. До відзиву позивач долучив письмові докази (заяву ОСОБА_1 на ім`я начальника Новотроїцького РЕЗ і ЕМ від 19 січня 2018 року, довідку Федорівської сільської ради від 19 січня 2018 року № 58, тимчасовий договір № 123112 від 19 січня 2018 року про користування електричною енергією) та стверджує про те, що саме відповідачка є споживачем електроенергії, яка ним подається в будинок АДРЕСА_1 .

Заслухавши доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах, визначених статтею 367 ЦПК України, апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ зробив висновок про те, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Рішення суду мотивовано тим, що відповідачка допустила порушення Правил користування електричною енергією для населення, тому відповідно до вимог статті 27 Закону України Про електроенергію та пунктів 48, 53 наведених вище Правил як споживач несе відповідальність за завдані постачальнику електроенергії збитки у розмірі, визначеному згідно із Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією.

В процесі розгляду справи суд встановив, що 04 липня 2019 року працівники Акціонерного товариства Херсонобленерго склали акт про порушення №132246, відповідно до якого проведеною ними перевіркою встановлено, що споживач ОСОБА_1 при користуванні електричною енергією за адресою: АДРЕСА_1 порушила пункти 7.6 і 5.55, підпункти 5., 6 Правил роздрібного ринку електричної енергії, пункт 11.9.1 Кодексу системи розподілу, а саме: здійснено самовільне підключення електропроводки до електричної мережі, що є власністю енергопостачальника.

Акт складено в присутності ОСОБА_1 , яка з ним ознайомилася без будь-яких зауважень та заперечень, що підтверджено її власними підписами.

Цим же актом ОСОБА_1 повідомлено, що комісія в складі представників ОСР (ППКО) з розгляду складеного акту про порушення буде проводити засідання 06.08.2019 року з 9.00 до 16.00 за адресою: смт Новотроїцьке, вул.Соборна, 178 (а. с. 5-6).

06.08.2019 року відбулося засідання комісії Новотроїцького РЕМ АТ Херсонобленерго з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), на якій розглянуто акт №132246 від 04.07.2019 року, особовий рахунок № НОМЕР_1 , та зроблено висновок, що цей акт складений з додержанням вимог пункту 8.2 ПРРЕЕ. Розрахунок суми недооблікованої електроенергії слід здійснити згідно з пунктами 7.6, 5.5.5, підпунктом 6 ПРРЕЕ, пунктом 11.9.8 Кодексу системи розподілу, Методикою розрахунку нарахувань за актами та визначено, що ця сума становить 9 851,25грн. ОСОБА_1 на засідання комісії не з`явилася (а. с. 7-10).

Не заперечуючи факт проживання в будинку АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 вважає, що не повинна нести відповідальність перед позивачем, оскільки не є власником наведеного житлового приміщення.

Відповідно до пункту 62 статті 1 Закону України Про ринок електричної енергії , який набрав чинності 11 червня 2017 року, побутовий споживач - це фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність, на підставі відповідного договору з учасником ринку, у тому числі за договором постачання електричної енергії споживачу.

Відповідно до частин першої та сьомої статті 56 зазначеного Закону постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу.

Умови постачання електричної енергії, права та обов`язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу.

Згідно із положеннями статті 58 Закону України Про ринок електричної енергії споживач зобов`язаний, серед іншого, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.

Положеннями Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року №312 з послідуючими змінами, передбачено, що об`єкт побутового споживача - це житловий будинок (частина будинку), квартира або будівля, які розміщені за однією адресою та належать одній фізичній особі або декільком фізичним особам на правах власності або користування, а споживачем електричної енергії є фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.

На роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.

При переході права власності (користування) на об`єкт до нового власника (користувача) переходять права та обов`язки за договорами, укладеними відповідно до цих Правил (пункт 1.2.15 Правил).

Пунктом 5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії встановлені обов`язки споживача електричної енергії, серед яких споживач зобов`язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача;

Кодексом систем розподілу , який затверджено постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року №310 визначено, що безобліковий відбір електричної енергії з системи розподілу, а також від технологічних мереж основного споживача не допускається (пункт 11.9.1).

Відповідно до положень пунктів 8.2.5, 8.2.6, 8.2.7 Правил роздрібного ринку електричної енергії у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.

На підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення, при визначенні розміру суми збитків, належної до оплати, а також при здійсненні платежів, вирішуються у судовому порядку.

Враховуючи, що будучи споживачем електричної енергії, яка постачається позивачем в житловий будинок АДРЕСА_1 , ДідковськаН.В. допустила безоблікове використання електричної енергії і цей факт зафіксовано в установленому законом порядку та нею не оспорюється, як не оспорюється і визначений до сплати розмір завданих збитків, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що вона зобов`язана відшкодувати завдані енергопостачальникові збитки та сплатити на його користь вартість необлікованої електричної енергії відповідно до наданих останнім розрахункових документів.

Доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на законі, належних доказах і як такі, що висновків суду не спростовують, підлягають відхиленню.

Так, доводи апеляційної скарги зводяться до того, що відповідачка не є власником житлового будинку, в якому позивачем здійснена перевірка, а лише винаймає вказане житло, тому не несе відповідальності за самовільне використання електроенергії.

Однак, як зазначалося вище, відповідно до норм матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, побутовим споживачем електричної енергії вважається фізична особа, яка купує електричну енергію для власного споживання, в тому числі у житловому будинку, який їй належить як на праві власності, так і на праві користування.

Заперечуючи доводи апеляційної скарги, АТ Херсонобленерго додало до відзиву на апеляційну скаргу заяви ОСОБА_1 від 19.01.2018 року, подані нею на ім`я начальника Новотроїцького РЕЗ і ЕМ, із проханням укласти з нею договір про користування електричною енергією для населення, довідку №58, видану Федорівською сільською радою 19.01.2018 року про те, що ОСОБА_1 фактично проживає по АДРЕСА_1 , а також тимчасовий договір №123112, укладений між позивачем та відповідачкою 19 січня 2018 року, за умовами якого позивач як енергопостачальник зобов`язався постачати електричну енергію на об`єкт споживача - будинок, розташований в АДРЕСА_1 , а ОСОБА_1 зобов`язалася, зокрема дотримуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про користування електричною енергією та оплачувати спожиту електричну енергію відповідно до умов договору.

Пункт 19 договору передбачає відповідальність відповідачки за розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку.

Керуючись вимогами частини другої статті 367 ЦПК України, відповідно до яких суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї, та положеннями статті 2 ЦПК України щодо завдання цивільного судочинства, яким є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави, колегія суддів дослідила надані позивачем докази і дійшла висновку, що вони спростовують доводи апеляційної скарги щодо відповідальної особи у спірних правовідносинах та підтверджують висновки суду першої інстанції щодо обґрунтованості заявлених АТ Херсонобленерго до ОСОБА_1 вимог.

Разом з тим, зазначивши в мотивувальній частині рішення норми права, які застосував суд при вирішенні спору, що виник між сторонами, суд першої інстанції не врахував, що Закон України Про електроенергетику втратив чинність 01.07.2019 року, а Правила користування електричною енергією для населення втратили чинність 11.06.2018 року, тому, зважаючи, що спірні правовідносини виникли 04.07.2019 року, їх не регулюють та застосуванню не підлягають.

Натомість норми права, які регулюють спірні правовідносини, а саме: Закон України Про ринок електричної енергії , Правила роздрібного ринку електричної енергії та Кодекс систем розподілу судом помилково не застосовано, хоча це не вплинуло на правильність його висновків по суті спору.

З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що рішення суду слід залишити без змін у резолютивній частині та змінити його мотивувальну частину, виклавши її в редакції цієї постанови.

На підставі викладеного, керуючись статтями 367, 374, 375, 376 ЦПК України, суд

постановив:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 частково задовольнити.

Заочне рішення Новотроїцького районного суду Херсонської області від 02 березня 2020 року змінити у мотивувальній частині, виклавши її в редакції цієї постанови.

В решті частині це ж рішення суду залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини третьої статті 389 ЦПК України.

Головуючий Л. В. Пузанова

Судді: І. В. Склярська

Т. Г. Чорна

Повний текст постанови складено 23 грудня 2021 року

Суддя Л. В. Пузанова

СудХерсонський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення21.12.2021
Оприлюднено24.12.2021
Номер документу102174672
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —662/266/20

Постанова від 21.12.2021

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Пузанова Л. В.

Постанова від 21.12.2021

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Пузанова Л. В.

Ухвала від 08.12.2021

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Пузанова Л. В.

Ухвала від 17.11.2021

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Пузанова Л. В.

Ухвала від 17.11.2021

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Пузанова Л. В.

Ухвала від 05.11.2021

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Пузанова Л. В.

Ухвала від 21.09.2021

Цивільне

Новотроїцький районний суд Херсонської області

Решетов В. В.

Ухвала від 18.08.2021

Цивільне

Новотроїцький районний суд Херсонської області

Решетов В. В.

Рішення від 02.03.2020

Цивільне

Новотроїцький районний суд Херсонської області

Решетов В. В.

Ухвала від 07.02.2020

Цивільне

Новотроїцький районний суд Херсонської області

Решетов В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні